Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 07 юни 2020 05:55

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 12 ное 2012 13:04 
Извън линия

3Д моделирането пак ще доведе до теорeтичния чертеж на кораба, ако има такъв не е
нужно да се преминава през 3Д модел. Теорeтичния дава достатъчно информация за
корпус, детайл и може лесно да се векторизира, премащабира и направи на шаблони.
3Д-то е добро когато няма никакви данни и чертежи за детайл. От него могат да се
изкарат всякакви разрези и проекции по които да се работи. Незаменимо е и за изработка
на детайли на цифрови фрези или 3Д леене на 3Д принтери, но за корпус при готови чертежи
от него не виждам много смисъл, защото е много ресурсно ;) и трудоемко.
Ето един най обикновен танк изработен в Аутокад със скрити повърхнини
Изображение

и реалния 3Д модел
Изображение

лесно можем да си представим за колко повърхнини иде реч и е най-обикновен танк.
Какво ще бъде за един кораб ;) не ми се мисли :)
Така че има ли готови чертежи най-добре да се работи с тях, няма ли, кефа да се направи
нещо уникално си заслужава времето за компютърно моделиране, но пак казвам трудоемко си е

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 ное 2012 01:15 
Извън линия

Тя работата не е в толкова черна светлина, както я представяте. Това са някои бегли скици и незавършени чертежи, половинчати работи. Има рендирано изображение и такова как изглежда на екрана.
Това например е към 59 мегабайта.
Изображение
Този е към 86 мегабайта.
Изображение , Изображение
Този елемент от справката за файла му дава, че съдържа 1018 обекта, не съм ги броил и 38 мегабайта.
Изображение , Изображение
Човек не чертае всички обекти, те са следствие от операциите.
И защо си мислите, че трябват яки компютри? Мога да се съглася, че това се отнася само за процеса по рендиране. Най-вече за видиокартата – нещо от рода на нВидия-Куадро… Както се вижда от примерите и без фотореалистични изображения минава.
Мога да се съглася, че става перфектно, но не и неточностите. По-скоро достоверността на чертежа. Той като е грешен пак такъв ще си остане – исторически погледнато към модела. Само грешки в сглобките могат да се избегнат, защото се виждат в процеса на проектиране.
Дори да има теоретичен чертеж на кораба – не му се доверявайте. Може да е изкривен от многото полиграфски операции докато дойде до нас. Трябва по някакъв начин да се провери. Плавността на формата на корпуса много печели от изглаждащите алгоритми в програмите.
Иначе моделизма върви и без 3Д…

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 ное 2012 12:08 
Извън линия

Plamby, това което предлагаш е страхотно. Както и по горе казах има корабомоделисти, които работят на 3D програми, явно си напред с материала и ще е интересно да пуснеш тема.
От друга страна, лично за мен смесването на компютърен с традиционен метод убива гъдела. Това което демонстрирах досега не е компютърна обработка, просто спестявам време от чертането на ръка върху милиметрова хартия. Да се проектират детайлите на някоя кадска програма, изрежат на ЦПУ и после просто да се сглобят, къде е майсторлъка. Говоря за кораби преди 1800-тата, когато са се строяли по някакви общи правила, но всеки майстор е имал собствен подход към конструкцията, в следствие на това корабите не са били съвършенни, с компютърното изглаждане на грешките, ще се загуби автентичноста. Говоря за машинно изработване на детайлите, не за направата на 3D модел. Конкретно показания досега от мен кораб "La Belle" има в тубето страхотно 3D изпълнение.

Малко извън темата, Славяне, нарязах онова парче круша, защото измислих как да го използвам, искам да кажа, че всякакъв скептицизъм по отношение на нея изчезна, страхотно дърво за работа.

ПП. За тези които се чудят какво е това растерно и векторно изображение. Грубо казано растерното е картинка и когато я увеличаваш се размазва(качеството се влошава), а векторното е описано чрез математически формули и може да се обработва на компютър, като той изчислява промените и качеството се запазва, освен това щом е математически описано може да се зададе на ЦПУ машина да го изработи.

