Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 15 ное 2018 17:19

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 03 окт 2012 12:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравейте всички,

Тази тема е двойно престрашаване за мен: за първи път се захващам със самолет, и за първи път участвам в Groupbuild тук :)

Избрал съм си един особен красив за мен самолет -- F-104C в 1/48. Моделът на Hasegawa -- доколкото са ми скромните познания за самолетни модели -- ми изглежда разкошен, много фина разшивка, отлично напасване на частите.

Може да изглежда кощунствено за някои от вас, но съм решил да го правя в полет, със затворен колесник, и с пилот в затворената кабина, окачен на стойка. Самолетът е толкова стремителен, и ми се иска да не го "разкекерчвам" с колесник -- пък и работата ще ми е по-лесна :)

Планирам да ползвам Alclad II -- ще пускам тук молби за помощ, защото досега никога не съм го ползвал това чудо.

Също така, почвам с молбите още от сега -- декалите включени в комплекта са от машина, летяла в САЩ, а ми се иска да я направя Виетнамска -- от първия тур на 476th TFS, 479th TFW, когато машините още не са летели с "виетнамски" камуфлаж. Ако някой склучайно има декали за такава машина, моля да пише. Също така, в комплекта няма въоръжение, само пилони. Ако на някой му се намират два Sidewinder-а (AIM-9B или AIM-9E), отново съм насреща :)

Ето и малко снимки -- засега само на презентационно ниво :)

Изображение

Изображение

Изображение

Благодаря за вниманието, и много приятен ден от мен!

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 окт 2012 18:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Drone написа:
...
Избрал съм си един особен красив за мен самолет -- F-104C в 1/48. Моделът на Hasegawa -- ...
И язе го имам, но в юбилеен камуфлаж на италианците по случай годишнина на НАТО. Ако ми дойде ищаха - може и аз да се включа - да правим паралелно един и същи самальот! :thumright:

Drone написа:
...със затворен колесник, и с пилот в затворената кабина, окачен на стойка. ...
Не разбрах - ще провесваш самолета или пилота? :lol:

Drone написа:
...Планирам да ползвам Alclad II -- ще пускам тук молби за помощ, защото досега никога не съм го ползвал това чудо...
Купи си задължително от аптеката латексови ръкавици!!!

Drone написа:
... Ако на някой му се намират два Sidewinder-а (AIM-9B или AIM-9E), отново съм насреща :)...

Ще проверя в "склада" и ще доложа! :salut:
:thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 окт 2012 19:33 
Извън линия

Цитат:
Drone написа:
...Планирам да ползвам Alclad II -- ще пускам тук молби за помощ, защото досега никога не съм го ползвал това чудо...
Купи си задължително от аптеката латексови ръкавици!!!

...и носи маска,че смърди здраво(и си е вредно де) :)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012 09:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Благодаря много за съветите момчета! То е още малко положение "рибата в морето", но понеже може да ми отнеме време да го намеря: какъв грунд подлагате под Alclad-а? Чета, че трябвало да е гланцов черен за максимален ефект. Примерно гланцова черна акрилна боя ще стане ли?

Иначе наборе, вади и ти твоя Starfighter, и давай да ги бичим заедно -- таман може да прихвана нещо с гледане :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012 10:03 
Извън линия
Потребителски аватар

Drone написа:
....какъв грунд подлагате под Alclad-а? Чета, че трябвало да е гланцов черен за максимален ефект. Примерно гланцова черна акрилна боя ще стане ли?

Акрилна - не. Алклада е на нитроцелулозна основа и не се препоръчва да се нанася върху акрил. Емайлова черен гланц ще ти свърши работа. Алклад имат собствена черна гланцова база, която не е грунд.

Прикачен файл:
ALCLAD-II-GLOSS-BLACK-BASE--ALC30548.jpg
ALCLAD-II-GLOSS-BLACK-BASE--ALC30548.jpg [ 181.15 KиБ | Видяна 507 пъти ]

Но върху черен гланц (всъщност не е задължително да е черен, много тъмно син също дава страхотен ефект) се пръскат само лъскавите алклади. Обикновен алуминий не е нужно да е върху черно.

