Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 12 дек 2017 02:37

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща

Кои марки бои ползвате?
Tamiya 12%  12%  [ 26 ]
Model Master/Testors 13%  13%  [ 29 ]
Revell 21%  21%  [ 46 ]
Humbrol 16%  16%  [ 34 ]
LifeColor 7%  7%  [ 16 ]
Vallejo 6%  6%  [ 14 ]
Agama 8%  8%  [ 18 ]
Gunze Sangyo 8%  8%  [ 18 ]
Автомобилни лакове 1%  1%  [ 3 ]
други 7%  7%  [ 15 ]
Общо гласове: 219
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 28 юни 2012 11:02 
Извън линия
Потребителски аватар

Becko84 написа:
Moarein написа:
Гънзе:
Притежават всички качества на Тамя, но са основно за аерограф. За четка са редки и не покриват добре. Много богата цветова гама!
Цена - качество: 6/6

За акрилните бои ли става въпрос или това е обощено и за акрилните и за емайлните на Гънзе?

За акрилните.

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 юни 2012 12:33 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

чудесно че ни "припомни" тази тема.

И аз да добавя нещо... Наскоро по българските магазини се появи и акрилна боя на Revell

Revell Акрил: - с четка
При разреждане с вода не се разтваря добре боята. Съхне бързо, оставя следи от четката. Не успявам да я разнеса добре, събира се на локвички.

С фирмения разредител, който съдържа и забавител, боята се разтваря добре, саморазлива се (самонивелира) и не оставя следи от четката. При добро разреждане, малко повече от това което съм свикнал с другите бои, се получава много прецизен тънък слой без следи от четка. Пробата е правех с бяла боя 301 на негруднирана сива пластмаса. С около 10-12 слоя разредена бяла боя стана супер.
Ако не се разреди достатъчно, боята започва да запълва разшивката т.е. достатъчно плътна е след изсъхване.

С аерограф още не съм пробвал.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 юни 2012 12:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Moarein написа:
Лайфколор:
За четка стават - нанасят се добре, съхнат бързо. За аерограф, поне при мен не стават. За по-малко от минута запушват аерографа, независимо от налягане и разреждане. След изсъхване не са устойчиви - падат лесно ако ги тръкна по-силно с пръст, независимо дали са върху грунд, или директно върху ПВЦ-то. При намокряне с вода става грозна картинка - боята става на мехури.
Цена - качество: 1/6

Двама уважавани от мен моделисти (ИвоХоби е вторият) повтарят този рефрен като лайтмотив и ако го прочета още два пъти ще взема да му повярвам :D . Колеги, работя с Лайфколор две пълни години, основно с Лайфколор. Пръска се отлично, няма запушвания, засъхвания, отлющвания, нито пък подпухвания на боята. А на фона на богатата гама и сравнително точните цветове за мен е отличен избор. Единственият недостатък са големите шишета - 22 мл, което за много рядко използвани цветове си е чисто похабяване.

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 юни 2012 13:02 
Извън линия
Потребителски аватар

Ясно, че доста хора ползват лайфколор и успешно пръскат с него.
При мен обаче правят проблеми, каквито при тамя примерно ги няма.
Ще намеря време и ще снимам едни клипче - от момента на отварянето на бурканчето, грунд, нанасяне и т.н. за да не съм голословен.

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 28 юни 2012 14:23 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

@McVess - малко уточнение, според мен темата е какви бои използваме и какви резултати ние постигаме, а не какви са боите.
Ясно е, че с една и съща боя можеш да боядисаш перфектно модела, както и със същата да стечеш или омажеш модела.

Най-важното, според мен е с коя боя какъв манталитет на работа е подходящ, за да се постигнат добри резултати :study:

Ще дам пример с моя манталитет на работа, определям го като "джаста-праста". Боядисвам винаги с грешки, пропуски и дефекти. Даже и с аерограф постигам грапава повърхност :scratch:
Налага се да мога да коригирам. За мен подходящи бои са тези, които:
* съхнат бързо (винаги хващам за мократа боя :o )
* втвърдяват се почти до твърдостта на пластмасата
* могат да се мият с вода, шлайфат с шкурки и полир-пасти и то продължително време
* След изсъхване не се разтварят от собствения си разредител или вода (за да мога да боядисвам вторият цвят и ако сбъркам да забърша само втория цвят без да изтрия първия)

Ето няколко примера за НЕподходяща боя за начина ми на работа:
Model Master-Емайлови - много лесно се разтваря от разредителя си
Gunze-Акрилни - остават меки, трудно се жулят с шкурки
Tamiya - разтваря се от разредителя си (макар и доста бавно)
LifeColor - трудно се обработват с шкурки, омекват от водата.

Пример за по-подходящи бои като за моя стил на работа:
Humbrol, Revell - емайлови
Revell - акрилни
Model Master - акрилни

има и други марки, разбира се, това е само като пример!

