Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 22 ное 2019 21:18

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 18 май 2014 20:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Koмпресорът ми има нужда от ремонт и търся място, където да видят какво му е и да се коригира проблема.

След смяната на въздушен филтър и почистване на входящата камера компресорът, с който пръскам (Sparmax AC-101) духа като за световно и също така звучи. T.e. нивата на шум и вибрация са съвсем различни спрямо преди. Не знам защо след като не съм разглабял или променял нищо в подвижните му части.

Някой от вас водил ли е Спармакса си на ремонт и ако да - къде?

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 дек 2014 15:56 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

И моят компресор взе да "сдава багажа", само че го хванах, че не иска да помпи над 3 атмосфери (40 PSI), а преди със сигурност можеше.

Разглобих го до където можах, така че да е безопасно и се оказа, че под капачката с ключа има и един кондензатор
Прикачен файл:
IMG_1479.jpg
IMG_1479.jpg [ 107.52 KиБ | Видяна 878 пъти ]

След консултации със специалист, се оказа че при този вид електро-мотори тия кондензатори са като консуматив. Обикновено не изгарят на 100%, а си понижават капацитета, от там мотора работи доста по-различно (включително губи мощност).

След премерване на капацитета на кондензатора (с уред, който мери капацитет), се оказа че от 2uF е паднал на 0,5uF (микро-фаради).
Кондензатора изглежда така:
Прикачен файл:
IMG_1477.jpg
IMG_1477.jpg [ 60.72 KиБ | Видяна 878 пъти ]

Мисля да се пробвам да използвам предварителната поръчка за Harder и Sparmax (на ХобиКулт) и да го поръчам като резервна част.
Ама май първо ще трябва да се пита support-а на Sparmax кой му е номера с който да го поръчам :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 дек 2014 16:42 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, кондензатор с такива параметри би трябвало да може да се намери по магазините за електронни компоненти и вероятно ще е на доста приемлива цена.

пп: След бързо ровене по сайтовете, примерно тук:
http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0% ... F%2F450VAC

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2014 17:48 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Благодаря за информацията :salut:
Днес обиколих тук-там, но налични кондензатори в магазините в София не открих. Предлагат ми само с доставка, ама за 2лв кондензатор + 6лв доставка :scratch: не се прежалих.

Проучих и кондензаторите като резервни части на Sparmax. Оказа се че предлагат само 2 вида кондензатори.
Единият е Capacitor for Sparmax compressor for TC-501N (10A), AC-501X + TC-501ast
След малко проучване стигам до извода, че това е кондензатора за всички компресори на Sparmax с мощност 1/8 hp, включително и модела AC-100 и AC-101

и другият вид Capacitor for Sparmax compressor for TC-610H (16A) + TC-610Hn
който е за всякакви Sparmax компресори с мощност 1/6 hp (малко по-мощни и с видима разлика отгоре имат вертикални ламели за охлаждане върху буталото)

Ако не открия налични по софийските магазини, ценово е все тая дали ще поръчам резервен Sparmax или с куриер от някой БГ магазин :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 дек 2014 22:50 
Извън линия
Потребителски аватар

Нерде шум и тръскане при работа, нерде загуба на мощност!

След като имаш проблем с дебита за начало е добра идея да се започне със замяна на порестия филтър на входящия въздух (общо взето дунапренено кръгче)!!!

След това внимателно се сваля главата и предния капак се почистват и смазват повърхностите, в които се трие буталото. Проверяват се сегментите (още една причина за неподдържане на налягане) и уплътненията.

Смазват се биелния лагер (може и да се замени, зависи - аз клещи за зегерка нямам, а и моят не изглежда като за смяна) и леглото на биелата горе при буталото. Развърташ на ръка.

Пуска се машината да поработи 10тина мин на празен ход (без товар - филтри, влагоуловители, аерограф).

След тези операции шумът и вибрациите паднаха драстично.

Не съм се и опитвал да разглобя корпуса с електромотора, има вероятност заради износени лагери там също да тресе.

