Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 24 окт 2019 02:39

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: ЗиЛ-131, 1/72, ICM
МнениеПубликувано: 27 авг 2013 21:24 
Извън линия
Потребителски аватар

@berkut47
Радвам се, че ти харесва, радвам се, че оценяваш труда. Да, много нерви ми изпъна, но мисля, че си заслужава. За съжаление е много късно за промени. Утре мисля да правя ревю, а и края на билда наближава. За сериозни конструктивни промени ... много трудно ще стане сега. Оценявам, че си забелязал тези недостатъци, вероятно има и други, аз самия намирам и до някъде съжалявам че не мога да направя пък други неща, които са ми хрумнали.
Тук вече искам да направя една вметка. В началото мислех, че няма да успея да направя крана и изобщо мислех, че няма да доведа модела до тук. Смятах, че нищо няма да се получи, не че сега сигурно всичко е идеално, ти забелязваш пропуски, вероятно има и много други неточности, груби детайли и т.н. С времето съм забравил да поясна. Ръководил съм се основно от снимки на руски и украински камиони. На модела сложих български номера, просто за пиниза, да е малко по-интересен, не исках да слагам примерно руски. Камиона обаче е типично руски, а не е типично български, като тези, които се срещат по нашите пътища (нищо, че при нас има много 131-ци). Всъщност в точно такъв вид, ЗиЛ-131, в български сайт или форум не намерих. Началната идея беше (тя и сега е) да кара дървени трупи, големи отсечени дървета с голяма дължина и диаметър. А не както се срещат в България натоварени с метровки дървета разположение на ширина в каросерията. Смятам да го направя с трупи, по дължина, т.е дървета с дължина около 5-6м (може би) в дължина и около метър и нагоре в диаметър. За това избрах този тип ... статична (ако мога да я нарека) конструкция на каросерията, защото като се натовари, да няма възможност нещо да се разкачи и трупите да паднат. Също така смятам да ги превържа със синджири, два на брой, от борд до борд, за това и направих тези метални куки отдолу под каросерията, те ще служат за закачане на синджирите.
Разбира се може и да бъркам с идеята, не мога да бъдат сигурен, че всичко е напълно точно, за това приемам всякаква критика, напълно съм съгласен, че може да има неточности.
И за да не бъда голословен, ето една примерна снимка на това, което искам да се получи.
В общи линии, нещо такова:
Прикачен файл:
70589061f.jpg
70589061f.jpg [ 38.11 KиБ | Видяна 575 пъти ]

Прикачен файл:
70589242f.jpg
70589242f.jpg [ 41.83 KиБ | Видяна 575 пъти ]

Прикачен файл:
70589619f.jpg
70589619f.jpg [ 47.64 KиБ | Видяна 575 пъти ]

Само, че аз искам малко по-малки трупи да сложа, да не са чак толкова големи. Този на снимките има и ремарке, ама това вече не ми е по силите. Всъщност по силите ми е, но нямам нужната конструкцията от която да го направя. Горе-долу от тези снимки също съм се водил, само че крана е друг, друга марка. Крана, който съм пресъздал по принцип е UNIC, а този от снимките е ATLAS. Избрах кран УНИК, просто защото в началото като конструкция ми се стори по изчистен, с по прави страни, които по-лесно се правят, с не толкова подвижни и разтегливи части. В общи линия да не си усложнявам живота още повече. :thumleft: :salut:
Утре ще се опитам да направя финалното ревю, исках да пусна още няколко снимки преди финала, но може да нямам време сега.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 авг 2013 23:54 
Извън линия
Потребителски аватар

Абе аз ли съм кьорав или кабината наистина има лек наклон напред? :cyclops:

Иначе за скрача - бравос!

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 авг 2013 11:10 
Извън линия
Потребителски аватар

За едно и също говорим :thumleft: -камион който превозва трупи а не метровки,именно тогава са нужни подвижни клемии,братушките не са се постарали по този и това те е подвело,освен това много по-рационално е крана да е оборудван с щипка а не кука.
Казваш че искаш да го натовариш с 5-6м трупи,имай едно на ум че при това положение ще трябва да стърчат доста зад камиона и може да вирне муцуната стандарта е 2 и 4м тоест за М1/72 4м=около 55мм ако не греша премери си каросерията колко е и ще видиш,дървесина с над 1м в Бг рядко се добива нормално е 50,60,70,80см,трябва да съобразиш и че ти трябват различни диаметри като на снимката иначе ще изглежда все едно е натоварен с тръби.
Между другото този на снимката е с 4 метрови ти хем казваш по-малки от тези хем 5-6м :scratch:
Дано да съм ти полезен с тези уточнения :salut:
P.S.
Относно наклонената кабина-при моделите на ICM го има това нещо при джогана и УРАЛ-а са го избегнали,но при 131-то е много явно и човек като го прави за първи път го забелязва чак когато постави каросерията,но като цена и детайлност моделчетата са си супер :cheers:

