Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

Дата и час: 31 Окт 2014 18:13

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: ЗиЛ-131, 1/72, ICM
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2013 22:34 
Аватар

Последно и край.
Всъщност една лека добавка, в предишния пост, при снимките на прясно боядисания кран, поставен върху камиона - легнал е само върху резервоарите, но в последствие ще бъде повдигнат на определена височина над тях.

Прикачени файлове:
PICT1997.JPG
PICT1997.JPG [ 135.74 KiB | Прегледано 376 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT1998.JPG
PICT1998.JPG [ 139.28 KiB | Прегледано 376 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT1999.JPG
PICT1999.JPG [ 135.6 KiB | Прегледано 376 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2000.JPG
PICT2000.JPG [ 149.88 KiB | Прегледано 376 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2003.JPG
PICT2003.JPG [ 150.48 KiB | Прегледано 376 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2004.JPG
PICT2004.JPG [ 139.05 KiB | Прегледано 376 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2005.JPG
PICT2005.JPG [ 153.57 KiB | Прегледано 376 пъти ]

И това е! Дано ви хареса, надявам се да се е получило, както се и надявам да се хареса идеята и изработката. Като цяло много лепило, много тел, мерене, рязане, сглобяване ... От тук на сетне започвам работа по самия камион, първо по шасито (отново). Да не правя прибързани планове, но смятам, че от тук, един срок от 14 дена е достатъчен за завършването на целия модел, ако се работи всеки ден, по малко. По изработката не се сещам какво да добавя, ако има въпроси - ще отговоря. Сегашния вид на крана е окончателен, нищо повече няма да правя по него, да добавям или премахвам, отделих му много време и смятам, че вече е достатъчно.

Ето и от какво е изработен:

Прикачени файлове:
PICT2008.JPG
PICT2008.JPG [ 86.13 KiB | Прегледано 376 пъти ]

Плюс нарязани игли от спринцовки за опорните крака, които са тип армотисьор, секундно лепило и ... здрави нерви, нищо повече. :) :thumleft:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юли 2013 12:08 
Аватар

Мен крана ме кефи, супер е за "от нищо-нещо". Като го по олющиш и тонираш, тук таме масълце и ще е идеален. Давай напред! :thumright:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2013 15:22 
Аватар

@HellSingBVA
Радвам се, че ти харесва, дано и в другите остава такова впечатление. :thumright:

Продължавам с малко снимки. Стигнал съм до това, което е показано. Кабината съхне от боята, вчера късно следобед я боядисах, но боята на ММ малко бавничко съхне.
На кратко какво съм правил, ако има нещо - питайте, защото не знам точно какво да обяснявам.
Всички детайли от комплекта по шасито са сложени, направих нов резервоар, не че стария беше лош, напротив, харесваше ми, но заради крана, да влезе на мястото си по-лесно. От дясно ще има газова бутилка (АГУ), все още не е довършена и сложена. Всъщност не е тонирана, чакам да изсъхне и бялото лепило Ц-200, с което имитирам стъкълце в мястото където се вижда количеството газ в бутилката. Трябва да се залепи за шасито и да й сложа маркучи към камиона. Направих й предпазители - един отзад и един отстрани. Стори ми се интересно да ги има, да не се удря един вид. Цвета е син, защото ми харесва. Първоначално мислех да е черна бутилката, но много щеше да се слее с шасито, за това да има малко контраст.
Нищо по шасито не е тонирано.
Боядисах кабината - вътре/вън и до там. Има да се правят още неща по нея. По вътрешната страна като цяло боядисване на дребните неща и тониране, а от вън има още детайли - стъкла, фарове, предпазители на фаровете, калобрани. Калобраните реших да направя от фолио, защото е по-тънко и може да се намачка леко, но не съм ги слагал да не се развалят, по-нататък. Нищо не е тонирано по кабината.
Направих джантите и ги поставих на гумите. Искаше ми се да има и резерва гума, но заради крана нямам идея къде може да се сложи. На истинските камиони, гледам, че някои нямат, на други ги слагат отзад, вързани за товара... ще видим ...

Ето и снимки: :salut:

Прикачени файлове:
PICT2107.JPG
PICT2107.JPG [ 223.67 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2108.JPG
PICT2108.JPG [ 196.21 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2109.JPG
PICT2109.JPG [ 183.47 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2110.JPG
PICT2110.JPG [ 221.48 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2111.JPG
PICT2111.JPG [ 187.81 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2112.JPG
PICT2112.JPG [ 205.85 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2113.JPG
PICT2113.JPG [ 161.3 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2114.JPG
PICT2114.JPG [ 196.19 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2115.JPG
PICT2115.JPG [ 171.86 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2116.JPG
PICT2116.JPG [ 179.92 KiB | Прегледано 298 пъти ]

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2013 15:28 
Аватар

Още малко снимки:

Прикачени файлове:
PICT2118.JPG
PICT2118.JPG [ 172.2 KiB | Прегледано 297 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2119.JPG
PICT2119.JPG [ 170.18 KiB | Прегледано 297 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2120.JPG
PICT2120.JPG [ 177.41 KiB | Прегледано 297 пъти ]

А това е буксирното въже. Чудя се дали да го слагам това или да мисля нещо други, или изобщо да не слагам. Всъщност то особено по-добро от това надали ще мога да направя.
Купих си комплект плетено въже и вериги на Rb Model, обаче стоманеното, плетено въже се обработва адски трудно, поне аз нещо не мога да се справя с него. Оказа се адски здрави, много трудно си режа части от него, а ако успея, то почва малко по малко да се нищи. За лепене да не говорим, не мога да го залепя и това е. Опитах се направя "ухо" за закачане, но не стана. За това за въже ползвах конец, после боядисах, за кука - тел. :)

Прикачени файлове:
PICT2121.JPG
PICT2121.JPG [ 169.89 KiB | Прегледано 297 пъти ]

Това е от мен за сега. :cheers:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2013 16:13 
Аватар

Иво написа:
обаче стоманеното, плетено въже се обработва адски трудно, поне аз нещо не мога да се справя с него. Оказа се адски здрави, много трудно си режа части от него, ....

Нагрей го. НА газов котлон е най-лесно. Става и на запалка. На свещ - не. Оставяш го да изстине бавно. Ако трябва нагрей го няколко пъти. Процеса се нарича отвръщане. Става като сварен спагет. Ако не можеш да се пребориш по гореописания начин - усучи си от тъъъъъънки медни жички. Но НЕ ИЗПОЛЗВАЙ конец!!!
Погледни ми темичката за М35 - Duce 'n' a half и загледай макарата - въжето е сукано от телчици от компютърна мишка. ;)

Изображение
Работя бавно! На мен жена ми е казвала да не бързам и да карам, докато свърша!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2013 16:25 
Аватар

Academica написа:
Нагрей го. НА газов котлон е най-лесно. Става и на запалка. ;)

Ще пробвам още тази вечер да видя дали ще успея. Ако стане, ще го сменя и ще ползвам плетеното от стомана. :thumleft:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2013 16:09 
Аватар

Още малко движение по темата.
@Academica
Идеята да нагрея стоманеното въже със запалка се получи. Още от първия път дори, много по-лесно стана за обработка.

Сложих буксирното въже, залепих и кабината. Сега обаче има друг проблем. Боядисах кабината преди 7 дни, а продължава да лепне. Не мога да я изсуша никак, пробвах какво ли не - стоя на слънце, на студено, стоя на вентилатор шест част. На места е сухо, но на други лепне. Това много ме притеснява, че заради боята ще се развали целия модел. Вече два пъти се изтрива от ръбовете, където съм пипал. Боядисах втори път ръбовете на калниците. Пак боята се изтри, за това сега ги оставих небоядисани, като напредна още, пак ще ги боядисам. Боята е на Model Master (Oliv drab). Това ще ми съсипе модела, а със същата боя ще боядисвам и платформата за товара. :cry: :cry: Не разваля пластмасата, а все едно съм боядисал с водна боя.

Ето малко снимки.
Прикачени файлове:
PICT2123.JPG
PICT2123.JPG [ 156.92 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2124.JPG
PICT2124.JPG [ 187.21 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2125.JPG
PICT2125.JPG [ 152.74 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2126.JPG
PICT2126.JPG [ 170.44 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2127.JPG
PICT2127.JPG [ 157.6 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2128.JPG
PICT2128.JPG [ 184.96 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2129.JPG
PICT2129.JPG [ 177.86 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2130.JPG
PICT2130.JPG [ 137.65 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Калобраните, тези от комплекта, и тези, които си правих, джантите на гумите и предпазителите на фаровете са боядисани със същата боя, в същия ден. Те са напълно сухи и не лепнат, може да се пипат постоянно и боята не пада. Кабината обаче... Почна и малко прах да се събира, колкото и да я пазя, домашния прах започва да ми създава проблеми, въпреки, че всеки ден, леко гледам да го почиства.
Събота и неделя мисля да го тонирам - шаси, гумите, евентуално кабината. Ще сложа гумите и крана, и да продължавам да работя по товарната платформа за отзад.
Чудя се дали да слагам предпазителите на фаровете. Сега много ми харесва как изглежда без тях, а и самите фарове се получиха добре - оцветих от вътре със сребърен молив (цвят сребро), после залепих стъкълцата на фаровете. Образува се едно особено положение - все едно от вътре има още нещо, зад стъклата. Получи се дълбочина. Плюс това предпазителите са малко дебели, решетката е на гъсто. Реално да са тънки, а изобщо нямам идея как си направя нови, надали и ще мога. За това или без тях или с тях, но ще скриват малко фаровете.
Друг въпрос. Към тези, които ползват игли за разни детайли. Как режете иглата, така че в двата края на остане обла, а не да се мачка в краищата от натиска на секачите? Искам иглата да си запази диаметъра в двата края.

