Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 22 ное 2017 22:06

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 08 ное 2014 18:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Едно мнение и от мен - аз засега само Mr. 1200 грунд съм ползвал, ама според мен тези цифри са според мащаба на модела. За малък модел (в голям мащаб) е по-подходящ грунд 1200 или 1500, защото частичките са по-малки и фини, и да отговарят на мащаба. А пък при гигантски модел (в малък мащаб), сякаш 500 грунд ще е по-добре, защото е с по-едри частички и да има ефект от грунда като мащабност на частичките. Че после като се сложи боята всичко се вижда, дори и най-малките грапавини, а под ъгъл на слънце се виждат дори и частичките на боята. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 ное 2014 18:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Милане, това с мащаба са пълни глупости!

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 ное 2014 18:55 
Извън линия

Грунда на Alclad също е добра опция-има сив, бял, черен. Не трябва разреждане и има отличен финиш ;)

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 ное 2014 19:07 
Извън линия
Потребителски аватар

venko написа:
Не трябва разреждане и има отличен финиш ;)

Грунда на Алклад "хваща" много здраво пластмасата, според мен по-здраво и от този на Гънзе. Обаче лично аз не мога да докарам гладка повърхност с него, изпръскал съм няколко бутилики - нъц. Винаги е много грапаво и с много пясък. Винаги след него шкуря и полирам яко. И ... мирише много :).

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 ное 2014 19:13 
Извън линия

Да ,мирише, аз затова с маска пръскам и навънка :) . На мен ми се получи грапаво няколко пъти, щото налягането ми като че ли беше високо. Та малко си е капризен, де-ама ако нацелиш правилната техника е екстра. Аз имах проблеми с грунда на АК при боядисването на Реното FT-17, та го грундирах с Алклада, явно нацелих правилната техника и се получи добре :)

Белият грунд също ми харесва много ;)

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 ное 2014 02:02 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

styna написа:
...на места боята започна да се отлепва на пърчета...
Да, напълно възможно и често срещано при акрилните бои. Преди боядисване с акрилни бои е много желателно пластмасата да се обезмасли. Най-лесно е с измиване с вода и сапун. Конкретно акрила на Ревел след изсъхване е устойчив на вода, така че спокойно може да се мие модела след всеки цвят (след изсъхване на боята, разбира се).
Понеже темата е за заместители на грунда, аз обикновено използвам измиването със сапун, вместо грунд. Акрилните бои на ревел "държат" доста здраво върху пластмсата.

styna написа:
...грунд който да е сив на цвят, така че да се вижда къде и какво боядисваш с бялото...
Да, става със сив грунд и бяла боя, но трябва да се има предвид, че ще е необходим по-дебел слой бяла боя. За светло-жълто и червено, по-добре да има бял грунд или бяла боя преди тях.

styna написа:
...2.Мога ли да тонирам с леко сиво Revell Basic Color White ?...
Вероятно имаш предивд този грунд
Умалена снимка / Resized image
Да, можеш да му добавиш малко сива боя, но от същата серия Revell Aqua.
При малко по-голямо разреждане и пръскане с малко боя, от близко разстояние, ще се получи сравнително гладък слой грунд. (иска малко тренировки)

styna написа:
...3.Кой грунд да взема на mr. Surfacer, за не много детаилни елементи...
За пътнически самолети препоръчвам Surfacer 1200. По-голямото число показва, че е по-фин. Със Surfacer 500 могат да се имитират грапавини.

styna написа:
...4.thiner-a на ревелл би ли свършил работа за mr. Surfacer?...
По принцип Surfacer-а може да се разрежда с много неща, но от пробите установих, че е най-лесно и най-гладък слой става като се разреди с Mr. Leveling Thinner, докато стане много течен. С алтернативни разредители може да се получат странични ефекти като опесъчаване или паяжини.

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 ное 2014 14:55 
Извън линия

Ivo hobby написа:
Вероятно имаш предивд този грунд
Да, можеш да му добавиш малко сива боя, но от същата серия Revell Aqua.
При малко по-голямо разреждане и пръскане с малко боя, от близко разстояние, ще се получи сравнително гладък слой грунд. (иска малко тренировки)

Да този имам, т.к. във Варна не знам къде мога да намеря останалите грундове и взех този.
Все пак като се прибера в BG, ще пробвам със Surfacer 1200 сивия върху модел на ревелл(Совалката Атлантис 1/144), за да видя наистина колко слоя трябва след това бяла боя и дали почват да се съсипват детайлите от много слоеве боя...

