Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 07 дек 2019 22:14

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 17 май 2013 14:29 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Често срещам препоръки да не си правим моделите като "детски играчки". Е, реших да пробвам и лично да се убедя защо :albino:

Да за почна първо с модела:
Модела е на Academy и е в мащаб 1:48.
Въпреки относително големите си размери, цената му е под 20лв (купен от Малкия ЦУМ в София).
Стори ми се подходящ за експерименти, пък и няма да ме е яд ако похабя модела.

Кутия типично за Академски-те модели с хубава картинка
Прикачен файл:
IMG_4442.jpg
IMG_4442.jpg [ 177.73 KиБ | Видяна 630 пъти ]

Частите са малко и е лесен за сглабяне. Може да се каже, че е доста опростен модел.
Тъй като го сглобих преди да се сетя да снимам частите, можете да видите съдържанието на кутията ето тук

И вече сглобен, без много старание по напасване на частите и ктване. Всъщност когато го сглабях имах само лепило и пиличка, така че екстри няма :king:
Прикачен файл:
IMG_4444.jpg
IMG_4444.jpg [ 104.37 KиБ | Видяна 630 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4447.jpg
IMG_4447.jpg [ 106.1 KиБ | Видяна 630 пъти ]
Предполагам, че когато са спуснати колелата и двата капака на колесника са отворени, но тук единия го оставих затворен, защото иначе ще се вижда .... нищо ... празно пространство на модела т.е. под вътрешните капаци няма нищо :albino:

Странно, че са оставили някакви дупки по модела. Гледах, гледах, ама не видях да има някакви части, които да ги запушат. Явно са го оставили с проветрение.
Прикачен файл:
IMG_4448.jpg
IMG_4448.jpg [ 93.14 KиБ | Видяна 630 пъти ]
Всъщност, няма и двигател. Седи си дупка отзад, вижда се чак пилотската седалка :albino:

Тук малко опити да възстановя разшивката, да позапълня малко фугите с лепило и т.н. Както се вижда не много успешно, но приемливо за експреимента.
Прикачен файл:
IMG_4450.jpg
IMG_4450.jpg [ 83.44 KиБ | Видяна 630 пъти ]

Крилата са от горна и долна половина, като между двете няма подпорки, които да ограничат кое къде да се залепи. Малко се получи "прагче" в долната повърхност на крилото
Нишите на колесниците са доста гладки и празни.
Прикачен файл:
IMG_4451.jpg
IMG_4451.jpg [ 95.64 KиБ | Видяна 630 пъти ]

Пилота малко прилича на мутант от филмите и е хубаво да седи на седалката, явно е предвиден да скрие липсващият интериор :albino:
Прикачен файл:
IMG_4455.jpg
IMG_4455.jpg [ 82.24 KиБ | Видяна 630 пъти ]

Таблото е приемливо като за евтин модел.
Прикачен файл:
IMG_4459.jpg
IMG_4459.jpg [ 81.92 KиБ | Видяна 630 пъти ]

От горната страна, обаче... модела изглежда доста по-добре :o
Много добре направена вдлъбната разшивка. Даже си има нитове. С две думи доста добре изглежда външно :cheers:
Прикачен файл:
IMG_4453.jpg
IMG_4453.jpg [ 73.04 KиБ | Видяна 630 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4460.jpg
IMG_4460.jpg [ 72.17 KиБ | Видяна 630 пъти ]

При слепване на по-големите детайли, забелязах че са малко криви. При пиленето се изгуби тук-там нитовката, но се оказа че много лесно се възстанови с нитачката. Явно съвпадна стъпката на нитачката с тази от матрицата на модела.

Като цяло, за цената си, модела е много подходящ за "първи модел", както и за деца и за моделисти, които искат набързо да си направят добре изглеждащ Мираж III.

Ккато споменах в началото, този модел трябва да заприлича на "детска играчка", ама хубава детска играчка :albino:

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 май 2013 14:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Може да се каже, че е доста опростен модел.
.....
защото иначе ще се вижда .... нищо ... празно пространство на модела т.е. под вътрешните капаци няма нищо
.....
Странно, че са оставили някакви дупки по модела. Гледах, гледах, ама не видях да има някакви части, които да ги запушат. Явно са го оставили с проветрение
.....
Всъщност, няма и двигател. Седи си дупка отзад, вижда се чак пилотската седалка
....
Нишите на колесниците са доста гладки и празни
......

