Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 24 юни 2019 22:51

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: JAS-39B Gripen Twin Seater
МнениеПубликувано: 03 фев 2019 00:38 
Извън линия

Прикачен файл:
Коментар на файла: С това разполагам към момента !
IMG_3404ris.jpg
IMG_3404ris.jpg [ 239.77 KиБ | Видяна 526 пъти ]
Най-сетне началото е дадено :D
Това ще е първият ми да го нарека - сериозен проект, и за това е без претенции за класа а по-скоро проект за трупане на опит ! Очаквам коментари и най-вече забележки и препоръки !
Това е което направих за 3часа и 30минути !
Имам и питане - с какво запълвате фугите по модела ? Някъде прочетох , че кофичките от кисело мляко били пръв приятел на моделиста ?

Прикачени файлове:
Коментар на файла: Намерих си сам някои дребни косури, но са пренебрежими . Все пак първи проект е !
IMG_3409ris.jpg
IMG_3409ris.jpg [ 164.52 KиБ | Видяна 526 пъти ]
Коментар на файла: На третия час успях да събера фюзелажа и крилата ! Старах се да ползвам минимално лепило и дано не съм сбъркал !
IMG_3408ris.jpg
IMG_3408ris.jpg [ 194.13 KиБ | Видяна 526 пъти ]
Коментар на файла: Боядисването с четка в този мащаб също е предизвикателство !
IMG_3407ris.jpg
IMG_3407ris.jpg [ 186.35 KиБ | Видяна 526 пъти ]
Коментар на файла: Седалките ме съсипаха- нямах пинцети и особено монтажа на щурвалите ми разказа играта !
IMG_3406ris.jpg
IMG_3406ris.jpg [ 197.29 KиБ | Видяна 526 пъти ]
Нагоре
 Заглавие: Re: JAS-39B Gripen Twin Seater
МнениеПубликувано: 03 фев 2019 22:10 
Извън линия
Потребителски аватар

tsetsodrums написа:
Най-сетне началото е дадено :D
Това ще е първият ми да го нарека - сериозен проект, и за това е без претенции за класа а по-скоро проект за трупане на опит ! Очаквам коментари и най-вече забележки и препоръки !
Това е което направих за 3часа и 30минути !

Здравей,

Дасподеля мнение. Щом ще е сериозен проект - започни с търсене на инфорация за машината, и след това продължи с внимателно пасване на частите така, че да намалеят фугите. Няма съмнение - идеални модели на пазара отсъстват. Затова целта ти е да не си добавяш работа във вид на повече китване и шкурене. За целта - зачистваш хубаво частите, пробваш по 10 пъти, сравняваш със снимките, които си намерил, ако се наложи - коригираш, и едва тогава лепиш.
Бърза работа нямаш. Целта не е да бързаш, а да не спираш. Всеки ден 1 колело да залепиш е напредък.
Цитат:
Имам и питане - с какво запълвате фугите по модела ? Някъде прочетох , че кофичките от кисело мляко били пръв приятел на моделиста ?