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 авг 2013 13:31 
Извън линия
Потребителски аватар

Да има наклон кабината и не знам защо. Явно наистина е дефект в модела и в началото не се забелязва.
Като писах предния пост, не бях мерил каросерията. Аз с размерите на око съм крайно скаран :D обикновено гледам едно и мисля, че е еди как си, но като се измери се оказва, че има голяма разлика. Уточненията винаги са от полза. Наистина 5-6м е много, всъщност каросерията е с дължина точно 5см, което прави 3,6м. Т.е. повече от 5-5,2см трупи не мога да сложа. Просто не бях го мерил, а имах впечатлението, че е по-голям отзад. За това вече съм сложил 5 до 5,1см трупи, което прави около 3,6-3,7м в действителност, без да стърчат отзад. Диаметър около 0,5 до 0,7см, което прави някъде между 36 до 50см. в действителност, което ми изглежда нормално, и според това, което съм виждал в България. Предницата не се вдигна, то и няма как при положение, че размера е спазен.
Също самата платформа на каросерията има нещо като дефект, още в началото като взех модела, тя беше усукана по надлъжната си ос. Задния десен ъгъл изглежда малко по-вирнат, а предния ляв - малко по-ниско. Все едно някой е хванал в двата края и се опитал да я завърти около оста. Целия камион е дълъг 10см, поне толкова го изкарах или 7,2м в действителност.

Оправям след малко праговете, че пак ръбовете се изтриха, снимам и най-късно довечера - ревю. В него ще опиша и от кое и аз не съм доволен. :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 авг 2013 22:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз отначало помислих да не би шасито нещо да е избягало, ама като гледам по снимките май е право.
Явно като си слагал кабината нещо не е паснало някъде.
Пробвай да понатиснеш тук-там ама внимателно.

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 авг 2013 00:56 
Извън линия
Потребителски аватар

Moarein написа:
Пробвай да понатиснеш тук-там ама внимателно.

Натиснах го, но се гъне шасито, кабината не слиза надолу. Сега като се сетя, тя отпред си пасна, там под калниците, но отзад една от страните мисля, че не легна както трябва, защото като я натиснех да легна плътно се изкривяваше цялата кабина, пък на една страна.

И

ФИНАЛ

Прикачен файл:
PICT2263_cover.JPG
PICT2263_cover.JPG [ 106.45 KиБ | Видяна 511 пъти ]

За мен работата по модела приключва тук и сега. Маркирам го "готов/завършен". Работих на максимума на възможностите си, надявам се да съм постигнал добър и интересен резултат. Повече от това надали вече мога да направя. Надям се да ви хареса!
Признавам - вероятно има неточности, пропуски, но ще се радвам ако ми простите :)
Искаше ми се да сложа една лопата върху вертикалната част на каросерията (на съседната страна на тубата с гориво). Не можах да я направя, пробвах, но се получи доста грозен резултат. Искаше ми се отзад да сложа и един бял фар, с бяла светлина за движение назад през нощта, и това не можах да изработя. Сигурно има и други неща, които може да се направят, но вероятно някой ден, ако отново реша да правя този модел. Друго не се сещам - Moarein и berkut47 отбелязаха вече някои неточности. Благодаря, че обърнахте внимание. :thumleft:

Няма какво да обяснявам по изработката, за това е цялата тема, надявам се да съм бил максимално изчерпателен. На кратко - доработки са крана, разни детайли по шасито, ходовата част (амортисьори, които и толкова се виждат), доработки по каросерията, други дреболии по камиона. Направих български регистрационни табели.