Пилота малко прилича на мутант от филмите и е хубаво да седи на седалката, явно е предвиден да скрие липсващият интериор
.....
Таблото е приемливо като за евтин модел.
.....
При слепване на по-големите детайли, забелязах че са малко криви.
.....

Страхотна реклама, направо се затичвам и аз да си купя същия модел :lol: :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 май 2013 14:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
...Модела е на Academy и е в мащаб 1:48.... цената му е под 20лв (купен от Малкия ЦУМ в София)....
На Боян в магазина бяха по 12 лв и аз му ги изкупих всичките, за да ги подарявам на дечурлигата на мои приятели. Водещ критерий - ГОЛЯМ (впечатлява хлапетиите!) и ЕФТИН (тате е от габровско!).
Кокпитът и катапултното кресло са потресаващи!!!! :shock:
Оставил съм си 2 парчета за мен (еврейски изтребител и разузнавателен) с които да си експериментирам щуротиите, които ми се въртят в главата от време на време. Даже на единият съм имитирал гъ...о на двигателя с .... - пластмасовото уплътнение на капачката на някакво шише водка! :D :D Щото пък иначе моторът, предложен от Академци е - чиста тръба! :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 май 2013 15:31 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Да... модела определено си има своята клиентела.
Все пак мисля, че това е един от най-подходящите модели за експерименти, както и за начинаещи моделисти.

Идеята за "Заешки миротворец" възникна спонтанно в главата ми, когато видях Mig-21 Bunny Fighter на Eduard.
По подобие на Едуартския реших да скалъпя един Мираж :albino:

От снимка на маските на Едуард (от техния сайт) си направих подобие на маска за трева, ама по доста по-примитивен начин.
Разпечатах на оибкновен лист "тревата"
На гърба на листа залепих маскираща лента (ако е на лицевата страна по тиксото остава черно от мастилото)
и с ножица изрязах иксото по контура, който прозира на светлина от лампа :)
Прикачен файл:
IMG_4472.jpg
IMG_4472.jpg [ 117.01 KиБ | Видяна 621 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4470.jpg
IMG_4470.jpg [ 129.93 KиБ | Видяна 621 пъти ]

Боядисах с аерографа основния цвят на тревата, корема на самолета, а другото с четка нишите на колесниците и предния колесник
Прикачен файл:
IMG_4474.jpg
IMG_4474.jpg [ 101.36 KиБ | Видяна 621 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4479.jpg
IMG_4479.jpg [ 112.22 KиБ | Видяна 621 пъти ]

И пак с аерографа, боядисах "морковите" с основните цветове и колелата
Прикачен файл:
IMG_4495.jpg
IMG_4495.jpg [ 203.96 KиБ | Видяна 621 пъти ]

Маскирах границата между "тревата" и "небето" т.е. отдолу ще е светло-зелен, а отгоре ще е светло-син.
На границата между двата цвята ще е с имитация на трева :albino:
Прикачен файл:
IMG_4484.jpg
IMG_4484.jpg [ 115.4 KиБ | Видяна 621 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4485.jpg
IMG_4485.jpg [ 102.38 KиБ | Видяна 621 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4486.jpg
IMG_4486.jpg [ 108.57 KиБ | Видяна 621 пъти ]

Минах го и със светло-синята боя, но го чакам да изсъхне и да сваля маските. Да видя на какво ще заприлича.

И накрая допълнителната украса. Трябва да има емблеми, надписи, номера и т.н.
Малко ровене из интернет и намерих безплатни картинки на зайци и моркови :albino:
Оцветих ги с безплатната програма Paint.NET и DrawPlus (подобие на CorelDraw, ама безплатно) и ги разпечатах на хартия за ваденки
Прикачен файл:
IMG_4489.jpg
IMG_4489.jpg [ 161.45 KиБ | Видяна 621 пъти ]
Ако някой иска, може да си изтегли файла от тук BunnyPeacemakerDecals

Исках да направя една суха тренировка за правене на ваденки в домашни условия.
Ваденките са печатани на мастилено-струен принтер и мастилото е силно водо-разтворими.
Реших да ги запечатам с това
Прикачен файл:
liquiddecalfilm[1].jpg
liquiddecalfilm[1].jpg [ 12.3 KиБ | Видяна 621 пъти ]

но се оказа, че явно ми е поостаряло и нещо се е посгъстила течността вътре.

