Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 14 дек 2019 16:14

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 25 сеп 2014 17:13 
Извън линия
Потребителски аватар

То малко грандоманска стана работата с Томкета, но за машина в моя Топ 2 на самолетите така се полага. Така се получи (неслучайно) че имам два модела на F-14A, които смятам да правя едновременно. Още не съм решил за темите за постройката им дали ще са две отделни или една смесена, но за материалите с които ще работя темата ще е една обща. Причината е проста - макар и различни етикети на кутиите, пластмасата е еднаква, а именно HobbyBoss. Разликата е в афтърмаркета. Към оригиналния модел на ХобиБос съм заредил малко смола на Aires и фотоец на Едуард, а преопакованият от Едуард ще си е от кутията, но пък чехите са сложили вътре достатъчно собствена смола и фотоец. И понеже материала е много, в течение на няколко дни ще бълвам постове със съдържанието на двете кутии и допълненията към тях.

Понеже неминуемо ще последва въпроса: "защо два?", бързам да отговоря. F-14 е много красива машина както когато крилото е на максимална стреловидност, така и обратно, когато е максимално разперено. Първият случай се ползва когато машината е в полет на високи скорости или когато е в хангара (тогава даже е с няколко градуса по-събрано крилото). Вторият случай - когато лети на ниски скорости или непосредствено преди кацане (на катапулта) или след кацане.

Първоначално смятах да правя някакъв Франкенщайн - едната страна разгъната и въоръжена, другата сгъната и с отворен оръдеен отсек. И докато събирах смелост да започна модела (около година и половина) ми дойде акъла в главата и разбрах че няма да се получи добре. Затова си купих още един модел и сега плана е такъв:

Едуардското издание ще се прави директно от кутията с разперено крило, пълно въоръжение, на катапулта и от ескадрилата VF-111 Sundowners, както и последният завършен от мен Фантом.

Умалена снимка / Resized image

Оригиналният ХобиБос пък ще е позициониран в някой ъгъл на палубата със събрано крило, без въоръжение, отворена кабина и отворен отсек на бордното оръдие, което се позволява от комплекта. Ескадрилата ще е VF-211 Fighting Checkmates.

След толкова бла, бла, бла ще последват вече и кутиите :) ... в следващ пост ;).

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 сеп 2014 17:22 
Извън линия
Потребителски аватар

То хубаво, но дали двете ескадрили са били на един и същ самолетоносач, защото идеята единия да е на катапулта, а другия паркиран си е хубава, ама и доста грандиозна в тоя мащаб за този самолет точно :cheers: грооооосеееее подложка ще трябва ако са на едно :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 сеп 2014 17:25 
Извън линия
Потребителски аватар

camaro написа:
То хубаво, но дали двете ескадрили са били на един и същ самолетоносач,

Ааааа, неее, два напълно автономни модела, няма да са на една подложка. Просто искам да имам един разперен и един прибран :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 сеп 2014 18:23 
Извън линия
Потребителски аватар

И така, какво имаме за база:

HobbyBoss

F-14A Tomcat
кат. номер: 80300

Изображение

Моделът е опакован в сериозна кутия, не малка по размери. Нормално, имайки предвид че в нея има модел на един от най-големите изтребители. Кутията е от твърд гланцов картон с горно отваряне.
На горният капак е изобразен в полет F-14A, красива картинка, но не много съдържателна. Някои традиционни за фирмата надписи - името на модела на английски и китайски, мащаб, предупреждение че ако нямате 14+ години сте сбъркали с покупката. В горния десен ъгъл - размерите на готовия модел - дължина 387 мм и разпереност 407 мм при максимален ъгъл на отклонение на крилото и 233 мм при минимален такъв.
Отстрани на кутията ще намерим кратка справка за прототипа, цветни профили за вариантите предлагани в комплекта, снимки на декалните листове, платката с фотоецвани части, въоръжението и малко техническа информация.

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

При отварянето откриваме че кутията е пълна максимално. Всички платки са опаковани в запечатани найлонови пликове, някои са самостоятелно, други по двойки. Част от детайлите са поставени в две допълнителна кутии, една от които е не по-малко впечатляваща от външната - от доста качествен картон с капак с горно отваряне, отстрани са схематично показани съдържащите се вътре части. В нея частите отново прилежно са защитени в найлонови пликове. Няколко части, чието място е на платка 'С', а именно двата въздухозаборника и носовия конус са отделени от платката и са опаковани самостоятелно и поставени в тази по-малка кутия. Във втората кутия със странично отваряне са прибрани двете основни половини на фюзелажа.
На дъното на главната кутия откриваме инструкцията - тип книжка, декалите - пет различни по големина листа поставени в отделни найлонови пликове, както и голям лист А3 със цветните профили.

