Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 13 ное 2018 04:53

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 30 дек 2013 13:44 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
@Moarein,pgp000

В:
- Питам тези които са яли смолянските картофи, стават ли за ядене?!?

О:

- Аз лично картофи не ям, ама ако ям, то най-добре маркови нарязани и бланширани ...

:) :).

Туше! :tongue:

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 дек 2013 16:38 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

panzerfaust написа:
...автомобилен грунд dupli color заслужава ли да се купи вместо един от грундовете на mr.Hobby ?...
Да започна с това, че и аз не съм ползвал автомобилния грунд :) , т.е. само маркови картофи :lol:
но мисля че нещо пропускаме:

Аз сега също се уча що е това грунд и експериментирам покрай друг модел Ту-114 - Amodel - 1:72

До колкото схванах:
* грунд - може да бъде просто бистра, прозрачна течност, която все пак подобрява сцеплението на боята с материала.
* течен кит - пак течно, но е малко по-гъсто и основната му функция е да запълва микро-пукнатини и драскотини. Ако е само кит в него няма грунд!
* комбинирани - грунд + течен кит, грунд+кит+боя и т.н.
* друга интересна функция на малко по-грубия течен кит (Surfacer 500) е имитирането на релеф.
За пример Drone добре е показал, имитиране на грапавините по бронираните машини, например тук DAK StuG III Ausf. C/D 1/35 Dragon
или тук имитиране на лед Ракета Восток - Eastern Express - 1:144

Експериментално установих, че крилата на Ту-114-ката, които са смолни, не могат да се грундират със Surfacer, ама никак не се задържа, даже с пръсти можеш да го свалиш!
Затова има разновидности ResinPrimer, което явно ще да е грунд за смола с добавен Surafcer (течен кит).
За металните детайли пък се предлага (пак на Gunze) течен грунд, който е само грунд, като вода.
Има и смесен вариант, който още не съм пробвал, Mr. Primer Surfacer, който включва грунд за смола и грунд за метал с добавен течен кит (Surfacer) т.е. всичко в едно.

Gunze предлага доста видове кит+грунд, така че на въпроса дали е добър заместител на Surfacer.... много е относително, според мен.
Стана дълго обяснение :roll: , но въпроса беше с каква цел искаш да използваш грунда/кита?

(вероятно Surfacer-а има още приложения, но аз до тук съм ги открил :study: )

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 дек 2013 16:58 
Извън линия

Ivo hobby написа:
Стана дълго обяснение :roll: , но въпроса беше с каква цел искаш да използваш грунда/кита?

(вероятно Surfacer-а има още приложения, но аз до тук съм ги открил :study: )

За тези двамата ми трябва
http://www.scalemates.com/products/img/ ... &name=t-55
http://d13z1xw8270sfc.cloudfront.net/or ... 04_224.jpg
Сигурно ще започна първо с руския тъй като все пак по-евтин и ако има беля на него да става .
Иначе ще се боядисват с акрилна боя за основен (емайл може за малките детайли евентуално) и ще ги нанасям с ревелския пулверизатор или ако не ми хареса той ще си купувам аерограф от този клошарски тип http://www.hobbyland.bg/Modeling/dvojin ... _8492.html .
Но работа ще започвам като си набавя всичко или поне почти всичко .

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 дек 2013 17:12 
Извън линия

И аз да се обадя от моя скромен опит :). Ако е само за грунд, т.е. преди нанасянето на боята и работиш с аерограф, препоръчвам грундовете на Алклад-готови за пръскане, съхнат буквално за секунди и имат изключително покритие и "захапване" (вкл. смола и метални части-разбира се измити). Недостатък е, че са много "миризливи" и най-добре да се пръскат с маска за всеки случай (то всъщност е така с повечето неща). Други, които ползвам са на АК-акрилни са и имат различни цветове (в зависимост от техниката, която се боядисва) и също са толкова добри, само където трябва да се изчака поне 24ч за съхнене.
Вече за запълване на фуги и т.н. колегите са споменали-кит (течен, обикновен и т.н.).

Това е моето субективно мнение и поздрави!

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 дек 2013 21:09 
Извън линия

Мерси !
Успех по проектите :thumleft: !

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2014 11:27 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Когато боядисвам с четка, на практика грунд не ползвам.
Все пак за да се подобри "захващането" на акрилните бои към пластмасата, като заместител на грунда (само на грунда, не и на кит-а), непосредствено преди боядисването измивам старателно модела с течен сапун и вода.
Прикачен файл:
P1040214.jpg
P1040214.jpg [ 147.78 KиБ | Видяна 439 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2014 11:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:

Аз с четка не работя. Но пък грундирам абсолютно всичко, независимо от размера на частите и независимо дали са в интериора или отвън. Това ми дава две основни неща - 1. успокоение че при последващи обработки (химия, маски и т.н.) боята няма да ми се налющи в най-неподходящото място и 2. цветово уеднаквяване на основата под боята, особено на места където има китване, смолни или фотоецвани части. Особено и някаква цветна пластмаса, каквато все повече ми попада в последно време. По този начин и прешейдинга придобива по-голям смисъл и има по-добър ефект.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2014 14:06 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
Ivo hobby написа:

Аз с четка не работя. Но пък грундирам абсолютно всичко, независимо от размера на частите...

