Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 05 дек 2019 22:48

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 82 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 6 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 14 ное 2012 12:15 
Извън линия

Тук не разбрах защо трябва да се отива на хартиени модели. Скелет от картон и фазер, после смоли и не знам какво още, след като има по-добри материали като например шперплат. И едва ли ще е по скъп и труден.
Разбира се съгласен съм че скелет може да се направи от всичко. Например от дунапрен. Ако е Дормео още по добре. Ще запомни извивките.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 ное 2012 13:49 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

mony5823 написа:
...Тук не разбрах защо трябва да се отива на хартиени модели. Скелет от картон и фазер, после смоли....

От моята гледна точка, като нямам машини за дървообработка се замислям за алтернативни варианти - картон, пластмаса.
Струват ми се по-достъпни материали и по-лесно се обработват или да кажем по-познати са.
Вече излизат и нови по-модерни пластмаси, като тази Синтра, които с нагряване във вода лесно се оформят в каквато форма искаме.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 ное 2012 15:40 
Извън линия

Иво, картон, пластмаса и стиропор само за детайли които после ще се покрият с дърво. Относно 3D-то, Мишо е прав, много се задълба, ако на някой му е по-лесно да сверява чертежите на такава програма не виждам нищо лошо. Особенно ако после пусне изправените чертежи, за да могат и други да ги ползват ще е супер. Иначе е напълно достатъчно дневна светлина, прозорец и хартия на която да се прекопирват нужните елементи от чертежа, аз на практика това правя със слоевете във фотошопа.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 яну 2013 16:42 
Извън линия

преди не се бях заглеждал подробно в темата, но сега седнах и се зачетох
стана ми малко интересно за мерака скелета да се обшие директно с чиста обшивка, па бил то и дебела 1 мм
лично за мен това ще е меко казано нестабилно така че би трябвало да си се сложи чернова отдолу и тогава да се направи чистата

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 яну 2013 15:45 
Извън линия

Доста мислих как да отговоря по-ясно на въпроса ти, без да прозвучи като заяждане или че се правя на отворен. Винаги във всички постове и теми съм се стремял да си обясня неясни неща и да споделя натрупан опит.
Ето какво установих относно черновата обшивка, тя се използва основно при китовите модели и нейната цел е по-малкото разхищение на материал и труд, но колкото повече слоеве чернова обшивка се правят, толкова повече се губи геометрията на корпуса. Все едно навлечен човек през зимата да познаеш има ли плочки на корема.
Разглеждайки форумите, основно на руснаците, чернова обшивка почти не се прави. От една страна защото теоретичния чертеж е до ниво чиста обшивка и когато ребрата са изрязани по него се постига най-голяма точност на геометрията.
Взех произволен модел от http://www.shipmodeling.ru/phpbb/viewforum.php?f=45 за демонстрирам какво искам да кажа.
Скелета е изрязан по теоретичния чертеж.

Изображение

Същото е и при мен(материала няма значение, трябваше да е шперплат), но аз сложих допълнително полуширини, за по-голяма точност. Скелета по този начин става много здрав, само при фалшборда има опасност от чупене и огъване.

Изображение

Празните пространства между ребрата се запълват.

Изображение

Изображение

Не го снимах но моя скелет го запълних целия по същия начин със стиропор.

Изображение

После установих, че мързеливия подход не е правилен. Стиропора е много мек и кита не го спасява. Поне при фалшборда трябваше да използвам най-малкото балса, тя е много здрава надлъжно.
Следва премахване на излишния материал, като детайлите на скелета играят ролята на водачи, докъде да се жули.

Изображение

Изображение

По този начин се получава масивен корпус, много по-здрав от такъв направен с чернова обшивка. Геометрията на корпуса е максимално близка да чертежа.
Има майсторски изпълнения като на Шевелев, който за да не си играе да запълва между ребрата, реже шпангоутите на филии дебели колкото е разстоянието между две ребра.

Изображение

После отнема излишното от ръб до ръб по същия начин. Но за подобна работа се иска работилница.

Изображение

Той прилага и един много хитър трик, като прави корпуса от две половини и така по-лесно обработва вътрешната страна.

Изображение

Чакам с нетърпение новата тема на Славян, мисля че той ще го обясни по-добре от мен.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 яну 2013 19:02 
Извън линия

това със запълването на ребрата с дървесина е мн по различно от запълването и с фибран
мисля че тук сме се събрали да споделяме опит и виждания по въпроса а не да се заяждаме
:)

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 яну 2013 19:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Какъв е смисъла да се коментират майсторите.
Най-добре започнете модел по класическата схема - чернова и чиста обшивка, пък после се усъвършрнсвайте и експериментирайте.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 яну 2013 23:53 
Извън линия

bratiata, написах 3 километра пост, а ти си прочел единственно думата заяждане. Ако беше чел всичко щеше да срещнеш комбинацията от думи стиропор и грешка.
Опитвам се да обясня, че показания от мен метод без чернова обшивка е по-удачен за постигането на точност за основата на корпуса и се използва масово не само от майсторите. Дали материала за основа на корпуса ще е дърво или нещо друго, е въпрос на личен избор, в крайна сметка ще се покрие и няма да се вижда. Най-здраво ще стане от стъклопласт. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013 08:41 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Малко взех да се обърквам :scratch:
Може ли да поясните, до колкото разбирам единият вариант е:
* две обшивки, първата по-груба от дебели летвички, която се слага върху ребрата
* китване, пилене и трябва да докара формата на корпуса.
* Върху нея от тънки летвички в правилния размер и форма се лепи крайната обшивка, която придава външният вид на модела.
* В този случай ребрата трябва да се намалят с дебелината на двете обшивки (най-вече на грубата, която е по-дебела)

