Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 17 дек 2017 19:41

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Поредния Лаик!
МнениеПубликувано: 19 окт 2017 09:02 
Извън линия

Здравейте,
Може да вие писнало от такива като мен,да обяснявате,но всяка помощ ще ми бъде от голяма полза!
Имам слабост към ветроходите,но никога не сам правил макет/ако не броя пласмасовите китчета/,преди време се бях запалил с De Agostini,но на третия брой,като ударих чертата и направо се отказах,
Но сега сам твърдо решил да направя поне един модел.Лошото е че,си нямам и идея даже от къде да започна :pale: ,и вече може би от месеци само чета по форуми,гледам клипчета свалям програми,направо ми бръмна главата от нужна и ненужна информация,щом стигнах да пробвам от теоритичен чертеж да правя 3D,направо ужас,но не искаш да досаждам с некомпететните си въпроси,но виждам,че нямам шанс да успеясам.Тук в града има един които има златен медал в Германия,и когато отидох да се консултирам,той направо ми се исмя,каза ми че това което искам е пълна загуба на време и по добро да си одялкам една лодка от дърво,даде ми съвет да си купя някаква книга за 400 евро,банцинг за горедолу същите пари,или готов модел.....както и да му обяснявам че не искам да продавам или да печеля медали,а само хоби и удоволствие от направата,той си ме отсвири/надявам се и Вие да не ме погледнете отгоре/
Та с две приказки,спрял сам се на два вариянта,като идеята ми е,да е колкото се може по-опростено,в смисъл китов модел и по-точно Halkon 1840 китайски вариянт,даже и да не успея,загубата ще е само време и нерви и 30 лв. ,но ще имам стъпка напред.Този вариянт ми се видя по-лесен от разкройката от тереотичния чертеж.
Но тази сутрин намерих в нета и неговите чертежи и почти съм се навил за него,като този чертеж има и теоретичния,пък и доста клипчета изгледах с неговата направа.
Другата идея ми е за фрегатата Полтава като теоретичния чертеж съм го направил в М 1/75,Увлякох се!
Посъбрал съм някои друг инструмент,някоя друга идея за такива,и съм се надъхал яко!
Ще съм страшно благодарен на всеки който ме насочи как да направя първите стъпки,най-важно кой модел,какъв материял да подготвя,откаде и най-вече какво ще мие нужно да прочета като за начало.
Благодаря предварително,с Уважене!
Даниел

Нагоре
 Заглавие: Re: Поредния Лаик!
МнениеПубликувано: 19 окт 2017 20:54 
Извън линия

здравей.
добре си отворил тема
мисля че форума е добро място да питаш, а ако някой има желание ще ти отговори
Полтава която си гледал ..... не мисля че е добра идея за първи опит
въпросът е ти какво искаш
ако да си правиш кефа и да дялкаш както ти е казал твоя градски е без значение с какво ще започнеш
ако искаш да се занимаваш малко по-сериозно - разгледат тук ревютата на показаните модели
ще събереш много ценна информация
ако започваш от чертеж - избери по лек модел - да няма много сложни за изработване части. въпросът е да усетиш дървото и да се наслаждаваш на хобито.
чертежи може да намериш на много места в нета, но тук опира до това колко са коректни. много често се правят умишлени грешки
все пак един чертеж е интелектуален труд и ако човек иска да е добър ще трябва да се бръкне някой лев
съветвам те да отвориш тема тук и да снимаш всяка стъпка
задавай си въпросите за това което не ти е ясно
и Успех с начинанието

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 окт 2017 06:42 
Извън линия

Благодаря за отговора,
Като модел мисля да се спра на някое малко корабче от сорта на Halcon,като гледам да е най-опростено,но да си призная всичко ми е много сложно,само се лутам,до тук съм намерил най-изчерпателната информация,в смисъл чертеж с упътване на Prince de Neufchatel,но на него пък липсва чертежа на спасителната лодка,навсякъде греди,ама да опра до лодката...А за гледане на форумите,почти два месеца само това правя,и колкото повече гледам какво творят хората,толкова повече започвам да се съмнявам,че е ще снеса това яйце,имам само едно огромно желание,нито опит нито знание,за токова кратко време огромна информация и нищичко не ми остава в главата,та аз още не мога да запомня термините....но нема отказване.Едва ли скоро ще започна модела,за сега подготвям инструментите остана банцинга и дреболии,по- важно ми е материала,от къде да се сдобия и с какъв/вчера прочетох някъде че за обшивка даже ползвали бъркалки за кафе,били по добре от този в кита/Каква дървесина да търся?
А за това колко сериозно искам да се занимавам,имам голяма слабост към ветроходите и огромно желание да видя направен от мен самия,но едва ли ще стане моделист на вашето ниво от мен,аз сам на светлинни години след вас,но ще се опитвам да се уча от вашия опит.
Благодаря предварително на всеки дал съвет!

