Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 29 фев 2020 02:39

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: RAFALE M, Revell
МнениеПубликувано: 15 юли 2013 23:09 
Извън линия
Потребителски аватар

Започнах основното боядисване - с яко разредени емайлни матови бои на Revell 374 (80%) + 79 (20%). Целта е да докарам нюанса, блясъка и мекотата на този Rafale, от 2:34 до 3:20 минута:

Как мисля да процедирам:
+ 1 слой боя стабилно нанесена
+ 1 слой боя супер леко нанесена (нещо като пудрене при гримовете при жените :))
+ шкурене стабилно
+ 1 слой боя супер леко нанесена и
+ шкурене супер леко и финно за финално матиране

Не знам накрая колко ще се забелязва разшивката, ама то и при оригиналните самолети едвам се забелязва. Поне аз така ги виждам нещата. Ето докъде съм я докарал:

Това е след основното сглобяване, боядисани са само ПХО-то и вертикалния стабилизатор:
Прикачен файл:
photo 1.JPG
photo 1.JPG [ 97.3 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 2.JPG
photo 2.JPG [ 153.27 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 3.JPG
photo 3.JPG [ 125.92 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 4.JPG
photo 4.JPG [ 150.5 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 5.JPG
photo 5.JPG [ 131.02 KиБ | Видяна 403 пъти ]

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Това е след първия слой боя стабилно нанесена:
Прикачен файл:
photo 1 (1).JPG
photo 1 (1).JPG [ 91.44 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 2 (1).JPG
photo 2 (1).JPG [ 172.78 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 3 (1).JPG
photo 3 (1).JPG [ 166.56 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 4 (1).JPG
photo 4 (1).JPG [ 152.3 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Това е след втория слой боя стабилно нанесена:
Прикачен файл:
photo 1 (2).JPG
photo 1 (2).JPG [ 171.5 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 2 (2).JPG
photo 2 (2).JPG [ 186.31 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачен файл:
photo 3 (2).JPG
photo 3 (2).JPG [ 90.7 KиБ | Видяна 403 пъти ]

Прикачени файлове:
photo 5 (1).JPG
photo 5 (1).JPG [ 107.24 KиБ | Видяна 403 пъти ]

МнениеПубликувано: 16 юли 2013 09:10 
Извън линия
Потребителски аватар

Грубо е!
Боята е дебела и напластена.
Остави го тоя Ревел - навремето бяха хит, сега вече не. За четка не са лоши, но не и употребени по този начин.
Акрилните бои на Тамия засега са най-добри за четка като че ли.

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 юли 2013 11:12 
Извън линия
Потребителски аватар

Ами яко съм я разреждал боята: (8 капки от синкавата боя + 2 капки от сивата боя) + 8 капки разтворител. Първия слой на по-големите повърхности се получи наистина много на линнии и изглежда напластено, предполагам че защото използвах голямата четка, а крайщата на косъмчетата се бяха слепнали на групички. Трябваше да се сетя да клъцна малко краищата, ама не се сетих... то това като цяло ми е второто боядисване на модел и доста неща бях забравил от първото боядисване :) За втория слой боя вече само малка фина четцица съм използвал, получи се добре и занапред само с нея ще боядисвам. А боите на Revell ми харесват как действат, не съм използвал и сравнявал с други бои ама тези акрилни бои на Tamiya не знам къде се продават... тепърва ще трябва да ги търся и т.н. Предпочитам да си карам с Revell-ските, а пък и емайлните боички най ме кефят. То при мен половината кеф от боядисването е да замирише така едно хубаво на нормална боя, после да чакам няколко часа докато изсъхне, да внимавам да не оставям отпечатъци, да се наклепам леко ама трудно да се мие, да имам трудности с миенето на четките... класика :cheese:

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 юли 2013 11:37 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Milan Mitev написа:
...
Как мисля да процедирам:

+ 1 слой боя супер леко нанесена (нещо като пудрене при гримовете при жените )
+ шкурене стабилно
+ 1 слой боя супер леко нанесена и
+ шкурене супер леко и финно за финално матиране...

" + шкурене стабилно " - в никакъв случай, независимо от вида на боите! Напълно ще се заличат орнаментите по модела, а на места ще се протрие боята чак до пластмасата.

Подхода който си избрал (с два дебели слоя в началото) е по-скоро за друг вид бои. Подходящи за този начин на боядисване са например боите на Gunze
Ето в това видео може да се види, как се учех да боядисвам по този начин

Видеото е от тази тема Опит за занимания с деца, в която има подробно описание на целия процес по боядисването.
ПОЯСНЕНИЕ: :!: :!: :!: Този начин на боядисване не е подходящ за боите на Ревел :!:

Ако си харесваш Ревелските бои, бих ти препоръчал да смениш подхода :!:
Всеки вид и марка бои имат съответните тънкости и трябва да се боядисва спрямо техните възможности.

С ревелските бои, нанесени с четка, по-добре е да се разредят повече, например 2 части разредител и 1 част боя.
След това на тънки слоеве да се нанася боята. При тъмните цветове 2-3 слоя са напълно достатъчни, за светлите може и 10-тина слоя да се наложи.
Но винаги тънки слоеве разрдена боя.
Между слоевете трябва да се изчака боята да изсъхне напълно, което означава, че като минаваш втория слой да не се разтваря първия. При емайловите бои това е няколко часа поне.

А тази боя по модела, спокойно можеш да я измиеш с разредителя на Ревел. Модела няма да се повреди (и аз ги боядисвам по няколко пъти :lol: ) и да пробваш отново :thumleft:
(няколко поста по-напред пуснах видео, на което снимах това което предлагам като техника на боядисване)

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 юли 2013 19:23 
Извън линия
Потребителски аватар

Мерси, ама мисля да се въздържа от измиване на боята и после пак наново. Аз честно казано съм си предоволен как се получава. Целта е да има леко напластена боя за основа да има после какво да шкуря, и чак след това вече като сложа съвсем леко боя върху изшкурената повърхност хем ще се матира като стелт покритие, хем ще има оригиналния цвят на боята. И после като съъъъвсеем лекинко шкурна горния слой на тънката боя се надявам да се получи крайния ефект, който ми трябва. До сега съм я докарал само след второто стабилно нанасяне на боя, а даже добавих и още един, трети слой. Т.е. станаха общо три стабилни нанасяния. Още един голям + на тези слоеве е, че фугите от сглобките просто изчезват :) А вече към края на процедурата се чудя вместо лекото шкурене дали да не го миня целия самолет с полирпаста... още не съм си купил обаче и тепърва ще я пробвам как действа :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 юли 2013 22:18 
Извън линия
Потребителски аватар

Фугите на сглобката хубаво, че изчезват, ама изчезва и разшивката ;)

Иначе за изчезване на фуги от сглобка ползвай кит.
:cyclops:

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 юли 2013 23:13 
Извън линия
Потребителски аватар

Да знам го това с кита, ама ми изглежда доста сложно. Спомням си че при един доста стар модел (мисля че беше при един хеликоптер ама му забравих заглавието :) не ми се търси сега) си замесих настъргана и боядисана пластмаса + лепило няколко стабилни капки, и със смеската уплътнявах големите разминавания. Ама тука при тоя Rafale всичко е перфектно за сега, е имах няколко упорити ръбчета, ама съвсем минимални. След 3тия слой боя вече всичко е медец, както се казва :) А относно разшивката съм на мнение, че при истинските самолети едвам се забелязва, а като се мащабират разшивките би следвало да клонят по-скоро към да "не се забелязват", отколкото да "се забелязват". От Revell мисля че много хубаво са ги предвидили да са дълбоки на пластмасата, че после като се боядисат едвам едвам да се виждат... И пак трябва от определен ъгъл и от доста отблизо. Инъче от далеч изобщо не би следвало да се забелязва разшивка. Поне на мен така си ми харесва. :cheers: Е, сега, при старите самолети е различен сюжета :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юли 2013 00:59 
Извън линия
Потребителски аватар

Milan Mitev написа:
След 3тия слой боя вече всичко е медец, както се казва :) А относно разшивката съм на мнение, че при истинските самолети едвам се забелязва, а като се мащабират разшивките би следвало да клонят по-скоро към да "не се забелязват", отколкото да "се забелязват".

Mилане, не че нещо, ама ако ще гледаме мащабност то и следите от четката по боята не се виждат на истинските машини - не и в тези пропорции.

На кутията на ревелската боя си има пропорции за разреждане за четка и са дадени 2 слоя без шкурене...

Задаваш въпроси, а после констатираш, че няма нужда предложеното решение да се прилага, и че моделът си е ОК за теб. Ако прецениш - ние може и да не се включваме, ти и сам пишеш достатъчно ;)

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юли 2013 01:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Не бе то лошо няма. Като му харесва така на човека - нека маца, нали си е негов модела.
Ние можем само акъл да даваме, ако той иска, и накрая да кажем мнение, че нали е форум все пак.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юли 2013 09:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз се забавлявам докато го правя това самолетче, а пък и мисля че хобито е точно за забавление. Просто споделям докъде съм стигнал с Rafale-а и се радвам че поне на някой му е интересно :) А колкото до следите от четката... ами като е готов почти съм сигурен, че ще се получи ефекта както трябва. Единствено за слагането на декалите мисля че нещо може да не се получи както трябва, защото досега никога не съм слагал. Ама има доста неща да направя още дотогава.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юли 2013 09:15 
Извън линия
Потребителски аватар

Така де, щом на тебе ти е кеф нищо не можем да направим :D
Както казах можем да наливаме акъл ако искаш, и да те плюеме като се оакаш!

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юли 2013 15:20 
Извън линия
Потребителски аватар

Взех си полираща паста ама се оказа, че ефекта й е по-скоро матиращ. Експериментирах върху фанар от Apache хеликоптера че понеже по-голям, ама следите от драскотините не се заличават. Даже самия фанар стана леко като през филтър все едно се гледа... не е прозрачен като преди.
Прикачен файл:
photo.JPG
photo.JPG [ 134 KиБ | Видяна 295 пъти ]

Може и полиращата паста да съм объркал, ама гледах уж да не е абразивна. Та проблема с фанара още не знам как да го реша. Фанара на Rafale-а е абсолютно същия бял прозрачен като на Apache-то, и никаква идея нямам как да го докарам с този черен нюанс: (от 7:05 до 7:10 минута)

Чудя се дали ще се получи ако капна 1 капка сива боя в малко полираща паста и след това да разбъркам... ще има пак експерименти май :) А пък също ми направи впечатление, че видях и сива полираща паста, може би е предназначена за полиране на сиви табла на коли и самата паста е със сив цвят... ама това го съобразих чак преди малко :| А знаете ли върху полирана повърхност с такава паста дали захваща и може да се нанася боя? Открих, че пастата супер яко се отразява за допринасяне на хипер гладкост на повърхността на самолета и май май с тази паста ще заменя последното супер фино шкурене :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юли 2013 15:36 
Извън линия
Потребителски аватар

В цялата тема се наблюдава странна упоритост да ползваш разни материали не по предназначение. Вярно казваш, че цялата работа е за удоволствие, ама твоето понякога избива на мазохизъм :).

По принцип
:arrow: Боя - служи за оцветяване, а не за запълване на разшивка и фуги. За целта се ползва кит. Независимо от сферата на употреба боята трябва да се нанася на максимално тънки слоеве.
:arrow: Шкурка - служи да придаде на повърхността максимално гладък вид, а не да я надраска в някаква посока. За целта се ползват други техники, като смивки, стичания и т.н.
:arrow: Полирпаста - служи да придаде супергладка повърхност на даден детайл, а не за тониране на прозрачни елементи. За целта се ползват леко оцветени акрилни лакове (фючър, алклад 600 и т.н., боя за яйца в краен случай). Полирпастата изисква нежна работа - дълготрайно полиране с минимален натиск и в никакъв случай да не изсъхва повърхността на търкане.

А най-странното е че колегите многократно се опитват да ти помогнат, но упорито се стремиш да игнорираш съветите им.

Цитат:
А знаете ли върху полирана повърхност с такава паста дали захваща и може да се нанася боя?

След употреба на полирпаста (същото важи и за шкурка) повърхността трябва да се измие с вода.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юли 2013 16:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Супер мерси за съветите, имам ги предвид :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 юли 2013 21:31 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
...Независимо от сферата на употреба боята трябва да се нанася на максимално тънки слоеве...

Моето малко несъгласие....:
Ван Гог
Прикачен файл:
VanGogh-starry_night.jpg
VanGogh-starry_night.jpg [ 208.66 KиБ | Видяна 272 пъти ]

Прикачен файл:
Vincent_Willem_van_Gogh_128.jpg
Vincent_Willem_van_Gogh_128.jpg [ 82.48 KиБ | Видяна 272 пъти ]

Густав Климт
Прикачен файл:
472px-Gustav_Klimt_061.jpg
472px-Gustav_Klimt_061.jpg [ 67.33 KиБ | Видяна 272 пъти ]

Клод Моне
Прикачен файл:
780px-Claude_Monet,_Impression,_soleil_levant,_1872.jpg
780px-Claude_Monet,_Impression,_soleil_levant,_1872.jpg [ 173.34 KиБ | Видяна 272 пъти ]

Прикачен файл:
Claude_Monet_015.jpg
Claude_Monet_015.jpg [ 115.55 KиБ | Видяна 272 пъти ]

И Реноар и Мане, и Дега, и Сисле и въобще.....
:D :D :D

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 65 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща

Всички времена са UTC+02:00