Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 23 юли 2019 13:03

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 245 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 4 517 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 11 окт 2011 12:43 
Извън линия

Здравейте, започвам да водя дневник по сглобяването на галеон "Св. Йоан Кръстител" от списанията на ДеАгостини. Въпреки, че съм сглобил доволно количество пластмасови самолети, танкове и кораба "Орел", нямам никакъв опит и познания по дървените модели. Отдавна мечтая за такъв кораб да краси секцията ми, а и след като миналата година сам си направих дизайна и мебелите в новия апартамент сега ме сърбят ръцете да се човъркам с нещо. Да не се отплесвам и да минавам на същественото.

Брой 1:
Детайлите дадени в първия брой са довално прости за сглобяване, а инструкциите са доста подробни. Това което не е обяснено с какво точно се оцветява и лакира. Реших да ползвам обикновен байц и водоразредим лак. Байца е цвят орех, защото в книжката пише да се оцвети с орех на прах разтворен във вода.

Изображение

Това са лепилото, байца и лака, които използвам. Изтървах светлината и снимката е малко кофти.

Изображение

Не съм заснел процеса на самото сглобяване, но той е обяснен подробно в упътването. Сигурно забелязвате, че байца е избил на горните дъски, това е така защото сина не отцеди добре четката. Боядисайте преди да залепите летвичките.

Изображение

Както се вижда частите пасват идеално. Котвите ги залепих с обикновен Локтайд.

Тънкия момент е след като се залепят летвичките, изрязването стана лесно дори с обикновен макетен нож, дъгата директно с ножицата след като установих, че не се цепят, после с пиличката и шкурка изчистих излишното. Ако се ползва същото лепило имайта в предвид, че съхне много бързо и трябва да се маже на етапи.

Изображение

За придаването на автентичен вид използвах обикновен молив НВ много добре подострен. Нещото, което не казано в упътването е че трябва на да се очертаят и фугите между дъските защото не си личат след залепването, внимателно без да се натиска и се получава ефекта също като на снимките. После лакирах.
Въпрос към специалистите, трябва ли да се боядисат летвичките, ако да, то с какъв цвят, ще прежаля още 4 лв ако съм объркал нещо.

За сега това, очаквам втори брой.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 окт 2011 13:05 
Извън линия
Потребителски аватар

alabala написа:
Здравейте...Въпрос към специалистите

Здравей, аз не съм от специалистите. Казвам го за да не стане грешка :)

Обаче едно нещо не може да не ми направи впечатление, понеже вече съм го изпитал на гърба си. Не се ли притесняваш, че като боядисваш частите отделно, особено тези които са части от едно цяло (палубата например), в крайна сметка всяка част ще има различен оттенък. Дори и едни и същи материали да ползваш, отенъците не могат да се избегнат - различна посока на движение на четката, различна гъстота и т.н.

Иначе изглежда приятно това което си показал, прецизна работа. Ще следя дневника ти с интерес :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 окт 2011 16:24 
Извън линия
Потребителски аватар

Изчакай по-добре до към 20-ти борй, когато ще имаш всички части за кила + ребрата. Правенето на час по лъжичка може да ти изиграе лоша шега по-късно.
В конретния случай - наредбата на летвите ти е грешна. Застъпването трябва да е през две или 3 летви.
Английското застъпване е през три, испанското през две. Конретно на този кораб, не успах да намеря литература какво точно е, но изхождайки от мисълта, че е галеон, подобен на испанските такива, би следвало застъпването на летвите да е през две летви. Такова застъпване, каквото е показано на инструкцията е популярно, но за съжаление грешно.
Пироните по дъските се слагат където са бимсите. Тук мащаба позволява не имитация с молив, а както си му е редът - дупка, клечка за зъби, отрязване на клечката и шлайфане после.
За да не съм голословен ето:
Прикачен файл:
098.jpg
098.jpg [ 123.26 KиБ | Видяна 8543 пъти ]
Прикачен файл:
099.jpg
099.jpg [ 76.12 KиБ | Видяна 8543 пъти ]

Котвите вече си объркал - Деагостини за улеснение са дали отляти метални щокове, но това е грешно - дървени са!
Изобщо кораба може да стане по два начина:
- следване на инструкцията на Деагостини - получаваме добре изглеждаща играчка,
- подмяна на части, и четене на литература, използвайки базата на Деагостини - получаваме приличен модел.

