Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 авг 2019 08:24

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 10 юли 2016 22:37 
Извън линия
Потребителски аватар

Привет,

Тъй като не мога да открия любимото си Humbrol Liquid Poly (прозрачна лека течност в бурканче с четка) му търся замяна.

Изисквания:
1. да е достъпно за покупка (т.е. да не изчезва от магазините), защото вече съм стар всяко ново лепило да уча наново,
2. да бъде "тънка" течност,
3. да може да се нанася с обикновена четка (ако бастисам заводската),
4. да "топи" пластмасата,
5. и основно - да прави здрава връзка.

В магазините в момента има Tamiya (2 вида) & Gunze (3 вида). Какъв е вашия опит с тези лепила?

Моля ви да не ми препоръчвате сам да си правя лепило с коресилин и парчета пластмаса. Ако търсех алтернативно решение - щях да питам откъде да си намеря хлороформ.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 юли 2016 08:42 
Извън линия

Tamiya Extra thin е от типа, което топи пластмасата и прави челна "спойка", но мисля че това е известно вече.

На мен ми свърши и си купих миналата седмица Gunze Mr.Cement S (идентично на Тамийското), след четене на отлични ревюта из нет-а. Струва ми се даже, че е малко по-течно от него, съхне по-бързо, което според мен е плюс особено ако се налага да се лепят боядисани повърхности-няма да повреди боята. Имал съм случаи да пипна без да искам мястото на лепене с това на Тамия и остава отпечатък. Това на Гънзе съхне веднага, пипам след две-три секунди и е сухо мястото и не оставя следи. Нямал съм много опит с него, направих експеримент с два-три детайла, но си лепи много добре според мен. Има си и четчица.
А и е малко по-евтино от Тамийското и по-достъпно, но предполагам и двете могат да намерят приложение.
Едно клипче със сравнение на двете:

https://www.youtube.com/watch?v=U2clHW2UN0w

Мисля, че е добро решение, на мен ще ми е основното лепило оттук нататък, надявам се че съм помогнал :)

Поздрави!

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 юли 2016 19:16 
Извън линия
Потребителски аватар

И от мен един глас за Гунзе-то (mr. cement S)
Първоначално бях малко скептичен, но вече лепя по-малките детайли основно с него.
Също го ползвам и за дозалепване при големи детайли, където не е хванало добре основното лепило. Понеже е много тънко моментално се всмуква във фугата. Съхне много бързо, не ползвам щипки за проблемните места. Достатъчно е да стиснеш двата детайла за 20-ина секунди. Представя се прекрасно, дори кит не трябва после.

Наложи ми се да лепя с него и фанар върху боядисан модел (щото съсипах първия) - никакви следи по боята, стига да работиш малко по-предпазливо. Четчицата е много фина и леко сплесната, позволява точно пипане на нужното място.

Имам и cement deluxe, но го ползвам по-рядко, за големи повърхности. А там и ревелското се справя. БТВ, то също е добро. С металната тръбичка се нанася доста удобно.

А това не е ли твоето лепило:
http://evtinoe.com/product/2164/liquid- ... -28ml.html

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юли 2016 11:53 
Извън линия

Само да не забравиш да затвориш шишенцето, че наистина съхне бързо ;)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юли 2016 12:18 
Извън линия
Потребителски аватар

Ами ще купувам ново. Аз имам навик повече да ги събарям, отколкото да ги оставям отворени, затова координатната мрежа по cutting mat-a ми отсъства вече... или по нея има буци засъхнало гъсто лепило.

Дойдоха днес лепилата на Tamiya (в момента налични в ХобиКулт), довечера ще тествам. Малко стряскат надписите по етикета, предполагам е заради метил-етил-кетона вътре. В края на седмицата ще поръчам и конкурентното лепило - за сравнение, и просто да има!

Благодаря за помощта!

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 авг 2016 18:32 
Извън линия
Потребителски аватар

като човек който е ползвал и двете аз лично ти препоръчвам Tamiya Extra thin да оставя малко повечко следи от колкото cement S
но за разлика от него е по икономично сам ще видиш обаче не обича да бъде бутано много (излях половината от едно от бурканчетата ми преди да се усетя )

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 авг 2016 19:26 
Извън линия

Случайно попаднах и на някакво ново лепило на Deluxe-Plastic Magic. Уж лепи всякакви пластмаси и е с различни четчици:

https://www.youtube.com/watch?v=_v0S8Qrh8Nc

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 авг 2016 10:04 
Извън линия
Потребителски аватар

Пепи, я кажи как е сравнението между Tamiya Extra Thin и Gunze cement S? Аз ползвам Tamiya Extra Thin и съм адски доволен, но ми е интересно дали другото е също толкова добро.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 авг 2016 10:57 
Извън линия

