Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 25 сеп 2018 14:30

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 71 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 02 мар 2018 11:50 
Извън линия

Потвърждавам казаното по-горе.

Да допълня малко и аз:
Детайлите, които поръчвам са от външни дизайнери, които ги постват там. Някои са си направо фирми, които с това се занимават сериозно. Може да се договориш с тях и да си поръчаш да ти моделират нещо специфично, което го няма в онлайн магазина.
Относно мащаба - слагат моделите за директна поръчка в различни мащаби, за да си избереш. Но ако нещо не те устройва, може да се свържеш с тях и да помолиш за конкретен мащаб. Обаче това зависи от 3Д принтера и конкретния модел, някъде директно в описанието на модела пише примерно "може да поръчате в мащаб не по-голям от 1:100", примерно. Това е точно заради ограниченията в дебелината на материала и точността на принтирането.

В повечето случаи не видях снимки на готови детайли, обикновено са сложени 3Д-ренднати изображения. Поне са описани габаритите, аз така се ориентирах, доволен съм. Снимки на готовите детайли съм постнал по-горе в темата. Като цяло за тези детайли няма голям избор от материали, но този, от който се изработват обичайно, полупрозрачният, е много удобен и за ръчна обработка. Казват, че и с боядисването нещата са ок, ако се спазват упътванията в сайта, но още не съм проверил.

Говорих си с една от фирмите, от които поръчах няколко от нещата, пратих им чертежи на шведския бомбомет М1950, който смятам да използвам, обещаха да го направят по някое време.
Тъй като нямам чертежи на радара AWS-1, нямат време да се занимават, и затова си го правя сам по снимки. Но бяха много любезни и ми обещаха, че когато е готов , мога да им го пратя за да го проверят и конвертират за 3D-печат.
Ето резултата до момента. Дебелината на елементите не е точно мащабна, съобразил съм я, да е малко над минималната, позволявана от принтера, когато се мащабира до 1:96

Изображение

Последна промяна от ndimitrov на 16 мар 2018 14:01, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 мар 2018 19:56 
Извън линия

Благодаря, знаех си, че не е обикновен печат. Масово у нас ползват FDM технология. Но тук слоевете по Z са между 100 и 300 микрона. А и с най-финната резолюция много не им се занимава на фирмите. На посочения от вас сайт рекламират фотополимерите. Ползват резолюция от 16 или 29 микрона. Съответно имат и ясно ценообразуване. Може да си сверяваме "часовника". И у нас се срещат фирми, работещи с фотополимери. Но като знам тези с FDM технология колко са алчни... Но времената се менят. Да се надяваме, че и у нас ще намерим нещо толкова качествено и на по-тънка цена.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 мар 2018 13:58 
Извън линия

Ура, свърших с 3D-моделирането на радара. Бая мъка беше само по снимки, но стана добре! Модела се валидира успешно, чака печат и нямам търпение да получа резултата (3-5 април)!

https://www.shapeways.com/product/6AEVG ... arketplace

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 апр 2018 19:06 
Извън линия

Не съм писал скоро, защото нямам завършени неща.
Работя по силовия набор и по ел. схемата. Двете неща се пресичат, защото има значение разположението и достъпа до елементите. трябва да вкарам 2 РЦ ключа, UBEC, двигателя за радара и за батерията да има местенце да се поразходи из корпуса при балансирането. Моткам се и с гирляндите светодиоди, искам да ги наглася така, че да може да се подменят, ако изгорят. Добрата новина е, че съм на около 1.700 кг с палубата, шпангоутите и цялата машинария. Резервите са напълно достатъчно!

След много бавене, най-после дойде радара. Лошата новина е, че при транспортирането му е заминала мачтата с приемника, че стърчи. Ама здраве да е, добавил съм защитни планки и ще пусна за печат наново, заедно с други части.
Изображение
Изображение
Изображение

Готов е и противолодъчния бомбомет като модел.
Изображение
Изображение

Искам да направя и защитния екран и разни други детайли по него и ще пусна всичко накуп за печат.

Тук могат да се видят и повъртят от всички страни готовите модели в 3D:
https://www.shapeways.com/shops/nick-s- ... dels?li=pb

Поздрави!

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 апр 2018 19:10 
Извън линия

Работя по силовия набор - реших да ползвам "ракетното" лепило. Адски е здраво, залепих люлката на малкия с него , и я тествах аз :) Убеден съм, че може да не издържат другите елементи, но лепилото грешка няма. Разбира се ще намажа отгоре с епоксидна накрая.

