Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 20 ное 2017 19:20

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 08 апр 2017 10:21 
Извън линия

Здравейте, начинаещ съм, сега ще сглобявам първият си модел, дори не съм решил кой, обаче смятам да се занимавам с кораби. Вчера освен инструментите, си поръчах грунг на revell "aqua basic color", после видях че в сайтът пише грунд за акрилни боички и останах леко замислен. При емайните боички също ли се изпозва грунд и изобщо задължително ли е използването на грунд? Другото, което исках да Ви попитам е колко се разреждат боичките и задължително ли е използването на препоръчаните от фирмата разредители, в смисъл става ли да използвам обикновен кореселин?
Съжелявам ако някой от въпросите е безумен, но наистина не разбирам, а и няма кого да попитам. Благодаря предварително за отговорите.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 апр 2017 10:38 
На линия

За коресилин не съм сигурен, може да прецака нещо, но за емайлни бой съм ползвал Mr.Color leveling thinner-това е разредителя с главно "Р". Също си разреждам с него акрилите на Гънзе и Тамия. За акрила задължително е необходим грунд, за да хване боята ;)

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 апр 2017 10:54 
Извън линия

Благодаря колега, за акрилните боички задължително ще използвам грунд. Ще боядисвам макет на revell съответно ще използвам и бойчките на тази фирма, но макета който гледам се боядисва с емайлни боички с изклчение на корпуса на кораба, а ревел има грунд само за акрилни бои. Въпросът ми беше да използвам ли грунд за емайлните боички или само където се боядисва с акрилни, и ако ми слагам грунд преди емайлните бои различен ли трябва да бъде от този за акрилните, благодаря предварително за отговора. :)
Grozdanoff

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 апр 2017 14:26 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Привет,

Добър избор на фирма за модел и боички, като за начало.
Емайлните боички на Revell, тези в металните кутийки, не се нуждаят от грунд. Все пак е желателно преди да започнеш да боядисваш модела да го измиеш с течен сапун и вода, за да паднат прах и мазнини.

Преди боядисване добре разбъркай боичките, например с клечка за зъби. Друсане, клатене и подобни не е достатъчно за да разбърка тези боички.

Revell предлага разредител за емайлните си бои. Силно го препоръчвам пред всякакви заместители. Коресилин ще разяде пластмасата, но става за измиване на четките и аерографите.

Покажи какъв модел си избрал?
че и аз си падам по пластмасовите модели на кораби

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 апр 2017 15:51 
Извън линия

Благодаря за инфото колега, отговорът беше достатъчно изчерпателен. Смятам като за първи модел да направя този:

https://www.hobby.store.bg/p54397/voene ... model.html

Иначе вкъщи имам един подарък Queen Mary 2 незнам какъв мащаб, макетът е с дължина 49,4см. Не искам да го сглобявам за първи модел, защото е с 160 части и съм убеден че няма да го сглобя много добре.

Като цяло смятам да се занимавам с военни кораби и подводници :) Отлагам новото си хоби поне от 3г. защото все уж няма време или нещо...но скоро съм се решил вече че почвам да се занимавам със стендов моделизъм, в понеделник си чакам инструментите :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 апр 2017 21:34 
Извън линия
Потребителски аватар

А тези боички с какво мислиш да ги нанасяш?, че чак след това да мислим за разреждането. Защото ако ще е с четка като за първи модел - сякаш по-добре без грунд. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 апр 2017 08:06 
Извън линия

С четка... снощи бях в книжарница Orange и видях че има грунг на ревел "basic color" т.е. мисля че става дума за емайлни боички нали? Хубаво е че грунда е спрей, какво ще ме посъветвате, да го използвам ли преди емайлните бои?

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 апр 2017 11:33 
Извън линия
Потребителски аватар

Като за първи модел и първо боядисване - аз бих заложил на вариянта който Ivo hobby подсказа, със стабилното измиване. Ефекта е "горе-долу" същия като използването на грунд. По-скоро си избери хубави четки - една голяма и една малка, защото колкото и странно да звучи - има разлика между хубава и евтина четка. И емайлните боички на Revell или Humbrol, в малките желязни кенчета . Перфектни са за четка. ;) И вече разреждането - точно тези емайлните се разреждат перфектно с АБМ разредител, който пък е супер евтин - в литри се продава. ;) И най-якото - тези двата вида боички ги има в изобилие в книжарниците за които стана навъпрос, т.е. отиваш, гледаш, и си взимаш точните цветове които ти харесват. Имай предвид и подсказаните цветове в инструкцията (щом модела е на Ревел май и в инструкциите бяха препоръчани само Ревелски боички), ама друго си е да видиш 100 цвята и да си вземеш това което си харесаш, а пък и относно цветовете - винаги колкото повече толкова по-добре. Смесват се лесно и можеш да си издокараш перфектния цвят според снимките на съответния истиснки кораб. ;)
И вече малко по-трудно става с избора на видовете емайлни боички - 3 вида са, ама като за първо боядисване с четка ти препоръчвам междинния вариянт - сатенени или полуматови/полугланцови се водят. Важното е да го направиш модела така че да ти хареса накрая, а пък и вече ако успееш да го издокараш като на снимките - ехе, супер супер!

