Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 06 дек 2019 08:45

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 82 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 6 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 17 авг 2012 11:21 
Извън линия

При конкретния модел има много по-лесен начин да се направят шпангоутите, защото има техен чертеж.

Изображение

Копирам само този който ми трябва( в случая е V). После с трансформ го изправям по осевата линия.

Изображение

След това го дубликирам, завъртам по хоризонталата, с магическата пръча селектирам бялото и го изтривам, така по-лесно го напасвам от другата страна и накрая изтривам ненужното, което показва извивката.

Изображение

По описания преди начин взимам бимса и го поставям на пунктира, с червено съм белязал къде ще го срежа, за да го залепя после на кила.

Изображение

Така не си играя да напасвам дебелина на борда, да вадя едно по едно всички ребра, но много малко чертежи предлагат такава екстра, повечето имат само теоретичен чертеж.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 окт 2012 14:48 
Извън линия

Тъй като си играх доста, за да напасна чертежите на La Belle, реших да направя скелета, от една страна да демонстрирам описаното дотук, а и да проверя дали всичко пасва. мащаба е 1:48, просто скановете са с много ниска резолюция.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Направата на кърмата е малко сложна за обяснение, но основно съм ползвал полуширините по водолинията и надлъжния разрез за детайлите на транеца.

Нагоре
МнениеПубликувано: 29 окт 2012 14:00 
Извън линия

Реших да изпробвам направа на скелет по логиката на полските "картонки". Получи се много по-добре и се избягват много от разминаванията, просто трябва да се поставят достатъчно маркери по които да съвпаднат детайлите.
Няма да показвам всичко начертано, само колкото да покажа логиката на изработката.
Първо начертах положението на всички полуширини върху кила.

Изображение

После белязах местата на шпангоутите и среза където ще се напъхат в кила, също така и дупките за мачтите.
Поляците използват полуширините и аз избрах 3 и 7. На самите шпангоути белязах къде ще има сглобка и също нанесох полуширините.

Изображение

Ето какво се получи.

Изображение

Благодарение на маркерите мога да изрязвам допълнителни детайли и да ги добавям към скелета. Лично за мен повечето елементи дават по-голяма точност.

Изображение

Изображение

Когато стигнах до кърмата, трябваше сам да си направя някои от детайлите.

Изображение

Установих, че гредите и извивката на транеца са еднакви по цялата ширина, за това взех от кила тази част, която описва транеца, като я размножих на три части и на всяка от тях намалих дължината до IX шпангоут в зависимост от извивката на транеца, накрая ги разположих по дъгата и всичко си дойде на място. часта от полуширина 12 до шпангоут IX служи по скоро за заздравяване на конструкцията.

Поставяйки и другите полуширини се описа точно и останалите извивки на кърмата.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2012 13:07 
Извън линия
Потребителски аватар

Голям майтап : Скелет от PVC !
:silent:

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2012 11:37 
Извън линия

nenovvv написа:
Голям майтап : Скелет от PVC !
:silent:

Със същия успех може да бъде направен и от шперплат с контурен трион. Важното е, че метода работи, има максимална точност с чертежите и никаква стъкмистика. Скелета е добре укрепен и се избягва до голяма степен усукването и извиването. Детайлите от полуширините държат кила прав, а шпогоутите успоредни един на друг, също така служат и за водачи на обшивката.
Целта на упражнението беше да направя скелет от чертеж, защото досега не съм правил такъв, дори го започнах от картон, но с PVC-то стана по-здрав. Изцяло работих по начина описан в темата. Резултата за мен е повече от задоволителен.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 окт 2012 19:56 
Извън линия
Потребителски аватар

Да, наистина става приятно,ама си е зор за незапознати(като мен) :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 ное 2012 09:39 
Извън линия

Поне за мен установих, че този метод е най-добър за начинаещи, защото се избягват много грешки. Зора ми беше докато си представя, че всички детайли са все едно напъхани един в друг и да преценя как да ги отделя, а после как да ги сглобя. Това което съм направил във фотошопа може да се направи и на ръка върху хартия.
Отворен съм за въпроси, може да се окаже, че някои неща могат да се направят по по-лесен начин.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 ное 2012 09:54 
Извън линия
Потребителски аватар

alabala написа:
Целта на упражнението беше да направя скелет от чертеж, защото досега не съм правил такъв, дори го започнах от картон, но с PVC-то стана по-здрав.

