Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 23 окт 2019 11:33

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Sea Harrier Fujimi 1/72
МнениеПубликувано: 12 юни 2010 19:42 
Извън линия
Потребителски аватар

Изображение

Наскоро имах рожден ден и по този повод реших да си подаря нов модел. Под влияние на големия любител на Хариери – NAVY-YVAN и възползвайки се от юнската му промоция, си купих SeaHarrier FRS на Fujimi 1:72.
История: Няма любител на авиация, който да незнайва по нещичко за този уникален самолет – рожба на френския гений и британската техническа мисъл и упоритост. Дата на първи полет се счита 21.10.1960год. Заради спецификата на самолета, за такъв е признат първия „подскок”, а първият „истински” полет е на 13.03.1961год. По работно дълголетие той прилича на баща ми, на който на три пъти преди да се пенсионира му увеличаваха възрастта за пенсиониране. На този незаменим самолет също само се предвижда „пенсиониране” и идването на младото попълнение. Вероятно сроковете ще бъдат удължени още кой знае колко, поради финансово-технически проблеми на заместника му F35.
Разработван като първоначална концепция – за сухопътна машина, на него „хвърля” око и RoyalNavy. :pirat: През 1971 год. започват изпитания от самолетоносача АркРоял - десет години след първия полет и три след закупуването му отUS Malme Conps. Първият сериен Хариер , след съответните морски доработки, е получен от FAA на 18.06.1979год. (типично нашенска експедитивност :lol: ).
Единственият друг клиент на тази модификация е Индийски флот – FRS Мк51. Разликите са само в кислородната система и използване на френски ракети Мажик.
Първото участие на Хариер във военни действия е Фолклендската война 1982 год., където от борда на „Инвинсибъл” и „Хермес” участват 28 бр. SeaHarrier и Harrier GR-3. По официални данни те унищожават 22 аржентински самолета, по различни причини са загубени 6 броя, извършени 2380 бойни полета, а боеготовността е 90%.

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Модел: чувах добри думи за модела на Fujimi и действително на рамките изглеждаше много добре. Затова не издържах и реших да си направя хубав модел, обещаващ лесна сглобка и малко допълнителен труд. КАКВА ЗАБЛУДА! :twisted: Започвайки модела с детайли от твърда сива пластмаса, ми направи впечатление изчезващата на места и „рошава” вътрешна плитка разшивка, (линии – неравни или криви). И тъй като това не е особен проблем, реших да повторя линиите и да ги направя по-дълбоки. Но това се оказа само началото на фона на дебелите детайли при това с дебелина - различна за различните половинки. Друг сериозен проблем бе разместване на матрицата, в резултат на което има серизни ръбове и изместени и криви детайли. Нямам сили да изреждам всичките критични точки. В резултат – вместо удоволствие изпитах силно разочарование. Работил съм много по-качествени модели на FROG, а този спокойно може да се конкурира със старите матрици на А-МОДЕЛ. (новите на украинците са по-добри или поне се работят по-лесно) На фона на всичко това първоначалните ми притеснения дали ще си намеря декали за самолет от Фолкленд или поне от индийските ВМС, определено остана най-малкият такъв (в комплекта са дадени два ранни варианта деколи – сивосин – бял на британския флот).
В заключение – не съм сигурен дали съм попаднал на технологичен брак, или са такива моделите на тази фирма с претенции, но за мен този бе едно голямо разочарование. Затова имайте едно на наум, когато си вземате такъв модел. Когато реша да се сдобия с FA2, то вероятно ще е на Airfix. На снимки изглежда обещаващо, но все пак ще изчакам рецензии някъде из форумите.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 1 мнение ] 

Всички времена са UTC+03:00