Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 19 авг 2019 17:13

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: F-14B Italeri 1/48
МнениеПубликувано: 29 окт 2014 17:08 
Извън линия

И така, след като пристигнаха всички афтърмаркети, които съм си поръчал до момента защото май ще трябват още малко ;) , е време да си отворя тема за моето коте.
За начало малко снимки от мрежата на това което съм събрал до момента /мои снимки след време, че нещо хич не ми се занимава в момента/:
1. Италерското "wanna be" F-14B /по-подробно защо именно "wanna be" след малко/
Изображение
2. F-14B/D Update - Steel Beach Accessories /включва приборни табла, сопла, IRST, коректни половинки на гумите на основния колесник, разни антенки, лост за управление на LANTRIN-а и др. дребошлъци/.
Изображение
3. F-14 Slime lights - Steel Beach Accessories
Изображение
4. M.B. GRU-7A - Aires
Изображение
5. Пита на Тръбо и указател на ъгъла на атака от неръждавейка - WD /избрах точно този комплект вместо, примерно, този на Мастър именно защото е от неръждаема стомана и няма да ми се налага да ги боядисвам ;) /
Изображение
6. Смолни джантета и търкала от Wheeliant
Изображение

Към всичко това смятам да добавя и показания от "гадния талибан" ецван комплект на Кросделта, както и едно смолно комплектче на Уолфпак което ще ми помогне с един куршум да гръмна два много проблемни заека в модела - топа и буриите.

Сега малко подробности за модела. Издаден е като нова матрица през 94-та, а аз си го "купих" през далечната 96-та. Кавичките са поставени поради простата причина, че в крайна сметка продавача, който явно едвам е изкарал 3-ката по аритметика, ми взе пари само за другите модели които си купих тогава, а този, нищо че беше най-скъп, ми го цака на промоция за 0 лв. :rr: ! След лиричното отклонение, относно придобиването на модела да си споделя и "мъките" около него. Както написах и в другата тема в кутията имаме "wanna be" F-14B - в носа нямаме пита на Тръбо, а оръдието е класически "Фантазиите на Вероника", изотзадзе не само не мяза на В, а направо на нищо не мяза /след доста зверене и почесване се оказа, че мангалите от Ботуша са забравили да направят частта от горивната камера до перата на соплата, която обаче е налична при дериватите на тази матрица F-14А+ и F-14А. Абе циганска работа!!!/, има и някои други проблемчета, като грешни по форма и място обтекатели на антените за РЕБ и някои извращения по въздухозаборниците, но те са незначителни и лесни за оправяне. За да отговоря на въпроса на Чавдар, защо съм се хванал с това дръвце, освен очевидния отговор, че го имам, а и реално ми е безплатен, има и още един важен аспект, а именно - всичкия афтърмаркет, барабар с още непоръчания, струва колкото нов Хосегавски или Хобибосовски F-14B. Е колкото и да харесвам 14-ката 200+ кинта за мачок 1/48 няма да дам ако ще и турско да стане, защото и Хасе и Хобибос си искат поне този афтърмаркет който аз съм добавил, за справка питайте Веско!
От тук нататък остава само най-важното, да си седна на гъзо и да подхвана модела.

Нагоре
 Заглавие: Re: F-14B Italeri 1/48
МнениеПубликувано: 29 окт 2014 18:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Оха, страшни подобрения си му взел. :thumright: Определено ще следя постройката. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 окт 2014 18:21 
Извън линия
Потребителски аватар

Епа - велкоме при котараците у мащаб в таквъс случай :cheers:
Станааме 3-ма с 4 мачока общо, са остава и некой с некоя 72-ка да се включи та да стане ептем интересантно :geek:

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 окт 2014 20:04 
Извън линия
Потребителски аватар

KONGO79 написа:
5. Пита на Тръбо и указател на ъгъла на атака от неръждавейка - WD /избрах точно този комплект вместо, примерно, този на Мастър именно защото е от неръждаема стомана и няма да ми се налага да ги боядисвам ;) /

абе де да знам, нераждъвейката е много малка част, повечето е като месинга на Мастер :)

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg [ 139.16 KиБ | Видяна 896 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 окт 2014 20:08 
Извън линия
Потребителски аватар

camaro написа:
са остава и некой с некоя 72-ка да се включи та да стане ептем интересантно :geek:

Той е почти узрял, че и много ец и смола му е приготвил, а и се кани да го прави с "японска" опашка, като мен, ама малко време и ракия му трябва. Аз чакам и valcad с плейбойския, интересно ми е черен котарак как ще излезе.

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 окт 2014 23:57 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
camaro написа:
са остава и некой с некоя 72-ка да се включи та да стане ептем интересантно :geek:

Той е почти узрял, че и много ец и смола му е приготвил, а и се кани да го прави с "японска" опашка, като мен, ама малко време и ракия му трябва.

Много време и много ракия /не само/ :shaking2: :geek:

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 07:43 
Извън линия
Потребителски аватар

popnavy написа:
Много време и много ракия /не само/ :shaking2: :geek:

Аз за узряването бе Попе, не за работата ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 10:26 
Извън линия

И ти ли Попе!?

Веско, вече и аз не знам каква трябва да е тръбата. Освен тази снимка в Дако, има още една /в частта за техническа поддръжка/ на която е свален целия носов обтекател и там се вижда само основата да е месингова, а всичко останало е някакъв бял метал. Шантава работа! Има още нещо, обаче, което ме насочи към този вариант, а именно това, че на снимките по-отдалеч пито-то винаги изглежда сребристо и тъй като правим модел в мащаб си мисля, че е по-редно да търся ефекта на гледане от разстояние. Абе в крайна сметка не е важен материала, важно е да станат моделите, пък майната му на другото!