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 ное 2012 20:18 
Извън линия

аз лично не съм съгласен с това че направата на 3Д модел излиза извън рамките на моделизма
никой не те кара да го залагаш на ЦНЦ и да ти го реже
един 3Д модел би могъл да даде много полезна информация и да покаже кое как трябва да изглежда особено за начинаещите и не можещи добре да четат чертежите

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 ное 2012 10:14 
Извън линия

ПРинципно винаги съм искал да се науча на някоя програма, която да ми конвертира плоските чертежи в 3D.
Да, ама не...щото се оказа че трябва да се уча едва ли не наново в работата с компютъра и дори...машинното чертане.
(имаше такав предмет някога в училища и университети). Практически има много програме за въпросното проектиране,
но те са си и професионални, тоест ...доста голями и сложни....
И не че търса "царската пътека" в тях, ама предпочетох да се оправям по стария начин ...
с плоските черетежи, а 3D-то да го виждам направо в ...модела.
Обаче 3D-чертането хич не трябва да се подценява - това също си е майсторлък,
който не всеки го може. Впрочем и за двата вида "чертане" и моделиране ...както и
за един ...средно добър моделист се отнася, няма ли добро и много добро,
пространствено виждане никакви чертежи и 3D-скици не биха му помогнали.
От там се получават и поне 50% от резултатите за които намеква колегата:
bratiata написа:
... и да покаже кое как трябва да изглежда особено за начинаещите и не можещи добре да четат чертежите

...и все пак да знаете някаква по-простичка програма за 3D-чертане,
която нита да изисква кой знае какви компютърни ресурси,
нито повече от месец изучаване на начините за работа с нея???
...щото Аутокад, SolidWorks и подобни са ...твърде огромни.
Питам така щото ...признавам си...нямам понятие от подобни програми въпреки, че работя с индентични в електрониката...
а там за хората които не желаят OrCad, PADS или дори Protel,
има значително по-лесни и малки програми като EDIT-electronik или EAGLE,
които прекрасно вършат работа за проектиране на PCB в любителската ниша.
Дали няма нещо подобно и при 3D детайлното проектиране?

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 ное 2012 10:59 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз пък мисля, че прекалено се задълбавате!
Корабни модели има още в древен Египет - те дали са имали три дйе проектиране?

:compress:

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 ное 2012 12:09 
Извън линия

Много си прав колега Moarein! :thumright:
Аз така и не разбрах как 3D моделирането ще ми помогне в изработката на модел?
След като има добри чертежи, защо да отивам на 3D, и какво повече ще ми даде?

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 ное 2012 13:24 
Извън линия
Потребителски аватар

Не бе няма лошо ама все пак, това е най-стария вид моделизъм и хората отдавна са го измислили! Да откриваме тепърва топлата вода е само губене на време.
Няма лошо в портфолиото на модела да плеснеш едни "научно" изглеждащи три-де чертежи, за да шашкаш публиката, ама според мен по-ще се шашнат на добре направен модел, а не на чертежи.
:salut:

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2012 09:54 
Извън линия

съгласен съм с вас за добре направен модел
ОК
Но нека да бъдем малко повече реалисти - направата на истински дървен модел, няма нищо общо с пластмасовите моделчета, дето им поизчистиш остатъците от шприца, понамажеш ги с лепилце и повечето неща си идват на мястото. После ги занесем на изложба и припадаме, че не сме взели златното медалче
Колегата е отворил тема за 3Д моделирането, раздвижва форума и изказва своето мнение
На някой като не му харесва, нека не го ползва и да не се съобразява с него
Едва ли повечето от коментиращите тук могат да вземат една анатомия и да направят кораб.
Лично на мен ми е интересна темата и я следя с интерес, защото някой детайли от плоския чертеж не мога да си ги визуализирам добре
И не на последно място, ако 3Д моделирането е излишно, няма доказани майстори от цял свят да го ползват за създаване на модели

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2012 10:32 
Извън линия

Прави сте, че чертежите от серията "Анатомия на кораба" са добри. Има и други добри издатели. Но колко струват, ако не сте ги платили имате ли право да се състезавате или да продавате кораб? Тези чертежи немогат да обхванат цялото разнообразие от кораби. Няма как да проверите достоверносста на чертежа. Може би само на корабите музеи. На съвременните военни кораби чертежите са секретни - има закон за защита на класифицираната информация. Не мога да се съглася, че чертежите на еди койси са по-достоверни. От различните издатели чертежите си противоречат, а кораба е един и същ - на кого да вярваме? На морския форум се говореше в една тема за ограниченията за снимане от военна полиция на някакъв празник.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2012 12:01 
Извън линия
Потребителски аватар

Направата на самоделен макет на нещо е аналагово 3Д моделиране.Към valcad балконите са извити на модела!
Та за компютърното и аналоговото по чертеж, разликата е никаква :compress: :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2012 14:37 
Извън линия
Потребителски аватар

Относно портовете:
http://forum.modelsworld.ru/topic9697start120.html
Транслатора превежда идеално!

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2

Всички времена са UTC+03:00