Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 29 фев 2020 13:00

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 238 мнения ]  Отиди на страница Предишна 112 13 14 15 16 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 10:08 
Извън линия
Потребителски аватар

останал съм с впечатление, че повечето хора показват доста детайлни снимки от процеса на изработка и обясняват в подробности техниките, които използват. Може и само така да ми се струва,а в действителност да съм се объркал :)

Иначе и аз смятам, че едно освежаване на правилата ще бъде добре дошло, и с удоволствие ще се включа в дискусията...когато някой предложи конкретни промени.

Поздрави,
Сашо

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 10:09 
Извън линия
Потребителски аватар

За промяна на правилата мисля , че не е необходимо, на мене ми се виждат изрядни, естествено лично мнение и не го налагам.
А за тема си мисля следното - понеже гледам из форума хората правят машинки използвани в БГ, дали няма да се получи и един такъв ГБ - машини летели, пълзяли, ровили, копали стреляли под БГ флаг, герб и цветове.
Мислим че ще има участници :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 10:35 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
....Точно това ми се струва, че се изгуби в последните ГБ-та....

:arrow: А на мен тотално ми липсват дискусиите вътре в темите. Повечето постройки са се превърнали в монолог. Една от причините е прей=калено широките теми на последните ГБ, като в тях участват модели нямащи нищо общо помежду си (за справка - последния ГБ, където на първо място е Ферари, а на второ Су-24 - лика-прилика са си). И това се направи заради търсене на масовост. Според мен е по-добре темите да са малко по-тесни, макар и с по-малко участници те поне ще имат нещо общо помежду си.

Предлагам: 1. Избор на по-конкретни теми, които реално обединяват моделите.

:arrow: Друго: Прекалено големите срокове на ГБ водят до аномалии. Бързците правят по 3-4 модела, а тези които все се оправдават че не им стига времето - те и при едногодишен срок няма да направят модел. И във всеки ГБ активността е в първите 2-3 седмици и през последните 1-2 седмици.

Предлагам: 2. По-кратки срокове, според темата - 3-5 месеца

:arrow: Ако темите са по-тесни и сроковете по-кратки за да могат да се включат повече моделисти с различни интереси във форума винаги да вървя поне два паралелни ГБ с разминаващи се срокове. Ако условно ги назовем ГБ 'А' и ГБ 'В', то началото на ГБ 'В' да е по средата на ГБ 'А', а края на ГБ 'А' ще се падне по средата на ГБ 'В' и т.н. Така и по средата на някой от ГБ ще има интересни дискусии за избор на тема или гласуване по втория ГБ.

Предлагам: 3. Да се провеждат минимум по два паралелни ГБ с разминаващи се срокове.

:arrow: През последните години нещата по организацията се проточват много във времето, което доста дразни. Между финала на един ГБ и началото на друг минава поне месец. Да се наканим да започнем да избираме тема, да съберем предложения, да ги гласуваме, да съставим правила и чак тогава начало.

Предлагам: 4. Процедурата по избор на тема за следващ ГБ да започва поне две седмици преди приключване на текущият, а началото му да е веднага след приключване на гласуването на последно завършилият ГБ.

:arrow: Организатор: От самото начало за организатор на каквото и да е във форума се счита администратора. Това е единственият сериозен моделистки форум в който това съществува. Навсякъде мероприятия (в частност ГБ или турнири или конкурси) организират тези, на които им е интересно, имат възможност да се занимават с това и имат способности да го направят. Нормално е на админите в нашия форум в един момент да им писне и да я подкарат по-лежерно. Но ако организаторите се редуват според моментните си ангажименти и интереси то те ще са винаги по-мотивирани да направят по-интересно мероприятие.

Предлагам: 5. Да се снеме отговорността за организация на ГБ от администраторите, а с това да се занимават хора, на които им е интересно. Администрацията да влезе в ролята на координатор като определя кой ще организира следващият ГБ, ако желаещите са много и да съдейства за техническото реализиране на мероприятията. Администратора и той е човек :geek: и естествено може да организира мероприятие когато има желание за това, а не по задължение.

