Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 ное 2017 03:01

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Bf 109F-4 (Eduard), 1/48
МнениеПубликувано: 30 ное 2016 14:18 
Извън линия

Привет!

Представям последото издание на серията от Bf 109 на Eduard, а именно F-4 (Friedrich). Историята на самолета описана в подробности, така че ще направя кратко представяне на модела.

Кутия от твърд картон с горно отваряне на капака, боксартът е приятен с Bf 109F-4 на преден план и Spifire в далечината. Отстрани са дадени шест цветни профила на камуфлажите, включени в комплекта.

Изображение

Изображение

При отвряне намираме четири платки от сива пластмаса, една прозрачна, две платки с фотоец, маски за фанара, два декални листа и инструкция.

Отливките са с високо качество, без дефекти, на места има остатъци от материала, който се използва при отделяне на матриците, но той лесно се почиства при измиване или със спирт.

Платка "R" е съставена от частите на фюзелажа, които позволяват само затворен самолет, в този комплект двигател не е включен. Има и други части на платката, които обаче няма да се използват:

Изображение

Изображение

Платки "M" и "L" за заедно и съдържат двете половини на крилата, краищата на които са отляти заедно с основната част, за разлика от други производители, което може би е по-добре и улеснява сглобката:

Изображение

Изображение

Изображение

Платка "H"-частите за интериора, три вида витла, колесниците, различно подкачено въоръжение и т.н. като поне половината детайли няма да се използват. Също много приятно са пресъздадени покривалата за нишите на колесниците с характерна платнена текстура и цип:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Платка "I"-контролните повърхности, картечници, ауспуси и филтри. Ауспусите тук са много добре отляти, с отвори, по-добре от версията Е(Емил). Две опции за тях и за филтъра-стандартен и тропически. Отново поне половината неща по платката няма да се ползват:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Платка "Z"-прозрачните части за фанара-ясни и без дефекти, като също имаме контролната тръбичка за горивото, дадена като прозрачен детайл:

Изображение

Две платки с фотоец-малка и оцветена за интериора; и по-голяма за някои други елементи-решетки на въздухозаборници, радиатори и т.н.:

Изображение

Маски за фанара:

Изображение

Два декални листа-голям за маркировките и малък за служебните надписи. Отпечатани са много добре, с минимален декален филм и подробни:

Изображение

Позволяват изработването на шест машини:

-Bf 109F-4, W.Nr. 7183, flown by Hptm. Hans "Assi" Hahn, III./JG 2, St.Pol, france, october 13, 1941;
-Bf 109F-4, flown by Uffz. Hans Döbrich, 6./JG 5, Petsamo, Finland,September 2, 1942;
-Bf 109F-4, W.Nr. 7143, flown by Oblt. Otto Kath, stab/JG 54, Staraya Russa, Soviet Union, early December 1941;
-Bf 109F-4/Trop, W.Nr. 8693, flown by Lt. Hans-Joachim Marseille, 3./JG 27, North Africa, February 1942;
-Bf 109F-4/B, W.Nr. 7629, flown by Oblt. Frank Liesendahl, 10. (Jabo)/JG 2, France, June 1942;
-Bf 109F-4, W.Nr. 13325, flown by Oblt. Viktor Bauer, 9./JG 3, Shchigry, Soviet Union, June 1942;

Инструкцията е гланцирана с подробни и последователни стъпки. Може да се свали в PDF формат:

Изображение

Изображение

Изображение

В заключение: много добър модел на F-4 варианта на "Аугсбургския орел" на атрактивна цена, субективното ми мнение е че е една идея по-добър същия на Звезда по отношение на детайл (за сглобката съм почти уверен, че няма да има проблеми), но пък няма вариант за отворен двигател, така че и конкурентния модел има приложение :)
Закупен е от Хобикулт.

Препоръчвам на феновете на Bf 109F!

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
 Заглавие: Re: Bf 109F-4 (Eduard), 1/48
МнениеПубликувано: 30 ное 2016 23:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Чешкият модел със сигурност ще се събира много лесно, защото има 3 пъти по-малко части, и е разбит по-достъпно. Режеш, зачистваш и лепиш. Звездата е супер надребнена. В кутията на Едуард има и маски, което е голям плюс (ецваните части не са по вкуса на всеки), декалите (дори когато са си на фирмата) са доста прилични за разлика от руските (които си идват жълтави) и хасегавските (които пожълтяват).

