Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 май 2018 17:49

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Бои HATAKA
МнениеПубликувано: 16 дек 2017 18:17 
Извън линия

Някой има ли впечатления от тези бои (полски са, не японски :D ) ?
Доста са интересни и имат тематични сетове (което ми харесва много), като някои цветове ги няма при другите или трудно се намират (специално RAF Azure е голяма мъка). Имат синя серия за четка, червена за аерограф и оранжева, които са нитро подобни на Mr Paint и Gunze Mr Color. Има ги в Хобиленд.
Харесал съм си тези за един бъдещ Спитфайър и за A-37 Dragonfly от Виетнам:

Прикачен файл:
as08.png
as08.png [ 411.4 KиБ | Видяна 411 пъти ]

Прикачен файл:
as09.png
as09.png [ 514.68 KиБ | Видяна 411 пъти ]

Може би трябва да се хвърля в дълбокото и да си ги взема и да тествам, но все пак ако някой ги е пробвал да драсне някой ред :salut:

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
 Заглавие: Re: Бои HATAKA
МнениеПубликувано: 16 дек 2017 18:49 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Аз ги тествах, макар и за сега само пробно т.е. цял модел завършен с тях още нямам.

Синята серия е за четка. Много ми прилича на Model Master Acryl и почти същото поведение т.е. за четка са много подходящи. Гледах и дълга демонстрация в Мошон със синята серия. Показваха pre-shading, post-shading или както се наричат тия техники за изсветляване/потъмняване с преливане. Ами добре изглеждат за четка.

Червената серия е общо взето с идеята да става за аерограф и за четка, ама... абе средна работа. Ама повече прилича на акрилните на Валехо, съответно за аерограф е малко сложно с тях. За четка стават ама малко дебелички ми се сториха.

Оранжевата серия - нитро боя, много подобна на Gunze "C" серията. Почти същото поведение и миризма ;)

И трите обаче имат много сериозен недостатък, няма как да се разбъркат лесно и бързо. Шишетата са с изключително тясно гърло, а само с друсане може един ден да прекараш в друсане.
Ако изключим този "малък" проблем, доволен съм от Синята и Оранжевата серия, макар че в момента използвам основно Червената серия, защото нямат еквивалент в другите две за RAF (т.е. в България ги няма)

За точни цветове, сравнявайки ги с Model Master, бих казал, че Оранжевата серия са почти равни на Model Master (които за мен са добър критерий за точен цвят). За съжаление, макар да пускат еднакви цветове в Синя и Оранжева серия, реалните цветове не на всички бои са толкова близки т.е. идеята ми да пръскам с Оранжева серия и да довършвам на четка със Синя серия, за сега май няма да стане.

Общо взето добри бои. Синята серия са добър заместител на Model Master Acryl, а оранжевата на Gunze "C".

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 дек 2017 19:16 
Извън линия

ОК, благодаря за впечатленията!

Пише че си имат топче вътре, аз на Валехо съм им сложил на всичките, макар че си иска здраво друсане ако са престояли повече време-пигментите се "разделят". Но с Валехо проблеми нямам при пръскането и все още считам, че са много добри бои, въпреки че в БГ почти няма тези които ми трябват. Ако червените са подобни на тях, мисля че няма да е проблем. С какъв разредител ги разреждаш, фирмения на Хатака?

Доколкото разбрах от сайта на Hataka и Фейсбук, всички комплекти и цветове ще ги има и в трите серии, гледам са пуснали и оранжеви и сини за RAF Africa. Клоня повече към тази серия, макар да са от миризливите, пък и не съм пробвал нитро бои досега. Даже в коментарите видях че готвят и комплект за нашите ВВС, ако го направят едно голямо :thumright: от мене. И аз чух добри отзиви относно акуратноста на цветовете.
Трябва да пиша един мейл на Хобиленд, да питам дали ще зареждат повече от оранжевата серия, за да ги пробвам.

Впечатления от лаковете имаш ли, оранжевите?

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 17 дек 2017 21:04 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Да, всички бои са с топче за разбъркване, но все пак няма шанс да ги разбъркам само с друсане.

Не съм стигнал до лаковете, на средата на модела съм.
Ако някой друг колега е пробвал тия бои, ще ми е интересно да чуя друго мнение?