Опцията да се направи в полуразрез, аз лично намирам за грешна, тъй като така показваме как е направен модела, а не как е бил направен реалния кораб. При ралния кораб, шпангуотите изобщо не изглеждат по този начин. За да се види как е правен кораба, и съответно да се покаже това чрез разрез, изработката е по съвсем друга технология, нямаща нищо общо с показаната в инструкциите.

Така че, вземи си пак брой 1, (вече има и брой2), и имай малко търпение до към 20-ти, когато ще можеш да събереш целия кил. Да се прави кораба по начина, показан в поредицата, е все едно да правиш къща, но не от основите до покрива, а примерно то ляво ня дясно...

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 окт 2011 18:16 
Извън линия
Потребителски аватар

Moarein написа:
... Да се прави кораба по начина, показан в поредицата, е все едно да правиш къща, но не от основите до покрива, а примерно то ляво ня дясно...

:thumright:
Хареса ми това определение! :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 09:58 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

@Moarein - определението "...като играчка..." явно има някакъв скрит смисъл, предполагам искаш да кажеш "...няма да е достоверен..."? Защото подобни играчки не съм виждал по магазините. Със сигурност модел за начинаещи ще има доста кусури, но това едва ли има особено значение за "първи модел".

Действително инструкцията не е достатъчна. Още на първите страници имаше неща които не ми станаха ясни.
Наистина ще е много полезно да помагате :study:

@alabala - На мен ми изглежда много добре до тук.
Може ли да поясниш на кой етап очерта фугите между летвичките с молива? преди или след като ги нареди и залепи?

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 10:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Искам да кажа, че близо 800лв са множко пари, да се хвърлят на вятъра, при условие, че с малко четене, нещата могат да станат далеч по-добре.

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 12:30 
Извън линия

Вече са готови детайлите и от втори брой, утре ще кача снимките и ще ги коментирам. Първо да отговоря на няколкото въпроса, които се появиха.
Относно байца и лака, купих ги от Бриколаж, но мисля, че ще ги има във всеки магазин за бои и лакове. Байца е 1 лв., а лака е към 5лв.

Изображение

Такива "играчки кораби" се продават в по-големите магазини за сувенири и струват между 600 и 800 лв., но като ги разгледах добре не ми хареса изработката, за това се зарадвах на тази поредица и намирам цената за приемлива. Смятам да се придържам към инструкцията, защото досегашния ми опит показва, че това е начина нещата да се получат, особенно ако се прави нещо за първи път.
Фугите ги очертах след като залепих летвичките, препоръчвам да се използва линийка, защото имаше места с избило лепило, което запълваше фугата и молива се отплесна на два пъти. Добре е да се очертаят преди напречните линии, за да си личи точно къде трябва да се драснат. При втория детайл на палубата има един тънък момент, но ще го обясня като кача снимките. Още нещо, след рисуването на фугите и пироните леко ги размазах с пръст, за да не изглеждат прекалено изкуствено.

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 15:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Колега Алабала, моля да не бъда разбиран погрешно - кораба си е твой и ти сам решаваш какво да правиш с него.
Мога само да се радвам, когато някой се заеме с кораб, при това изцяло дървен (нещо, за което аз все още събирам смелост).
Това, което си направил досега е грешно. Добре работиш, чисто и прецизно, но е грешно. Разгледай руските сайтове, разгледай и нашите форуми, прочети някое книжле и не следвай сляпо инструкцията, хеле пък ДВД-то към втори брой. Ползвай ги разбира се, но не на 100%.
За последно бих те посъветвал - кораб се почва от кила. Трябва ти целия. След това шпангуоти, бимси и долни палуби. След това настилка на палубите, като на всяка палуба се слага обиколна дъска и т.н.
Но пак казвам, модела си е твой, и дори следвайки само инструкцията, ще стане красиво, защото работиш добре.
Успех!

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 16:44 
Извън линия
Потребителски аватар

alabala, няма да коментирам модела защото вече се спомена, че е една добра основа за добър кораб ако се доизпипат доста неща, но трябва да се чете и да се разгледат доста форуми и чак след като се натрупа информация и опит да се започне с работа. време има поне докато не излязат първите двайсетина бройки.