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Eduard

Danger Zone
кат.номер: 1192

Както и при Фантома Едуард в наименованието на модела не са включили името на самолета, а са прибегнали до артистично заглавие :)

Изображение

Кутията е с абсолютно същите размери като на ХобиБос, но по нея чехите са изрисували основно своите добавки и цветните профили. А вътре определено губят като опаковка спрямо китайците - една кутийка със смолните детайли, а самите платки овързани в един голям пакет - нулева естетика :). На дъното - две платки фотоец, инструкция тип книжка, цветна, гланцова, маски, декали.

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 сеп 2014 20:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Въпрос: При положение, че ще правиш различни самолети (камуфлаж, принадлежност към ескадрили и самолетоносачи и т.н.), защо не направиш единия в различен вариант - примерно В (може и D, но там промените са повече). Трябват ти разбира се нови сопла, някоя друга антенка и т.н.(разликите между А и В не ги зная наизуст :oops:,но не са безбожно много ), но пък ще покажеш двата вида двигатели, характерни за Томкетите. Предполагам при количествата ец и смола, които очевидно си набавяш на кило :lol: , още малко допълнения няма да са проблем ;) .

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 сеп 2014 20:24 
Извън линия
Потребителски аватар

А на мен ми е много интересно (и винаги е било) какви са разликите между всичките версии? Май за повече от D версия не съм срещал... няма да се учудя ако има. Сигурно са малки и несъществени разликите, обаче ако на някой му се занимава да ги обясни по възможно най-краткия и елементарен начин (само най-сновните рязличияи) - ще съм благодарен. А пък и май точно това е правилния груп-билд да се уточнят. До колкото знам, отначало е имало един експериментален самолет с бял цвят и червено/оранжеви украшения. И после ако А версияата е стандартната - какви са аджеба разликите при всичките версии до D... че и ако има още други след това... :) Интересуват ме само конструктивните разлики, защото откъм цветове и маски знам че са може би безкрайни :?

И другата питанка която винаги ме е била любопитна - за какво са онези малките крилца с горе-долу триъгълна форма, дето се прибират във водещия ръб пред основните крила? Ама на ниииииииито 1 снимка на реалния самолет не съм попадал където да са му отворени тези крилца. При определена скорост ли се отварят, височина, стреловидност на основните крила, или... никаква идея си нямам :)

thank you thank you thank you thank you thank you

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 сеп 2014 21:25 
Извън линия
Потребителски аватар

CANSO написа:
Трябват ти разбира се нови сопла,

Ааааа, ей заради това:

Едно от любимите ми неща в Томкета е извивката на свитото сопло на А-версията. Както и факта че при нормално "паркиран" самолет едното сопло е напълно свито, другото по-отворено (причините за това ще ги спомена по-нататък). Та проблема не ми е в кантара с килограмите, а в предпочитанията :).

@Милан
Ще отговоря на въпросите ти в отделна тема, която ще направим за техническата част. Надявам се и други колеги да помогнат за нея.

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 сеп 2014 07:54 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
Едно от любимите ми неща в Томкета е извивката на свитото сопло на А-версията. Както и факта че при нормално "паркиран" самолет едното сопло е напълно свито, другото по-отворено (причините за това ще ги спомена по-нататък).

Всъщност пишейки по-горния си постинг, точно това си мислех: паркираният самолет да е от А-варианта, а излитащият от В, което с нищо няма да опорочи любовта ти към извивката на соплото на първия, нали?
Помисли си пак - ще станат като две близначки ;) с ма-а-а-а-а-лка разлика. Можеш да ги съзерцаваш колкото си искаш, без да се страхуваш, че си започнал да виждаш двойно. :shaking2:

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 сеп 2014 09:09 
Извън линия
Потребителски аватар

Инструкции, цветни профили, декали

Ще започна с инструкциите. Първо тази на ХобиБос;

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

И Едуард:

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Декали и цветни профили:

ХобиБос предлагат декали за два варианта (надявам се да се четат профилите):

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Едуард са си поръчали на Картограф декали за пет профила:

За съжаление май съм забравил да сканирам самите декали, затова снимки от производителя:

Още преди да знам, че Едуард ще включат шахматиситите в комплекта си си бях купил декали от Fightertown Decals за тази ескадрила. Именно на тази фирма, защото бях много впечатлен от качеството им когато работих по Prowler-a.

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 сеп 2014 13:16 
Извън линия
Потребителски аватар

Платките:

Платките с пластмасовите детайли са еднакви в двата комплекта, просто защото Едуардския е преопаковка на ХобиБос. Платки много, около една педя във височина :).

