Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 23 окт 2017 09:16

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 31 мар 2015 20:17 
Извън линия

Здравейте,отскоро се запалих по корабомоделизма и искам да си купя като за начало кит ,защото нямам място където да си правя всички детайли.Четох теми из форума и доколкото разбрах няма модел (кит) за начинаещи,а колкото е по-голям кораба и колкото повече детайли си става все по трудно.Интересува ме кой кораб е по-подходящ за начинаещ :) и също какви инструменти ще са ми необходими за кораба.Като за начало това ме интересува после ще питам за друго.Ясно ми е ,че едно такова хоби отнема много пари и време.В никакъв случай не мисля да бързам.Защото както се казва,,бързата работа срам за майстора" :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 апр 2015 13:58 
Извън линия
Потребителски аватар

Прочети съветите към предната тема.
http://www.hobby.store.bg/c/p-l/c-1389/korabi.html
Гледай тук и според бюджета си избери. Моделите под 200 лева са точно за начинаещи.
Инструменти най добре си набавяй по време на работа. Така ще разбереш какво точно ти трябва. Всеки си знае кое как прави. Добре е да си намериш твоя начин. В процеса, работата ще си покаже.

Ноевия ковчег е направен от любител, професионалистите са построили Титаник.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 апр 2015 18:44 
Извън линия

Поздравления за зарибяването

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 апр 2015 20:25 
Извън линия

Благодаря за бързия отговор! А иначе в темата пише,че колкото е по-евтин модела толкова повече доработки ще има....тоест трябва да избирам между това дали да е евтин модела и после да правя доработки или да е скъп модела и да го сглобявам много много много внимателно.....За инструментите ми стана горе долу ясно какво ще ми трябва за начало.А също забравих да ви попитам коя марка препоръчвате.Благодаря на отговорилите предварително! :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 апр 2015 23:00 
Извън линия
Потребителски аватар

Не гледай марки, по важно е да имаш завършен модел. По лесен ще го направиш с повече подробности. Трудния ще го претупаш и подробностите ще са само отгоре отгоре. Почни лесен и ще го завършиш. Ако можеш смени материали с по добри. Това е въпрос както на възможности, толкова и въпрос на поглед. Тия неща се учат с времето.
Не го мисли толкова, почвай нещо.
Успех!

Ноевия ковчег е направен от любител, професионалистите са построили Титаник.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 апр 2015 23:17 
Извън линия

Благодаря за отговора! Утре отивам да разгледам един магазин в който се продават такива неща,а ако не ми хареса нищо ще поръчвам от нета.Благодаря ! Като си купя нещо ще отворя тема! :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 апр 2015 09:34 
Извън линия
Потребителски аватар

Съжалявам, че разводнявам темата на колегата Ohridd, но винаги съм искал да имам Дракар и се чудех този модел на Артезиана Латина доколко подходящ е за напълно начинаещ като мен? Доколкото знам те дракарите само изглеждат лесно, а в действителност не са :(

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 апр 2015 13:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Ssasho0 написа:
Съжалявам, че разводнявам темата на колегата Ohridd, но винаги съм искал да имам Дракар и се чудех този модел на Артезиана Латина доколко подходящ е за напълно начинаещ като мен? Доколкото знам те дракарите само изглеждат лесно, а в действителност не са :(

Сашо дракара е хубав, обаче е труден. При корабите имаш затворен корпус и правиш само външна обшивка.
Тук трябва да се вижда всичко вътре - ребра, скари, пейки...
Ама ти ще се справиш знам аз :)
Айде зарязвай тия летящите сандъци и идвай в моделизЪма :D

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 апр 2015 16:11 
Извън линия

Аз смятам, че нито един китов модел не е походящ за начинаещ. Има прекалено много доработки и създава грешни навици. С парите за кита може да се купят мини циркуляр и контурен трион(има евтини китайски машинки), после в нета чертежи бол. Крушата наистина е благодатен материал, сега правя разни дребни джижавки и всичко се получава есктра. В една от темите Славян предлагаше круша на желаещите.
Няма лесен кораб, на всички обшивката е гърч, изтегли си чертежи, харесай си модел, после разпечатваш, лепиш на шперплат и изрязваш скелета, летвите си ги бичиш както ти е кеф. И най-важното, на всяка стъпка питаш и нещата ще се получат. Единственото предимство на китовете е, че има декора, но той често не е от най-качествените неща. Блокове, юферси, решетки, колела за оръдията и дула могат да се купят отделно. Накрая като удариш калема ще ти е излязло по-евтино, а машинките остават и за други неща.
За мен лесен и ефектен модел е този, има го и в сторето от дърво:
Прикачен файл:
01a.jpg
01a.jpg [ 830.4 KиБ | Видяна 628 пъти ]

Няма декор, детайлите са малко и лесни за направа. Като се вдигне мащаба на 1:48, става малко над 60 см, приличен размер.

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 апр 2015 09:34 
Извън линия
Потребителски аватар

Не е зле да напишеш от кой град си, или село.
Навсякъде има хора които могат да ти покажат и помогнат. Но не и да ти изберат модел. Все едно да искаш някой друг да ти избере жена !
Колкото е по-елементарен модела, толкова вероятността да го завършиш е по-голяма. А съветници в нета колкото щеш.

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 апр 2015 11:29 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

В темата не се споменава, но предполагам под "Модел за начинаещ" се подразбира дървен (а не пластмасов) китов модел на и то на платноход.

Е, аз ще дабавя малко инфо за пластмасовите:
Разбира се има и хубави пластмасови модели, както на платноходи така и на моторни. Някои от тях са много прилични за първи модел.
От пластмасовите античните (гребла и платна) бих препоръчал:
Academy 1/72 ROMAN WARSHIP
Звезда 1/72 Гръцка, Картагенска или Римска трирема (имат 3-4 модела с малки разлики)
Emhar Gokstad (IXth Century Viking Ship) (този може би е малко по-сложен)
Revell 1:50 Viking Ship

Пластмасови, само с платна (до колкото съм виждал моделите):
Звезда 1:100 Conquistadores Ship 'San Gabriel' XVI Century (същият се предлага и като 1:100 Flying Dutchman като разликата е че са дали изпокъсани платната в комплекта)
1:100 Cristopher Columbus Expedition Ship 'Nina'
Звезда 1:72 Captain's Jack Sparrow Ship 'Black Pearl' (модела се предлага в още няколко разновидности Звезда 1:72 Pirate Ship 'Black Swan' и Revell 1:72 Pirate Ship) - този модел също ми е в списъка като подходящ за "пъври модел", макар да е относително сложен. Препоръчвам го, тъй като е от новите модели на Звезда с много добре проектирани детайли за сглобяване. Инструкцията е подробна и лесна за разбиране. Все пак го водят "сложен" поради размера и многото детайли, около 900 детайла.

Параходи и колесни. Моделите в тази категория не ги познавам, но бих сложил:
Звезда 1:100 Steam-Ship 'Sirius'

Пластмасови, моторни-военни:
Има толкова много модели в тази графа, а аз почти не ги познавам, така че друг колега ще трябва да даде предложения :pale:

Пластмасови, моторни-цивилни. В тази категория мисля че е по-важно "да ти харесва", а не сложността, но бих сложил:
Моделите на Титаник. Има ги на няколко фирми в мащаби от 1:700 до 1:350. Съответно по-лесни са в големите мащаби.
Revell 1:400 Cruiser ship AIDAdiva, AIDAbella, AIDAluna - голям на размери и с доста части, но няма много какво да му се обърка, затова го слагам като подходящ за "първи модел"

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 апр 2015 11:52 
Извън линия

Здравей и добре дошъл.
Аз започнах с един модел на КОНСТРУКТО - ЙОА .Мисля че Квалитет 21 Стара Загора могат да ти го доставят
А и по памет в кутията имаше подарък инструменти за започване.Модела не е сложен,материалите са прилични,чертежите и инструкцията със снимки са добри.Струваше около 140 лв. някога.В сайта на КВАЛИТЕТ 21 има и други модели но този няма оръдия ,много палуби , като за начало е добър .
А като се зарибиш достатъчно и направиш 2 - 3 китови модела почват да те сърбят ръцете за нещо по сериозно.
УСПЕХ.
А и забравих да кажа -материалите са предостатъчно дори остават има място за грешки и корекции.

ВЕЛИНГРАД

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 апр 2015 16:19 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

@Ssasho0 - Drakkar-а ми е един от любимите и аз ги заглеждам какви китови модели предлагат, но от ниският клас май не мога да открия читав модел.
Докато при пластмасовите модели често дискутираме какви разлики има с оригинала, то при дървените китови модели от нисък клас, понякога се чудя има ли прилика с оригинала.
За съжаление ми се струва, че си избрал модел който е доста опростен и със съмнителна достоверност. Като дървен модел, да, лесен, евтин, става за начало. Но, като прилика с викингски кораб, поне за мен няма много таква, освен силуета :pale:

Нагледно какво имам предивд:
Така изглежда модела на Артезиана Латина сглобен (снимката е от тук), около 30см дълъг.
Прикачен файл:
P1070167[1].jpg
P1070167[1].jpg [ 344 KиБ | Видяна 575 пъти ]

а това е оригинала (снимката е от Wikipedia)
Изображение

За мен има няколко елемента, които отличават един кораб като "викингски" (не че разбирам много от кораби, но от разкази на екскурзоводи, снимки и табелки в музея посхванах нещо)
Едното е разликата в обшивката. На модела е дадена като гладка (дъските една до друга), а всъщност е със застъпени дъски (клинкерна)
Прикачен файл:
IMG_6077.jpg
IMG_6077.jpg [ 156.71 KиБ | Видяна 575 пъти ]

Греблата на оригиналният кораб са 32 (2х16), които влизат в дупки на корпуса. На модела на Артезина са дадени като на по-модерна лодка, върху борда, закрепени с метални стойки и бройката им е наполовина по-малка.

Най-голямата странност (за мен беше много странно), че на викингските кораби няма пейки на които да сядат гребците. Всъщност палубата на кораба е равна и над нея няма пейки, дъски или каквито и да са неща за сядане. Гребците са сядали на сандъците, в които са си носели личните вещи.

Или казано в картинки, греблата и "столчетата" за гребците според мен по-правдоподобно е да са така (снимката е от тук)
Прикачен файл:
53374802.jpg
53374802.jpg [ 167.88 KиБ | Видяна 575 пъти ]

а това е палубата на оригиналният кораб, където се вижда, че напречните греди, които на доста модели ги бъркат с пейки за гребците, всъщност са твърде тънки за пейка, а и са доста по-ниско спрямо дупката за греблото.
Прикачен файл:
IMG_6197.jpg
IMG_6197.jpg [ 127.78 KиБ | Видяна 575 пъти ]

Като най-достоверен модел, от пластмасовите, дават да е този на Emhar.
Към него се продават и фигури на гребците, накрая се получава нещо такова (снимката е от тук)
Прикачен файл:
bcf0xubpt79lw5vpd[1].jpg
bcf0xubpt79lw5vpd[1].jpg [ 188.21 KиБ | Видяна 575 пъти ]

За дървен модел на викингски кораб и за мен ще е интересно, ако някой попадне на добър модел :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 сеп 2017 15:39 
Извън линия

И на www.vishegrad.com има модели за начинаещи.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 14 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00