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 окт 2017 08:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравей,
и на мен корабомоделизма ми е хоби, не участвам в състезания и не продавам.

Ето и моя принос към въпроса ти:
- избери евтин китов модел, идва с чертежи и части. Няма да разчертаваш ребра и да режеш с лъкче или бандзик,
ако много държиш да си правиш ти частите има бюджетен вариянт:
-- летви от липа, намират се лесно(примерно от Бриколаж), евтини са (левче за метър, 1х1см), меко дърво и се работи лесно.
-- после с байц придаваш какъвто ти трябва цвят, водни байцове има много (бук, дъб, махагон, тик ....), по левче са малките разфасовки.
Липата хваща какъвто цвят и сложиш, пробвали сме с колегите, супер си става (преди да са ме оплюли знаещите - това е модел за хоби, не за медали и звания, там е друго и имам само
уважение и респект към батковците)

- пусни тема, за да можем да помагаме
- купувай електрически инструменти един по един - когато ти потрябват, за начало става и с по-евтините китайски (това е хоби все пак). Аз започнах с ръчни и един минидрил, след време си накупих електрически...
- ако не си сигурен за нещо на даден етап - питай, не че е болка, но понякога трудно се оправят грешките, най-добре се настрой че първия модел ще ти е учебен

Хайде успех!
Чакам развитие..... :)

Последна промяна от shadowcaster на 20 окт 2017 08:55, променено общо 2 пъти.

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 окт 2017 08:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Халкона е добър за първи кит, но може и лодка да пробваш да направиш като първа...

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 окт 2017 09:07 
Извън линия

Те това ми трябваше,а за кила и шпанготите-шпертплат пак липа на размер по чертежа,ако правилно съм разбрал.Искам сам да си ги правя,по лесно ми беше да си поръчам китайския Halcon,но искам тръпката сам,каквото и да излезе,целия проект ще е ниско бюджетен/банцинга е самоделка/,просто да натрупам опит малко преди да захвана с нещо по-мащабно.Играя си цяла сутрин да събера чертежа 4 листа в един и странното е че са дадени два мащаба 1:50 и 1:100,не знам кои да правя.
П.С. не мога да го покажа не знам как,казва ми,че е мн.пиксели

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 окт 2017 09:13 
Извън линия

shadowcaster написа:
Халкона е добър за първи кит, но може и лодка да пробваш да направиш като първа...

Prince de Neufchatel,това намерих,по-обстойно и по-разбираемо за мен,с пояснения за сглобката,горе долу същия клас/така мисля/

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 окт 2017 12:11 
Извън линия
Потребителски аватар

За кила и ребрата шперплат какъвто намериш (е поне 4мм дебел - за да е стабилно).
Един съвет в адванс попълвай между ребрата с нещо за да не ти се огъват летвите на обшивката. Аз слагам балса но не е евтина /е за 10лв ще си купиш за 2-3 модела, ама знам ли/, може да слагаш фибран като по-евтино

Последна промяна от shadowcaster на 23 окт 2017 07:26, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 окт 2017 20:39 
Извън линия

Здравей
аз лично се радвам че има раздвижване по темата ти
По въпроса за материалите
- за корпуса ти трябва шперплат. обикновено колегите ползват 4 мм. най-добре е брезов, но става и друг. все пак ще го ползваш за ребрата. От чертежа си ги изваждаш и пренасяш върху шперплата. Не пропускай да ги намалиш за дебелината на обшивките. Имаш две - черна и чиста. Ребрата си ги режи с резбарски лък. става чудесно
- за обшивките:
1.Черна обшивка - най добре е да ползваш липа. Хубав материал е и се работи лесно с него. За нарязването му ако имаш циркуляр можеш да си ги нарежеш. Липсата на циркъл ще ти е проблем за работа, без него няма да можеш да си бичиш след това нужните летви. На първо ереме можеш наистина да ползваш бъркалки з акафе - те са направени в повечето случаи от липа и са ти идеални.
2.Чиста обшивка. Аз лично харесвам крушата - няма фладер и е мн добър материал. Вариантите са ти 2. Или да си ги бичиш на циркуляр, или да ползваш фурнир. По отношение на фурнира - трябва да избереш хубав материал и да ползваш добри участъци от него. За предпочитане е орех.
- палуби. ползва се основно клен, но може и круша отново. Зависи какви са ти цветовите схеми на модела. Отново имаш два варианта - да си бичиш или да ползваш фурнир.
- бархоути - обикновено орех. добре понася обработката и е мн хубав материал.
- за другите останали части лично аз ти препоръчвам отново круша, а също така и орех.
Мое мнение че дървесини от вида на разпростратените иглолистни, поставени под обшия знаменател - ЧАМ, не са подходящи. Ползвай дървесини които нямат мн фладер, за да става добре.
От къде можеш да се снабдиш с дървесна - във всеки по-голям магазин за паркет можеш да си купиш паркетини и да си иамш материал за години. Един квадрат круша ще ти стигне за мн.
фурнири също има на мн места
ако имаш проблем с намирането ми пиши на личен
мога да ти осигуря малко фурнир орех и клен.
Поздрави и не се отказвай.

