Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 15 дек 2017 10:14

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 11 апр 2017 13:06 
Извън линия

С IPA 100% чистя всичко преди боядисване за всеки случай ;)

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 апр 2017 09:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравей колега,
Изчетох темата до тук и реших и аз да сипя малко акъл както се казва.
Боядисването на четка може да стане много добре и почти неразличимо от аерограф, ако подбереш правилните бои и боядисваш с правилната техника.
Емайлните бои на Ревел са чудесни, защото са евтини, има ги навсякъде и могат да се разреждат с АМБ. Разреждането става на око - 1 пълен капкомер АМБ изливаш в цялата кутийка и бъркаш яко с клечката.
Обаче!
Емйлните бои на Ревел не са добра идея за големи и равни площи, каквито ти имаш по кораба. Ще оставиш следи от четка и ще стане грозно. С емайл боядисвай малките чаркове.
За големите площи вземи акрилни на Тамя, Гънзе, Италери или Агама. Те могат да се разреждат с вода или със медицински спирт от аптеката.
Лично за мен най-добри бои за четка са тези на Тамя. Гънзе са доста редки, Италиеро прекалено гъсти, Агама зависи кой цвят.
Някой акрили обаче на четка се държат гадно и не покриват добре. Зависи от цвета. Затова може и да ти потрябва грунд.
Няма нужда да се набутваш за скъпи грундове, става и с бяла акрилна боя или светло сива, като я разредиш с 3 капкомера вода или спирт. Разбъркваш добре и нанасяш за основа. Оставяш да съхне 24 часа и после смело с основния цвят, който НЕ разреждаш а само разбъркваш добре!

За кораба по бордовете отстрани, където ти е голямата и равна площ, нанасяй с четката от носа към кърмата хоризонтално. После като го оставиш да съхне, боята леко ще се стече от гравитацията и ще заличи следите от четка (ако ги има).

Снимай какво правиш, показвай и ще помагаме.
Поздрави!

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 апр 2017 19:48 
Извън линия

Благодаря на всички, всичко ми е ясно засега, дали техниката ми ще е достатъчно добра ще разбера скоро време, че не съм си играл с боички от училище. Да се похваля днес ми пристигна модела: https://www.hobby.store.bg/p54397/voene ... model.html

Заедно с 2 скалпела, пинсети, комплет пили и лепило :) В момента полудявам, че не мога да почна макета, защото правя лек ремонт и просто няма къде да го сглобявам, но след 2-3 седмици съм си планувал специално къде ще си направя мини работилница вкъщи и ще седна вече табиатлийската да си сглобявам :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 апр 2017 08:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Имаш двуцветен корпус и ще ти трябва маскиращо тиксо.
Вземи си моделистко такова, защото обикновеното хартиено пропуска, особено на четка и ще омажеш водолинията.
Аз лично те съветвам 1во да нанесеш сивото и като си доволен, след като изсъхне, маскираш и почваш с червеното.
Червения цвят обаче, нанесен върху по-тъмен основен - в случая сиво, няма да е онова червено, което ще ти трябва.
Така че, след като нанесеш сивото, изсъхне и маскираш, нанеси един слой разредено бяло за основа на червеното.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 апр 2017 14:21 
Извън линия

Moarein написа:
Имаш двуцветен корпус и ще ти трябва маскиращо тиксо.
Вземи си моделистко такова, защото обикновеното хартиено пропуска, особено на четка и ще омажеш водолинията.
Аз лично те съветвам 1во да нанесеш сивото и като си доволен, след като изсъхне, маскираш и почваш с червеното.
Червения цвят обаче, нанесен върху по-тъмен основен - в случая сиво, няма да е онова червено, което ще ти трябва.
Така че, след като нанесеш сивото, изсъхне и маскираш, нанеси един слой разредено бяло за основа на червеното.

Аз вече си купих маскиращо тиксо и щях да Ви питам, не остават ли много следи от лепило върху пластмасата. Има ли съществена разлика между обикновенното маскиращо тиксо и това за модели.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 апр 2017 17:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Grozdanoff написа:
Има ли съществена разлика между обикновенното маскиращо тиксо и това за модели.