Някой случайно да знае с какво мога да разредя тази химия?
Бих искал да я намажа с четка и за целта ми трябва малко повечко разредена. С вода ме е страх да го разреждам, че може да се разтвори мастилото на принтера.
Някакви идеи с какво се разрежда?

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 май 2013 16:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Идеята за "Заешки миротворец" възникна спонтанно в главата ми, когато видях Mig-21 Bunny Fighter на Eduard.
По подобие на Едуартския .....

Този модел (Едуардския) всъщност си има резон. Тиража му е един вид знак на благодарност към зайо, който помогна да се продадат много-много копия от МиГ-21, като участник в предпусковата му програма. Имаше цял сериал тип комикс с този заек. Пожелавам подобен успех и на твойте зайци :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 май 2013 21:31 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Странно, че са оставили някакви дупки по модела. Гледах, гледах, ама не видях да има някакви части, които да ги запушат. Явно са го оставили с проветрение.

Wikipedia написа:
Mirage IIIR
Single-seat all-weather reconnaissance aircraft, with radar replaced by camera nose carrying up to five cameras.

Накратко това са прозорчетата на разузнавателните фотоапарати. Смалко работа и едни хубави декали може да се получи достатъчно ефектен модел.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 май 2013 21:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Странно, че са оставили някакви дупки по модела. Гледах, гледах, ама не видях да има някакви части, които да ги запушат. Явно са ги оставили за проветрение....

:thumright: :biggrin: :biggrin: :lol: :lol: :lol:
Това за дупките за проветрение беше вицът на деня! Ще си го пазя и за уикенда!
Иво, тъй като постингът ти е в анекдотичен стил, горното изречение много му "ходи" (отива). :thumleft:
Апропо, провери все пак в прозрачните части на модела, дали няма прозорчета за отворите за камерите.
Ivo hobby написа:
Често срещам препоръки да не си правим моделите като "детски играчки"...
...модела е много подходящ за "първи модел", както и за деца и за моделисти, които искат набързо да си направят добре изглеждащ Мираж III...
...Както споменах в началото, този модел трябва да заприлича на "детска играчка", ама хубава детска играчка :albino:

И в по-сериозен стил: из българското форумно пространство (доколкото на мен ми е станало ясно, разбира се), изразът "като играчка" обикновено се използва за несъстарен модел, без мащабиране на боята, без подчертаване на панелните линии и прочие "смъртни грехове" :mrgreen: на съвременния моделизъм. Не че моделът трябва да е изпълнен набързо и да няма двигател или пък да е произведен от "Мачбокс" и панелните му линии да са като окопи.
Преди доста години (този форум май го нямаше още :scratch: ) бях попаднал на интересна забележка, относно един доста чист и неолющен модел, мисля че беше на Р-61 в черно. Та тогава не беше казано директно, че моделът е като играчка, а репликата беше нещо в стила на:" Този модел явно показва самолет, току-що излязъл от завода, нали?" :lol: Думам ти дъще, сещай се снахо. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 май 2013 10:36 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

@pgp000 - Благодаря за информацията. Това обяснява поне 5 от 8-те дупки по носа (без да броим челната на носа и липсващия двигател :albino: )

Ще се пробвам да ги запълня с Lakfix на Агама, поне да изглеждат като стъкла на камери.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 май 2013 11:30 
Извън линия
Потребителски аватар

Oтворите в носа са повече, отколкото реално носените камери, защото фотоапаратите са поставяни в различни конфигурации според мисиите. Може да носи до 5 едновременно в различни конфигурации (повече просто не се събират), затова и прозорчетата са >5.