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 20:10 
Извън линия
Потребителски аватар

KONGO79 написа:
...важно е да станат моделите, пък майната му на другото!

обаче понеже това е най-съмнителната част от мероприятието, поне да си почешем езиците :) :).

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 21:35 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
абе де да знам, нераждъвейката е много малка част, повечето е като месинга на Мастер :)

Това отпредка на носа не е ли АОА-тръбето? Най-ранните А-модели даже го нямат такова...стърчащо.
В известната Даковска книжка различните цветове също са упоменати (по Соломоновски, демек може и тако и Дако :lol: :lol: ):
Изображение
Пак от същата книжица - а ей това е на Пито баш-тръбичката, не ли? (както питаше Ванга ;) ):
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2014 10:45 
Извън линия

Canso, ако не ме лъже паметта, тръбите на Пито са общо 5 на котето. Двете които си показал на левия борд, още две на десния, както и тръбата в носа. АОА-то се намира в ляво и малко по-нагоре от двата датчика на твоята снимка.
Абе и двамата с Веско постоянно пускате странички от Дако, не ви ли се намират и сканове на чертежита в тая книжка? Моето копие, за съжаление, е без тях. Ако пък ти се намира копие на книгата за F-14 на SAM пак няма да откажа.
Ей за тва иде реч:
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2014 15:43 
Извън линия
Потребителски аватар

KONGO79 написа:
Canso, ако не ме лъже паметта, тръбите на Пито са общо 5 на котето. Двете които си показал на левия борд, още две на десния, както и тръбата в носа. АОА-то се намира в ляво и малко по-нагоре от двата датчика на твоята снимка.

Ами изглежда сме чели от различни учебници ;) , което при мен е винаги възможно - моите книжки са все едни просмукани от влага (демек мухлясали). Аз все си мислех, че Ф-14 има 2 тръби на пито и 4 АIC.
Ето я схемата, по която се водя:
Изображение
Ето и текстът (на американски е, извинявам се за което... :oops: ):

2. Pitot Static Pressure Probe: The static pressure is used to calculate the aircraft's altitude and speed. Together with a radar altimeter (or GPS), this gives a good value for the altitude.
1., 3., 5. Angle-of-Attack Probe (AIC): This probe feeds the AOA into the air inlet control computer for optimal position of the air inlet ramps. This is important to allow undisturbed airflow into the engine. Each AOA probe measures the pressure at several points and then the AOA is calculated. Usually, several AOA probes are installed to measure a correct AOA.

Нарочно пуснах снимката на Дако като по-нов източник, където тръбата в носа (АIC) е назована "Alpha probe" не без основание, за разлика от "Pitot tube", но явно това не е много ясно. Двете тръбета на левия борд също са различни по предназначението си (както и тези на десния, де).
Изображение
Изображение
Това, че говориш за аероплан, който се е презапасил с тръби на Пито, не е зле, ама как ще се оправи само с с едно АIC, не зная. :roll:
KONGO79 написа:
Абе и двамата с Веско постоянно пускате странички от Дако, не ви ли се намират и сканове на чертежита в тая книжка?

Това е доста преувеличено, защото аз досега в тази тема нищо не съм писал :D (как пък се случи тъй? :lol: ), ама и чертежи нЕмам, де.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2014 16:57 
Извън линия

Де да знам къде е истината. Дако са написали, че тръбата в носа измерва въздушната скорост, обаче като гледам фотото виждам отвори и за датчик на статичното, и за датчик на динамичното налягане - демек баш каквото трябва да има една Пита на Тръбо. За останалите тръбици под кабината карах по спомени и неясно защо ми е останало в главата, че всичките са дублиращи, потретващи и т.н. резервиращи основната тръба в носа. Винаги съм се чудил защо само "пирончето" го наричат АОА, и как аджеба мери какъвто и да е ъгъл, сравнявайки го с руския му аналог ДУА /датчик угла атаки/, с неговото си перце което го "клати" из насрещния поток. Признавам си чистосърдечно, че отсъствах от лекциите обясняващи как точно работи датчика за ъгъла на атака, за разлика от лекциите за начина работа на висотомера, скоростомера, вариометъра и т.н. пилотажни уреди.
П.П. Най-много се кефя на едно нещо и като стигна до там задължително ще го монтирам на моя модел - указателя на плъзгането ;) /за който се сеща/.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2014 17:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Бе аз друго нещо да те запитам - за чии ти е :scratch: нали ги има и са там. Ти ше праиш копие на машината, доколкото ми е известно :geek: а не реално летящ F-14 :geek: :cyclops_ani: :geek:
Мноо мъ кефиш като почнеш да се отклоневаш рилически и сам да си бараш талибанскио и да се фкарваш у некви филми :D
Фани го почни тоя италерски мачарок, че ми се струва че така ше си остане :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2014 19:16 
Извън линия
Потребителски аватар

KONGO79 написа:
Де да знам къде е истината...

Това аз отдавна зная, че не го зная :lol: !
Тъй като не разбирам на какъв диалект пише Camaro :roll: , му се извинявам, ако случайно повторя нещо, което той вече е написал по-горе.
Как ще наричаш тръбетата ми е все тая. Моделът си е твой и предполагам, че няма да му слагаш табелки, това е това, а това е едик'во си. Някой обслужвал подобна техника, сигурно ще знае повече. За съжаление аз поне нямам такъв човек "подръка".
Прелиствам само разни стари наръчници (както вече споменах по-горе). Хвърли едно око :cyclops_ani: на по-долните извадки и виж, колко от т.нар. probes се водят АОА и колко Pitot ;) .
Успех с модела! :thumright:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Последна промяна от CANSO на 31 окт 2014 21:24, променено общо 1 път.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+03:00