- Искам да ти обърна внимание на лака. За предпочитане е да използваш мат лак. Лазурния лъщи и визията не е добра.
- Добре е поне да изчакаш всички части на палубата и тогава да правиш настилката. Хубаво е да се събере, монтира и след това да се лепят дъските. Така ще минат над снадките на палубата.
- Вместо да очертаваш с молив снадките, по-добре събери всички дъски на ребро, изравни ги и стисни. Има 2 начина: а/ надраскваш дебилините на дъските само от едната страна с графит. б/ или залепяш черна хартия и след като изсъхне раделяш дъските с помощта на скалпел. Има и трети начин - между дъските се лепи черен конец.

Успех

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 17:42 
Извън линия
Потребителски аватар

Колегата Моарейн а абсолютно прав, кораб се започва от кила(целия), после шпангоути. Така като се прави кила на 3 части, ще се изкриви на 100%. И за закрепването на дъските на палубите е прав, първо се коват с пирони и отгоре се запушват с дървени тапи със сечение напречно на дъските. Няма палуба на която да стърчат метални глави на пирони.
И освен това, този кораб да се направи в сечение или без обшивка е смешно, тъй като няма нищо общо с устройството на истинския. Само един шпангоут е съставен от около 50 елемента, за кила да не говорим. Тези шпангоути и кил, приложени в списанието са за затворен корпус.
Приблизително така изглеждат на истинския кораб:
Изображение

Изображение Изображение Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 19:05 
Извън линия

Ценя съветите и напълно ги осъзнавам, прегледах доста форуми, включително и този. Нещата, които вие истинските корабомоделисти правите се наистина изключителни. Аз просто нямам нерви за такава работа, за това се хванах с този модел. Само искам да си направя украшение за хола, каквото отдавна мечтая да имам. Сигурен съм, че много хора ще си купуват тази поредица единственно поради тази причина. Започнах дневника в този форум, защото излиза първи в Гугъл, а много от тези, които са се захванали с кораба ще търсят инфо в нета. Когато видях какво е нивото, сериозно се замислих дали да не изтрия темата и да я пусна в Датата например. Оставих я заради съветите, които ще се постнат. Аз може да си карам по моя си начин, но друг може да реши да ви послуша и да създаде шедьовър, кой знае? Още е рано, а сега по дневника.

Брой 2:

Няма разлика със сгобяването на предишните части, само палубата е огледална и тук трябва да се внимава с напречните черти. Когато се съединят се вижда, че трябва да се прескочи една летва, иначе ще се развали подребата.

Изображение

Тъй като първия шпангоут е залепен под прав ъгъл, изолзвах палубите като ограничители при залепването на новите два шпангоута.

Изображение

Накрая се получи това.

Изображение

Изображение

Няма да спазвам инструкцията и да поставя палубите преди да са се събрали всички шпаунготи, защото най-долната е под наклон и в този си вид ги напъва, ще има жулене.

П.П. Изпитвам истински ужас от обшивката, ако живот и здраве се справя с нея, със сигурност ще си купя комплект за сглобяване, защото няма да имам търпение да дочакам всички броеве. Тогава ще използвам всички съвети, така че не спирайте с тях.
funlive, каква марка лак препоръчваш, аз избрах лазурния точно защото не лъщи прекалено.

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 19:31 
Извън линия

давай колега
ще следя всичко с интерес

пожелавам ти успех

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 20:16 
Извън линия
Потребителски аватар

За лак ти е рано, вземи си ленен безир и го разреди с АМБ 50/50.
Безира попива в дървото, подчертава структурата му, консервира го и не лъщи след това.
Не го дръж на балкона обаче, да е със стайна температура.

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 окт 2011 21:26 
Извън линия
Потребителски аватар

Stanislav :study: което си показал е малко по-малко приблизително :roll:

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 окт 2011 10:58 
Извън линия

Moarein, не го държа на балкона, само го снимам там, защото снимките стават по качествени. Иначе за сега стои в кутия от обувки заедно с другите детайли отгоре на гардероба.
Специално тази палуба почти няма да се вижда, ще я оставя така, но горните сериозно се замислям дали да не ги направя по начините описани във форума или по-точно, с тънка хартия почернена с перманентен маркер.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 245 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 4 517 Следваща

Всички времена са UTC+03:00