Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 25 окт 2020 02:02

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 27 ное 2012 16:36 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Имам от сравнително евтините аерограф и компресор на Sparmax без бутилка.
От самото начало забелязах, че като спре въздуха през аерографа, компресора вдига налягането, докато вентила/клапана му се отпуши.
След като пусна въздуха през аерографа налягането започва да спада и се установява на някакво ниво, но доста по-ниско от това в началният момента на пускането на въздуха.

Не е кой знае какъв проблем, но досадно, особено ако се работи с нещо дребно или по-прецизно.

Сега видях, че имало джаджи, които могат да компенсират този недостатък.
Едното е fPc (fine pressure control) добавка, която може да регулира налягането, което се подава към аерографа.
Другото е допълнителна бутилка към компресора, която май има регулоатор на изходното налягане.

Варианта с бутилката, предполагам, че е по-сигурният начин.
Въпросът ми е дали fPc-то може да поддържа налягане на изхода си, ако входното се променя?
Или само понижава налягането, без да го стабилизира?

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 ное 2012 16:56 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Другото е допълнителна бутилка към компресора, която май има регулоатор на изходното налягане.

Компресора ти, независимо че няма бутилка в момента, би трябвало да има такъв регулатор.
Ivo hobby написа:
Въпросът ми е дали fPc-то може да поддържа налягане на изхода си, ако входното се променя?

Не, то няма как да вдигне падналото налягане. По-скоро служи за фин контрол на налягането и за удобство да не се бъзика всеки път регулатора на компресора, а само от fPc-то леко да увеличиш или да намалиш налягането. Т.е. при напълно отворен вентил на fPc-то налягането е такова, каквото е зададено на компресора. При завиване на винта постепенно намалява до желаното налягане.

FPC и бутилката не се заместват взаимно. Идеалния вариант е да имаш и двете. Ако трябва да се избира - бутилката е много по-необходима - ще осигури по-постоянно налягане и по-рядко включване на компресора. Ама...и повече конденз :D . Бутилките са любимото място на конденза.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 ное 2012 16:57 
Извън линия
Потребителски аватар

и аз се чудех за тези джаджи, но от прочетеното в мрежата (ако съм разбрал правилно) те само процентно (20%-100%) намаляват подаваното от компресора налягане без да поддържат някакво определено такова. fPc просто ти дават допълнителна възможност да регулираш притока на въздух и основното предимство е, че се монтират между аерографа и "маркуча", така че да не се пресягаш чак до аерографа ако искаш да намалиш налягането. Поне тока аз разбрах нещата, може и да съм в дълбока заблуда :compress:
Тези бутилки, който споменаваш ако им се сложи и един манометър (или както там се казва) за контролиране на налягането може би са по-добрият избор. Дай един линк да ги погледна моля.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 ное 2012 17:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Ssasho0 написа:
Тези бутилки, който споменаваш ако им се сложи и един манометър (или както там се казва) за контролиране на налягането може би са по-добрият избор. Дай един линк да ги погледна моля.

http://www.hobbycult.com/product_info.php?cPath=614_621&products_id=26919

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 ное 2012 22:12 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Имам от сравнително евтините аерограф и компресор на Sparmax без бутилка.
От самото начало забелязах, че като спре въздуха през аерографа, компресора вдига налягането, докато вентила/клапана му се отпуши.
След като пусна въздуха през аерографа налягането започва да спада и се установява на някакво ниво, но доста по-ниско от това в началният момента на пускането на въздуха....Въпросът ми е дали fPc-то може да поддържа налягане на изхода си, ако входното се променя?
Или само понижава налягането, без да го стабилизира?

