Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 22 окт 2019 19:38

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 30 апр 2014 16:12 
Извън линия

Мисля да няма боя. Ореха като се мине с масло става доста тъмен. Това е обшивката, която по чертеж е черна. Палубите ще са от липа. Имам доста от нея пък е и светла на цвят. Отначало имах идея да правя надстройките от избелен бамбук, защото по чертеж са боядисани в бяло, но след няколко проби се оказа че след избелването бамбука се цепи накъдето и когато си иска. Най-вероятно ще тонирам леко палубите с разреден байц /кестен или орех/ и отново от липа ще спретна надстройките. Там всичко е хоризонтални и вектикални летви. Изкушавам се да пробвам върху липата на надстройките да мина с безцветен лак, но с много малко бял оцветител вътре. Ивентуално да се получи полупрозрачен ефект. Но имам доста време дотогава так че ще го мисля тепърва.

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 апр 2014 17:18 
Извън линия
Потребителски аватар

Интересен проект.
Досега колесен параход не съм виждал направен читаво.
Обшивката е супер. Като я минеш с маслата ще заспи.
Пиронинг има ли това нещо?

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 апр 2014 17:38 
Извън линия

"Пиронинг" поне по чертеж няма. Ама и оригиналните чертежи са си от списание и има доста неща дето могат да се добавят. Аз правя модела по преправени от мен чертежи, в мащаб 1:50 /оригинала е 1:100/. Мислех за пирони, но по принцип тези кораби винаги са боядисани и не си личи. Вярно че аз няма да боядисвам. Не знам, още се колебая. По-скоро бих сложил на палубата.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 май 2014 22:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Митко, според мен един пиронинг (snarlev©) отваря каквато и да е палуба.
Като гледам снимки 021 и 025, особено носовата част направо си плаче за надупчване.
С две ръце съм за пиронинга :cheers:
Видимата част е сравнително малка, но визията ще е трепач :bounce:

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 юни 2014 21:37 
Извън линия

Здравейте колеги. След кратка пауза имам малко напредък. След като Данчо ме нави да се пробвам с "пиронинг" направих няколко проби на места където няма да се вижда. Пробита първо бяха с 0,35 свредло и тел. После с клечки за зъби. И накрая останах на варианта 0,5 м м дупка с подострена клечка за зъби. Направих няколко реда и нещо ме подразни - палубата от липови летви ми вади очите. Затова ударих една шкурка по края и почнах наново. Този път летви от ясен, 3,5 мм, с тъмно кафяв кант. Още съм в началото. Изглежда грубо , но след изцикляне става прилично. За първи път работя с ясен. оказа се доста твърдо дърво. Но е светло, което е моята цел, а и има ясно изразен фладер.Ето малко снимки, който има нещо да казва - давайте.
Прикачен файл:
082 опити за найлинг на палубата.JPG
082 опити за найлинг на палубата.JPG [ 428.91 KиБ | Видяна 1171 пъти ]
Прикачен файл:
083 дясно - дървени нагели а другото е тел от кесия за хляб .JPG
083 дясно - дървени нагели а другото е тел от кесия за хляб .JPG [ 435.71 KиБ | Видяна 1171 пъти ]
Прикачен файл:
084 след като палубата от липови летви не ми хареса пришкурих и почнах наново.JPG
084 след като палубата от липови летви не ми хареса пришкурих и почнах наново.JPG [ 417.69 KиБ | Видяна 1171 пъти ]
Прикачен файл:
085 летви 3,5 мм ясен.JPG
085 летви 3,5 мм ясен.JPG [ 379.97 KиБ | Видяна 1171 пъти ]
Прикачен файл:
086 по-тъмния кант е кафяв флумастер.JPG
086 по-тъмния кант е кафяв флумастер.JPG [ 407.22 KиБ | Видяна 1171 пъти ]
Прикачен файл:
087 летвите са по 6 см дълги и си е играчка да се лепят една по една, но пък вече ми харесва резултата.JPG
087 летвите са по 6 см дълги и си е играчка да се лепят една по една, но пък вече ми харесва резултата.JPG [ 398.55 KиБ | Видяна 1171 пъти ]
Прикачен файл:
088 корпуса след две ръце ленен безир - цвета се получи доста добре, но безира остана лепкав та се наложи да смъквам с разредител.JPG
088 корпуса след две ръце ленен безир - цвета се получи доста добре, но безира остана лепкав та се наложи да смъквам с разредител.JPG [ 490.41 KиБ | Видяна 1171 пъти ]
Прикачен файл:
089 вече всичко е наред, но никога повече такива експерименти.JPG
089 вече всичко е наред, но никога повече такива експерименти.JPG [ 461.68 KиБ | Видяна 1171 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 юни 2014 23:02 
Извън линия
Потребителски аватар

До сега не съм виждал палуба от ясен. Има много контрастен фладър. Иначе е много твърдо. Ползва се за спортни уреди, примерно за бейзболни бухалки.
От друга страна ако на американски параход от средата на 19-ти век от средното течение на Мисури, палубата е от иглолистен материал, тогава ще изглежда добре. Но според мен, палубите на тия кораби са били по скоро от дъб. Смятай какво би станало ако се качи ездач с коня, който е подкован, при иглолистна палуба.
Така че по скоро ще ти препоръчам клен отколкото ясен. Но това е мое мнение.

"Но если туп, как дерево,
Родишься баобабом
И будешь баобабом
Тыщу лет, пока помрёшь."
Владимир Высоцкий

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 юни 2014 23:22 
Извън линия

Всъщност мислех да е от клен. Но се оказа че имам под ръка масив ясен и затова минах на този вариант. Бях поръчал клен на един познат , но той много се забави, а и после се оказа че нямал налично и трябва да чакам почти месец да му дойдела пратката. Имам кленов фурнир. Но съм решил да не ползвам фурнир в модела. Само масив. И без това сам си бича всичко. Виж, за дъб или бук не се сетих. Но като се замисля, те са по-тъмни като цвят, а аз искам нещо по-светло. Не искам да боядисвам модела, всичко ще е натурално дърво. Дори в момента умувам за колелото отзад какво да използвам. По принцип колелата са червени. Или ще е парена череша или ще се пробвам да е метално и само то ще е боядисано. Дотам имам време да го мисля. Благодаря за съвета и се надявам да се видим на по бира на световното. Успех.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 юни 2014 08:16 
Извън линия

Здравейте отново. Докладвам малко напредък.
Прикачен файл:
090 напредък по палубата.JPG
090 напредък по палубата.JPG [ 514.06 KиБ | Видяна 1128 пъти ]
Прикачен файл:
091 след леко изцикляне палубата изглежда по-човешки а.JPG
091 след леко изцикляне палубата изглежда по-човешки а.JPG [ 425.98 KиБ | Видяна 1128 пъти ]
Прикачен файл:
092 и цвета все повече ми харесва.JPG
092 и цвета все повече ми харесва.JPG [ 487.64 KиБ | Видяна 1128 пъти ]
Прикачен файл:
093 една трета е покрита.JPG
093 една трета е покрита.JPG [ 483.86 KиБ | Видяна 1128 пъти ]
Прикачен файл:
094 остават и още две големи и една малка палуби нагоре, но дотам ще съм се усъвършенствал достатъчно.JPG
094 остават и още две големи и една малка палуби нагоре, но дотам ще съм се усъвършенствал достатъчно.JPG [ 524.29 KиБ | Видяна 1128 пъти ]
Ами ... това е. Летвите трябваше да ги направя поне по 8 - 10 см дълги. Но се спрях на 6 см, защото това са били няй-често сменяните дъски на кораба. Първа палуба е един вид товарна и там е било най-голямото износване. По - лесно е било да се сменя 3 метрова дъска отколкото 5-6 метрова. За горните палуби ще ги направя по-дълги. Що се касае до найлинга, всичко е по желание. На снимките на такива кораби найлинг не се вижда. Мисля си дали не са ги сглобявали като дюшеме , с нут и перо. Засега оставам на варианта с пирони, като на ветроходен кораб. Но приемам всякакви идеи за обсъждане.

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 юни 2014 19:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Прикачен файл:
Copy of Western  riwer.JPG
Copy of Western riwer.JPG [ 532.04 KиБ | Видяна 1088 пъти ]

Една снимка за стимулиране! ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 юни 2014 20:55 
Извън линия

Благодаря г-н Петков за "стимулацията". Нямам търпение да дойде събота и да видя на живо всички модели. Нашата "група" от Търново май ще се събере на световното тогава. Това което виждам ми прилича на хартиен модел , правен точно по чертежите от списанието. Жалко ако е така. доколкото прочетох май и руснаците имат един брой от същия. Там съгурно ще е дървен , което се надявам . Вече толкова снимки и ревюта на този кораб съм прегледал, че почти няма какво да ме изненада. Дори се заблудих че това е модела на колежката от пазарджик, но после видях че е с друга окраска. ККато и да е , предстои да се насладим на корабомоделизъм от световна класа през тази седмица. Пожелавам на нашия отбор много медали ии много положителни емоции. За всички които ще са в събота на световното - нядвам се да се видим на по бира и сладки приказки за любимото хоби.

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 юни 2014 22:07 
Извън линия
Потребителски аватар

За мен също останаха почивните дни. Отказаха ми отпуска. Има няколко речни кораба , единият е огромен. Ще се радвам да се запознаем - вашата група показва респектиращи модели. :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 сеп 2014 14:53 
Извън линия

След световното май има голямо затишие във форума. Аз се заседях над дограмата на модела. Много пипкава работа. Ето малко снимки от готовата настлана първа палуба и малка част от дограмата.
Прикачен файл:
095 палубата е покрита и мината с една ръка масло.JPG
095 палубата е покрита и мината с една ръка масло.JPG [ 510.98 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
096 маслото е обикновено машинно.JPG
096 маслото е обикновено машинно.JPG [ 575.06 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
097 получава се добър ефект.JPG
097 получава се добър ефект.JPG [ 630 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
098 найлинга е само маркиран.JPG
098 найлинга е само маркиран.JPG [ 599.36 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
099 и занимавката ми през последния месец - дограмите.JPG
099 и занимавката ми през последния месец - дограмите.JPG [ 569.02 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
100 единствените врати 2 бр на кораба са към машинното.JPG
100 единствените врати 2 бр на кораба са към машинното.JPG [ 627.9 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
101 най-малките прозорци - 7 х 7 мм - 4 бр.JPG
101 най-малките прозорци - 7 х 7 мм - 4 бр.JPG [ 756.71 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
102 7 х 12 мм - 4 бр.JPG
102 7 х 12 мм - 4 бр.JPG [ 685.11 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
103 7 х 15 мм - 8 бр.JPG
103 7 х 15 мм - 8 бр.JPG [ 758.07 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Прикачен файл:
104 най-големите - 15 х 20 мм 30 бр.JPG
104 най-големите - 15 х 20 мм 30 бр.JPG [ 549.6 KиБ | Видяна 1006 пъти ]
Това е около 10 % от всичкото. Засега са на груба сглобка. Тепърва ще се шлайфат със шкурка 500 и ще се минат с масло. Има и доста прах по корпуса, които се вижда на снимките, но това ще се мине с обезмаслител и лакира така , че няма проблем.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 сеп 2014 10:30 
Извън линия
Потребителски аватар

Дограмата е ОК.
Материала за палубата не е особено ОК. Подредбата е добра.

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 сеп 2014 10:48 
Извън линия
Потребителски аватар

За дъската на палубата явно Митко така си е решил. Не че няма няколко цвята круша. :compress:
По-скоро ми е интересно видимата й част как ще се върже с дървото на надстройките.
Сглобката на дограмата малко изглежда като нещо видяно при някое плаване по Мисисипи неотдавна :D
https://www.youtube.com/watch?v=ENQnvnizY6E

Прикачени файлове:
Cabin.jpg
Cabin.jpg [ 84.86 KиБ | Видяна 940 пъти ]

МнениеПубликувано: 05 сеп 2014 14:31 
Извън линия

Данчо, благодаря за отзива. Предположих, че ще има забележки по сглобките на дограмата още като я почвах. Но докато си изчистя концепцията за конвейрна изработка на дограмата се получиха 6-7 бр с 45 градусова сглобка. Пипкава работа е и затова ще си ги ползвам за каютите на екипажа на най-горната палуба. Освен това мисля да сложа капаци отстрани, които ще закриват половината сглобка и ще ми решат проблема. Останалата част от прозорците ще бъде с нормална за времето 90 градусова сглобка. Пък и нали с нещо трябва да си чешем езиците.... :thumright: За да си почина од тия пусти прозорци в момента се чудя кое да сложа първо: държачите на двигателното колело отзад или първата надстройка. Съдейки по темите с подобни кораби в руските форуми май първо ще е държачите на колелото. Ако някой има идея за последователността - да казва че в понеделник почвам.

П.С. За настила на палубата мисля че няма смисъл да говорим. В предишен пост обясних защо е от такова дърво и колко от тази палуба реално ще се вижда.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща

Всички времена са UTC+03:00