Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 14 ное 2019 19:29

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 27 сеп 2019 19:57 
Извън линия
Администратор

Да, и аз го забелязах. Но след сглобяване този дефект не си личи.
Нишите на колесника имат нужда от доработване, много са постни!

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 сеп 2019 19:59 
Извън линия

Stefanoff написа:
Да, и аз го забелязах. Но след сглобяване този дефект не си личи.
Нишите на колесника имат нужда от доработване, много са постни!

Сториха ми се детайлни, какво трябва-тръбички ли?

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 сеп 2019 20:07 
Извън линия
Администратор

Да, тръбички и кабели. Наблъскано е с много от тях.
Аз се опитах да ги пресъздам, поне частично:

Прикачен файл:
P1250859 (1024x770).jpg
P1250859 (1024x770).jpg [ 292.42 KиБ | Видяна 388 пъти ]

Прикачен файл:
P1250864 (1024x842).jpg
P1250864 (1024x842).jpg [ 359.29 KиБ | Видяна 388 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 сеп 2019 23:18 
Извън линия
Потребителски аватар

Сутринта ви мернах дискусията и се присетих да я продължа сега. Видях че сте писали още и да ви кажа доста ме запалихте. Интересува ме колегата с какъв цвят металик е пръскал нишите на колесниците? И какъв е грунда отдолу? 48 принципно не е моя мащаб, но бих направил изключение за 109-ка и Мустанг, а този тук е брутален. Нямам търпение да видя още снимки :salut: :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 сеп 2019 08:49 
Извън линия

Още нещо интересно за Мустанга-има дискусии за запълването на разшивката и нитовете на крилата с кит, за по добра аеродинамика. От Едуард са направили компромис като са оставили само разшивката. Също така крилата са били боядисвани в по-голямата част със сребриста боя, а не алуминий, даже има схема на инструкцията на отделен лист кои части се покриват с тази боя.
Още не съм решил дали ще запълвам, евентуално ще се получи нещо по-различно от стандартните модели.
Може да дискутираме тук :)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 сеп 2019 12:35 
Извън линия
Администратор

Цитат:
Интересува ме колегата с какъв цвят металик е пръскал нишите на колесниците?

Цвета е Aluminium на Model Master, в случая без никакъв грунд. Боята се пръска без никакъв проблем директно върху пластмасата.

Цитат:
Още нещо интересно за Мустанга-има дискусии за запълването на разшивката и нитовете на крилата с кит, за по добра аеродинамика.

Тази дискусия съществува много отдавна. Някои казват, че всичко е запълнено, други, че само нитовете са китосани и т.н. Според мен Едуард са избрали идеалният вариант от моделистка гледна точка - махнали са нитовете а са оставили разшивката между панелите. Иначе ако крилото беше изцяло гладко, съгласете се, никак няма да изглежда добре.
Аз бих те посъветвал да го оставиш както е сега и да следваш инструкцията на Едуард за боядисване, получава се много хубаво.

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 сеп 2019 23:20 
Извън линия
Потребителски аватар

Фугите на боядисаните "металик" зони на крилата са запълнени с кит (червен. подобен на съвременните 3М или Бондо). Нитовете не са китвани поотделно, а изчезват под многото слоеве грунд (сърфейсър). Долната снимка показва китосаните фуги много добре:
Изображение
Макар и черно/бяла снимката показва добре по-тъмна и по-светла зона (2-та вида грунд), китосаните фуги и чистите метални повърхности (капак на колесника, обтекател на окачвача за резервоара).
Същото се вижда и на снимка на по-ранния модел Р-51В:
Изображение
В случая това може да е за камуфлиран в зелено самолет, но принципът е същият.
Най-добрите схеми, които аз съм виждал (мое субективно и необвързващо мнение) за зоните, които са грундирани различно са тези:
Изображение
Изображение
От горните схеми става ясно, че последователността на нанасяне е:
1. Цинк-хромат грунд
2. Сив сърфейсър
3. Червен кит върху фугите
Не съм виждал схемите на "Едуард" и не мога да направя сравнение с тях в момента.
Поздрави! :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 окт 2019 08:43 
Извън линия

Значи ще е "исторически" по-коректно да се запълнят фугите на крилата, но пък ще е по-ефектно ако се оставят, така че има избор.