Всички гореизложени предложения са свързани и от тях следват много други технически подробности, като съставяне на правилата за конкретния ГБ, как се определят крайните резултати, награди и т.н., но за това има смисъл да се говори само ако се направят тези сериозни принципни промени.

Всички тези неща (и много, много други) съм ги предлагал на уважаемата администрация многократно, но внимание не им е обръщано особено. Но винаги дискусиите започват с изречението: "давайте предложения".

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 10:56 
Извън линия
Потребителски аватар

хммм, като цяло съм съгласен с Веско! Все пак нека да кажа точка по точка:

1. Избор на по-конкретни теми, които реално обединяват моделите. - съгласен с две ръце, и аз искам по-конкретни теми, дори това да означава да изляза извън зоната си на комфорт.

2. По-кратки срокове, според темата - 3-5 месеца - за това не съм сигурен. Аз обикновено завършвам моделите в срок, но правя един модел за 4-5 месеца, при по сложни модели ми отнема повече време. За съжаление не съм способен да работя по-бързо.

3. Да се провеждат минимум по два паралелни ГБ с разминаващи се срокове. - съгласен съм, едва ли ще участвам в абсолютно всеки от тях, но така темите ще а по-разнообразни и практически ще осигури широчината която търсим с последните няколко билда. Тоест два билда с две сравнително тесни теми, общо ще дадат възможност доста широк избор от модели за изработка.

4. Процедурата по избор на тема за следващ ГБ да започва поне две седмици преди приключване на текущият, а началото му да е веднага след приключване на гласуването на последно завършилият ГБ. - много ЗА отново, точно преди края на предишния билд е най-интересно и ми се мисли за следващия най-много.

5. Да се снеме отговорността за организация на ГБ от администраторите, а с това да се занимават хора, на които им е интересно. Администрацията да влезе в ролята на координатор като определя кой ще организира следващият ГБ, ако желаещите са много и да съдейства за техническото реализиране на мероприятията. Администратора и той е човек :geek: и естествено може да организира мероприятие когато има желание за това, а не по задължение. - отново подкрепям напълно и съм готов да се жертвам като доброволец!

Сега и аз има предложение, свързано с "наградите". За съжаление физически даването на награда е сложна работа и като цяло няма как да го направя, но е възможно а се разработят малки банери за всеки ГБ и всеки участник завършил модела да има право да ги сложи в подписа си. Не е кой знае какво, малко като тиквен медал, но все пак е начин да се покаже, че този участник е завършил в срок!

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 11:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Ssasho0 написа:
...но е възможно а се разработят малки банери за всеки ГБ и всеки участник завършил модела да има право да ги сложи в подписа си. Не е кой знае какво, малко като тиквен медал, но все пак е начин да се покаже, че този участник е завършил в срок!

Това беше направено за първите няколко билда и много хора си ги "носеха" в подписите. Поддържам да се възобнови това и даже бих предложил да се направи със задна дата да се раздадат такива иконки за всички изминали ГБ. Вярно е че е доста труд, но ако искаме все ще измислим нещо.

Относно наградите - те в никакъв случай не са задължителни, но ако някой от организаторите успее да измисли нещо ще си е приятно.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 15:16 
Извън линия
Администратор

Предлагам: 1. Избор на по-конкретни теми, които реално обединяват моделите.

Конкретни теми е нещо хубаво и ще доведе до наличие на модели, които наистина да се конкурират, тъй като ще са много близки като период, вид, мащаб и т.н.
Но тъй като всеки моделист има различни интересни към типове машини - летящи или пълзящи, периоди, мащаби и т.н., ще се съберат ли достатъчно участници, с еднакъв интерес за да се получи добър билд?!? Групбилд с 2-ма или 3-ма участници мисля, че няма да интересен на широката публика.

Предлагам: 2. По-кратки срокове, според темата - 3-5 месеца

Моето мнение е, че период от 6 месеца е най-добрият вариант, като съм съгласен с това да текат по два едновременно и да са "шахматно" разместени, тоест втория да започва по средата на първия.

Предлагам: 3. Да се провеждат минимум по два паралелни ГБ с разминаващи се срокове.

