Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 29 фев 2020 02:43

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 11 ное 2009 23:12 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Става въпрос за ето това:
Прикачен файл:
IMG_4307_1.jpg
IMG_4307_1.jpg [ 71.52 KиБ | Видяна 1788 пъти ]

Добре позната авио бомба в 1:48. Остана ми от P-47-цата, беше доста омазана, но реших да я възстановя.
С опашката се справих някак си. Стигнах до пренарязване на разшивката. 4-те линии, които са на конусовидната част в основата и и на облият и връх. В момента старат разшивка е запълнена със Surfacer500 и е изшлайвана т.е. поврхността е равна.

Е тук не се сещам как да направя разшивката наново? По-точно не мога да залепя DYMO лента, нито пък тиксо, в конусовидна форма, по което да мина със скрайбера.
Има ли някакъв чалъм да се направи разшивка на такова място?

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 ное 2009 03:29 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Е тук не се сещам как да направя разшивката наново? По-точно не мога да залепя DYMO лента, нито пък тиксо, в конусовидна форма, по което да мина със скрайбера.
Има ли някакъв чалъм да се направи разшивка на такова място?

С архитектурен шаблон за чертане на кръгчета (диаметърът на кръгчетата нараства през 1 мм) - "нахлузва" се на обекта нужният шаблон, така че да заседне на цилиндричната част. С режещия/дълбаещия инструмент се изстъргва разшивката по шаблона.

Ще ми е интересно да науча от професионалните моделисти и някой хай-тек начин. :roll:

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 ное 2009 09:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Местоположение: Роден и израснал в Казанлък, живее и работи в Габрово.
Това за шаблона и аз сиго помислих , но ще стане само за върха на бомбата, а кръговете на опашката как :scratch:

Сещам се пак за шаблон от бутилка кокак кола и ли подобно. Изрязваш необходиния кръг,
прерязвашго само от едната старана, за да може да го поставиш, след което фиксираш двата края,
и бавно и полека първо с кърфица минаваш по трасето няколко пъти и след това със скрибера или там каквото ползваш.
Това е само идея не съм го пробвал :)
Аз разшивката бих я запълнил с "канаколит" става по бавно и трудно, доста шкурене пада ама резулта си заслужава,
мисля че сърфейсъра ще се понакърти и ръбовете на разшивката няма да станат добре.

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 ное 2009 09:23 
Извън линия

Не съм професионалист , ама това със архитектурният шаблон мнооого ми харесва! :cheers:
Дори и да нямаш такъв шаблон , лесно си изработваш отвор с подходящият диаметър, предварително измерен със шублер...
А аз първосигнално :albino: , щях да я хакна в патронника
без престараване с натягането му - дори облепена с нещо да я предпази от смачкване) на закрепена бормашина...пуск и драсвам ЛЕКО с инструмента на мястото дет ми трябва...нещо като струговане ама много по-финно...при голями обороти преди да ти е трепнала ръката (ако не си се сетил да "подпреш" инструмента) ще е станала чертата! :bounce:
Впрочем гръка дето правеше F-16 l 1/18 май беше :scratch: по подобен намчин "стругова" някакъв детай от напластен кит (милипут май) - та подобно действие но само за чертите от "разшивката" на бомбата.Или направо си направи като него нова , като допълнително и лепнеш стабилизаторите... :scratch:
А тя в какъв мащаб е? :cyclops_ani:

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 10:29 
Извън линия
Потребителски аватар

Бях решил да си нарисувам жълтите линии на 1 бюлюк бомби Мк82 за В-52, подкачени на външните пилони.
И нали по старчески вече ми треперят ръцете (отделно дето недовиждам) :lol: , реших да си измайсторя някакво помощно приспособление.
Ще опитам да го опиша с думи, че досега не ми е идвало на ум да го снимам.

След щателен оглед на механизираните играчки на дечурлигата окото ми хвана една количка, чието задвижване беше изпълнено с мотор-редукторна група с червяк. Разбирайте - бавни обороти на изходящия вал. Набързо я разкулачих (успях да се справя за по-дълго време, отколкото обикновено им отнема на синковците :D ) и си прибрах My Precious. Монтирах целия корпус, барабар с чарколяците в него, на една дъсчица и на изходящия вал монтирах проста цанга, изработена по мой чертеж от комшията. Представлява втулка с вътрешен диаметър равен на диаметъра на изходящия вал, в единия край с два прореза накръст, а в другия край - перпендикулярен отвор с резба и винт - за закрепване върху вала. В двата перпендикулярни прореза влизат "перата" на бомбата. Крепежът е достатъчно устойчив за боядисване, а най-вероятно (като преценявам от опит) и за лек натиск - т.е. "струговане" на лините на разшивката. При по-голям натиск би се получило изместване на оста, тъй като няма втори център в другия край на бомбата. (Т.е. - тя е конзолно закрепена и не би била устойчива на големи сили на рязане).
Не стана много просто като обяснение, ама..........
Надявам се да схванете идеята.
;)
Рапорт даден :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 10:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Това е то старата школа :salut:
Да го шракнеш и покажеш това трябва да се види :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 11:19 
Извън линия
Потребителски аватар