В инструкцията на Едуард има една схема-кои места са боядисани със сребристата боя и кои са с метален финиш:

Изображение

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 окт 2019 15:49 
Извън линия
Администратор

На мен, честно казано ми липсваха коментарите на колегата CANSO. Както винаги много точни и исторически издържани. Радвам се, че се завърна да ни помагаш! :cheers:

Ако се съобразим с изложените факти, би следвало крилото да е идеално гладко, без почти никакви линии на разшивката. Това, поне според мен, никак няма да изглежда добре пресъздадено върху модел. Съвсем чистото крило ще му придаде вид на играчка. Аз лично ще се придържам към схемата за боядисване на Едуард, която колегата показа. Тя се явява идеален компромис между историческата достоверност и стендовия моделизъм.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 окт 2019 16:13 
Извън линия
Потребителски аватар

Stefanoff написа:
Ако се съобразим с изложените факти, би следвало крилото да е идеално гладко, без почти никакви линии на разшивката.

То това е вечен спор, нещо като за яйцето и кокошката. Личното ми мнение е, че много зависи от срока и мястото на експлоатация на машината, защото нета е пълен със снимки, на които се виждат и нитовете и разшивката на крилото, както и такива на които не се вижда. Предполагам че въпросният кит с течение на времето (ремонти, обслужване, автомивки ;) и т.н. ) допринасят за промяна на визията на крилото.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 окт 2019 17:32 
Извън линия
Администратор

Цитат:
ащото нета е пълен със снимки, на които се виждат и нитовете и разшивката на крилото

Абсолютно си прав! Което, пък ни позволява да се заиграем със състаряването ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 окт 2019 20:44 
Извън линия
Потребителски аватар

Пуснах горния коментар единствено в отговор на въпроса, били ли са фугите китосвани или не. Да, били са. Как това ще бъде интерпретирано на модел в мащаб 1:48 е друга работа. Избягвам да давам моделистки съвети за неща, които сам не съм правил. Но е очевидно, че нитовете (едно време изпъкнали, сега вдлъбнати), фугите (панелни линии) и други дребни и невидими в мащаба на модела елементи, са там, за да го направят по-интересен. Това производителите на модели го знаят отдавна. Моделистите - то же.

Виждам, че схемата на "Едуард" се различава от тези, които пуснах и мисля, че тук Еди прави следните грешки:
1. Малките капачета по крилото (долу и горе) не са били боядисвани и не са били монтирани, когато крилото е било шпакловано.
Изображение
На долната снимка личи, че малкият панел, точно пред/в оста на колесника е чист метал.
Изображение
Изображение
2. Тримерите не са боядисвани. Може да са от друг материал/сплав и да се отличават по цвят от околната повърхност (но не винаги по снимки).
3. Хоризонталното оперение (кормила) не е било лакирано. Само хориз. кормила с обшивка от плат са били покривани с онази боя, която се нарича "алуминум доуп" (aluminum dope). Тя е различна от боята използвана за китосаните крила.

Що се отнася до това, което виждаме по снимки, както и преди сме коментирали във форума, то очевидно e онова, което искаме да видим. На снимки от нормално разстояние (няколко метра) панелни линии трудно се различават, особено ако не са събрали мръсотия. Осветлението и отраженията добавят за по-добра или по-лоша идентификация. На долната снимка крилото изглежда идеално гладко.
Изображение
На детайлни снимки, правени от много близко разстояние и след това увеличени още повече в компютъра, разбира се виждаме много повече. На долната снимка за мен най-интересна е зоната, където крилото е ударено от флак: добре се вижда къде е изпадал китът и дори дебелината на шпакловката (в зоната пред ръката с пръстен)! Макар там да е боядисано в черно, очевидно става дума не само за дебелината на боята :mrgreen:. Някои от панелните линии също са видими:
Изображение
Мисля, че всеки има голяма свобода, каква интерпретация да избере.
:salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 окт 2019 10:14 
Извън линия

CANSO, благодаря за включването и полезната информация :salut:

Ха, не съм обърнал внимание на нещо интересно по приборното табло-от Едуард са имитирали изпъкнали стъкла върху приборите, много приятно :cheers:

Изображение

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 окт 2019 11:28 
Извън линия
Администратор

О да! Страхотно стои като се сглоби с другия детайл върху него!

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 окт 2019 16:30 
Извън линия
Потребителски аватар

@ CANSO
Ееееееееее... Наборе! Добре дошъл, бре!
:D :D :D
Баш ми е драго! :salut:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+02:00