Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 18 ное 2017 12:16

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Rhinoceros
МнениеПубликувано: 15 ное 2012 14:34 
Извън линия

Някои я наричат Рино, някои Носорог. Създавам темата колкото да я има. Друга причина – моделисти работят с нея. Нямам претенциите и амбициите да водя обучение, аз също имам въпроси. По тази програма има доста обучаващо видео в Ютуб, има теми по нея в други форуми. Ако смятате, че има полезни линкове – моля. Програмата е платена. Има безплатни програми за 3Д чертане. Мисля, че най-лесно се учи, като се работи по даден проект. Програмката е за векторно, 3Д чертане. На мен ми беше трудно да си сменя мисленето от растерно към векторно чертане. Това е първото – да се опита човек да чертае малко векторно. Второто е да се опитва в 2Д пространството – на листа хартия. Тоест опита, например на КорелДров ще е полезен. А форматите на файловете могат да се преобразуват и започнатите на една могат да се продължат на друга програма. При моделите - като основа се поставя растерно изображение на чертежа в отделен слой, като подложка. В Носорога това са групата бутони „фоново изображение”. По принцип на трите вида екрани на изображение – отгоре, отпред и отдясно – може да се постави по един фон - растерен чертеж. После на друг слой се прерисува фона във векторен чертеж. После от тези три, а може и две проекции са създава 3Д модела. Това е в общи линии. Всяка една от операциите може да се разгледа по-подробно… Всяко нещо има по няколко решения. От различните източници – различни варианти на процеса на проектиране. Моите познания са от мрежата, програмката я гледам с опознавателна цел. Възможно е някои работи да не ги правя по най-лесния начин.
Не знам дали правите разлика между понятията „макет” и „модел” или „копиране на чертежи” и „моделиране”? Най-просто казано е, че от последния може да се вади информация. Друго клише, че „информацията е пари”… и конкретно при моделизма:
1. По-лесно решение на многото проблеми с белите петна, недомислици, противоречия и грешки в чертежите.
2. Една от стъпките при RC моделите – разположение на двигатели, апаратура, захранване и т.н. – виртуално и напасването им.
3. Изработка на работни чертежи за детайлите.
4. Евентуални разгъвки за някои повърхнини. Получената информация в какъвто и да е формат – например на рекламните фирми. За печат на хартия, като шаблони за ръчно изрязване на детайлите; за програма за режещи фрези; за лазерно рязане на детайли; за фотоецвани детайли и т.н.
5. Анализ на твърдо тяло – от потопената част на кораба разбираме колко ще тежи и къде му се намира центъра на тежестта. Донякъде ни насочва как да планираме центровката – в началния стадий при разположението на захранването и т.н. Водоизместването на кораба не винаги се получава това, което е обявено в паспорта на оригинала. Свързано е с историята му на създаване и т.н.
6. Може да се предвиди колко ще тежи скелета и обшиката, както и всеки проектиран детайл. Така може да планираме как да се съберем в нужната маса и да си изберем от какво да го направим. Ако позволява може обшивка и от месингова ламарина, а скелет и надстройки от фолиран стъклотекстолит…
7. Има възможност и за инерционни моменти и за изследване на деформациите на материалите, но това - ако има проблем с масата…
… а има програми и за моделиране по снимки, като „ImageModeler” и др.
… от компютърни игри може да се прехващат 3Д участниците им – военна техника и кораби, естествено, например с „3D Ripper DX”

Нагоре
 Заглавие: Re: Rhinoceros
МнениеПубликувано: 15 апр 2015 11:34 
Извън линия

Преди време имаше една тема "Дали ще има интерес" - относно 3Д моделирането. ... и явно няма. За това пък в чуждите форуми има и гледаме техните. Наблюдавах руския, но и тук се оказа, че има: http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewforum.php?f=27
Дори в една тема от 2013 год. за корветата Snowberry, която я има и като модел от Ревел с № 05061 и № 05112 - има предоставена възможност за изтегляне на 3Д файл. А по него вече може да си изработим макет или отделни детайли.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 апр 2015 11:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Plamby, забиваш в много дълбока вода. При избора на модел, гледай чертежите да са точни и да не ти се налага да преправяш нищо. Това с Риното е за хора с много опит. Обикновено го ползват за правене на чертежи по архивен такъв, а също и за 3Д фрезоване на декор. Повечето такива модели не минават пред сериозно жури. Големите руски майстори изобщо не застават пред съдии, защото моделите са им пълна измислица. Шевелев е изключение.

Ноевия ковчег е направен от любител, професионалистите са построили Титаник.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 апр 2015 12:23 
Извън линия

Това, което си описал си се нарича "Теория на кораба" ;) и имах щастието да работя в институт, за
съжаление вече закрит, в който с това работеха около 800 човека ;) Забрави, че една програмка ще
свърши всичко това. Освен ако не е бившият Трайбон за около $1000000 ;) Всичко смята :) разгъва,
реже и чертае. За съжаление, всички горни точки са малко в сферата на мечтите, ако няма сериозна
теоретична подготовка. Но, разбира се, не е лошо да се почне отнякъде. Например да открием разликите
между 3Д чертането и твърдотелното моделиране, защото са от земята до небето.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 апр 2015 16:12 
Извън линия

Ами да. Ако ще ме изпитваш - давах определение като учех, че моделът е нещо повече от макета. Моделът по принцип пресъздава реалния кораб и така можем да счетем, че макет и модел е едно и също. Но от модела може да се извлече допълнително информация и това го прави по-полезен от макета. За твърдотелното моделиране - говорим едно и също, като от първия ми пост. Повтарям по-простите печалби от 3Д чертежа (модела) от 2Д представянето му. Изхождам, че корабчето е тримерна фигура. И сглобявам прекрасните 2Д чертежи в пространството. Така извършвам контрол на качеството им. Случва се да не паснат сглобките от едната равнина с другата ; случва се да е нарушена хармонията на ребрата - е може и с пила да се изправи... ; мога да си извадя от модела допълнителни шпангоути или други сечения, ако ми трябват; мога да си играя с дебелината на обшивката. Чертежите са теоретични, а аз си изкарвам работни, според материалите, които ползвам. Или ако го променим в друг мащаб с копирна техника - някои детайли могат да станат излишно дебели или прекалено тънки. Та ще трябва преправяне.

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 юни 2015 17:09 
Извън линия

Изображение
Някои хора на времето ми твърдяха, че от Риното като се ескпортира файла в STL формат не ставал за 3Д принт. Препоръчваха ми други програми. Да, ама не. Явно е от човека с принтера. Добре, че в последно време се появяват все повече хора с принтери и нещата си идват на мястото.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00