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 ное 2014 16:10 
Извън линия

Ivo hobby написа:
Понеже темата е за заместители на грунда, аз обикновено използвам измиването със сапун, вместо грунд. Акрилните бои на ревел "държат" доста здраво върху пластмсата.

Мисля, че бъркаш грунда със задължителния процес на измиване на частите преди работа. Едното няма нищо общо с другото. Измиването се прави за да се премахнат разните отделители. Грундирането има съвсем други цели.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2014 09:48 
Извън линия
Потребителски аватар

GGeorgiev написа:
Ivo hobby написа:

... Измиването се прави за да се премахнат разните отделители. Грундирането има съвсем други цели.

Тука не ми станаха ясни целите на грунда. :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2014 13:31 
Извън линия

Подобряване на адхезията, изравняване цвета на основата, коригиране на грешки, които не се виждат преди боядисване, и т.н.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2014 14:26 
Извън линия
Потребителски аватар

Ако се измие (разбирай обезмасли) хубаво модела - няма никакви проблеми с адхезията.
Колкото до проявяването на грешки преди боядисването - това става най-добре със сребърна боя.
Остана само изравняването на цвета.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2014 14:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Academica написа:
Ако се измие (разбирай обезмасли) хубаво модела - няма никакви проблеми с адхезията.
Колкото до проявяването на грешки преди боядисването - това става най-добре със сребърна боя.

Ей, не се заяждай и говориш глупости и ти, не ти ходи на белите коси (опс, май нямаше бели коси :)). GGeorgiev е напълно прав с последния си пост и за тези цели нищо не може да замести грунда, особено пък за акрилни бои! За нитро и за емайл някакъв компромис може да се направи (макар да не виждам причина да не се фъсне един слой грунд) но да си играеш с акрилни бои без грунд си е като цигански секс - после питат от'де са децата.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2014 15:08 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
Academica написа:

Ей, не се заяждай и говориш глупости и ти, не ти ходи на белите коси (опс, май нямаше бели коси :)). GGeorgiev е напълно прав с последния си пост и за тези цели нищо не може да замести грунда, особено пък за акрилни бои! За нитро и за емайл някакъв компромис може да се направи (макар да не виждам причина да не се фъсне един слой грунд) но да си играеш с акрилни бои без грунд си е като цигански секс - после питат от'де са децата.

Оти да се заяждам, бре?
Аз нали си фъщя само емайлни. Грунд досега не съм ползвал. Не съм видял да става въпрос за акрилни бои и си говоря на базата на моя си опит... :geek:
Колкото за белите коси - и там не си прав. Много добре знаеш, че нямам никакви! :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2014 17:31 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Като не съм академик, чета уикипедия :study: , а там са казали, че грунда служи за 2 неща:
1. Да спира взаимодействието между боята и основата (в двете посоки т.е. боята да не повреди основата и основата да не повреди боята)
2. да увеличи адхезията (т.е. боята да се "хваща" по-здраво към основата).

Малко объркване настава с моделистките грундове, тъй като почти винаги са и micro filler (преведено май се казва течен кит).
По-добре като пример да вземем грунда за метал Mr. Metal Primer, който е без добавки като течен кит или сива боя.
Бистра течност, която според мен е добър пример за само грунд. Очевидно без възможностите за сив цвят, запълване на фуги и други свойства на течният кит.

Да, действително сапуна не е грунд!
Но понеже темата е за заместители на грунда, а аз действително използвам сапуна вместо грунд и крайният ефект е почти същият, затова го предложих. Изглежда не съм формулирал съвсем точно изречението си.
Предполагам сапуна върши работа, тъй като все пак моделистките бои са предвидени за пластмаса (ама това само го предполагам).

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 ное 2014 17:39 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Да, действително сапуна не е грунд!
Но понеже темата е за заместители на грунда, а аз действително използвам сапуна вместо грунд и крайният ефект е почти същият, затова го предложих.

Ама той сапуна си е задължителен и при използване на грунд. ако модела се остави мазен, прашен след шкуренето и т.н. никакъв грунд няма да хване, също ще се лющи от маските. Затова едното не замества другото, лично аз силно препоръчвам ползването и на измиване (обезмасляване, или почистване със спирт, там където не може да се мие) и ползването на грунд. Ако не друго, по-лесно се контролира колко и къде да се пръска боята след това.

И не че без грунд няма шанс боята да хване. Може девет пъти да хване, един да се отлюспи и то баш когато е най-невъзможно да я коригираш след това :).

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща

Всички времена са UTC+02:00