Иво, по-горе сигурно си открил вече отговорите на въпросите си, но ще ти кажа и какъв е моят опит, илюстрирайки го със снимки от "местопрестъплението" :lol: .
Поне от десет години (може и да са повече) имам сравнително евтин и непретенциозен компресор "Баджър". Много тих и лек. Купен беше "гол" - ни пресостат, ни манометър, ни вентили, ни филтри, нищо. Ей това му е моделът, макс. налягане до 45-50 psi (3,5 бара):
Изображение
Компресорите без резревоар за въздуха, както си отбелязал имат недостатъка да "въздишат" по-силно или по-слабо, когато се отвори работният край (аерографът) или е достигнато максималното налягане. Единственият "резревоар" за въздух в случая е маркучът, а той е абсолютно недостатъчен по обем.
Първото, което му добавих беше влагоуловител с редуцир-вентил и манометър - купени за ок. 12-15$ от ибей.
Изображение
(Сашо, редуцир-вентилът е онова, което променя налягането, манометърът само го отчита.)
Дотук ефект по отношение на равномерното подаване на въздух, никакъв. Редуцир-вентилът подава по-ниско налягане от произвежданото от компресора, но колебанията на налягането от компресора (когато се стартира, когато се започва работа с аерографа и т.н.) си остават същите.
Мини вентилите за фина нагласа (FPC) са със същата функция. Улесняват ти промяната на налягането при аерографа, но не променят нищо по качеството на компресора и подаването на въздух. Мини-вентилът е много полезен, ако си сложил главния вентил на някакво максимално за боите налягане (примерно 20 psi), a с него допълнително намаляваш налягането по желание. Не мисля, че е добре да се работи само с мини-вентил, без главен редуцир-вентил на източника (компресора). Налягането на компресора е доста по-високо от работното за аерографа, а мини-вентилът е по-скоро фина нагласа, отколкото главно средство за контрол.
ИзображениеИзображение
Следващото нещо, което направих с минимални средства беше да сложа между компресора и аерографа едно пластмасово (5-литрово) бидонче за масло/бензин. Това естествено, защото съм скръндза и не ми се даваха пари за метален резервоар. Този период от позлването на компресора не мога да го илюстрирам, но работеше идеално, само връзките, предвидени по принцип за метални части, изяждаха пластмасата, ако го натегна много.
На скръндзите и Господ им помага (понякога) :lol: :lol: . В моя случай под формата на "индустриален" компресор с 2 бутилки, дръжка за носене, 2 манометъра, пресостат!!! и т.н. Бутилките са с вентил за изчистване на събрала се влага и авариен вентил, ако бъде прехвърлено допустимото налягане. В моя случай това е невъзможно, защото компресорът не прави и половината от допустимото за бутилките налягане. Божията помощ се изрази в това, че взех последната машинария за 35 кинта (без ДДС :D ). Индустриалният компресор е шумен като двигател на "Конкорд" и тресе пода като земетресение от 3 до 3.5 степен по скалата на Рихтер.
Демонтирах го от стойката, извадих му пресостата,
Изображение
свързах го с моя компресор (ненужно в случая, защото пресостатът си остана нагласен на 100 psi=ок. 7 бара, но така поне няма да го затрия нейде), добавих едни дървени крачета и подложка и това е:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
По принципа "За да стигне, трябва да остане!" или иначе казано "От много (машинария) глава не боли!", имам 3 манометъра, които показват налягането в бутилките, подаваното навън налягане (след първия редуцир-вентил) и подаваното към аерографа налягане (след втория редуцир-вентил с влагоуловителя).
Изображение
Вентилите вкл. FPC са 3 (поне единият е излишен ;) ), бързите връзки за маркучите са 2 - една при бутилките и една при аерографа.
С други думи, намери си бутилка, за предпочитане вече да е с редуцир-вентил, манометър и влагоуловител, "вържи" я към компресора, включи си аерографа към нея и това е. Забрави за други грижи. Пресостат, FPC, повече манометри и т.н. са допълнителни екстри, които (доколкото те познавам какъвто си хай-тек ;) ), ще си набавиш по-късно.

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 ное 2012 23:06 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

О, много благодаря за информацията :thumleft:
Да, точно гледах този AirTank на Sparmax
Прикачен файл:
ZuTank25l[1].jpg
ZuTank25l[1].jpg [ 21.63 KиБ | Видяна 3135 пъти ]

CANSO чудесно обяснение!
За такива като мен, които няма да се хванат да си преработят компресора, от Sparmax са решили да опростят нещата и предлагат бутилката с регулатора на налягане и щепсел, който да изключва компресора когато достигне 60psi (и включва на 40psi).