Виж горното, като бих добавил и същия въпрос - ще има ли достатъчно участници?
За пример - билда с най-много завършени модели - "Втората Световна Война" имаше 21 завършени модела но само от 11 участника. А това беше мнооого широка тема. Една много тясна тема дали ще събере достатъчно участници?!?

Предлагам: 4. Процедурата по избор на тема за следващ ГБ да започва поне две седмици преди приключване на текущият, а началото му да е веднага след приключване на гласуването на последно завършилият ГБ.

Процедурата за избор на тема може и да започва две или три седмици преди старта на билда, но темата за предложения за тема не е затваряна и там може да се пише постоянно. И като дойде време да се съберта предложенията пуснати след последно гласуване и да се подготвят за ново гласуване. Така ще имаме постоянно отворена тема за предложения и гласуванията ще могат да се провеждат регулярно без да се чака.

Предлагам: 5. Да се снеме отговорността за организация на ГБ от администраторите, а с това да се занимават хора, на които им е интересно. Администрацията да влезе в ролята на координатор като определя кой ще организира следващият ГБ, ако желаещите са много и да съдейства за техническото реализиране на мероприятията. Администратора и той е човек :geek: и естествено може да организира мероприятие когато има желание за това, а не по задължение.

Аз лично не бих казал че сме толкова голям форум и че имаме нужда от специални организатори на билдовете. Освен това тази организация е свързана с предоставяне на модераторски/администраторски права, което не е толкова проста работа.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 17:23 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

по т.5 - аз бих формулирал малко по-различно въпроса:
Мисля че ако има отделен "ГБ-мениджър" работата на админ-а няма да се намали, тъй като админа ще трябва да наблюдава/контролира какво прави ГБ-мениджъра и да съдейства с техническата част.

За мен по-важно е, че всеки рано или късно се изчерпва от към идеи и ентусиазъм и нещата стават или еднотипни или скучни.
Основната причина да подкрепя идеята за "външен" ГБ-мениджър е, че очаквам да се случи нещо ново, различно, надявам се и по-интересно.
(това е мое мнение, а не в ролята ми на админ)

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 18:35 
Извън линия
Потребителски аватар

аз подкрепям промените както сте ги формулирали те 3мата трябва въображение това че ще има малко моделисти това е ясно
да не мислите че примерно ARC който имат хиляди потребители много от тях участват в груповите им изработки аз съм участвал в 2 и в двете имаше около 10 човека най много 20 от който 50% дори не завършват моделите си
въпреки че си имат и материални награди :lol: очаквам малко да поразмърдате мозъци понеже ас няма да сглобявам
не-what-if-ове в скоро време ако не е на интересна тематика плюс това ме разочаровахте с анти what-if-eрството в последния ГБ
защото най интересните не построени хвърчила и прототипи са именно от този период ...

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 18:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Ама то щом го има или го е имало, значи не влиза в What-if категорията... What-if е примерно предницата на трабант да продължава с вертикални стабилизатори по средата, и после да завършва с нещо като йонен двигател от starwars :) Обаче например онези X-1, Х-15 и т.н. са си съвсем нормални самолети които са си летяли, че даже и рекорди са поставяли... абсолютно извън what-if-a са, поне според мен.
И да добавя нещо по темата - ами то рано или късно темите се изчерпват, и не виждам нищо лошо в това да се повтори някой стар ГБ с леко пременено заглавие ;)

ПС: сетих се за една тема: "Модерни самолети с двуцветен камуфлаж". :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 19:44 
Извън линия
Потребителски аватар

+ "Иракски конфликти"
+ "Fast, Faster, the Fastest" (или на бг: "Бърз, По-бърз, Най-бързия")
+ "Самолети с ПХО"
+ "Започнати, но неприполовени самолети" (тука F-14ките от минигрупбилда ако се включат... м, м)
+ "На палубата на самолетоносача"

Това успях да измъдря надве-натри :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 19:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз предлагам:" sci-fi, fantasy and What-if" ГБ. Това значи без прототипи, само 100% несъществували машини!ако искате може да го разшипем да включва и машини съществували само на чертожната дъска и F1-fighter миксовете на McVess.
Иначе не ниждам проблем ние да помагаме на администраторите в организацията на билдовете!