Има! Най-съществената разлика е в дебелината на тиксото. Това за модели е доста тънко и затова след отсраняването му няма много голяма разлика в нивото на съседните бои, докато обикновеното хартиено тиксо е по-дебело и остават ръбчета. Другата разлика е в лепилото - при моделното тиксо то е оптимизирано като сила, особено това на Тамия. А при обикновеното е въпрос на късмет, и то голям.

Ако няма възможност за моделистко маскиращо тиксо, най- близко като качества са тиксата на Tesa:

Изображение

Розовото е с най-слабо лепило, жълтото е средно, синьото много силно. Препоръчвам жълтото. Освен качественото лепило, дебелината на Теса също е приемлива. Цената е изгодна, предлагат се в магазините тип "Практикер"

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 апр 2017 22:41 
Извън линия

McVess благодаря и на теб, ще си купя от жълтото. Пичове добре, че сте Вие, че иначе щях да откривам топлата вода за 100 неща. :lol: Не се сещам какво да попитам просто... :) Вие ми дадахте много изчерпателни отговори за всичко. Да се похваля днес си купих всички бои, другата седмица се мятам да сглобявам :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 апр 2017 10:35 
Извън линия

Здравейте, вчера започнах да сглобявам модела и останах разочарован, модела има изключително много дефекти по пластмасата, знам че ми е първи модел, но го сравних с модела на Revell Queen Mary 2 1:700. В сравнение с малкия модел Queen Mary e направо перфектен модел без никакви дефекти, много съм учуден как качеството на два модела от една и съща фирма може да се различава така... За капак единият гребен винт фрънка от пинсетата и не можах да го намеря :D :D :D днес ще продължава търсенето из стаята. Иначе се забавлявам на MAX :)
Исках да Ви попитам колко време чакате боята да изсъхне, аз смятам като боядисам днес или утре да изчакам няколко часа и да боядисам втори път, това ли е правилния начин? Също колко време чакате лепилото да изсъхне, 5мин? Благодаря предварително за отговора, Поздрави :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 апр 2017 11:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Боята я остави да съхне 24 часа.
Лепилото зависи - моделисткото съхне за 12 часа някъде, секундното за час.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 апр 2017 12:32 
Извън линия
Потребителски аватар

Moarein написа:
съхне за 12 часа някъде, секундното за час.

Това звучи доста .... странно :) :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 апр 2017 13:07 
Извън линия
Администратор

Няма нищо странно. Пълната си якост циано-акрилатните лепила постигат след 24 часа.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 апр 2017 13:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Точно!
Колега не очаквай кой знае какво от тези моделчета. Идеята е да понаучиш нещо - добре е че си избрал за начало евтин модел.
Поне няколко модела ще съсипеш, така че спокойно ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 апр 2017 02:36 
Извън линия
Потребителски аватар

Grozdanoff написа:
Здравейте, вчера започнах да сглобявам модела и останах разочарован, модела има изключително много дефекти по пластмасата, знам че ми е първи модел, но го сравних с модела на Revell Queen Mary 2 1:700. В сравнение с малкия модел Queen Mary e направо перфектен модел без никакви дефекти, много съм учуден как качеството на два модела от една и съща фирма може да се различава така...

Фирмата е една и съща, но между двата модела има "възрастова" разлика от 43 години - първият даже има кръгла годишнина. В случая, за жалост ;) , тази разлика не е за добро.
Набор 1967:
Изображение
Набор 2010:
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 апр 2017 12:05 
Извън линия

Това е модела на Queen Mary 2, същият го имам само че ще си го оставя за сглобяване като 2ри или 3ти модел, защото е хубав и не искам да го разваля. Военния модел е на този кораб само че е по-нов със същия тип синя кутия е като на Queen Mary 2 и другите съвременни модели на revell. Има голяма разлика между двата ми модела обаче, Queen Mary 2 е перфектен без нито 1 дефект по пластмасата, докато Ойген е със супер много дефекти и някои части като гребните винтове и други малки части не искат да си паснат без сериозно преправяне със скалпела и пилите...
Междудругото успях да убедя мой приятел да почне да се занимава с моделизъм :D купухме му фигурки на германски войници на Airfix и почти съм убедил друг мой приятел да си купи Хилядолетния сокол на revell, заформям си група моделисти от Варна :D Честно си казвам много се забавлявам с този модел за днес си приготвих по-голямата част от кораба за боядисване, след малко ги мятам :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 апр 2017 14:33 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumright:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 36 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+02:00