На върха на носа едва ли има фотоапарат, по-скоро фар.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 юни 2013 14:47 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

И така... модела понесе доста тестове на ваденки и лакове т.е. изпълни си мисията :)

Ето до къде го докарах;
Боядисах синият цвят. Това е една отдавна спряна от продажба боя на ModelMaster емайлна, но пък е единстваната с толкова хубав небесено-син цвят.
Оранжевото по кабината го боядисах с четка.
Прикачен файл:
IMG_4504.jpg
IMG_4504.jpg [ 88.88 KиБ | Видяна 453 пъти ]

Синята боя много добре се гланцира и с малко полиране стана много гладка. Опашката ще бъде с българско знаме, за сега е на етап само бял цвят :)
Прикачен файл:
IMG_4507.jpg
IMG_4507.jpg [ 93.27 KиБ | Видяна 453 пъти ]

Последва поставяне на експерименталните ваденки. Повече за ваденките как са направени в тази тема Създаване на декали в "домашни" условия

След това реших да тествам няколко вида лакове от типа полу-мат. Исках да видя кой лак как се държи и как изглежда.
Не очаквах, че в полу-мат лаковете има толкова драстични разлики между лаковете :roll:

Ето по няколко снимки от първият лак с който тествах, Gunze от серията "С"
Прикачен файл:
IMG_4744.jpg
IMG_4744.jpg [ 111.86 KиБ | Видяна 453 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4745.jpg
IMG_4745.jpg [ 111.7 KиБ | Видяна 453 пъти ]

За моя вкус ми се стори доста гланцов. В случая исках да е малко повече сатенен.
Не знам как го постигнах, но на местата с вдлъбнати ъгли се получих паяжини, нещо обърках ама не разбрах какво :scratch:
Прикачен файл:
IMG_4748.jpg
IMG_4748.jpg [ 77.15 KиБ | Видяна 453 пъти ]
Все пак това е най-ниската серия лакове на Gunze, може би трябваше да пробвам с другите, но те са само на спрейове, а с тях още нещо трудно боравя.

Горната част на едното крило пробвах с Model Master от серията laquers
Прикачен файл:
IMG_4754.jpg
IMG_4754.jpg [ 92.9 KиБ | Видяна 453 пъти ]

Определно съм фен на тази марка и отново резулата е доста добър. Получи се добро сатенено покритие.
Ръбовете на ваденките са заличиха леко.

Опитах и Humbrol - този лак за четка е много добър, но нещо с аерографа не ми се отдаде. Получи се доста "пясък". Като визия е по-скоро подобен на Gunze лака.

Е, по изключение тествах и един гланцов лак на ZeroPaint, който McVess ми даде за проба (много благодаря за лака)
Мирише силно. Разреден и готов за пръскане, много прозрачен.
Напръсках с него едната страна на опашката на самолета. Резултата малко неочакван. Страхотно гланциране, без да му се налага да се полира. Както и да го пръскам винаги сам се нивелира и става абсолютно равен.
Прикачен файл:
IMG_4765.jpg
IMG_4765.jpg [ 87.75 KиБ | Видяна 453 пъти ]

За съжаление, както повечето силно-агресивни химии.... не винаги работи според очакванията
Прикачен файл:
IMG_4763.jpg
IMG_4763.jpg [ 92.3 KиБ | Видяна 453 пъти ]

Българското знаме е с акрилни бои. Върху тях лака стана направо лъскав, лъскав, докато върху синята боя на някои места се напука и набръчка. Странно че само на някои области, не навсякъде.
Както и да е, тъкмо на пробен модел ще тествам и какво се прави в такива случаи.
За мое голямо учудване, след малко работа със шкурка 2000 и полир паста ефекта от напукването беше на 100% заличен :scratch:
Изглежда това напукване не беше толкова на боята, колкото на лака. Като че ли повече беше оптическа илюзия отколкото релано напукване на боята.
Ето след шкурка, полирпаста и лак полу-мат въобще не личи
Прикачен файл:
IMG_4830.jpg
IMG_4830.jpg [ 55.65 KиБ | Видяна 453 пъти ]

Следва....

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 юни 2013 15:09 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Въпреки че имам затруднения с пръскането на акрилни лакове, реших да опитам и такива. В момента в който започнах да пръскам акрилния лак на Model Master си спомних за проблемите със запушването на аерографа :shock:
Тия лакове са малко досадни, тъй като по време на пръскането са бели и "лъжат" какъв точно ще е ефекта. Трябва да изсъхнат и тогава се вижда резултата какво е станало в действителност. Тъй като са малко воднисти, а и не се виждат много, лесно ги докарвам да се стичат.

