Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 10 дек 2018 15:19

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 23 яну 2010 21:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Миль Ми-6 Hook, мащаб 1:48

Изображение

http://ecardmodels.com/product_info.php?products_id=488

малко инфо за хеликоптера:

http://www.mi-helicopter.ru/rus/index.php?id=118
http://www.aviastar.org/helicopters_rus/mi-6-r.html

Честно казано, очаквах повече от този модел... Разгъвките май са правени в Pepakura, отсътства оребряването на фюзелажа (но пък е направено за външните горивни резервоари :???: ), отсътствие на каквито и да било схеми за сглобяване. Ще се въздържа от по-нататъшни коментари. На днешният ден съм решил ако правя този модел, ще бъде в по-малък мащаб, и ще се преоцветява :smile: Свалил съм чертежите му, ще се наложи да му правя оребренията по тях... Доработките ще са много... Успокоява ме мисълта че това е единственният модел на Ми-6 от хартия..

Последна промяна от Foxbat-R на 05 юли 2010 20:41, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 мар 2010 14:45 
На линия
Администратор

Малко ОФФ от темата. Гледам из нета има много фирми произвеждащи картонени модели. Коя фирма според теб прави най-добрите модели? Като качество, разбивка на детайлите, сглобяемост и напасване. Освен това в нета има много сканирани хартиени модели. Може ли да им се има доверие или се налага скановете да се преработват? В смисъл два отделни листа се различават малко в мащаба и после при сглобяването не пасват детайлите. Разкажи малко повече по тези въпроси като по-опитен!

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 мар 2010 14:40 
Извън линия
Потребителски аватар

Зависи кой е авторът или издателство.
Според мен, най-добрите са моделите на издателството Анджей Халински (A.Halinski). Като качество на проектирането, като пасването на детайлите, оцветяването и т.н. Но в по-ранните си години (началото на 90-те) и неговите модели са имали доста грешки понеже са били ръчно проектирани. И даже в новите си модели понякога има дребни грешки; корегираните части ги прилага в следващият модел или в електронен вид на сайта си.
Има наистина много издателства, огромно количество модели. най-старото издателство е Maly Modelarz, ако не се лъжа. Първите модели се датират от 1957-ма година.
Обобщено казано, почти всички модели разработени горе-долу до началото на 90-те години, имат грешки. Нивото на детайлизация е на относително ниско, качеството на печата също е ниско по известни причини. Но даже и съвременните модели понякога не са перфектни.

За електронните модели (продаващи се в ел.вид, предимно в пдф формат) мога да кажа че има всякакви. Такива модели се разработват с помоща на съответен софтуер, тъй че напасването на детайлите се очаква да бъде на ниво.

Също така голям плюс преди да се купи модел е да се види сглобяването му в някой форум или поне снимките му в завършеният вид. Но и тук нещата зависят И от този, който го сглобява. Попадал съм и попадам на снимките на някои модели, които иначе са много добри, сигурен съм, но са сглобени толкова криво, че който не е много наясно, просто се отказва да го купува или да го прави.
В интернет има много качествени безплатни модели, доста от тях са много по-добри от комерсиалните.

За скановете... Тук е още по-сложно. Добавя се още един елемент - техниката (сканиращи устройства и софтуер за обработка на изображения). Как са сканирани листовете, дали е профилиран скенера, дали той изкривява изображението, дали цветовете са верни... ако нямаш оригинал, няма как да направиш сравнение.
Виждал съм доста репликите "Цветовете са странни! Напасването е ужасно, почти всеки детайл трябва да се корегира" и т.н. и т.н. Да, ама нали го правиш от скановете дето си ги свалил от някакъв си сайт. "Аха, от скан". Ами откъде знаеш, къде и как е сканиран този модел?

Значи може да се разпечати директно това, което е свалено. Но трябва да се имат впредвид някои основни неща: резолюцията на изображението, мащаб на модела, размерът на хартията (на ориг. списание). Всички файлове трябва да се с еднаква резолюция.
Т.е, ако модела е в мащаб 1/33 и върви на хартия с формат А3, разпечатвайки го на А4, мащаба намалява до ~ 1/47. Или ако един лист е с резолюция 150 точки, а другият 200, тогава размера на детайлите е по-различен и те не пасват.

Забелязвам, в последно време се появяват преоцветени сканове. Познавам такива моделисти, някои лично. Преоцветяването има цел да се корегират цветовете, или пък да се преоцвети целият модел за да стане друг камуфлажа. Също така някои отстраняват дребни грешки, като добавят нитове, техн. надписи, поправят отделни възли, или се корегира формата на детайлите.

Надявам се че отговорих на въпросите Ви :)

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 3 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00