Всеки се кълне в нещо, доста хора ползват всякакви пълнители - основно кит (моделистки), който е смес от разредител, някаква синтетична смола и инертен материал, който реално придава обема. Ти споделяш моята философия - по-добрият метод лично за мен е изолзване на пластмаса.
Кофичките за кисело мляко са направени от ламиниран полистирол. Ще рече външната и вътрешната повърхност на материала са обработени. Кофичката се изрязва, стените и са дебели отколо 0,25мм, което е полезно за фуги като тези между тялото и крилото на твоя Грипен. Изшкурваш лъскавата вътрешна страна и цветния печат от външната - така "оголваш" полистирола и даваш по-лесен достъп на лепилото до него. Нарязваш си лентички в нужния ти размер и залепваш така, че да се запълни фугата. Излишното изрязваш/шкуриш.
Можеш да ползваш материала и когато имаш разминаване между половините на фюзелажа - едната е по-висока, например. Вместо да пилиш и потенциално промениш сечението - залепваш такава лентичка и после заглаждаш.
Достъпни по-масово китове у нас:
- Mr. Surfacer 500 (полутечен кит и груб грунд). Може да боядисваш направо върху него.
- Mr. Dissolved Putty (полутечен грунд). Съхне бавно, мирише силно, свива се умерено. 1 ръка грунд е достатъчна, пълнителят е достатъчно фин.
- Vallejo Plastic Putty - идеален за дълги тесни фуги. Водоразтворим. Свива се доста, боядисва се лесно след грунд.
- сив кит на Tamiya (т.нар. Basic type),
- кит Plasto на Revell,
- кит на Humbrol.
Последните 3 съхнат бързо в тубичките. Не съм им голям почитател, защото имат и кофти навика да се пукат. Избагвай да пълниш големи фуги с тях или да ги ползваш за изравняване на повърхност, по-добре кофичка :-) След такъв кит - задължително грунд. Инертния материал занправо смуче боята, после има разлика в повърхностите (все едно да лакираш фазер).
За някои места можеш да ползваш т.нар. "суперлепила" на основата на цианакрилат - Каноконлит, Капчица, Момент и подобни. Проблемът им е, че засъхват по-корави от пластмасата и се шкурят трудно.

По инструментите:
- тоз Пауър в бутилката може да не ти стигне и за 1 модел. Ако има кой да ти напълни една водолазна бутилка със сгъстен въздух или СО2 ще изкараш доста повече.
- иди до един медицински магазин и си купи скалпел (3-4 лв) със сменяеми остриета (прави, №11, и примерно №10 - 15 ст/брой). Режат чисто и точно, умравляват се доста по-лесно. Канцеларските ножове са груби, затъпяват се бързо и почват да къртят частите при свалянето от рамката.
- от всяка железария можеш да си вземеш комплект шлосерски пилички за под 10лв, които не се ронят за разлика от тези маникюрдийски клечки, и винаги могат да ти бъдат полезни и за нещо друго.

Успех!

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 фев 2019 00:21 
Извън линия

Много благодаря pgp000 за добрите съвети и отделеното време !
Снимки на Грипена не съм търсил , но наистина преди да лепя доста се старах да напасна детайлите предварително с фина шкурка . Скалпели ще си взема още утре а пили съм си поръчал и се надявам и те да дойдат до ден- два. Все пак съм приел и идеята, че като за първи модел ще има какво да се желае , но пък така ще се науча и ако това занимание ми стане наистина сериозно хоби ще правя все по-малко грешки със всеки следващ модел :)
Иначе определено не бързам пък и времето което ми остава покрай работата е оскъдно !
Ще продължа по модела следващите дни, като си набавя още няколко неща като скалпелите и още един-два цвята боя !
Искам да попитам каква техника използвате при преливане на цвят в цвят ? Гледам, че в повечето случаи няма рязка граница а от няколкото филчета в нета дето гледах много не се разбира как точно става ? Гледам също, че като се залепват ваденките на финала с нещо ги мацат от горе ?
Предварително благодаря за съветите !

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 фев 2019 10:13 
Извън линия

Здрасти!
Като стана въпрос за цианокрилатните лепила и техни производни, по горе, да не пропуснем - с тях работи изключително внимателно, не само защото бързо съхнат и
нямаш възможност за корекция, но и имат летливи изпарения,
които замъгляват прозрачните части. Прочети тук фанарните
части (стъклата на кабината) с какво се лепят, за да не ти се
изпотят и да станат като матово стъкло. Тогава язък за кабината и интериориора вътре!
А също мнозина ползват и "Miliput" пастите за кит.
Дори цели детайли си правят от тях. Съхнат добре, шкурят и пилят се и може с нож ( скалпел) да се " дялкат", въпреки че изглеждат твърди.
;)
Купи си и няколко пинсети. Колкото по-малко тънки са им върховете, толкова по-
добре. Също ги опитвай с ръка.
За да усещаш детайла който си хванал с тях, не трябва да са твърди и да се "борят" с ръката ти!

