Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 06 юни 2020 19:06

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 13 мар 2014 19:52 
Извън линия
Потребителски аватар

За Каталината си купих комплект вакуумни фанари. Показал съм ги в темата. Досега обаче не съм работил с такова нещо. Криво-ляво успях да ги отрежа. Обаче с последващите стъпки имам въпросителни.

1. Има ли смисъл да ги потопявам във фючър за по-добра прозрачност? И ще хване ли добре, че много маски ще има отгоре.
2. Това нещо нормалните бои (по-точно гънзевския грунд) ловят ли го?
3. За лепило смятам да ползвам Гатор - с това лепя от години всичко прозрачно. Би трябвало да няма проблеми, все пак е на принципа на бялото лепило, но ако някой знае че ме чака подводен камък ще съм благодарен за предупреждение.

Благодаря предварително за помощта.

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 мар 2014 20:29 
Извън линия
Потребителски аватар

Ще ти споделя моя метод за избистряне на плексигласови и вакумни кабини - първо залепям и изрязвам маските и след това пръскам. Като изсъхне боята потапям фанара в Aqua Gloss ALC 600 на Alclad, който е на водна основа. Стигнах до този за мене сполучлив метод след като смъкнах със маските и лаковото покритие на няколко кабини. Не знам това фючъра на каква основа е - спирт или вода и дали няма да ти разреди боята на переплетите. Аз използвам емайлни бои на Testors, Revell и Humbrol. Виж пробвай на някоя стара кабина дали ще се получи. С уважение Живко Иванов.
Виж как се е получил гореспоменатия от мене метод на фанара на Спита - мисля че гланца на лаковото покритие е що годе добър.

Прикачени файлове:
P3030136.JPG
P3030136.JPG [ 164.55 KиБ | Видяна 790 пъти ]

Последна промяна от batir 7520 на 13 мар 2014 20:53, променено общо 1 път.
Нагоре
МнениеПубликувано: 13 мар 2014 20:46 
Извън линия
Потребителски аватар

Относно лепенето на вакумни кабини използвам лепилото с което лепя и самия модел - имам навика да пръскам отделно фанара и след това да го лепя на модела. На някои модели съм правил собствени вакумни кабини и трябва да отбележа че са си доста прозрачни на вид, ако може така да се каже.

Прикачени файлове:
P3130153.JPG
P3130153.JPG [ 162.59 KиБ | Видяна 788 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 мар 2014 21:04 
Извън линия
Потребителски аватар

batir 7520 написа:
Не знам това фючъра на каква основа е - спирт или вода и дали няма да ти разреди боята на переплетите.

Фючъра си е чист акрилен лак, така да се каже. Той се ползва основно за пръскане на модела вместо с гланцов лак - бих казал че е поне три пъти по-тънък от Алкладския 600 (субективна преценка, не че съм го мерил :)). Така че няма да разтвори никаква боя. Обаче аз съм маскирал върху фанар топен във фючър (даже с боя за яйца в него :)) и не се е отлепял. Ей този фанар е така правен:

Прикачен файл:
IMG_3670.JPG
IMG_3670.JPG [ 139.56 KиБ | Видяна 783 пъти ]

На мен по-скоро въпроса ми произтича дали върху фолиото от което правят вкуумните фанари ще хване декиш. Ама ще пробвам, няма накъде. Ама щом Алклад 600 хваща, то и фючъра ще хване. А върху него боята вече със сигурност.

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 мар 2014 21:27 
Извън линия
Потребителски аватар

Вакумките са малко деликатни и капризни при работа с тях, така че моя съвет е да пробваш на нещо странично (ако нямаш излишна вакум кабина, може и на парче от остатъците от изрязаното фолио - ако разбира се не си го изхвърлил) и двата метода и да прецениш сам за себе си.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 мар 2014 13:10 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

И аз да добавя нещо от наскорошните ми експерименти

McVess написа:
...2. Това нещо нормалните бои (по-точно гънзевския грунд) ловят ли го?...

За грунда мисля, че да, лови доста добре за този материал. В случая примера е с вакуумна конверсия на Squardon.
Понеже при мен се налагаше вакуумния детайл да се залепи доста здраво към модела е предвидено детайла да има "излишна" периферия.
Прикачен файл:
IMG_7613.jpg
IMG_7613.jpg [ 35.11 KиБ | Видяна 758 пъти ]

Лепих с течно лепило Revell Contacta Professional. В случая се оказа добър вариант, тъй като не е от "тънките" лепила и може да запълва фуги и да се използва като кит в мини размери
По края се вижда лепилото, което всъщност е доста по-прозрачно, но на снимката изглежда като бяла ивица.

Тъй като вакуумния прозрачен детайл е доста по-тънък от пластмасовия корпус се наложи да изравня нивата и китнах излишната периферия.
Запълних с леко изсъхнал Surfacer 500 и шлайфане с шкурка след това.
Прикачен файл:
IMG_7624.jpg
IMG_7624.jpg [ 33.65 KиБ | Видяна 758 пъти ]

Накрая малко по-фино Surfacer1200 и пак шкурки до заглаждане на формата
Прикачен файл:
IMG_0106.jpg
IMG_0106.jpg [ 41.66 KиБ | Видяна 758 пъти ]

Мисля че седи здраво Surfacer-а. Поне при мен нямаше никакви отлепвания или други дефекти по време на обработките.
Включително няколко пъти огънах прозрачния детайл (а това е доста лесно на тия тънки вакуумни остъкления) и surfacer-а не се напука, остана гладък.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 6 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00