Използвал съм боя на Model Master Olive drab (за кабината), Humbrol 65 (за крана и газовата бутилка). Въже и синджир от RBmodel, всичко друго е ръчно изработка или детайли от кутията. Черните детайли са боядисани с черен спрей COSMOS, flat black, матов. Прави много хубаво покритие, лесно за обработка след това, не тече, съхне бързо, прави лек и тънък слой, за по-дебел - необходимо е повтаряне. Дървените трупи са от дърветата в двора. :D Абсолютно реалистични. За тониране - сухи пастели, малко водни и темперни бои, смивка. Вертикални подпори - игли от спринцовка - 4/12. Материал за доработки - пластмаса от кофичка за мляко (бяла) и тел, с различен размер.

Приятно гледане! :thumleft: :salut:

Прикачен файл:
PICT2238.JPG
PICT2238.JPG [ 164.04 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2240.JPG
PICT2240.JPG [ 163.74 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2241.JPG
PICT2241.JPG [ 151.88 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2243.JPG
PICT2243.JPG [ 113.64 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2254.JPG
PICT2254.JPG [ 114.93 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2255.JPG
PICT2255.JPG [ 97.75 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2257.JPG
PICT2257.JPG [ 107.98 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2260.JPG
PICT2260.JPG [ 86.37 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2267.JPG
PICT2267.JPG [ 107.46 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2269.JPG
PICT2269.JPG [ 100.37 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2272.JPG
PICT2272.JPG [ 99.94 KиБ | Видяна 511 пъти ]

Следва ....

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 авг 2013 07:59 
Извън линия
Потребителски аватар

Поздравления за завършения модел. Една лека забележка - синьото по крана е прекалено чисто, не е баш като за труженик в горите. Както и "лапите" би следвало от долната им страна (а и почти цялата горна) да са олющени до метал. Похвално, че си махнал веригата отпред, там стоеше много дебело, сега е добре върху дърветата.

Но ... има и един много сериозен проблем. На трупите в камиона им липсва необходимата маркировка за легална сеч, която превръща моделиста в бракониер :)

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg [ 68.63 KиБ | Видяна 507 пъти ]
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg [ 24.47 KиБ | Видяна 507 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 авг 2013 13:31 
Извън линия
Потребителски аватар

Сега със син маркер ще им лепна по една точка, за това нещо изобщо не се бях сещал. Сега ще ги направя, на всяко дърво ще сложа по едно синьо петно, печат не мога да направя, с този размер цял печат няма да се вижда. Аз съм щастлив, че камуфлажа ми е верен. :D Крана нарочно не го зацапах повече, просто ме беше страх да не прекаля, това беше причината, в един момент цапаш, цапаш и накрая става прекалено много, страх ме беше да не го разваля. После се чудя как да отнемам излишното. Тия вериги, честно казано ако имаше възможност да взема по-малки от някъде щях да сложа по-малки като размер, но като ги купувах това бяха най-малките в лъкимодел и единствените налични.

Иначе ето и продължението. Извинявам се, че сега пускам втората част от ревюто, но поради технически проблеми интернет връзката ми изчезна и чак сега се появи.

Прикачен файл:
PICT2273.JPG
PICT2273.JPG [ 83.36 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2274.JPG
PICT2274.JPG [ 79.66 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2275.JPG
PICT2275.JPG [ 104.02 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2276.JPG
PICT2276.JPG [ 118.53 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2277.JPG
PICT2277.JPG [ 119.99 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2279.JPG
PICT2279.JPG [ 91.55 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2283.JPG
PICT2283.JPG [ 101.54 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2286.JPG
PICT2286.JPG [ 120.75 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2289.JPG
PICT2289.JPG [ 101.79 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2290.JPG
PICT2290.JPG [ 91.32 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Една снимка да се сравни размера. Камиона е дълъг 10см, не знам колко е висок, не съм го мерил, но е по-нисък от бурканче боя на ММ.

Прикачен файл:
PICT2294.JPG
PICT2294.JPG [ 101.13 KиБ | Видяна 490 пъти ]