Другото е тестово разположение на някои от елементите - нямям търпение да видя как ще изглежда! Още не съм отрязал всички палуби, затова тествам с пластмасовите.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 апр 2018 22:31 
Извън линия

Не съм специалист, но мен ме кефи какво и как го правиш!!
Най-важното е теб да те кефи на макс!!! Става все по-хубаво!!!
:bounce: :cheers:

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 май 2018 20:13 
Извън линия

Благодаря! Ще се постарая всичко да стане както трябва! Междувременно подкарах и радара! Инсталацията за закачане на осветлението също е ок, макар и без закачени диоди все още. Пратих за печат противолодъчния бомбомет, вълноотражателя, носовият швартов и котвените клюзове, както и котвите (те са от черна стомана) Би трябвало да дойдат до 2 седмици.
Ето едно клипче:
https://www.facebook.com/TYPE14E.FRIGAT ... 060904772/

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 май 2018 20:14 
Извън линия

Здравейте отново,
На практика завърших ел-инсталацията и започнах да я привеждам в човешки вид да не стърчат кабели насам-натам.
За съжаление излезе един досаден проблем, за който търсих в нета, но не открих нищо.
За захранване на радара и осветлението използвам UBEC на 3.3V. Имам 2 R/C ключа TURNIGY по един за радара и за светодиодите.
Схемата на свързване е проста - във всеки токов кръг са свързани последователно захранване от UBEC-а, управляемите изводи на ключа и накрая товара (двигател или светодиод). С двигателя проблеми няма. Диодите ми, обаче, само мъждят. Замерих напрежението към товара и то е 2.8-2.9 волта. Без ключ си е 3.3V. Самият ключ си има собствено захранване от приемника и не би трябвало да се меша с комутируемия токов кръг. Такъв проблем не намерих да е описан някъде, няма и в менюала. Случайно някой да има идея какво го предизвиква и може ли да се избегне? Иначе трябва да сменям или UBEC-a, или да търся диоди на по-ниско напрежение.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 май 2018 11:53 
Извън линия

След като прочетох какво е UBEC, до сега не ми беше попадало, ми идват няколко неща на ум. До колкото разбрах това е DC-DC конвертор за повишаване и стабилизиране на тока с намалено напрежение, това което ми идва на ум е че или входното напрежение от батерията не му достига и не може да достигне изходните параметри по ток и по закона на ома се получава пад на напрежението за да си достигне тока. Другия вариант е да има тежки загуби от комутацията при конверсията, ама не ми се вярва да прави такъв тежък пад на напрежение. От друга страна пък, колко так харчи тоя ЛЕД, че конвертора да не може да го захрани и да пада напрежението :? .

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 май 2018 12:03 
Извън линия

Проблемът не ми изглежда да е от конвертора. На входа си има 8.5V от батерията. Като закача директно на изхода му LED-а си свети както трябва. Усложненията започват чак когато закача R/C ключа. Напрежението след него пада дори изобщо без товар. Мога да потърся нисковолтови диоди - дори и да не намеря за точния волтаж, мога да компенсирам със съпротивления. Обаче не съм сигурен какво предизвиква пада на напрежението и ако някога той се стабилизира, ще ми изпукат диодите. Никак не ми се ще да се налага да ги подменям всичките на затворен корпус...

Последна промяна от ndimitrov на 14 май 2018 12:27, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 май 2018 12:24 
Извън линия
Потребителски аватар

Проблема е че се опитваш да ограничиш светодиодите по напрежение. Получава се голям пад.
Не занам точно какви свето диоди ползваш, но тук важи закона на Ом. ( U=I.R )
Махни UBEC-а и свързаваш директно батерия светодиод + съпротивление 200-300 ома и си готов. Ако батерията е 6V може и 100 ома.
Пробвай, най-много да изгориш 1-2 светодиода.
;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 май 2018 12:34 
Извън линия

Мерси, ще пробвам този вариант. Минавах диодите през UBEC-a, защото така и така го позвам за двигателя за радара, барем да си спестя подборка и поене на съпротивления. Нищо, важното е да стане! Иначе имам 7-8 вида диоди, няколко различни вида за вътрешното осветление с идея да видя кои ще са най-подходящи. Имам достатъчно за експерименти и винаги мога да взема още.

