Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 18 ное 2019 11:48

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 24 май 2015 23:10 
Извън линия

Здравейте,имам няколко въпроса относно настройката на аерограф. Понеже никога не се бях докосвал до такава машинка ми е доста трудно да я настроя.Сигурно съм единствения тук който,няма да го използва са боядисването на макети.Изработвам воблери за риболов и ще боядисвам само тях.Използвам акрилни/замислям се да опитам и темперни/бои.
Аерографа е китайски http://www.aliexpress.com/item/2015-New ... 40819.html
Както се вижда в комплекта има 3 размера дюзи.В момента е с 0.2мм. Проблема е там че не мога да го настроя да пръска тънка черта.Най-тънката която успях да направя е от порядъка на 2-3мм.Гледам по клиповете,че може да се пръскат много тънки линии. Аз ли нещо не мога да го настроя или машинката толкова си може.Пръскам с 1,8 -2,0 бара налягане.
П.П. Ще се радвам ако някои от знаещите и имащи вече опит ми даде съвети за по нататъшното ми развитие

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 май 2015 23:58 
Извън линия
Потребителски аватар

За тънки линии аз махам най-предната капачка, така че да виждаш иглата и пръскам съвсем близо до повърхността.

ИзображениеИзображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 май 2015 08:07 
Извън линия
Потребителски аватар

За тънки линии трябва да ползваш малко по-разредена боя, да намалиш налягането до около 1 бар, може и по-малко и да пръскаш от близко разстояние - 1-2 см. При налагане два бара предполагам че всико ти се разпръсква, когато пръскаш от близо. Разбира се, добре е да ползваш ограничителя на иглата за целта.

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 май 2015 15:51 
Извън линия

McVess написа:
За тънки линии трябва да ползваш малко по-разредена боя, да намалиш налягането до около 1 бар, може и по-малко и да пръскаш от близко разстояние - 1-2 см. При налагане два бара предполагам че всико ти се разпръсква, когато пръскаш от близо. Разбира се, добре е да ползваш ограничителя на иглата за целта.

Благодаря за съветите.Наистина като опитам да пръскам и всичко става едно мазало.Въобще не се сетих да намаля налягането.Кое е "ограничителя на иглата"

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 май 2015 15:57 
Извън линия
Потребителски аватар

boceto84 написа:
Кое е "ограничителя на иглата"

Тази "врътка" най-отзад на аерографа: колкото по-навита е - толкова по-малък е хода на иглата, т.е. пуска по-малко боя, респективно правиш по-тънки линии. Разбира се, може да се прави и с контрол от бояджията, т.е. сам да преценяваш колко да дърпаш тригера назад, но с помощта на ограничителя се избягва трепването на ръката.

Нагоре
МнениеПубликувано: 26 май 2015 18:39 
Извън линия

Благодаря.
Много ми помогна. :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 юли 2016 09:02 
Извън линия

Здравейте,
някъде от година имам ароеграф в комплект с мини-компресор като този на снимката и от няколко дена го разучавам, тъй като не съм работил никога нито с аерограф нито с компресор.

Изображение

Налягането на компресора се регулира с вентил, но няма манометър и всеки път го въртя на сляпо, без идея какво, точно е налягането. Въпроса ми е това представлява ли проблем, че реално не виждам на какво налягане работи компресора или и просто трябва да се запозная с работата на компресора след като достатъчно съм се упражнявал. Виждам, че за друг вид компресор на същата куча марка се продава регулатор, ведно с филтър
Изображение
и се интересувам дали може да послужи и на моя комрепсор.

Самият компресор работи почти постоянно при развит вентил, ако е леко завит работи на пресекулки и направо подскача, а при максимално завит работи само когато пусна въздуха от аерографа. В същто време в най-долна и най- горна позиция на вентила потокът на струята е един и същ - нз дали това е нормално.

Видях, че за този тип компресор се предлага следната приставка-влагоуловител и се интересувам, какво точно представлява и дали може да подобри работата на уреда:
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 юли 2016 18:04 
Извън линия
Потребителски аватар

dragunovv написа:
Въпроса ми е това представлява ли проблем, че реално не виждам на какво налягане работи компресора или и просто трябва да се запозная с работата на компресора след като достатъчно съм се упражнявал.

Това, че не виждаш налягането без манометър не е проблем - като поработиш малко и сам свикваш, колко да отваряш или затваряш вентила и променяш налягането "по нюх". Проблемът е по-скоро, че вентилът на компресора не е непременно само редуктор на подаваното количество въздух, така, както го описваш. Имал съм подобен опростен компресор и при него имаше вентил с 3 позиции: подаване на въздух, стоп на подаването на въздуха при работещ компресор и подаване на половин налягане или нещо подобно. Регулиране в истинския смисъл беше невъзможно.
Това на първата ти снимка е вентил с влагоуловител и манометър - това е, което ти трябва. Голямата врътка отгоре на вентила намалява или увеличава плавно притока на въздух от 0 до макс. Влагоуловителят е ясно за какво e. Непременно ти е нужен, защото малките компресори обикновено нямат никаква бутилка или имат само едно малко пластмасово резервоарче вътре и скоро започват да "плюят". Манометърът в случая е бонус и поне ще ти позволи да сверяваш своето работно налягане с тези, които често се описват из форумите като оптимални, за различните видове бои. Някъде из по-старите теми (преди 4-5) години бях описвал самоделната си приставка с повече манометри и джаджи и там бях писал точно за този влагоуловител с манометър, който ми струва 10-тина кинта по това време. Освен всичко, той има 3 извода (освен този за манометъра) и може да послужи за едновременно включване на повече от един аерограф.
Мисля, че ще ти трябва някаква муфа-удължител (предполагам 1/8 цола, като нa маркуча), защото като се навива влагоуловителят, ще опре в регулатора ("копчето" :lol: ) на компресора ти, така като гледам.
Малкият влагоуловител на втората снимка е само мини-вариант с вентил (капачето отгоре). Големият е за предпочитане.
Както винаги всичко горенаписано е IMHO. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 23 юли 2016 18:46 
Извън линия

Тъкмо се чудех защо при по-дълга работа с компресора, аерото започва да плюе боята.
Мерси за отговора :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 юли 2016 01:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз ползвам едновременно и двата влагоуловителя (по малкия е директно под аерографа). Мисля, че той (маклия) върши по-добра работа от големия относно влагата.. не знам дали може да се образува конденз вътре в маркуча т.е. след големия, но без него имах пориодично плюене на вода въпреки наличието на големия (естествено, точно на финала на работата - по закона на Мърфи :)

Лошото е, че се пропука леко и "издиша", но съм го лепнал и продължава да се справя добре. Лично аз препоръчвам да се ползва и той и си купи +1 за резерва, жълти стотинки са китайските. Успех.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 10 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00