Всеки башка луд!
Аз пък НЕ ГРУНДИРАМ и НЕ РАБОТЯ с ЧЕТКА!
Ха сега де!
Шо ке праи колегата?
Грунд или не?
Четка или не?
Много полезни съвети го посъветвахме човеко.... :mrgreen:

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2014 14:10 
Извън линия
Потребителски аватар

Academica написа:
Много полезни съвети го посъветвахме човеко.... :mrgreen:

На човеко отдавна му стана ясно, че файда от нас няма, сега да си почешем езиците и да се похвалим кой как може да си окепази модела :).

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2014 15:37 
Извън линия
Потребителски аватар

То това му е хубаво на това хоби, че импровизацията е майка на ефекта :) С изключение на няколко закони и правила при боравенето с инструментите и това е :) Аз например при първия си модел който боядисах разбрах че мога да боядисвам с четка и да докарам ефекта като от аерограф (с много шкурене на напластена боя). Естествено не е 1 към 1, ама поне ефекта горе-долу се приближава към имитация. А пък някакви мисли ми се въртят за боядисване с парче от гъба (кухненска), понеже е микрофибърна и би трябвало боята равномерно да се поставя... някой ден ще си правя експериемнти :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2014 16:13 
Извън линия
Потребителски аватар

Mилане, за моделите, които ще похабиш за тия пари по-добре си вземи един евтин аерограф (има по 30-40 лева копия разни - Фенгди, Дзюйдзябао и т.н.) и най-евтиния компресор и се научи да пръскаш. Това, дето го правиш, е чиста хамалИя и загуба на време. Времето е единственото нещо, което не можеш да си купиш. Вместо да се занимаваш с тъпотии - инвестирай навреме и се научи как се ползва инструмент, който носи повече удовлетворение от крайния резултат, и има много повече приложение.

Ако си падаш по лъскането - стани дърводелец или чистач на прозорци - поне ще спечелиш някакви пари.

Макар че... твоя си работа в крайна сметка...

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2014 18:48 
Извън линия
Потребителски аватар

pgp000 написа:
...по-добре си вземи един евтин аерограф...

Охх да, наканил съм се следващия си модел с аерограф да го боядисам, ама кога не знам :)

--------------
дискусията за аерографите е преместена в темата Аерографи
Администратор

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 ное 2014 13:32 
Извън линия

Здравейте! Нов съм във форума и главната цел с която се регистрирах е да питам за пореден път за primer-и, грундове и т.н.Пиша в тази тема, защото ми се струва най-прясна, а и не искам да пускам отделна, има доста вече такива.
Та... последния модел ми скъса нервите -Revell A350 който напрвих без никакъв грунд, та на места боята започна да се отлепва на пърчета, а и т.к. правя за момента повече самолети търся някакъв грунд който да е сив на цвят, така че да се вижда къде и какво боядисваш с бялото. Прочетох доста теми и останах с впечетление, че се препоръчва предимно Mr. Surfacer 1000 или 1200...но...имам няколко въпроса.
1.Успешно ли се пръска с него през 0.3мм дюза ?
2.Мога ли да тонирам с леко сиво Revell Basic Color White ? Доколкото знам това е също вид грунд...така, че да виждам какво правя с бялата боя по моделите...
3.Кой грунд да взема на mr. Surfacer, за не много детаилни елементи, с цел нанасяне с аерограф. Кеновете не ми вършат работа, т.к. избягвам всякакви миризливи бои(боядисвам на терасата).
4.thiner-a на ревелл би ли свършил работа за mr. Surfacer?

Ползвам предимно акрилните бои на ревел*(до сега само ревел модели), пръскам с 0.3мм дюза, компресора е хладилен с 2 влаго уловителя на ~2.2 бар, за кит ползвам Humbrol.

*Наскоро пробвах и с акрилни бои от магазина за художници във Варна, не специализирани за аерограф...и останах доста приятно изненадан от това как покрива бялото, спрямо това на ревел. Цената им е 3лв. за 15ml, но са доста гъсти и трябва разреждане.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 ное 2014 14:18 
Извън линия
Потребителски аватар

styna написа:
1.Успешно ли се пръска с него през 0.3мм дюза ? Да, съвсем нормално
2.Мога ли да тонирам с леко сиво Revell Basic Color White ? Доколкото знам това е също вид грунд...така, че да виждам какво правя с бялата боя по моделите... Пръскане с бяла боя е най-неблагодарната работа. За да получиш нормален бял цвят на финала е желателно да пръскаш върху бяла повърхност, т.е. най-добре ползвай белият сърфейсър - Mr. White Base 1000. Да, кофти е че не виждаш докъде си стигнал с пръскането, но това е съдбата ;). Иначе ако пръскаш върху сива база ще трябват много-много слоеве бяла боя!
3.Кой грунд да взема на mr. Surfacer, за не много детаилни елементи, с цел нанасяне с аерограф. Кеновете не ми вършат работа, т.к. избягвам всякакви миризливи бои(боядисвам на терасата). Mr. White Base 1000 за бяла, жълта или червена повърхност или Mr. Surfacer 1000 ili 1200 за всички останали случаи.
4.thiner-a на ревелл би ли свършил работа за mr. Surfacer? Или Mr. Color Thinner с тъмносиният етикет или технически ацетон от железарията

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 ное 2014 16:07 
Извън линия

Да питам аз преди боядисване ми ли модела и мина ли го с 2000 шкурка, за да не е гланцова пластмасата?
Аз грунд ползвам само ако трябва да се запълват работи с кит.
Сега права един Крусейдър и скоро ще има снимки на боядисване без грунд. Само с мината повърхност със шкурка колкото да "разраниш" пластамсата. Боята си седи перфектно после, дори и като слагам тиксо и го махам съответно.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4 Следваща

Всички времена са UTC+02:00