Така като гледам кондензаторите в ХК не излизат по-евтино от това, което ти си намерил като стойност + доставка, тогава за какво говорим? А ако при монтажа си изпържим кондензатора и чудото не тръгне? Ще трябва да отвориш тема "Смяна на кондензатора. Запояване за начинаещи" точно след една година.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 дек 2014 11:51 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Естествено първо проверих/махнах филтъра. Отворих предният капак, не видях никакви дефекти, всичко е твърде чисто. Ротора се върти доста леко без каквото и да е запъване. Отворих задният капак и почистих от прах до където можах.

Нямам проблем с дебита, а с максималното налягане. Имам автоматичен изключвател на 60 PSI, който вече не може да се задейства. Преди да изключи пресостата, мотора спира да се върти (блокира). Не изпуска налягане през буталото.
И да, определено е станал по-шумен. Като цяло по-различно работи.

За кондензатора са помислили и са го оставили подходящо изведен с кабели и снадки, така че лесно да се сменя без зопяване, само с едни клещи.
Ще докладвам за резултата, като намеря кондензатор.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 фев 2015 15:14 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
...Ще докладвам за резултата, като намеря кондензатор.
Дойде кондензатора, за 8лв, оригинален Sparmax.
Сменен е. За смяната са необходими кръстата отверка и малки клещи, не се запоява.
Компресора е в отлично състояние, направо като нов. Работи много по-тихо и по-стегнато. Изчезнаха всякакви шумове наподобяващи механична повреда.
Достига без проблеми 60PSI (на толкова изключва) без да загрява.

Нагоре
МнениеПубликувано: 02 фев 2015 16:54 
Извън линия

Ще го имам впредвид, че и моят компресор малко шумен взе да става и да губи мощност... :)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 мар 2015 14:10 
Извън линия
Потребителски аватар

Кондензаторът струва 4 лева в магазините за електроника - в София в Радимекс (в Гео Милев) го имаха наличен, купих преди час и го смених.

Вместо да се опитвате да нахузвате и кернирате наново бързите връзки (тия полупрозрачните неща в жълтата елипса на снимката долу вътре имат метални клеми) между мотора и кондензатора - саменете ги с по една лустер клема. Стягате - хем е по-сигурно и си знаете, че има стабилен контакт, хем издържа по-добре на вибрации.

Прикачен файл:
IMG_1479.jpg
IMG_1479.jpg [ 112.64 KиБ | Видяна 637 пъти ]

Аз си мислех да ги запоявам, но ме притеснява да не нагрея кондензатора и да го бастисам.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 мар 2015 21:22 
Извън линия
Потребителски аватар

Последно преди 2-3 седмици почиствах моя и сложих високооборотна смазка, останала от 6ИАБ. Засега всичко е идеално(след ремонта имам наработка от около 2 часа) , вече държи налягане. Преди нагнетяваше до 1,5-2 атмосфери и при пръскане налягането падаше до 1 атмосфера.

ИзображениеИзображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 дек 2015 17:05 
Извън линия
Потребителски аватар

@Ivohobby

Пускам снимки на моя кондензатор, това във връзка с разговора ни през седмицата. Пускам ги тук че хем са по темата, хем по всяко време ще можеш да ги видиш.

Прикачен файл:
IMG_5363.JPG
IMG_5363.JPG [ 199.8 KиБ | Видяна 491 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_5364.JPG
IMG_5364.JPG [ 265.72 KиБ | Видяна 491 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 дек 2015 23:52 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Явно компресора ти е от по-мощният вид. Кондензатора е с двойно по-голям капацитет (4uF).
Понеже Sparmax имат само два вида кондензатори, като не е единият ще е другият.

Определено мисля че това е кондензаторът който ти трябва:
Ivo hobby написа:
...Capacitor for Sparmax compressor for TC-610H (16A) + TC-610Hn
който е за всякакви Sparmax компресори с мощност 1/6 hp (малко по-мощни и с видима разлика отгоре имат вертикални ламели за охлаждане върху буталото)...

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 дек 2015 08:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Определено мисля че това е кондензаторът който ти трябва:

Благодаря, поръчах го. Нещо не го намерих на сайта на Спармакс, ама то сигурно чак такива подробности не публикуват.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00