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 20:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Ssasho0 написа:
Аз предлагам:...

само от любопитство - ти къде се виждаш в това което предлагаш? Направо не мога да си представя какво ще правиш :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 21:35 
Извън линия
Потребителски аватар

Момчета, хубаво сте започнали с идеите. :) Но може би сериозно трябва да се обърне внимание на предложението за промяна на формата и правилата. Не за първи път този въпрос се повдига, но до резултат не се стига.
Не знам дали сте обърнали внимание, но в момента има още един активен ГБ, активен е от дълго време и почти изтича (месец и край). Билда, практически включва всичко ... въпреки това, активността му е крайно слаба. Последния, който приключи, за мен беше крайно тягостен, като в един етап - нищо в него не се случваше.
Още нещо бих включил и то е че, форума не е само тематични билдове, а целия фокус е изместен именно там. Поради много дългите си срокове и много широки теми, билдовете иззеха функциите на целия форум.
Идеята трябва да е съвсем различна - много по-стегнати теми и по-кратки срокове и това е само едната част. Предлагате теми като "шарени самолети" или what-if, но колко биха се включили в едната тема и какво ще се включи в другата. В същия смисъл тема "стендови модели на самолети" също би била подходяща.

Редовно темата започва с "отворени сме за идеи" или "приемаме идеи", но на края "идеите", с тънък пиниз се отхвърлят или просто се пренебрегват.

Ivo hobby написа:
За мен по-важно е, че всеки рано или късно се изчерпва от към идеи и ентусиазъм и нещата стават или еднотипни или скучни

Именно, когато това се случи, редно е да се даде възможност на хора с идеи и желание, да развият и продължат дейността. В противен случай се стига до тази летаргия и апатия, в която се намираме сега.
Управлението на форума е доброволческа дейност и не вярвам някой да е заложник на позицията си - когато нямаш време, желание и идеи, пичовско е дадеш шанс на някой който има, пък било то и само малко да свали "товара" от плещите. ;)
Сигурно администраторското място е една душевна чи**я, но в някой момент ще се стигне до one man forum :king:

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2015 21:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Milan Mitev написа:
Ама то щом го има или го е имало, значи не влиза в What-if категорията... What-if е примерно предницата на трабант да продължава с вертикални стабилизатори по средата, и после да завършва с нещо като йонен двигател от starwars :) Обаче например онези X-1, Х-15 и т.н. са си съвсем нормални самолети които са си летяли, че даже и рекорди са поставяли... абсолютно извън what-if-a са, поне според мен.
И да добавя нещо по темата - ами то рано или късно темите се изчерпват, и не виждам нищо лошо в това да се повтори някой стар ГБ с леко пременено заглавие ;)

ПС: сетих се за една тема: "Модерни самолети с двуцветен камуфлаж". :thumleft:

What-If е прекалено сложно за обяснение какво е за това предлагам да погледнете за какво иде реч и далече си от истината
пример TSR-2 само прототип ? кажете го на Английските ни колеги който много си го обичат :lol:
http://www.whatifmodelers.com/index.php?action=forum

и понеже си имаме и специални награди който се раздават ежегодно ( нещо като оскар ) където може да видите категориите :lol:

http://www.whatifmodelers.com/index.php ... 189.0.html

но първо предлагам да гласуваме промените на правилата понеже така да си размиваме темата няма да се получи

и един въпрос колко what-if-a има в това клипче ?

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 дек 2015 15:32 
Извън линия
Администратор

Прдлагам да започне по-интензивно предлагане на теми, така че по време или след празниците да може да тръгне новият билд и да използваме свободното време по празниците за работа по модели.
А правилата ще ги направим според конкретната тема, така че да покриват всичко необходимо.

На мен не знам защо ми се върти из главата отново "Палубна авиация", при това съвременна. Последно такава имаше през 2011-та, а от тогава излязоха нови и интересни модели.
Дори мисля и аз да се включа този път.

Накой друг нещо да предложи???

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 238 мнения ]  Отиди на страница Предишна 112 13 14 15 16 Следваща

Всички времена са UTC+02:00