И какъвто и да е алклад не пръскай директно върху пластмасата, само върху грунд. Нитрото реагира с пластмасата и не се получава металическа повърхност, а просто сива плстмаса.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012 10:49 
Извън линия

Да допълня само колегата McVess:
Черната база се нанася примерно за Polished Aluminium,Airframe Aluminium ит.н.
Аз ползвам грундовете на Alclad-сив и бял(черния не съм го пробвал),но сигурно става и със сърфейсърите на Гънзе и тези на Тамия.Ако имаш шкурките на Micromesh ще ти са полезни-заглаждат грунда преди металиците,ако има неравна повърхност или зърнест ефект някъде.
И пак казвам,ако имаш респиратор слагай,че си е токсично(освен задължителното проветряване) :thumright: .
А и още нещо ако си намериш отнякъде филмчето на Floyd Werner "Master class:Natural metal finishes"-изключително полезно е.

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012 12:05 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

От известно време и аз се опитвам да тествам как се боядисват полирани самолети с Alclad. Мерак ми е да направя пътнически с лъскав корем и крила. По този повод направих доста тестове с Alclad, но нещо ме мързи да ги опиша в една тема :pale:

Ако намериш читава снимка на оригинала, виж до колко е полиран?
До колкото съм ги сравнявал, военните самолети не са били чак толкова излъскани като пътническите. Важно е колко е лъскав, защото "малко лъскав" се прави относително лесно, като този например Potez 630, но ако искаш да е "много лъскав", тогава е по-сложно.

Не мога да намеря снимки на "гол" F-104, все на боядисани попадам, но ако съдя по тази снимка на музейния експонат е "малко лъскав".
http://www.airliners.net/photo/USA---Air/Lockheed-NF-104A-Starfighter/1055869/L/&sid=93a661ba2df6b2ed5822dc5b74994084
Прикачен файл:
1055869[1].jpg
1055869[1].jpg [ 141.15 KиБ | Видяна 498 пъти ]

Колко лъскав ще стане зависи най-вече колко гладка основа ще направиш. Както venko каза, за групата High Shine (много полираните) бои на Alclad трябва да има черна основа. За другите по-малко лъскави Alclad-и аз лично боядисвам върху Surfacer1200, разбира се добре изшлайфан с шкурка поне 2000.

Темата за черните основи се оказа дълга. Действително Alclad предлага и черна боя за основа, но и други бои стават. За мен най-важното се оказа боята да е достатъчно устойчива за шлайфане и полиране с пасти. Според указанията, пръскаш черния гланц и то става достатъчно гладка основа :scratch: :study: да ама става само за малки участъци. Ако трябва едно крило да боядисаш, аз поне не знам как само с аерограф да го докарам гладко. Винаги след това шкурки и полир-пасти...

Според мен ще можеш да минеш и без черна основа. Само си приготви шкурки над 2000, че се намират трудно и успех с модела :thumright: ще ми е много интересно :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012 13:18 
Извън линия
Потребителски аватар

Златни сте момчета, страшно много ви благодаря!

Още новобрански въпроси:

Разликата в повърхностите (откъм лъскавина и цветове) в опашната част около двигателя на снимката по-горе -- това трябва да са си различни Alclad-и или може да се постигне в разлика на цвета и полираност на грунда/основата?

И още един към набора с академично образование :) Така като търсиш за Sidewinder-ите, можеш ли да погледнеш дали нямаш случайно и някой пилот в 1/48 :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012 13:39 
Извън линия
Потребителски аватар

Drone написа:
това трябва да са си различни Alclad-и или може да се постигне в разлика на цвета и полираност на грунда/основата?

По-скоро различни алклади, включително и прозрачни такива. Освен алуминиевите цветове има и много други металици - магнезий, стомана, титан, изгоряло желязо и т.н. При съчетаването им (не смесване, а различни панели с различни цветове), както и пръскането на подходящи места прозрачно синьо, оранжево и др. майсторите които гоним постигат такъв ефект. Има и една серия - HotMetal, която е за подобни ефекти, но поне при мен не се получава с тях.

Същото важи не само за двигателя. Отделните алуминиеви панели по фюзелажа и крилото също може да се пръснат с различни нюанси aluminium, даже не може, а при такъв атрактивен самолет си е задължително.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012 17:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Drone написа:
... -- таман може да прихвана нещо с гледане :)

Наборе, с гледане само трипер НЕ може да се прихване! :lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 окт 2012 17:12 
Извън линия
Потребителски аватар

Проверих в софийският АВ склад - всичко е 1/72. Следващата събота и неделя ще ходя до вилата, където е Стаята на Туполев и ще проверя и там. Със сигурност ще изровим едни Сайуиндърчета. Нема да се даваме! :thumright:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00