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 апр 2017 18:57 
Извън линия

Пичове, много Ви благодаря, че помагате, защото иначе нямаше откъде да ги разбера тия неща...
Иначе Да, в книжката на модела на Revell има препоръчаните бои, някои са матови, някои са гланцови. Забелязах, че на две места пише да се смесят матова+гланцова боя за даден цвят. Майко ще полудея, още 2-3 седмици ще имам повечко работа и после се мятам на първия модел. Този модел, за който говоря че имам е Queen Mary 2 1:700 (49,4см), няма да го сглобявам за първи модел, защото не съм убеден, че ще го направя много добре. Ще си избера тези дни някое по-малко корабче с трудност 3 :) :)
Исках също да Ви питам в какво съотношение разреждате боите, горе-долу ако може да се сетите 1:? Другото, което се чудя е Вие спазвате ли задължително редът на боядисване и сглобяване на частите според инструкциите, защото докато четох инструкциите на Queen Mary 2 на някой от сглобките ще ми бъде по-лесно първо да залепя, а после да боядисам части, което обаче противоречи с инструкциите...

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 апр 2017 22:02 
Извън линия
Потребителски аватар

Grozdanoff написа:
... в какво съотношение разреждате боите, горе-долу ако може да се сетите 1:? Другото, което се чудя е Вие спазвате ли задължително редът на боядисване и сглобяване на частите според инструкциите, защото докато четох инструкциите на Queen Mary 2 на някой от сглобките ще ми бъде по-лесно първо да залепя, а после да боядисам части, което обаче противоречи с инструкциите...

Еми хайде де, отваряй му тема на модела, почвай го, и да видим как ще го направиш. :) И разгледай други билдове на същия модел, за вдъхновение както се казва. Като цяло "правилата" са в кавички при това хоби - все едно дали има правила за да се нарисува някаква картина на (...онези известните). След някой друг модел може и въобще да ги правиш без да отваряш инструкциите. Ама като за първи модел - карай цифра по цифра, стъпка по стъпка. ;) И снимай, поствай...

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 апр 2017 10:59 
Извън линия

Milan Mitev написа:
Еми хайде де, отваряй му тема на модела, почвай го, и да видим как ще го направиш. :) И разгледай други билдове на същия модел, за вдъхновение както се казва. Като цяло "правилата" са в кавички при това хоби - все едно дали има правила за да се нарисува някаква картина на (...онези известните). След някой друг модел може и въобще да ги правиш без да отваряш инструкциите. Ама като за първи модел - карай цифра по цифра, стъпка по стъпка. ;) И снимай, поствай...

Задължително ще снимам и постна макета и инструментите да се изфукам когато дойдат. Това ще е след 1-2 седмици :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 апр 2017 13:45 
Извън линия
Потребителски аватар

За грунд най-бързо и лесно (като за начинаещ - без компресори, аерографи и така нататък) - препоръчвам те този:
Прикачен файл:
very_well_primer_300_2-500x500.jpg
very_well_primer_300_2-500x500.jpg [ 73.52 KиБ | Видяна 200 пъти ]

Има го във всеки автомагазин, Практикер, Мосю Бриколаж и всякакви такива ми ти хипермаркети.
Върши работа както за емайлни, така и за акрилни бои.
:thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 апр 2017 16:59 
Извън линия

Academica написа:
За грунд най-бързо и лесно .......
:thumright:

Наборе, че той ще прави моделче половин педя, няма да ремонтира Дачия :) :). Това да не му отвее мачтите.

Сега сериозно. Не е лош грунда, като за начало. За това моделче, дето си го намислил да ти кажа честно не му и трябва грунд.
Боите ще си се нанесат и без него. По модела няма и да има чак толкова много кит, ако въобще има.
Така че и там няма какво толкова да се изравнява. Налепи си корабчето.
Виж как мирише боята, пък като дойдат големите ще му мислим тогава :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 апр 2017 21:35 
Извън линия

Добре, благодаря Ви за инфото :) първият ще го оставя без грунд, така или иначе съм убеден че първият модел перфектен надали ще го сглобя перфектно, за вторият вече може и за един аерограф да помисля :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 апр 2017 11:37 
Извън линия
Потребителски аватар

Grozdanoff написа:
Добре, благодаря Ви за инфото :) първият ще го оставя без грунд, ...

Тогава преди боядисване го измий добре с вода и сапун, със спирт или с нещо друго. Идеята е да го обезмаслиш (от матрицата при шприцването, от дактилоскопичните си отпечатъци по време на сглобяването и тем подобни).

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 36 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+02:00