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2017 08:35 
Извън линия

Хора, благодарности за споделеното по тези нови и за мен бои.
Сега около Коледа вероятно ще мина и аз да взема нещо от тях
за проби ( и грешки).
И още нещо - използвайте приспособени някакви вибрационни
машинки за разбъркването им. Сега е момента да "изчезне" вибратора на жена ви!!!
:geek: :jokercolor: :flower:

...надявам се да нямате такъв де - това е само майтап разбира се!!!!
:D :D :D

Аз съм си приспособил един вибрационен масажор от китайски произход. Друса боите докато аз си правя подготовката за боята като миене, сушене и т.н.
Страхотна работа върши и не ви болят ръцете!!!!
:sunny: :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2017 09:29 
Извън линия

Я сподели тоя уред дето си го сглобил, ако не е тайна :geek:

Тук има тест по-надолу, оказва се че Leveling thinner върши много добра работа с червената серия. Тестовете на колегата са повече от чудесни:

http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235028244-has-anyone-used-hataka-paints/

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2017 10:14 
Извън линия

Ми представлява вибрационен ръчен масажор работещ на 220 волта.
Това го прави по-шумен, но пък няма опасност да го забравиш включен та да прегрее.
Използвам плоската част за масажи и отгоре лепната
една кутия с гнезда в стиропор за кутии ( или шишенца) за боите.
Все не остава време да му направя някаква стойка за постоянно,
та когато работи го захващам за дръжката в малко менгеменце
, китайско от кварталния павилион за 7 лв.
Вибратора е всъщност един " отворен" дросел за 220 волта, който именно защото е от две части, вибрира. Загрява след около 30 Мин. работа та това му е недостатък.
Довечера ако остане време и не забравя, ще го снимам за нагледно.

Един приятел си направи подобен "тръскач" от стара помпа за аквариум. Тя работи доста по-дълго. Вътре има " отворен" ("п"-образен) магнитопровод и соленоид на него за 220 волта,
срещу които има
магнит с рамо, което в оригинал бе скачен към помпата за въздух. Заради променливото напрежение в дрросела, магнита вибрира към двете рамена на магнитопровода.Приятеля " окачи" кутията за боите на пружинки и скачи рамото с магнита чрез телчица от кламер към кутията. Тресе та се къса и не е толкова шумна.

Мойто в най-скоро време ще го пенсионирам.

Намислил съм един двигател на 12 волта с ексцентрик,
който буквално да " удря" по кутията стъпила на пружинки.
Пак ще тръска според мен. Но трябва да видя с какви обороти
да се върти ексцентрика. Най-добре вероятно ще сложа елементарен зъбен редуктор и готоФоооо.
:shaking2:

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2017 19:36 
Извън линия
Потребителски аватар

Имам акрилен сет, но опита ми за разреждане и ползване с аерограф, беше катастрофа. Моля, ако някой, знае с какво се разрежда, да сподели.

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2017 20:00 
Извън линия

popnavy написа:
Имам акрилен сет, но опита ми за разреждане и ползване с аерограф, беше катастрофа. Моля, ако някой, знае с какво се разрежда, да сподели.

Имам от този универсален разредител, пробвал съм Валехо, Лайфколор, АК, AMMO, Agama, Gunze и Tamiya. Доволен съм. Но специално Гънзе и Тамия ги разреждам с Leveling-a на Mr.Color. На доста места четох, че Левълинг-а върши чудесна работа и с Hataka (линка, който съм постнал по-нагоре). Както и този по-долу. Парадоксалното е, че често фирмените разредители не вършат добра работа :scratch:
Нямам от тези бои в момента, иначе щях да направя някои тестове, замислил съм след празниците да взема да ги пробвам, та затова питам и аз :)

https://www.scalemodellingnow.com/hntools-ultimate-airbrush-thinner

Прикачен файл:
UMP_THINNER_789603f3-4ccd-4819-9f76-55c2cc29d0d9_1024x1024.jpg
UMP_THINNER_789603f3-4ccd-4819-9f76-55c2cc29d0d9_1024x1024.jpg [ 23.47 KиБ | Видяна 300 пъти ]

Тест с горния разредител:

https://www.youtube.com/watch?v=j9cbLXFSkJc&t=403s

https://www.youtube.com/watch?v=a0-OhaET6uA

Оранжевата серия с Левълинг-а (ставал и за червената):

https://www.youtube.com/watch?v=zQyCsvc233I

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2017 20:14 
Извън линия
Потребителски аватар

popnavy написа:

Един моделист ми даде да пробвам веднъж една такава боя, разредих я с Тамийския разредител и си пръскаше отлично :).

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2017 20:39 
Извън линия

Щом става с Тамийския, може да се пробва и с IPA :)

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 дек 2017 11:37 
Извън линия
Потребителски аватар

@McVess : Ами, точно Тамийския, който ми даде, след добро разбъркване и изсипване в казанчето, след 15 сек. си изплува отгоре, като прозрачна капка, а боята си беше гъста :? Ще пробвам пак, благодаря за помощта!

"На калпавия моряк, водораслите , му пречат!" :tongue:

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 яну 2018 15:41 
Извън линия

popnavy написа:

Същата работа с каквото и както да ги разреждам ,резултатите са същите -по-зле от кофти съсипах си един мираж с тях,ако някой желае съм готов за трампа две за една тамийска или мр.хоби

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 13 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00