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 фев 2019 19:41 
Извън линия
Потребителски аватар

tsetsodrums написа:
Много благодаря pgp000 за добрите съвети и отделеното време !
Снимки на Грипена не съм търсил , но наистина преди да лепя доста се старах да напасна детайлите предварително с фина шкурка . Скалпели ще си взема още утре а пили съм си поръчал и се надявам и те да дойдат до ден- два. Все пак съм приел и идеята, че като за първи модел ще има какво да се желае , но пък така ще се науча и ако това занимание ми стане наистина сериозно хоби ще правя все по-малко грешки със всеки следващ модел :)

Малко хора имат високи очаквания за първия си модел, и обикновено след това не са доволни и зарязват хобито. Карай полека, сглабяне му е майката.
Положителното на пилите е, че освен, че не се гънат и се износват по-трудно. Шкурките се запълват, ронят и т.н.
Отдели време на търсене на снимки. С времето ще установиш, че инструкциите могат да бъдат неясни и направо грешни, а това се отразява на крайния резултат и мотивацията ти.
По-натам ще започнеш сам да си изработваш разни детайли и т.н.
Цитат:
Иначе определено не бързам пък и времето което ми остава покрай работата е оскъдно !

Сега е сладкото време - цениш всеки миг с тази занимавка.
Цитат:
Искам да попитам каква техника използвате при преливане на цвят в цвят ? Гледам, че в повечето случаи няма рязка граница а от няколкото филчета в нета дето гледах много не се разбира как точно става ?

Когато ползваш аерограф можеш да си направиш маски от ей това чудо: http://market-behi.com/product/14847/pl ... 80-br.html
Позволява по-плавни граници, вместо ако направиш маската от тиксо. Принципно в 1/72 не е кой знае колко реалистично да правиш преливания, ама нейсе.
Цитат:
Гледам също, че като се залепват ваденките на финала с нещо ги мацат от горе ?

Преди да ги мацаш отгоре е хубаво да положиш гланцов лак под тях. Преди и след поставяне можеш да използваш такава декална химия

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 фев 2019 00:43 
Извън линия

Отново благодаря за съветите и отделеното време .
По природа съм префекционист и това ми качество няма как да не се отрази и в моделизма.
Днес си взех още някои важни неща като четири цвята акрилни бои, клещички резачки и кит - Mr. White Putty ! Та още едно две питания ако може :oops:
Първо има ли някаква специфика при нанасянето на този кит и изобщо някаква тънкост при използването му ? С какво го нанасяте ?
Второ - ще има ли проблем да работя едновременно с акрилни и емайлови ? В магазина ми казаха, че акрилните не се разреждат с нищо и се работи директно с тях ? Споменаха, че ако ги смесвам с емайлни може и да има проблем ?
Иначе поразгледах доста снимки на Грипена и даже си открих някои не точности , които се оказаха отстраними и вече са коригирани :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 фев 2019 22:52 
Извън линия
Потребителски аватар

tsetsodrums написа:
Отново благодаря за съветите и отделеното време .
По природа съм префекционист и това ми качество няма как да не се отрази и в моделизма.

Перфектното пречи на красивото - започни с малките работи: подготовка, сглобяване, попълване и шкурене. Прочети си внимателно 4-тата дума в изречението.
Цитат:
Днес си взех още някои важни неща като четири цвята акрилни бои, клещички резачки и кит - Mr. White Putty ! Та още едно две питания ако може :oops:
Първо има ли някаква специфика при нанасянето на този кит и изобщо някаква тънкост при използването му ? С какво го нанасяте ?

Подозирам това е по-гъст вариант на Mr. Dissolved Putty, което значи, че ще ти трябва ето такъв разредител, за да го изчистиш/разредиш. След това с каквото ти е удобно - клечка за зъби или каквото намериш.
Цитат:
Второ - ще има ли проблем да работя едновременно с акрилни и емайлови ?