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 май 2018 14:48 
Извън линия

Във възможно най-опростен начин, както ти казаха Закона на Ом. U / R = A ((напрежение / съпротивление = ампери)
Припомни си начален курс по физика евентуално ( електроника, електротехника)....
:oops:
Тоест резистора спрямо напрежението, но при всички случай
токът през светодиода не трябва да превишава 20 mA.
20 ma = 0.02 A
Обикновенно се пускат на 10-12 mA.
Светят след 5mA, a изгарят над 18-20mA!!!

12v / 1000 Oм = 0.012А (12mA)
24v / 1500 Oм = 0.016А (16mA)
1000 Oм = 1.0 кОм ( килоома)
1500 Ом = 1.5 кОм.......
1А = 1000mA (милиампери)
1 v = 1000 mV (миливолта)

Винаги изчислявай в омове, волта и ампери,
за да не се объркваш със знаците след десетината точка.
Спецовете ще се хилят на простия начин, но върши работа
когато не си специалист.

:P

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 май 2018 20:07 
Извън линия

Разположението на батерията. От двете и страни са R/C ключовете за радара и осветлението, зад нея - блока с конектори за различните светодиоди.
Най-отзад е аудиокартата. Предвидил съм две летви като релси за кутията на батерията, когато ще правя центровката на вода. Когато докарам местоположението и, ще я залепя за релсите и дъното и ще има допълнителен силов набор по този начин. Остана само радиоприемника (под надстройката) и евентуално кутийки за баласта. Въпрос относно баласта - има ли откъде да си поръчам готов или трябва да си го лея сам от олово?
Мисля да опитам да мина изобщо без UBEC-a, ще гледам да подбера съпротивление и за двигателчето за радара и ще го закача директно към батерията. Относно светодиодите - като си намеря тример, ще експериментирам да определя какво съпротивление ще е най-подходящо за тях и тогава ще ги закача.
Изображение
Изображение

Носовата надстройка и палубите на фордека - заоблената част много я мъчих, и още доста ще я напасвам, но без китване няма да стане.
На носа , където е заоблено все пак ползвах балсови летвички - че и ги нарязах напречно като наденица, да мога да ги огъна по формата на корпуса. Преди това обаче си направих тест да импрегнирам едно парче с карбоново лепило - стават твърди и гъвкави без да се трошат и остават леки, затова реших на собствен риск да пробвам тази технология. Убеден съм, че здравината е повече от необходимата, а гъвкавостта ще им попречи да се трошат.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 22 май 2018 16:41 
Извън линия

Здравейте отново!
Съжалявам, че досаждам пак, този път с боядисването, че започва да му наближава времето.

Доколкото си представям нещата изглеждат така:
- Корпусът и палубите първо се грундират. На шпертплатовите палуби трябва ли им импрегниране с епоксидна смола предварително или грундът е достатъчна защита от водата?
- Боядисват се чак след като са залепени заедно. Вероятно за плаващ модел се използва емайлова боя, а не акрилна? Или лакът след това защитава акрилната боя?
- Накрая се завършва с мат лак. Лакирането става най-накрая след монтирането на всички детайли? Или и лакирането е част по част?

Напоследък изчетох много неща по темата, но резултатът беше, че се обърках окончателно. Има сума ти видове бои, едната ставала със собствения си марков разтворител, другата пък само с някакъв куче-марка... Технологиите на обядисване за всяка комбинация също изглеждат индивидуални за да се получи добър резултат... звучи страшно, най-вече ми изглежда ,че всичко е осеяно с мотики за настъпване на всяка крачка!
Разходих се по темите за избор на боите, но при толкова видове и мнения, изобщо не мога да определя какво ще е най-подходящо в моя случай.
Ще се радвам, ако някой може да ме посъветва какви грундове/бои/лакове/коректори за бои като тип и марка ще са най-подходящи, а също така откъде мога да си ги поръчам.

Имам аерограф Parkside PABK 60 A1, води се single-action, но има регулиране на дебита на боята макар и не в реално време. Мисля, че това няма да е проблем, не планирам преливащи камуфлажи. А за най-дребните детайли, естествено, ще играе четчица. :)
Също не държа да пестя от цената на консумативите за сметка на качеството, предпочитам нещата да се получат както трябва, вместо да се ядосвам после на пишман-спестовността си!

Поздрави!

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 71 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 Следваща

Всички времена са UTC+03:00