Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 ное 2017 19:08

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 27 сеп 2010 19:21 
Извън линия
Потребителски аватар

Предстои ми на доста модели (в предполагаем син цвят) да пренарязвам разшивката. Засега имам един неудачен опит в тази област и то не пренарязване на нова, а подчертаване на старата разшивка. И за да не похабя моделите издирвани и купувани с много мерак искам да потърся съвети и ако може показно от знаещите и можещите във форума. По въпроса за разшивката открих само това: Нарязване на разшивка на криви повърхнини

От това, което съм чел по други форуми (за съжаление никъде не видях показано) необходимите инструменти за целта са следните:
Метална линийка - обикновена и с корков "хастар"
Прикачен файл:
IMG_1761.JPG
IMG_1761.JPG [ 173.05 KиБ | Видяна 1137 пъти ]

Метално формички за рисуване - правоъгълници, квадрати, елипси, кръгове:
Прикачен файл:
IMG_1762.JPG
IMG_1762.JPG [ 147.36 KиБ | Видяна 1137 пъти ]
Прикачен файл:
IMG_1763.JPG
IMG_1763.JPG [ 157.54 KиБ | Видяна 1137 пъти ]

Различни видове скрайбери:
Прикачен файл:
IMG_1764.JPG
IMG_1764.JPG [ 146.63 KиБ | Видяна 1137 пъти ]

Нитачка. За съжаление имам само тази, за която до момента срещам само не-много ласкави отзиви
Прикачен файл:
IMG_1765.JPG
IMG_1765.JPG [ 131.12 KиБ | Видяна 1136 пъти ]

Но...инструмента не е достатъчен. Трябва и чалъм. Освен сръчността, разбира се, но нея никой не може да ми даде :?

Знам, че подхода навсякъде е различен. Крилата изхлеждат лесни. Обаче тялото, разни капачета и люкове - страшна работа :o :scratch:

Надявам се че темата ще е полезна и за други колеги и че знаещите ще споделят своя опит. Благодаря ви предварително :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 27 сеп 2010 20:11 
Извън линия
Потребителски аватар

Тези линии най-горе ще ти бъдат от полза на едно доста голямо крило, имайки предвид, че работиш най-вече в 1/72. Това, което можеш да използваш, за да ти води скрайбера:
- DYMO tape.
- други видове самозалепваща лента. Използвал съм 2 слоя Tamiya tape, върху които залепих т.нар. "изолирбанд" - черно винилово тиксо, което се използва от "електричарите".
- парче от рулетка - 10 см ти е напълно достатъчно за мащаба. Понеже повечето са широки - раздели парчето по-дължина, така ще обикаля по-лесно сложни криви.

Ако позволиш - да споделя нещо за едуардския шаблон с елипсите (конкретно за него, понеже имам опит). Когато го ползваш по сложни криви след това трябва да го "върнеш обратно" на ръка, понеже е стоманен. Т.е. има си определен живот.

В темата за Лайтнинга написах, че там разшивката е просто "обърната". Т.е. не съм заличил старата, разчертал съм вярната и съм я издълбал, а съм използвал изпъкналата като водач на скрайберите и реално съм я повторил.

Като начало можеш да ползваш игла за шиене, стисната в "ръчното менгеме" (pin vise). Това ти е "трасьора". После ако всичко е както трябва - повтаряш с удобния ти скрайбер. Удобство на иглата е, че следите от нея се чистят лесно, понеже е тънка, а и няма нужда да я натискаш - тежеста на pin vise-а е напълно достатъчна. Да не говорим, че след като удариш шкурката, за да изчистиш разшития район от стружките и "изтикания" настрани полистирол, накрая с иглата лесно можеш да почистиш разшивката от набитите вътре стружки без да я издълбаваш и разширяваш допълнително, и с по-малка вероятност за грешки.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 сеп 2010 17:22 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

И за мен темата е много интересна понеже сега прохождам в тази област :bounce:

McVess написа:
По въпроса за разшивката открих само това: Нарязване на разшивка на криви повърхнини
е има още една Как се гравира разшивка? или нитовка? , но тогава бях млад и зелен та даже не знаех какво да питам :albino:

И понеже виждам, че покрай скрайберите си показал и нитачка, та макар и близки преразшиване и нитоване ми се струва, че са различни. Всяко си има тънкости заради които бих ти предложил темите да са две "Разшивка за начинаещи" и "Нитовка за начинаещи" :) то нито едното не е много за начинаещи, но съдейки по себе си след всеки модел все по-начинаещ се чувствам :sunny:

Та по темата за разшивката: след доста проби и грешки реших, че за да стане читав крайния вид на модела ми трябва

* Чертеж на разшивката
- В Интернет има, но доста от тях са непълни, а понякога направо грешни. Аз лично реших да намеря няколко чертежа, все на един и същ модел. От тях събирам по мое усмотрение един който ми изглежда добре (нямам идея до колко ще е достоверен). Ако разполагам със снимки, на които се виждат панелите донапасвам коя линия да има и коя да я няма. Всичко това го правех на ръка, но май ще трябва да мина в електронна версия :scratch:

- Друг вариант да се сдобиеш с чертеж е да изкопираш наличната (най-често изпъкнала) разшивка

- Варианта който pgp000 показа за преразшиване директно покрай изпъкналите линии много ми хареса, а и спестява доста работа по тази и следващата стъпка :thumleft:

малко по-късно ще продължа...

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 сеп 2010 21:31 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

* Да пренесеш/начертаеш линиите на разшивката върху модела
- за сега не съм открил лесен и добър начин. Всякаква помощ в тази посока ще ми е от полза.

* Гравиране на разшивката
- на гладки и прави, обикновено големи повърхности
- слабо огънати повърхнини
- силно огънати в няколко равнини, тип конуси и още по-криви
- овали, кръгчета, и други малки фигурки за имитация най-често на капаци

* корекции - аз без тях не минавам. Нищо не мога да направя от първия път

И да допълня още два инструмента, които се оказаха много полезни
Прикачен файл:
IMG_8123.jpg
IMG_8123.jpg [ 89.26 KиБ | Видяна 963 пъти ]
едното е обикновено моделистко ножче-право.
Другото е най-обикновена топлийка с отрязана глава, както препоръчаха колегите.

утре ще продължа... тая вечер нещо хич ме няма...

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 4 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00