Естествено, ако човек има изграден друг манталитет на работа, списъка "подходящи" и "неподходящи" може напълно да се промени или изцяло обърне.
Определено не може да се говори за добри и лоши бои. Ако с едната боя аз имам проблеми напълно нормално е другите да нямат и обратното.

Нагоре
МнениеПубликувано: 01 юли 2012 12:59 
Извън линия

На вкус и цвет товарищи нет :lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 юли 2012 10:21 
Извън линия
Потребителски аватар

За акрилните бои на Ревел мога да кажа следното: След като ги разредя с 95% медицински спирт стават най-добрите бои и за четка и за аерограф. Също така доста често ги използвам и за запрашаване на танкове, след като ги разредя много силно със спирт (1:6 понякога и повече), не ми правят никакви локвички, едва ли не изсъхва на момента, в който докосне повърхността, колкото и да ги разреждам.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 юли 2012 11:13 
Извън линия
Потребителски аватар

Някой има ли опит с акрила на Валео и става ли да се разрежда със спирт и/или вода?

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 юли 2012 11:24 
Извън линия
Потребителски аватар

Becko84 написа:
Някой има ли опит с акрила на Валео и става ли да се разрежда със спирт и/или вода?

аз преди време си купих 2 цвята и спрях до там - хич не ми хареса.
Red Leather (или нещо такова) - много рядка и с лооооша покривност
Dark Iron - мноого гъста, изисква сериозно разреждане за да се пръска с аерографа, което пък води до лоша покривност понеже боята вече е бая разредена. Ползвам я само с четка и тогава съм доволен от нея.
Аз ги разреждах със спирт 95%, с вода също става но най-добре се получава с тинър на Валехо ;)

Това естествено не значи, че бойте на Валехо са лоши, а просто че на мен не ми допадат!

Както стана ясно от предните постове, всичко е въпрос на вкус ... казало кучето и се облизало под опашката.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 юли 2012 20:36 
Извън линия
Потребителски аватар

Becko84 написа:

Да, мога да кажа само положителни неща за Валехо като базов цвят. Aкрилите са 2 групи:

Vallejo Моdel Air - директно капеш от шишето в аерографа и пръскаш (точно си е разредено).

Vallejo Model Color - това са бои за оцветяване на уоргеймърски фигури, много по-гъсти, защото са предвидени да се нанасят с четка. Това е същата боя като Model Air с повече пигмент и по-малко разредител, така че ако се разтвори с вода и/или спирт (аз смесвам 50/50) се пръска добре. Аз лично основно ги ползвам за да изсветля или потъмня цветовете от гамата Model Air, които имам, в зависимост от търсения ефект.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юли 2012 16:14 
Извън линия
Потребителски аватар

Акрилният лак на Валео с какво се разрежда?

Питам толкова много за тази марка, защото мисля да се ориентирам към нея. Допада ми това, което четох за нея и цената, на която се продава. Между другото тя (цената) е и като на Ревел Акрил-а.

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юли 2012 21:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Ми той е същото като боята бе Веско, не му трябва разреждане - наливаш в резервоара и пръскаш. Той е тънка работа, съвсем фин слой прави, ако си купиш 50мл опаковка ще го ползваш с години... Аз като пръскам бронетехника в малък мащаб не мога да издухам един 2 мл резервоар с лак на модела, при все че ръся отдалеч с голямо налягане...

Сатенът е много полезен за авиация, а матовият върши много добра работа за наземна техника.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 юли 2012 10:01 
Извън линия
Потребителски аватар

Ами аз съм с четки, май трябваше да започна първо с това :) Или това няма значение?

Ориентирал съм се към Vallejo Model Color серията. Те са по-гъсти, а от опита който имам до тук, с гъстите бои остават следи от четка и не се разливат добре по-модела. Предпочитам да положа няколко тънки слоя, отколкото да един дебел с бразди (както ми се е случвало). За боите ми стана ясно с какво мога да ги разреждам - вода и спирт. А лака с какво мога да го разреждам? В сайта ма Ариста не видях да предлагат разредител за акрилния лак. Той въобще има ли нужда от разтваряне (при положение, че се нанася с четка)?

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 юли 2012 13:15 
Извън линия
Потребителски аватар

Becko84 написа:
Ами аз съм с четки, май трябваше да започна първо с това :) Или това няма значение?

В такъв случай бих препоръчал да си вземеш по една боя от няколко марки и да пробваш някъде настрани или на вътрешна повърхност на модела. Game Color-a наистина са доста гъстички, докато на теб май ти трябва нещо,което повечко да се разлива и самонивелира. Според отзивите на колегите Tamiya или Gunze, и все пак това е много силно зависимо от лични предпочитания, навици и т.н. така че оптималното е да пробваш и да прецениш сам за себе си.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 16 юли 2012 13:51 
Извън линия

То и Аir/за аерографи/ серията на Валехо става за четка.Малко е рядка и няма нужда от чак толкоз разреждане.Става и за тампониране с дунапренче.
Аз имам малко слабост към тая марка,може би защотот не съм пробвал Тамия и Гънзе:) :bounce:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+02:00