За сега толкова.
Поздрави! :salut:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2013 11:03 
Аватар

Здрасти. Моделчето според мен се палучава. Фаровете, макарата и доработките са готини.И.......напълно те разбирам за проблемите с праха и боята. Наскоро ползвах OlevDrab на моделМастер и съсипах едно Апачи. След като напръсках модела боята стана на едни гадни гранули и като я пепнеш се сваляше. Реших да махна боята и да напръскам отново но смених разредитеря (Втория път ползвах АМБ).Та на вторъта ръка боята не стана на гранули ами се получи тачно като при теб- 3 дена съхнене и пак лепне. В моя случай, мисля, че боята се беше прецакала....незнам :puke:

Бих ти предложил да бутнеш малко с боя изтритите ръбове и до пробваш да запечатъш цвета с един слои лак. Аз напоследък ползвам акрилен лак на МИГ и съм супер доволен. Някои сатенен или полу-сатенен лак пак би трябвало да свърши работа. НО това е само Хипотеза има голяма вероятнаст да се оцапа пейзажа :puke: :puke2:
Помисли и не бързай. От бързане стават гафове събери и др. мнения.
Успех. :salut:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2013 13:41 
Аватар

И аз капвам съвсем малко АМВ в боята, като я сипя в аерографа. Обикновено другите бои не правят този проблем, само точно тази. Обикновено меря на око, но горе-долу слагам по една капка, на малко количество боя. Имам един матов лак на Ревел, трябва да пробвам върху нещо да видя какво ще стане, върху парче пластмаса или стар модел. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2013 16:16 
Аватар

Имах лак на Ревел матов №02 но не останах мн. очарован. Все нещо се прецакваше. Внимавай с него! И ако пръскаш с матово нека да е последно. (и маскираи прозорците преди това). Незнам ако напръскаш с матов лак и после решиш да ползваш някакви течни смивки от рода на АК Интерактив и МИГ, ще прецакат боята.Аз ползвам матовя лак накрая когато модела е завършен, боядисан, привършил съм със смивките и няма како да се прави повече. Просто да убие лъскавото.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2013 16:59 
Аватар

За боите на ММ си има техен си разредител. Пробвал съм 4 различни от него - боята винаги се утаява, а разредителят се "цъкли" отгоре и боята не съхне (точно както Иво го е описал). Отказах се да ползвам техни бои точно по тази причина (освен металиците).

Да покриеш неизсъхналата боя с друг слой не е решение.

Матовият лак на Ревел е много капризен на разреждане - все едно Сърфейсър. Повече или по-малко разредител от нужното и почва да прави паяжини по модела.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2013 13:43 
Аватар

Малко прахоляк по модела. Исках само да го запраша, а не да го калям. Горе-долу май бива. Със сигурност може и по-добре, аз го правих със сухи пастели, само с тях. Смесих три цвята и това е. Ръждясах ауспуха и тръбите му. Вие ще кажете дали е станало добре. Горе-долу и същия нюанс ще гоня и за гумите. Искам само между грайферите да са запрашени, но в рамките на разумното. С молив минах някои ръбове да ги "излъскам", отгоре нищо не съм правил, а под товарната платформа сигурно няма и да тонирам, защото няма да се вижда (нито отдолу, нито отгоре) за това няма смисъл. Явно ако смятам да правя модели трябва много сериозно да замисля за закупуване малко, по малко на пигменти и прахуляци, че не може да се постигне кой знае колко с пастелите.
Май почти си реших проблема с боята на кабината. Вчера ми хрумна една идея. Ако се сещате, когато се боядисват автомобилни купета, прахово или чрез боя която е заредена положително към отрицателно заредено купе, после изпичат в пещ купето. Реши да пробвам същото в умален мащаб. Сложих модела за 4 часа, от 14 до 18h (в най-горещата част на деня) директно на слънчева светлина, без проветрение, без сянка. Модела се изпече, сега боята отгоре не лепне и не пада (за сега), изчезна и тази лека лъскавина (подобна на сатен), която имаше в цвета. Изтърканите ръбове не съм повтарял с боя, след няколко дена като завършва още това - онова ще боядисам и ще опека отново.

Прикачени файлове:
PICT2135.JPG
PICT2135.JPG [ 180.04 KiB | Прегледано 155 пъти ]

Прикачени файлове:
PICT2138.JPG
PICT2138.JPG [ 171.13 KiB | Прегледано 155 пъти ]

Сега като гледам снимките, пак има домашен прах по кабината, пак ще трябва да я чистя :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2013 13:53 
Аватар

Така е, който цяла година е почивал, сега работи бързо :).

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2013 14:03 
Аватар

McVess написа:
сега работи бързо :).

Надявам се и качествено :pirat: :? И все пак ще гледам да се събера в срока.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2013 21:19 
Аватар

:thumright:

Изображение
Работя бавно! На мен жена ми е казвала да не бързам и да карам, докато свърша!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа