Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 20 фев 2020 19:43

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 15 ное 2019 15:56 
Извън линия
Потребителски аватар

Предложение за изменение на сега действащия правилник за настолни модели.
Понеже знам, че във форума има доста хора които правят копия на кораби, но не им се занимава с клубове, събрания, членски внос и т.н, не могат да участват на състезанията и изложбите които организира Федерацията по корабомоделизъм.

Предложението е : Да се измени правилника, така че да могат да участват всички, без значение дали са членове на клуб или не. Става дума за Републикански състезания и Турнири.

Има ли желаещи за това изменение и участие по този начин ?
Какво мислят участниците в този форум ?

:salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 ное 2019 05:20 
Извън линия
Потребителски аватар

С две ръце съм "за"!

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 ное 2019 10:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Обаче ако не се оправи съдийството, няма да се получат нещата!

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 ное 2019 20:28 
Извън линия
Потребителски аватар

Също и ако не се научат състезателите, че трябва да присъстват на журиране.

"Уж полчаса я ищу выход из ворот,
но нет его есть только вход и то не тот."
Владимир Высоцкий

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2019 08:18 
Извън линия
Потребителски аватар

snarlev написа:
Също и ако не се научат състезателите, че трябва да присъстват на журиране.

Лично аз не мисля, че присъствието на автора на модела трябва да е задължително.
Ето моите аргументи:
1. Все пак се оценява модела, а не автора му. Още повече, че по принцип модела е придружен от документация.
2. Не всеки може да си позволи престой в друг град в рамките на седмица.
3. Ако автора на модела е там, има вероятност коефициента на субективизъм в оценката да нарасне.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2019 12:12 
Извън линия

Колеги, нека не задълбаваме в излишни спорове. Въпроса е как повече моделисти да стигнат до изложба, нарочно избирам думата изложба, защото когато си хвърлил години труд и много пари искаш да изложиш някъде това, което си сътворил и хората да го видят.
Знам колко е сложно да се организира събитие, а най-сложното е осигуряването на парите. След Пазарджик, където и аз бях засегнат, като съавтор на Къти Сарк се разрових да проверя как е по света правенето на подобни събития, но засега ще се въздържа от коментар, тук има много субективни фактори и ако може по-подробно да се опише идеята, за да преценим работеща ли е.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 ное 2019 09:50 
Извън линия
Потребителски аватар

Адмирирам желанието за диалог и промяна. Познавам много моделисти, които не искат и да чуят за участие, заради натрупалите се с годините проблеми.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 ное 2019 11:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Трябва да бъде изяснено какво е желанието на широката общност на моделистите.
В какво да участват? В състезания или в изложби?
Изложбата е мероприятие, където има експонати за гледане, представени там с някаква цел.
Състезанието (като по корабомоделен спорт) е мероприятие, където освен експонати (модели) има жури, което дава оценки и награди.
При състезанията има допълнителни разходи за жури и съответно такси за участие.
Оценката на един модел отнема около един човеко-час квалифициран труд (трима лицензирани съдии по около 20 минути).
За разлика от изложбите, на нашите състезания всеки модел се носи на съдийската маса и се провежда интервю, т.е. авторът на модела дава отговори на въпросите на журито.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 ное 2019 15:47 
Извън линия

Бая годинки навъртяхме във този форум. Съдейки по коментарите през това време, имам усещането, че много колеги ги притеснява състезателният елемент, за това предлагам изложбен вариант, който да е комбиниран със състезателен такъв. Ако се направят нещата достатъчно гъвкави, моделист може да дойде с нагласата само да покаже какво е направил, но на място да му се прииска да се състезава. Тук вече опираме до парите, а опрат ли нещата до пари, всичко отива в киреча, най-вече заради нечие его. Това е най-скъпото хоби от настолния моделизъм, който се е захванал с него едва ли ще откаже да плати такса за участие, но всичко трябва да е много точно разписано. Аз имам някакво виждане по въпроса, Гугъл Транслейт вече е доста добър и се разрових във всякакви форуми, навсякъде са опростени нещата, затова ми е любопитно, какво има предвид Любо.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 ное 2019 16:57 
Извън линия
Потребителски аватар

Не опира до плащане на 10 или 20 лв такса за участие.
Опира до времетраенето на подобно мероприятие.
Конкретно тази година с държавното в Каварна, което беше една седмица, не знам кой може да си позволи цяла седмица да се ангажира с подобно нещо - аз лично не мога.
В Пазарджик ходех, защото е 3 дни, с предварителна уговорка да отида в събота и да си взема модела в неделя.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 ное 2019 21:10 
Извън линия

Мишо, извинявай, но спри да занимаваш форума със себе си, никой не отрича, че си добър моделист. Ти не беше в Стара Загора на световното, невероятна обстановка и атмосфера, не беше и на европейското тази година в красивата морска градина в Бургас, искам това да го има всяка година, а не да е през 4 години и не искам за това да пречат някакви идиотски правила измислени преди 30 години от хора със закостеняло мислене без никаква визия.

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 ное 2019 09:09 
Извън линия
Потребителски аватар

alabala написа:
Мишо, извинявай, но спри да занимаваш форума със себе си, никой не отрича, че си добър моделист. Ти не беше в Стара Загора на световното, невероятна обстановка и атмосфера, не беше и на европейското тази година в красивата морска градина в Бургас, искам това да го има всяка година, а не да е през 4 години и не искам за това да пречат някакви идиотски правила измислени преди 30 години от хора със закостеняло мислене без никаква визия.

В стара Загора бях бре, нали имам медал. Просто не стоях цялата седмица а само 1-я ден и последния.
Иначе си прав - това моето е изтекла вода под моста.
Извинявма се ако съм разводнил темата.
Надявам се да се намери решение, което да удовлетвори повечето от моделистите.

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 ное 2019 10:02 
Извън линия
Потребителски аватар

alabala написа:
Аз имам някакво виждане по въпроса, Гугъл Транслейт вече е доста добър и се разрових във всякакви форуми, навсякъде са опростени нещата, затова ми е любопитно, какво има предвид Любо.

Давай, кажи го !
Точно затова е тази тема - за обсъждане. И да се избере вариант при който, на състезания да могат да участват всички, без значение дали са членове на клуб или не. И ако е възможно да има по-малко недоволни.
Или ако мога да перефразирам : На изложба със състезателен елемент. За тези които ги плаши думата състезание.
Едно републиканско състезание или турнир продължава 3-4 дена , обикновено от Четвъртък до Неделя. Ако се обадиш предварително на организатора може да пристигнеш в Петък. На практика губиш 1 или 2 работни дни.
Обикновено са 2-3 състезания на година и ти се събират от 1 до 6 работни дни. Освен това никой не е длъжен да ходи на всички мероприятия през годината. Може и въобще да не се ходи по мероприятия. Още по-лесно. И моля ви престанете вече с "едно време в . . . ", "Пазрджик....", и т.н. Нали искаме да вървим напред, ако гледаме само назад никъде няма да стигнем.
Нека обсъждаме момента в който на някой му се прииска да отиде да покаже какво е сътворил и да го направи по най-лесния начин.
До тук не прочетох нито едно конкретно предложение.
И понеже в спора се ражда истината, нека в обсъждането се включат всички които имат отношени по темата.

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 ное 2019 10:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Ето конкретно предложение:

1. Събитието да е маскимум 3 дни - петък, събота и неделя, с опция който не може в петък, тъй като е работен ден, да донесе модел в събота не по-късно от 13.00 ч. на обяд, за да има време за оценяване.
2. Относно участието - да се допускат и хора, които не членуват в моделистки организации, но все пак да има някви критерии за участие.
Някак не върви да донеса хартиено корабче, сгънато за минути с претенция да бъде оценено.
Примерно кандидат участника може да заяви участие по електронен път, изпращайки снимки на модела, с който ще участва и съответно организатора да прецени - заслужава ли си този модел да бъде оценяван или не.
3. Всеки участник да плаща такса за участие, определена от организатора, която може да бъде платена и на място при регистрацията.

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 ное 2019 16:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Moarein написа:
...с опция който не може в петък, тъй като е работен ден, да донесе модел в събота не по-късно от 13.00 ч. на обяд, за да има време за оценяване...

Много ми е забавно това. За другите не е ли работен ден. Да вземат и съдиите да дойдат в събота по обед и ще я овапцаме.
И като тебе те няма, кой ще ти смъкне витрината и ще ти донесе модела пред съдиите. Досега грижа е имал Ганчев, защото си бил от клуба му. А сега. Процедурата е: викат ти името три пъти и после следващия. Оставаш без оценка. Няма те - няма оценка. Освен ако ангажираш някой. Но това е твоя грижа.
Освен това моделите се оценяват по класове а не хаотично. Ако има повече модели, няма как да стане за един ден. Затова състезанията са първи ден само регистрация, два дни оценяване, третия само награждаване. Ако веднъж присъстваш, ще разбереш какви глупости пишеш в момента.

"Уж полчаса я ищу выход из ворот,
но нет его есть только вход и то не тот."
Владимир Высоцкий

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+02:00