Top Fuselage, Lower Fuselage:

Двете половини на фюзелажа. Доста добра детайлизация! За верността и нуждата от корекции ще гледам по време на постройката:

Платка А

На тази платка са събрани частите за крилото - основни части, предкрилки, задкрилки. Въпреки добрата детайлизация, в комплекта от Едуард 48706 F-14A exterior ще намерим фотоецван ъпгрейд за всички люкове, както и за откриващото се от предкрилките място в крилото.

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Платка B

На платка 'B' са разположени частите за киловете и хоризонталния стабилизатор .

Платка С

На платка 'C' са събрани разнородни части - част от фюзелажа, контракиловете, капаци на колесника, въздушна спирачка и др. Най-големите части от нея обаче са отделени още в завода и опаковани отделно. Поставени са в малката кутийка "А". Става въпрос за носовия конус и въздухозаборниците. Последните освен в отделни найлонови пликчета са допълнително увити в мека тъкан за предпазване от нараняване.

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Платка D

Платка 'D' съдържа детайли за носовата част на самолета. Поради сложността на конструкцията целия фюзелаж е доста разчленен, което в крайна сметка ще доведе до прекомерното ползване на кит и шкурка, но .. който иска прост модел да си купи МиГ- 21 .

Hobby Boss предоставят възможност оръдейния отсек да се остави отворен, като вътрешността му е сравнително добре детайлизирана. Както винаги, от Едуард не остават безучастни към усилията на колегите си и в комплекта с екстериора са добавили доста елементи и за тази част от модела .

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Платка Е

На платка 'E' откриваме огромно количество дребни части - оръдието, щангата за презареждане, частите за радара, разни капаци, тръбите на пито и много други.

Част от добавките на Едуард за съответните детайли.

А това са металните заместители за тръбите на Пито, предоставени от Master Model - #AM-48-007.

Този пост стана много дълъг, останалите платки в следващ такъв :) ...

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 сеп 2014 14:29 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
Двете половини на фюзелажа. Доста добра детайлизация! За верността и нуждата от корекции ще гледам по време на постройката:
Умалена снимка / Resized image...

Наборе, не искам да ти развалям удоволствието от представянето на Топ 2 самолета ти, ама това тука много ми прилича на... печено пиле! :geek:
:D

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 сеп 2014 17:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Academica написа:
McVess написа:
Умалена снимка / Resized image...

...това тука много ми прилича на... печено пиле! :geek:
:D

хахахах оле ще падна :geek: :geek: :geek: май и на мен ще ми трябва една маааалка бутилка :lol: Ама вярно че на това прилича, не се бях замислял... със загар леко така, чак с облясъци, с трътката напред :lol:

PS.: инъче този самолет най-много ми прилича на муха, особено кацнала със сгънати крила ;) А пък то... котка :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 сеп 2014 11:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Платка 'F'

Платка 'F' е другата платка с множество дребни детайли. Тук са съсредоточени частите по "краката" на самолета - ниши на колесниците, техните стойки, джантите'. На пръв поглед второстепенни неща за един самолет, но изключително важни за всеки моделист, защото е едно от малкото места по модела, които могат да го направят атрактивен и отличаващ се. Това е и причината фирмите за афтърмаркет да обръщат сериозно внимание при изработка на сетове за детайлизация. Първо съдържанието на платката.

Един вариант за доработка на нишите (които са сравнително добри, като за пластмаса) е сета на Едуард за екстериора, те най-вероятно ще отидат на излитащия вариант .

Но по-сериозната доработка, както и по-реалистичното пресъздаване на плетеницата от кабели и тръбопроводи в нишите идва от Aires #4565 F-14 Tomcat Wheel Bay, където освен самите ниши са предоставени и нови капаци и хидравличните им повдигачи.

Платка 'G'

На платка 'G' са разположени частите за кабината и соплата.

Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image Умалена снимка / Resized image

Разбира се Едуард предлагат достатъчно фотоец за кабината в БигЕд-а, а и в репака също.

Но ... за такава кабина Aires е незаменим - разликата е гигантска:

Пластмасовите сопла и при двата модела ще си останат по платките.

Ето какво са сложили Едуард в кутията на репака - положение тъкмо като малко преди старта :):

Aires предлагат няколко сета - отворени, затворени сопла и комбиниран - едно отворено и едно затворено сопло. Аз взех последния вариант, защото така изглежда по-интересен модела, но преди всичко защото когато самолета е на стоянка това е нормалното му положение на соплата - на снимката е обяснена и причината за това:

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 сеп 2014 11:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Ах, как съм се чудил защо само при този самолет са му толкова странни параболични (вдлъбнати навътре) сгънките на пуешките пера. Е най-сетне разбрах :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 сеп 2014 12:09 
Извън линия
Потребителски аватар

Milan Mitev написа:
Ах, как съм се чудил защо само при този самолет са му толкова странни параболични (вдлъбнати навътре) сгънките на пуешките пера. Е най-сетне разбрах :)

Само на А-версията

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+02:00