Когато правиш нещо за Първи път не го давай за пример, защото не знаеш крайния резултат. Ако целта е да се направи скелет за тренировка ОК. Както е и самото заглавие на темата. Но за направа на модел този скелет не става, по-точно избора на матриал е грешен. Когато започваш скелета е важен избора на материал не за самия скелет а за следващия етап в строителството. На този ПВЦ скелет трудно ще се налепят дървени летви които няма да се изметнат или отлепят още след 2 години.
Няма по-неприятно нещо от това да видиш след 2 години труд , че корпуса се е изметнал. Винаги когато има компромис със материали или лепила крайния резулта е измятане на корпуса. Още по-неприятно е когато се изметне на петата година и мачтите сочат в различни посоки.
Не те критикувам. Това е само съвет. Който иска да се съобразява , който иска НЕ.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 ное 2012 13:58 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

nenovvv написа:
...е важен избора на материал не за самия скелет а за следващия етап...
много интересен въпрос! До сега не е дискутирано кой материал за коя част от модела е подходящ и защо.
Действително е трудно експериментално да проверим дали един или друг материал е подходящ, особено за след 2 години :shock:

Може ли да поясниш какви са правилата/препоръките за материалите и евентуално защо са такива?

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 ное 2012 16:15 
Извън линия

Не знам защо си останал с впечатление, че предлагам скелета да се направи от ПВЦ, единственно демонстрирам логиката на вадене на детайли от чертежа и тяхното съпоставяне, така че да се получи вярна с чертежа конструкция.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 ное 2012 10:38 
Извън линия
Потребителски аватар

alabala написа:
Не знам защо си останал с впечатление, че предлагам скелета да се направи от ПВЦ, единственно демонстрирам логиката на вадене на детайли от чертежа и тяхното съпоставяне, така че да се получи вярна с чертежа конструкция.

Защото това се вижда на снимките. Предполагам и други са останали с това впвечатление.
Самата технология на изработване на скелета е ОК. Само мога да добавя, че не е толкова лесно и бързо колкото изглежда от скриншотовете.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 ное 2012 14:17 
Извън линия

Отнема време самото разгадаване на чертежа, особенно за мен, защото не бях се сблъсквал с подобни. Иначе след като са уточнени детайлите не мисля, че ще е много трудоемко да се изрежат от шперплат на контурния трион.

Изображение

После да се запълнят празнините с чам например и когато се изшкури да се получи подобен корпус.

Изображение

После става много по-лесно, особенно за обшивката.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 ное 2012 17:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Сакън, недей !
Това е почти най-трудоемкия вариант.
По-трудоемък е само варианта ако корпуса се издялка от цяло дърво.
След като имаш дървен скелет директно пристъпваш към първата обшивка.

Една забележка : Много си изтънил ребрата (тези които са "олекотени"). Като ковеш обшивката реброто ще се счупи. Оставяй ги 10-15 мм навътре. А има и друг номер : прорязваш с триончето само по бимса на палубата, като оставяш по 10 мм в края не прорязано. Преди да ковеш и лепиш обшивката слагаш тиксо на реброто от палубата нагоре, за да не залепне. Летвите на първата обшивка се лепят само една за друга. Като свършиш е всички обшивки отвън, седин удар на чука премахваш горната част на реброто.

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 ное 2012 11:09 
Извън линия

Нещо подобно ли имаш предвид?

Изображение

При подобен метод ме притеснява как ще се изреже после линията на борда отвътре. Заради нея съм подходил по този начин. Сега мащаба е 1:48 и борда от 3мм при бимса изтънява до 2мм в най-високата точка, ако се прави според истинския чертеж в мащаб 1:24 ще станат съответно 6 и 4мм. При по внимателна работа би трябвало да не се счупи.

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 ное 2012 13:18 
Извън линия

Ненов ти обясни че трябва да зарежеш по бимса заедно с фалшборда , тиксото като го сложиш на фалшборда и залепиш летвичките , после като го счупиш ще остане фалшборд с формата на реброто,а нататък бимса се запилява .

0898531607

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 82 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 6 Следваща

Всички времена са UTC+02:00