Лично за мен всичките тези линии и имитации на нитовка са излишни и прекалено едри за мащаба. Формите на модела (наследени от този на G версията) не са особено близо до истината. Примерно това V-образно нещо, с което завършва централната долна секция на крилото, го няма на истинската машина - там линията е права. Хубаво - преработили са матрицата на G-варианта и са изкарали F. Дали? Да не стане като с Gabor's nose при моделите на МиГ-21 :clown:

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 дек 2016 09:24 
Извън линия

Доколкото разбрах моделът е акуратен относно размерите и формата, пък и за половин милиметър няма да се кося ;) .
G версията беше преработена и преоразмерена, първото издание отнесе наистина много критика, но Едуард мисля че коригираха нещата. При този като сравних по чертежи не видях някакви отклонения (ICM е доста по ръбат по фюзелажа, със Звезда почти си приличат).
Разшивката и нитовете на мен ми харесват, много фино са пипнати в сравнение примерно с ICM.
За клиновидната линия отдолу и на мен ми се стори чудно, но после погледнах и това явно е конструктивно решение за сглобката. Правите линии са малко по-назад на фюзелажа. Този "клин" трябва да се запълни ;)

Прикачен файл:
Line 1.jpg
Line 1.jpg [ 134.41 KиБ | Видяна 367 пъти ]

В края на краищата всеки си има предпочитания, но след като съм имал впечатления от Bf 109F на ICM, Zvezda и сега Eduard, пак казвам че последното е най-доброто в този мащаб. Доскоро Звездовския го хвалиха като коректния Bf 109F (по-добър от Хасегавските), и наистина е готин модел, но този е по-хубав и съм убеден, че ще се получи чудесен модел накрая. Пък и на Zvezda му трябва корекция малко със сета на Vector (ако наистина искаме да е по-точен), като цената скача двойно почти.

Като цяло независимо дали ще правите E, F или G вариант, определено съм за Eduard, като съотношение цена и качество.

Така че, препоръчвам го модела, при тази цена си има и маски, фотоец (по желание), а декалите са отлични (ей сега, заради звездовските недоразумения, отложих завършването на F-2).

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 дек 2016 20:46 
Извън линия
Потребителски аватар

venko написа:
G версията беше преработена и преоразмерена, първото издание отнесе наистина много критика, но Едуард мисля че коригираха нещата.

В размерите да, все пак вместо 1/48 беше 1/45-1/46 и ако не бяха изревали така и щяха да я оставят ("ние мерихме истински самолет, ала-бала").

От видяното досега като F - Звезда за мен води като форми. Наборът на Вектор за Звезда e fine tuning детайлиращ сет, а не корекция.

Едуардският модел със сигурност се събира по-лесно и приятно. Детайлировката му нито е по-близо до оригинала, нито - като гледам снимката на фюзелажа отдолу - е на някакво супер ниво (линията на панела се губи - лимит на технологията).

Не ми е за парите - сносен кит в 72ри мащаб вече спокойно струва повече от профипака. Просто твърде много хайп и всички рязко забравят да гледат какво купуват.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 дек 2016 14:31 
Извън линия

pgp000 написа:
...Просто твърде много хайп и всички рязко забравят да гледат какво купуват...

Гледам, гледам-въпреки че всеки си дава своята оценка субективно, пък и нали трябва око да види, ръка да пипне за да се прецени :):

http://www.network54.com/Forum/149674/message/1476328592/Hi+I%27m+Floyd+and+I%27m+a+109-aholic.++My+take+on+the+Bf-109F

И двата F модела Zvezda и Eduard (макар че този на Звезда, който имам е F2) за мен са равни, звездовския е почти два пъти по-евтин, но и той си има кусурите-примерно фанара по-скоре е за G версията, също въздухозаборника не е точно в час. Но: няма маски, декалите са кофти, а и фотоеца на Профипака е приятно допълнение.

Недостатъка при отливането в долната част е може би лош късмет при мен, но не е проблем да се коригира, при Звезда също имаше оплаквания.

Въпроса е до предпочитания, и двата са готини, лично за мен Едуардския повече ми харесва ;)

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 дек 2016 19:57 
Извън линия
Потребителски аватар

Венко, избра ли си коя машина ще правиш?
Съвсем необвързващо ти предлагам самолет от JG.5, като напр. приложената схема на Ханс Дьобрих.
Изображение
Историята на самолети от варианта F-4Trop. изпратени в Северна Европа и участвали в битки със съветски самолети е много интересна (поне за мен). "Еди" са допуснали някои малки ...как да ги нарека...своеволия в представените камуфлажни схеми, но за щастие има други, по-задълбочени и логични изследвания, които могат да бъдат използвани. Тъй като това са всичко друго, но не и типични камуфлажи (имаше предложение за такъв групбилд ;) ), резултатите винаги са далеч по-ефектни, без значение дали моделът има 23 нита повече или 0.2мм по-малка кривина на капотажа от този на конкурентната фирма.
Съществува и запазен екземпляр от точно тип "детропикализирани" самолети (машината на Хорст Карганико, намерена в Русия, сега в музей в Отава) и изследванията по време на реставрацията са добра "храна" за всеки интересуващ се.
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 дек 2016 20:35 
Извън линия

CANSO написа:
Венко, избра ли си коя машина ще правиш?
Съвсем необвързващо ти предлагам самолет от JG.5, като напр. приложената схема на Ханс Дьобрих...

Двете схеми на Ханс Дьобрих и Виктор Бауер ми харесаха, да-много са атрактивни, макар че първоначално исках машината на Марсей. Една от причините, поради която си взех модела на Едуард. Колебая се, но може би тази на Бауер, ще видя :)

Едва ли ще го почна тази година, да минат празниците ;)
Но като го започна, ще питам ако се затруднявам с нещо :thumright:

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00