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 дек 2012 19:59 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Още един въпрос, който ме подсещат колегите...

Защо тази буилка няма влаго-уловител?

В описанието пише, че има клапан за източване на водата :scratch:
някой има ли опит какво се случва с конденза, когато има бутилка след компресора?

налага ли се да има и влаго-уловител след бутилката?
или конденза/водата се събират в бутилката и се източват от нея?

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 дек 2012 20:15 
Извън линия
Потребителски аватар

конденза ще се събира в бутилката и е неизбежно да попада в маркуча, просто няма начин да го "източваш" непрекъснато и на 100%. Аз също си поръчах такава бутилка и смятам да й сложа влагоуловител за всеки случай. Ако мога да приспособя този от компресора ще е идеалния вариант.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 дек 2012 20:21 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Още един въпрос, който ме подсещат колегите...
Защо тази буилка няма влаго-уловител?
В описанието пише, че има клапан за източване на водата :scratch:
някой има ли опит какво се случва с конденза, когато има бутилка след компресора?
налага ли се да има и влаго-уловител след бутилката?
или конденза/водата се събират в бутилката и се източват от нея?

Клапанът за "източване на водата" е за конденза, който се отлага по стените на бутилката и остава в нея. Той е отдолу на бутилката (вероятно метален вентил) и е много добър за резервоара. Обаче трябва да работиш по 8 часа на ден с него, за да имаш чак толкова много вода за източване. (Освен ако не пръскаш във влажна маза, с мухъл и гъби по стените :lol: :lol: ).
Ето схемата на бутилката с клапана, който е едновременно и предпазен вентил, т.е. отваря се, ако налягането превиши допустимия максимум.
Влагоуловителят е онази фина мрежичка в прозрачно цилиндърче, която улавя микроскопичните капки в нагнетения въздух, преди те да достигнат аерографа, за да не "плюе". Под редуцир-вентила (под манометъра), обикновено има и влагоуловител (виж на моите снимки по-горе). Такова нещо ти трябва още след 10-15 мин пръскане, защото влагата във въздуха (и на нормална стая) веднага се отделя като микроскопични капчици, след като мине през компресора. Даже и без да има резревоар, се получава "плюене" на капки вода.
Самият влагоуловител също има едно клапанче с пружинка отдолу, за да му се "източва водата", ако такава се събере много. По принцип влагоуловителят затова се монтира вертикален, за да събира водните капки най-долу. Тъй като никога досега не ми се е налагало да вадя вода от него, моят е хоризонтален. Филтърът му обаче е онова, което всъщност улавя влагата.
Продават се мини-влагоуловители, кото се слагат непосредствено преди аерографа, които вършат същата работа.
Наремето, когато си купих първия компресор (с марка Ревел), "влагоуловителят" ми беше едно памуче, напъхано във връзката между компресора и маркуча. Работеше безотказно. Преди години си намерих стария маркуч и памучето си беше още в него. :D

Последна промяна от CANSO на 05 дек 2012 00:55, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 дек 2012 20:51 
Извън линия
Потребителски аватар

CANSO написа:
Продават се мини-влагоуловители, които се слагат непосредствено преди аерографа, които вършат същата работа.

например ето това .... освен ако нещо не съм объркал фундаментално :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 дек 2012 21:10 
Извън линия
Потребителски аватар

Ssasho0 написа:
...например ето това .... освен ако нещо не съм объркал фундаментално :)

Не не си! ;) Има го и в други варианти, но принципът е същият.
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 дек 2012 08:38 
Извън линия

Чудесни обяснения по-горе...при това илюстрирани с фотографии! :salut:
Руските моделисти ползват влагоуловители направени от горивни филтри,
(около 2 лв по нашите бензиностанции) като ги натъпкват със силикагел,
който е "затворен" между две шайби изрязани от въздушни филтри за прахосмукачка.
Работят перфектно (почти колкото памучето във маркуча) :cheers: :salut: :geek:

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 дек 2012 21:31 
Извън линия

Наистина полезни съвети!
Аз мисля да си поръчам по-голямата бутилка на Спармакс от 5,3 л,дали компресорът ще може да нагнетява достатъчно налягане или малката ще е достатъчна за по-продължителна работа. Компресорът също е Спармакс":AC 100.
Благодаря!