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 окт 2017 00:26 
Извън линия

Ники Благодаря за изчерпателното обяснение,тъкмо както да го схвана,донабавям нещата и живот и здраве ще видим какво ще излезе.

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 окт 2017 10:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Колега bratiata, така както обясняваш, най много да откажеш човека. В последния ти пост са описани всички проблеми на начинаещия моделист, ако може да ги разбере обаче.
Корабомоделизма, и най вече стендовия, е скъпо и сложно хоби, дори и само за домашно ползване. Много трудно е човек да се справи сам. Колега Duncan, имаш големия късмет че се познаваш с опитен колега лично. Първите стъпки вече си ги направил, обаче в грешна посока. Жоро е готин пич и голям майстор, от него можеш да научиш много неща, но като всеки голям майстор трябва да намериш начин да се сближиш с него. С негова помощ, дори и само с разговори, ще успееш да си направиш модела.
Да дам, обаче и аз съвет за избор на модел. Корпус от ребра и обшивка не е първа стъпка. Изисква вече познания, дори и да е китов. Първият модел става само от цяло трупче. Не случайно като бяхме деца по кръжоците, първи модел беше Швертбот (отличен модел за начинаещи).

Ноевия ковчег е направен от любител, професионалистите са построили Титаник.

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 окт 2017 10:15 
Извън линия

Славяне,здрасти няма да се откажа лесно,зора е да почна ,а Жорето поне даде надежда за в бъдеще-"виж почни и ела да покажеш какво си направил,пък ще видим",и има си хас да не е майстор,щом има златен медал,просто си е ангажиран и не му е до мен.

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 дек 2017 02:01 
Извън линия
Потребителски аватар

snarlev написа:
Колега bratiata, така както обясняваш, най много да откажеш човека. В последния ти пост са описани всички проблеми на начинаещия моделист
Да дам, обаче и аз съвет за избор на модел. Корпус от ребра и обшивка не е първа стъпка. Изисква вече познания, дори и да е китов. Първият модел става само от цяло трупче. Не случайно като бяхме деца по кръжоците, първи модел беше Швертбот (отличен модел за начинаещи).

:thumright: Един модел на Швертбот видян преди много години запали в мен огъня на корабомоделизма. Няколко приятели и една снимка на Катрин Дестивел ми помогнаха да хвана Балкана! С годините енергията намаля , коремчето расте и се налага да разровиш огнището за някое запазено въгленче от стария огън! В близките дни ще се опитам да споделя мнението си .

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 дек 2017 01:11 
Извън линия
Потребителски аватар

petkov написа:
В близките дни ще се опитам да споделя мнението си .

Идея едно:
Връщате се в детството, намирате трупче (Липа или Топола - по лесно се обработват) и изработвате Швертбот по приложените чертежи.
Прикачен файл:
Швертбот  .jpg
Швертбот .jpg [ 359.17 KиБ | Видяна 79 пъти ]

Както виждате ще ви трябват и малко тел , канап и гумичка от молив. :D :D След което избирате нещо не толкова сложно и скачате с главата напред като колегата от Сливен.
http://modelistika.com/showthread.php?t=38146
Впечатляващо е това което постига! :salut:
Идея две:
Ще я споделя с ЛС.
Идеи N:
Надявам се да ги споделя при следващото си пътуване към х. "Рай" :)

ПС Очаквам със Славян да имате чувство за Хумор :D :D :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 дек 2017 09:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Колега Петков, кофти се заиграваш с чувството за хумор на човек когото не познаваме.
Нямах предвид това. Швертбота го посочих като пример от далечното минало.
На колегата трябва да му се помогне. Имах предвид китове с корпус без скелет, от цяло трупче. Такива модели има на корабите на Колумб, например. Има и други. При такива модели е важно че формата на корпуса се постига със пилене и шкурене, което е и по лесно и по учебно, като метод. Така по добре ще възприеме сложната форма на корпуса. Трябват и външни ребра за контрол на формата, така че ще научи и какво представлява теоретичния чертеж. Че съм прав става ясно от това че хиляди се хванаха с Кръстителя и се отказаха още преди обшивката. И навремето беше така. В корабомоделните клубове беше пълно със започнати и изоставени корпуси.
Естествено, това е моето лично мнение.

Ноевия ковчег е направен от любител, професионалистите са построили Титаник.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 15 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00