Не, доколкото спазваш някои прости правила, например да не използваш акрили върху емайли по-рано от 24-48 часа след полагането на емайла.
Цитат:
В магазина ми казаха, че акрилните не се разреждат с нищо и се работи директно с тях ?

За разреждането зависи от каква акрилна боя си си купил - има готови за аерограф, има и не толкова разредени.
Цитат:
Споменаха, че ако ги смесвам с емайлни може и да има проблем ?

Повечето съвременни акрили са водоразтворими. Емайлите искат разредител, базиран на нефтен дериват. Вода и масло не се смесват (второ просто правило след първото по-горе).
Цитат:
Иначе поразгледах доста снимки на Грипена и даже си открих някои не точности , които се оказаха отстраними и вече са коригирани :)

Лично мнение: get the basic things right, има време за перфекционизЪма.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 фев 2019 10:19 
Извън линия
Администратор

Цитат:
Подозирам това е по-гъст вариант на Mr. Dissolved Putty, което значи, че ще ти трябва ето такъв разредител, за да го изчистиш/разредиш. След това с каквото ти е удобно - клечка за зъби или каквото намериш.

Тук искам да вмъкна малка поправка.
Mr. White Putty не е по-гъст вариант на Mr. Dissolved Putty!
Това е нормален моделистки кит.
Вярно е по-скоро обратното - Mr. Dissolved Putty е разреден Mr. White Putty.
Аз лично не ги харесвам и двата, Mr. White Putty съхне, за мен лично, много бавно и дава свиване след изсъхване. А Mr. Dissolved Putty заради разредителя дава още по-голямо свиване и съхне още по-бавно и се налага после да се полага втори и трети слой.
Аз лично като за начинаещ бих препоръчал кита на Humbrol. Аз го ползвам от 25 години, свикнал съм с него и съм много доволен.
Но ако има прекалено големи празнини, които трябва да се запълнят, никой от стандартните моделистки китове няма да ти свърши работа. Там трябва по-различен подход.

Относно боите. Акрилна върху изсъхнала емайлна, и обратното - емайлна върху изсъхнала акрилна, не е никакъв проблем да се полагат. Тук важното е първата боя да е добре изсъхнала.
Днешните акрилни съхнат почти на момента. Емайлните е хубаво да им дадеш 6-8 часа.
Но пък да смесваш акрилна с емайлна боя в течно състояние за да получиш друг цвят или оттенък - не става. Ще се пресекат и ще ги похабиш.
И още нещо за боите - хубаво разбърквай и разтръсквай боите, особено емайлните, преди употреба защото пигмента се утаява и отгоре остава само свързващия лак, който ти дава прозрачен цвят. Аз например първо отварям боята, независимо акрил или емайл, с клечка за зъби разбърквам за да отделя утаилият се пигмент от стените и дъното. После пускам вътре една сачмичка, към 4-5мм в диаметър ( гледай да е неръждаема, че в акрилните бои ще корозира ), затварям плътно капачката и хубаво разтръсквам за няколко минути. Сачмичката си остава вътре и после преди всяко ползване на боята си я разтръскваш хубаво.

Освен всички други инструменти, аз бих те и посъветвал да снабдиш с хубави пинсети, поне 2-3 вида. Прави, извити, тънки, дебели и т.н. И да свикнеш да работиш с тях, да станат естествено продължение на ръката ти.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 фев 2019 11:35 
Извън линия

Взех си скоро от тези пинсети, доволен съм и ги препоръчвам, а и са четири в комплект-извити и прави, едната е с плосък връх:

https://hobbyland.bg/tru09957-tweezers-set.html

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 фев 2019 12:50 
Извън линия
Администратор

Аз пропуснах за пинсетите, аз имам два вида на Италери, които са страхотни, между другото, и другите са ми самоделни.
Та горещо препоръчвам италерските - права и извита.

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 фев 2019 00:46 
Извън линия

За пореден път благодаря за ценните съвети !
Вече имам и пинцети и три вида фини моделистки пилички, както и други глезотии !
Сега остава за да продължа модела да имам и малко свободно време а и смелост да действам :D

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 11 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00