Една последна вметка. Лично за мен този модел напълно отговаря на заглавието на билда "Отдавна искам да направя", идеята за него се роди преди много време, преди много месеци, много преди да се появи подобна обща изработка под такова заглавие. Много отдавна, гледайки камионите по улиците съм искал да направя един такъв, който да носи дървен материал, беше ми като мечта. Все съм отлагал, защото все си мислех, че нищо няма да мога да направя и само ще изхабя един модел. През ноември месец, миналата година идеята се роди с пълна сила, издирих из родните магазини камион, който се използва в България. Намерих в ХобиЛенд този ЗиЛ-131, последната бройка. Бордови, в мащаб 1/72, идеален избор. Помислих малко и рискувах, взех го. Взех го с идеята точно да бъде камион, който пренася дървен материал. После обаче, разглеждайки снимки, разбрах, че няма да стане точно това, което искам. Първоначалната идея беше да носи метровки дървета, наредени по ширина. Обаче камионите, които се ползват за това имат една особеност - каросерията започва от самата кабина. При модела това не беше така. Между кабината и каросерията има място за резервна гума и голяма кутия (мисля, че е за акумулатор). Помислих какво може да се направи, минаха ми различни идеи през главата, докато накрая не реших да пробвам да направя кран. Да конструирам кран, който да добавя и вместо да товари метровки, да бъде натоварен с дървени трупи. Изобщо нямах представа как ще го постигна, събрах снимки, колкото намерих, разчертавах, рязах, лепих докато с много упоритост не успях да го получа. Това е сигурно първия ми модел, който знам още от самото начало какво ще стане и каква цел ще преследвам, абсолютно точно, по предварително разчертан план. И така докато се получи най - трудната и сложна доработка, която съм правил до тук. Цял отделен модел в модела.

КРАЙ
:salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 авг 2013 15:25 
Извън линия
Потребителски аватар

Ето направените печати, шарено стана, не ми харесва.

Прикачен файл:
PICT2328.JPG
PICT2328.JPG [ 153.71 KиБ | Видяна 482 пъти ]

И малко гъдел:

Прикачен файл:
PICT2298.JPG
PICT2298.JPG [ 166.5 KиБ | Видяна 482 пъти ]

Прикачен файл:
PICT2305.JPG
PICT2305.JPG [ 188.7 KиБ | Видяна 482 пъти ]

M113; ЗиЛ-131; Sd.Kfz.9

Прикачен файл:
PICT2309.JPG
PICT2309.JPG [ 185.16 KиБ | Видяна 482 пъти ]

Винаги ми е било интересно да сравнявам размери на различни машини, в един и същ мащаб. Така се придобива реална представа в действителност кое как би изглеждало.

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 авг 2013 17:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Ако не си залепил трупите, по-добре ги смени.
Не стоят мащабно. Кората е твърде дебела, личи си че си ги рязал с клещи резачки, а не с трион, освен това вътре дървесината е зелена, защото са "пресни". Виж снимката на МакВеса с истинските.
Абе стоят като клечки, каквито са - няма усещане за трупи.
Знам че за тоя мащаб е зор да стане като хората, ама пробвай да намериш сухи клечки и ги срежи с трионче.
Ако имат кора, гледай да е по-тънка.
Е това късото парче:
download/file.php?id=28511
Не му е мястото там!
На първия завой излита и пребива бай Спиро с жигулата.

Бая труд си хвърлил по камиона, пробвай да оправиш дървесата, че го развалят в тоя си вид.

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 сеп 2013 16:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво,БРАВО за идеята станало е много интересно!За съжаление не си успял да избегнеш някои грешки, повечето от които са посочили колегите. Най-досаден от тези пропуски, разбира се е този, с "изгърбената" кабина. Може да се приеме - от претоварването ;) , но разваля общата визия. Нещата вероятно са станали ето така: http://vbox7.com/play:7fbdb5853d

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 сеп 2013 18:44 
Извън линия
Потребителски аватар

След време ако ми попадне пак същия ЗиЛ мисля да направя още един, който да вози дърва. Малко по-различен от този. Тогава това с кабината ще го имам в предвид и ще помисля как мога да го коригирам. Сега дори да разваля модела (което не ми се прави) нямам никаква идея как може да се оправи това.
Единствено мисля, (все се каня последните дни) да сменя това парче дърво, отстрани, което Мориен спомена, че "всеки момент може да падне", това не е трудно, лепени са с Ц-200, така че мога да го махна и да сложа цяло. Но там трябва да има нещо, защото пък опъва малко веригата, да не стои провиснала.

Все пак оставам раздвоен. Радвам се, че ви харесва (донякъде), а и самата идея от самото начало ми изглеждаше интересна, но в същото време съм и малко разочарован. Мислех, че ... мислех, че резултата ще е повече на ниво. Но и сега ми струва, че си има своето очарование. :)

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4

Всички времена са UTC+03:00