Другият вариант е:
* ребрата са почти с точният размер на корпуса.
* Между тях се слага някакъв материал, който трябва да е по-мек от ребрата, но достатъчно устойчив за да се "подпре" на него обшивката от тънките летвички.
* китване, пилене на допълнителният материал до получаване на формата на корпуса
* лепене на тънките летвички
*?* махане на допълнителният материал между ребрата ? - така ли трябва да е?
*?* корпуса остава само на тънки летвички
:?: тук нещо не ми се връзва

Нещо пропуснах ли?
И въобще така ли е?

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013 08:59 
Извън линия
Потребителски аватар

за Иво и всички които искат да се запознаят подробно-
прочетете темата на Евгени:
http://www.scalemodels-bg.com/phpbb/vie ... =16&t=4736
както и на Славян:
http://modelistika.com/showthread.php?t=25007

С две думи: кострукцията на тези кораби е скелет от шпангуоти, бимси, външна обшивка, вътрешна обшивка (не винаги) и палуби.
При моделите дебелината на шпангуотите се използва за да се направи здрав корпус. дали ще е с пънеж м/у шпангуотите или с ребра + черна обшивка или изцяло плътен корпус или някаква друга технология е въпрос на личен избор и фантазия.

След това се слага чистата (външна) обшивка.

При адмиралтейките, чисто и просто конструкцията се прави така както е правен истинския кораб.

Алабала прави преглед на някои от вариантите.
Славян и Евгени показват техния метод и стил на работа постигнат с доста практика.
Правилно и грешно няма ако е достигнат краен резултат!

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013 14:03 
Извън линия
Потребителски аватар

funlive го обясни толкова добре че нищо не мога да добавя.
Коце, искам да поясня. Метода с ребра и запърване на шпациите върши работа само при проста форма на корпуса. При по сложни корпуси, напр. хексагоналния корпус на френските фрегати от 18-ти век, или могопалубен линеен кораб, трудно се контролира дебелината на борда.
Метода който си показал на снимките на Шевелев е може би най точния, лесен и удобен. Този метод е показан много подробно във филмите на Доктор Майк ( препоръчвам ги на всички ). Малко е сложна подготовката. Трябва от план "водолинии" да се начертаят нови шпангоути през шпация колкото е дебел материала. Да отбележа, ако се опиташ да калиброваш материала по шпацията от чертежа ще се натрупа грешка, защото да се докара размер на щрайхмус е трудна работа.
Другия тънък момент е че "ребрата" в този случай се лепят след като са шлайфани. Иначе казано всяка филия се реже шкури и отвън и отвътре и накрая се лепи. Тогава остава са шкурене съвсем малко, просто да се изглади. Доктора казва че няма нужда от машина, на ръка се отнема достатъчно.

"Уж полчаса я ищу выход из ворот,
но нет его есть только вход и то не тот."
Владимир Высоцкий

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013 15:02 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Аз май не си зададох добре въпроса :scratch:

Впечатли ме това обяснение на alabala
alabala написа:
...Разглеждайки форумите, основно на руснаците, чернова обшивка почти не се прави...
...Празните пространства между ребрата се запълват...
...По този начин се получава масивен корпус, много по-здрав от такъв направен с чернова обшивка. Геометрията на корпуса е максимално близка да чертежа.
Всъщност много добре ми изглежда тази идея.

Само не ми стана ясно след като се направи чистата (тънката обшивка), която в случая е единствена, после маха ли се пълнежа? или си остава в модела?

funlive, да двете теми ги разглеждах подробно, но и в двете използват поне 2 обшивки, а snarlev май 3, ако правилно съм разбрал.
В случая с груба (чернова) обшивка, тя се явява носеща, твърда за формата на корпуса.
Но ако няма чернова обшивка, кой държи стените да са твърди? Иначе ако корпуса е облечен само с летвички с дебелина <1мм ще стане мек корпус.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013 15:23 
Извън линия
Потребителски аватар

С други думи питаш ако се прави само оригинална обшивка.
Това вече си е адмиралтейски стил.
Тогава трябва да направиш и всички шпангуоти (а те са почти един до друг) и обшивката няма как да е "мека".
Точно за да не се правят всички шпангуоти, което хич не е лесна задача, трябва да се заместят с нещо друго което да държи обшивката.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013 15:47 
Извън линия

Славяне, този номер с предварителна обработка на "филиите" не го знаех, а и не е показан на повечето места. Мярнах един юнак да ги жули слепени в кухнята си, зарит до коленете в трици и си представих погледа на жената :D
Иво, чистата обшивка е с дебелината дадена в чертежа и скелета остава под нея. Май най-точното сравнение е с груб строеж на къща, после мазилка.
Всъщност е грешно при този метод да се нарича чиста обшивка, защото няма чернова, то си е директно реалната обшивка в мащаб.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 яну 2013 16:09 
Извън линия

Ето го юнака и "филиите". По-добре се вижда начина на изработка.

Изображение

Изображение

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 82 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 5 6 Следваща

Всички времена са UTC+02:00