UNIOR написа:
Това е то старата школа :salut:

Ами нали раснах по времето, когато ни учеха за всестранно развити личности и на почит беше почина "Направи си сам" :oops: :oops:
Плюс това тате е от габровско - сигурен бях, че на габровец ще му хареса...... :lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 11:31 
Извън линия
Потребителски аватар

От мойта порода си ти знам аз знам :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 11:47 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

А, мерси за идеите :thumleft:
Аз вече опитах повечето от тях (само тази с направата на шаблон за задните линийки ме домързя :oops: )

Странно, но идеята на PACH за бормашината се оказа успешна. Та значи на бомбата залепям едно хартиено тиксо, за да не надраскам повърхността в патронника. Пуснах да върти наопаки т.е. да се саморазвива патронника, че ме беше страх да не се стегне сам. Застопорявам бормашината и ръката със скрайбера и се получава. Това за задните линийки.
Academica за предните линийки имаш много добро приспособление! Аз не успях да закрепя бомбата за опашката добре центрирана.

Но пък по върха на бомбата става със шаблони, е разбира се ако се уцели подходящо кръгче :)
Шаблона го подлепвам с TacIt към бомбата.

Недостатък на варианта с бормашина... много трудно докарвам две бомби с еднакви отстояния между линиите.

Накрая взех, че потренирах малко и успях да направя една бомба само със скалпела.
С едната ръка се пробвах да въртя бомбата без да я местя и с дългият прав резец (май беше номер 11) правя тънка линийка едва забележима, но достатъчна после да мина със скрайбера. На второ-трето китване и шкурене се получи.

Сега се боря с боядисването на жълтата линия. То проблемите не са по-различни.
Трудно се маскира на тия криви повърхнини.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 12:08 
Извън линия

Аааа, че шо да не е успешна!?!!! :cheers: Практикува се от години... :king:
Само дето май съм забравил да пиша "на бавни обороти" , тоест за това Академика е ползвал дори червячната предавка...
А за да имаш повтаряемост , трябваше да си направиш нещо на което по размер и еднаквост да подпираш съответният инструмент. Става и за боядисване на тънки линий , но с малко тренировки за количеството на боя в/у четчицата ще стане - никой не се е родил научен.
Така броневиците боядисват кантовете по колета ...също :pirat:
Впрочем на Академика приспособлението също е трепач , и не защото има габровска жилка, а за "конзолно закрепване" - абе друго си е академик от старата школа да ти опише уредче... :cheers: :cheers: :cheers:
(без майтап нямаше да се сетя за този начмин на описание... :oops: )
:salut: :lol: :lol: :lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 18:32 
Извън линия

.

Последна промяна от KONGO79 на 12 сеп 2011 20:05, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 19:26 
Извън линия
Потребителски аватар

Ей това за балона егати елементарното решение как не сме се сетили :scratch: .
Още един пример че гениалноста се крие е простите решения.

KONGO79 написа:
Идеята е следната, ние се занимаваме със стендов моделизъм в определен мащаб, по пътя на логиката един модел, в 1/72 например, гледан от 1 м. би трябвало да изглежда така както изглежда оригинала от 72 м. Аз нямам проблеми с очите все още, но на 70 метра едва ли ще мога да видя да видя някаква разшивка освен ако няма някакво силно замърсяване, обезцветяване, или нещо подобно.

Не се бах замислял :scratch:, но има логика в думите ти :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 ное 2009 22:18 
Извън линия
Потребителски аватар

Изображение
Да не търся и снимки правени на бомби в западни музеи, но аз видя заварки по корпуса на бомбата, не разшивка. Все пак, нека опитите продължат! :D
П.с. Това с дупката в парче балонче ми навя едни мили спомени, как едно време, през масовата контрабандна епоха, един митничЕрИН караше търговците да обмитяват ластика на метър, а не на килограм. :D :D :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 ное 2009 09:02 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

KONGO79, страхотна идея за балона :thumleft:
Веднага ще я изпробвам. (аз колко време се борех да лепя малки парчета тиксо...)

А някой да знае от къде мога да си купя замба в София? в хипермаркетите не видях такива неща

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 ное 2009 10:59 
Извън линия
Потребителски аватар

Във всяка една железария :cheers: :cheers: :cheers:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+02:00