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 дек 2012 12:46 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

До колкото успях да изнамеря из чуждите форуми, малката бутилка върши работа, но при пръскане бързо и пада налягането и по-често включва компресора. Стандартният комплект "компресор с бутилка" е точно с 2,5 литровата "малката" бутилка.
Все пак 5,3 литровата е с много малка ценова разлика :scratch: и може би си струва да е по-голямата.

Аз обаче доста за загубих из писаното за влаго-уловителя. Според Sparmax ако имаш бутилка не ти трябва влаго-уловител :scratch:
Ако някой има реален опит дали това е вярно, много би ни помогнал :salut:

Предложеният "Silver bullet"
Прикачен файл:
Sparmax-Silver-Bullet-Small[2].jpg
Sparmax-Silver-Bullet-Small[2].jpg [ 42.88 KиБ | Видяна 2981 пъти ]
е по-скоро предвиден да се монтира точно преди аерографа. Нещо такова
Прикачен файл:
AB-BD-12-200-wide[1].jpg
AB-BD-12-200-wide[1].jpg [ 49.94 KиБ | Видяна 2981 пъти ]
Изглежда ми доста неудобно. Иначе може да се свърже на пътя на маркучите.
Това което намерих е, че входа му е с "мъжка" резба 1/8, а изхода с "женска" 1/8 (намира се отгоре)

Така или иначе към сегашният ми компресор AC100 си има някакъв влаго-уловител. Ако му завинтя клапана за изпускане/регулиране на налягането, ще работи само като влаго-уловител (надявам се :? )

Мисля да го свържа след бутилката и да стане:
компресор <--> бутилка <--> влаго-уловител <--> аерограф

Обаче тук идва следващият въпрос. Стандартно с компресора идват 2 маркуча, а ще ми трябват 3 :scratch:
И двата налични маркуча са ми прекалено дълги.
:?: Мога ли да си купя само накрайници, да срежа маркучите и да им добавя накрайници?

Ако да, кое от дългият лист с резервни части са накрайниците за маркучите?
може би тези: hose connection with G1/8" female thread and screw socket for hose 4x6 mm
има за различни размери маркучи 4x6 mm, 4x7 mm, 2x4 mm, 3.33 x 7 mm
:?: Но какво значат тези числа (в милиметри) и как да измеря моя маркуч какъв е? :scratch:

:?: или пък да се ориентирам към готов маркуч: complete hose, 1.5 m, 4 x 6 for Airbrush Starter Set 2 x G 1/8" femal thread
щото два накрайника са 12.40лв, а целият маркуч е 20лв

много въпроси...

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 дек 2012 13:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Аз обаче доста за загубих из писаното за влаго-уловителя. Според Sparmax ако имаш бутилка не ти трябва влаго-уловител :scratch:
Ако някой има реален опит дали това е вярно, много би ни помогнал

Всичко е въпрос на микроклимат :). Два примера от мен: 1. С копресора за който говориш миналото лято имах "влажен" проблем - независимо от наличието на влагоуловител, през маркуча ми пръскаше конденз. а и влагоуловителя се пулнеше много бързо. Всичко това за кратък период от време - в течение на месец и половина. Нито преди това, нито след това подобен проблем не се е появявал, а местоположението и условията около копресора не съм променял. 2. В ежедневната ми работа (извън моделизма) непрекъснато ползвам въздух от компресор. Въздъхът минава по сравнително дълги магистрали, затова сме наредили доста влагоуловители - след компресора, няколко колена за "оцеждане", влагоуловители преди всяка машина. Въпреки това есенно и зимно време, когато въздухът е влажен и има промяна на температурата, отвсякъде хвърчи конденз като фонтан.

Мисълта ми е че при различни условия може и да има нужда от влагоуловител, а може да се мине и без него.

Ivo hobby написа:
компресор <--> бутилка <--> влаго-уловител <--> аерограф

Аз ще опитам точно тази схема.

Относно накрайниците - по-добре си вземи маркуч с готови капсуловани накрайници.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+03:00