И двете са добри според мен, въпросът е кое го има в наличност ;) . Струва ми се, че това на Гънзе съхне малко по-бързо, нека и другите колеги да споделят впечатления. Лично не виждам кой знае каква разлика :)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 авг 2016 12:18 
Извън линия

Тамия прониква по-дълбоко и след лепене става по-хомогенно. Позволява и донаместване за известно време.
Ако се предозира ще разяде ръбовете. Не е фатално и бързо се свиква. Другото е с мааалко по-гъста консистенция,
но и то работи. При него е добре да не остава суха част. В момента работя с него и нямам проблеми, но съм фен на Тамия.
Поръчах си и това, дето го пусна Венко. Deluxe-Plastic Magic. Дават, че лепи ABS. Досега не съм намерил лепило, което да
лепи ABS, затова съм с леки резерви, но ще се пробва. Гледам, че мацат и прозрачни части и не ги "поти" . И това ще се пробва.

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 авг 2016 12:36 
Извън линия

Като пробваш новото на Deluxe докладвай, че и аз съм му хвърлил око ;), ако пък и лепи и стъклария...

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 авг 2016 13:47 
Извън линия

venko написа:
Като пробваш новото на Deluxe докладвай, че и аз съм му хвърлил око ;), ако пък и лепи и стъклария...

Най-близко си го намерих от Турция, че да видим колко е близко като време ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 авг 2016 23:31 
Извън линия
Потребителски аватар

Здрасти,

Към момента съм влюбен в тамийските лепила. Четките са удобни, поне за мен е супер интуитивно да си дозирам и нанасям лепилото с тях.

"Обикновеното" лепило използвам като "структурно" - за залепване на части за постоянно, особено по-едрите. Лепилото се държи много предвидимо, не се разтича много, поне до момента не усещам температурата да влияе особено на свойствата му.

Еxtra Thin използвам ако искам да "забърша" след "обикновеното", както и за да си припасна "насухо" някакви части - за слаба връзка, колкото да пробвам как е сглобката. За ситни части е супер - тогава оставям четката наситена, не я "изстисквам" на гърлото на бурканчето. Директно "заливам" мястото, за да си направи заварката както си трябва (по мойте разбирания). Става и за капилярен ефект да си захванете нещо, но не вярвам с него да залепите нещо с челен шев над 2 см за постоянно (спойлер, бака или каквото там). Абе... точкова заварка :D
С него лепих отделните тракове във веригите за Panzer II L на Flyhawk - не вярвам с другите лепила, които съм ползвал, да се бе получило толкова добре (тук са около 4 пъти по-едри от реалните).

Изображение

И тъй. Може би ще взема и Mr. Cement S при следващо пазаруване в другия магазин, ама второ шишенце от тамийската магия ще си взема обезателно.

С поздрав най-сърдечен,
ваш Патиланчо :biggrin:

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 авг 2016 07:56 
Извън линия

pgp000 написа:
... Става и за капилярен ефект да си захванете нещо, но не вярвам с него да залепите нещо с челен шев над 2 см за постоянно (спойлер, бака или каквото там). Абе... точкова заварка :D ...

Тук няма да се съглася с теб :geek: , този тип лепила са точно за такива челни сглобки, именно поради капилярния ефект. Фюзелажите на самолетите и крилата ги лепя по този начин и то доста над 2см (вкл. баки и т.н.), "заварката" е здрава като бетон; и мястото не се залива с лепило, малко трябва колкото да влезне между частите ;)

Вчера си пробвах Cement S на едни баки (от Bf 110 в 1/48), голямата е лепена с Extra Thin, точно по челния начин. За мен лично и двете са супер-няма разлика, само Тамийското съхне малко по-бавно, което е удобно примерно при лепене на вериги, когато искате да ги напаснете по ходовата-т.е. има един "прозорец" в който може да намествате ;)

Изображение

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 авг 2016 11:00 
Извън линия
Потребителски аватар

благодаря за отговорите!
Аз ползвам само Tamiya Extra Thin за пластмасови детайли, независимо от дебелината и размера. Признавам, че по-големите детайли се лепят по-трудно, но съм му хванал цаката. Аз "мокря" повърхностите за слепване с лепилото 2-3 пъти и те леко се разтапят, след това ги събирам и става като едно цяло все едно никога не е лепено. Ако трябва минавам с четката по шева и лепилото си влиза навсякъде.
Става и ако искам да разлепя нещо - просто "мокря" с лепилото и то влиза в шева, разтапя и след малко елемента се отделя с лекота. Естествено ако го оставя да изсъхне става още по-здраво. Явно Cement S е една алтернатива на тамийското, което е добре да се знае.

Поздрави,
Сашо

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+03:00