Е да ама като видях, след изсъхването, как се получи и веднага се взе решение, целия модел да се направи с този лак. Крайният видим ефект на този лак ме впечатли много!
Прикачен файл:
IMG_4784.jpg
IMG_4784.jpg [ 102.63 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Ето за сравнение разликата между двата Semi-Gloss лака на Model Master
На тази снимка е с lacquers лака
Прикачен файл:
IMG_4757.jpg
IMG_4757.jpg [ 73.91 KиБ | Видяна 449 пъти ]

А на тази е с акрилен
Прикачен файл:
IMG_4773.jpg
IMG_4773.jpg [ 81.71 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Видимо акрилния лак намали блясъка на гланцовата боя и значително заличи ръбовете на ваденките, почти не се вижда къде са ваденките (това е без шкурки и полиране)

Налях и Lakfix на Agama в отворите, да имитирам прозорците на камерите. Това е първи слой, след като изсъхне ще трябва да налея поне още един слой, но това съхне за около седмица.
Прикачен файл:
IMG_4792.jpg
IMG_4792.jpg [ 76.38 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4800.jpg
IMG_4800.jpg [ 142.81 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Залепих и колесниците и "морковите"
Тестовите лакове са изшкурени и навсякъде е пръснат с акрилния лак на Model Master.
Прикачен файл:
IMG_4813.jpg
IMG_4813.jpg [ 96.01 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4818.jpg
IMG_4818.jpg [ 99.12 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 юни 2013 15:11 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Е, по изключение тествах и един гланцов лак на ZeroPaint,...Мирише силно.

а-ха, на теменужки. Най-силната моделистка миризма, която съм срещал.
Цитат:
Българското знаме е с акрилни бои. Върху тях лака стана направо лъскав, лъскав, докато върху синята боя на някои места се напука и набръчка.

По принцип производителя предупреждава да не се пръска върху акрилни бои. Аз с голям страх ведъж пръснах върху една тънка ивичка акрилна боя на Тамия, но последствия нямаше. Иначе никакви набръчквания не са се получавали, странен е показания от теб ефект. Да не би на набръчканото място да е останало влажно след измиването или нещо подобно.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 юни 2013 15:19 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

И модела е завършен
Прикачен файл:
IMG_4808.jpg
IMG_4808.jpg [ 115 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4810.jpg
IMG_4810.jpg [ 107.08 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4824.jpg
IMG_4824.jpg [ 62.96 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4826.jpg
IMG_4826.jpg [ 98.5 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4827.jpg
IMG_4827.jpg [ 64.33 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4828.jpg
IMG_4828.jpg [ 100.34 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4830.jpg
IMG_4830.jpg [ 102.14 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4831.jpg
IMG_4831.jpg [ 106.26 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_4832.jpg
IMG_4832.jpg [ 94.25 KиБ | Видяна 449 пъти ]

Това е по тоя модел.
Надявам се да се е получила добра играчка :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 юни 2013 15:30 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

McVess написа:
...производителя предупреждава да не се пръска върху акрилни бои...Да не би на набръчканото място да е останало влажно след измиването или нещо подобно.

Ами май често ми се случва да постигна странен ефект :roll:
За акрилни бои вече не съм склонен да мисля, че може да има общи правила. Напоследък видях доста различни по свойства акрилни бои.

Със сигурност не е имало влага или каквото и да било по модела. Старателно се подсушават и издухват с аерограф.
Боите бяха съханли повече от седмица, така че едва ли проблема е от неизсъхнали бои. Каквото и да е, странно е, че 1см по-встрани проблема го няма :scratch:
Напукването се получи за около 5 секунди след пръскането т.е. още по време на пръскането.

Лака действително беше наддигнат все едно боята се е напукала и повдигнала, но като пилех с шкурката се пилеше чист лак без никаква боя (щях да забележа синия цвят по шкурката).
След изпилването вече нямаше никакви следи боята да е повредена.

А, да, пропуснах да кажа, че пиленето на лака стана около 30 мин след пръскането. Тоя лак се беше втвърдил за 30 мин. Наистина е много добър!

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00