Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 22 ное 2019 02:51

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 16 дек 2014 10:19 
Извън линия

Както обещах, ето какво се получава след :
щателно измиване и обезмасляване(със спирт), поставяне на два слоя mr.Surfacer 1200, първия със сравнително малко количество mr.Color Thiner, а втория с по-голямо. Съжалявам, но не направих снимка на целия модел сив.
Следван от 3 слоя Revell Aqua 301, нанесени през около час, разредени с безцветен спирт за горене :). Може би трябваше и 4ти слой докато се покрие максимално добре, т.к. на много силна дневна светлина се вижда сивкав отенък, но свърших боята. За щастие ефекта от грунда е на лице, нямах и едно местенце където бялата боя да се обели или да се отчупи.Страхотно хваща върху този праимър, но трябва белия вариант, т.к. на места с толкова много слоеве бяла боя, някой детайли започват да изглеждат леко размити, или по точно уедрени.

Edit: Следващия модел го направих вместо с mr.Surfacer 1200 използвах Revell Basic color. Нанесен е почти(използвах Revell Aqua color mix за разредител) по същият начин както mr.Surfacer 1200, но ефекта е никакъв. Отново боята започна да пада от едно тиксо и то барабар с праймъра :(, а повърхността беше обезмаслена, измита и т.н.

Ще си вземи и mr.Surfacer 1200 бял и ще ползвам него, явно тези грундове на акрилна основа не струват!

Прикачени файлове:
Коментар на файла: Revell Basic Color
20141226_105909.jpg
20141226_105909.jpg [ 81.94 KиБ | Видяна 404 пъти ]
Коментар на файла: mr.Surfacer 1200
Shuttle.jpg
Shuttle.jpg [ 326.73 KиБ | Видяна 453 пъти ]

Последна промяна от styna на 26 дек 2014 11:12, променено общо 3 пъти.
Нагоре
МнениеПубликувано: 16 дек 2014 12:01 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Много добре се е получило :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 ное 2019 20:32 
Извън линия
Потребителски аватар

Имам конкретно питане, въпреки че изчетох цялата тема. Така и не успях да стигна до отговора, който ми е нужен.

Имам следната ситуация. Правя модел, на самолет, който от много-много отдавна искам да завърша. И ми тежи като камък. Модела е стар и леко "дървен". Което налага доста корекции, по корпуса, запълване на не една или две фуги с кит. Реално, нито една снадка на два детайла не ляга перфектно и се налага да бъде допълнена с кит. Шкуренето, преработките и местата запълнени с кит, все пак остават някакви следи.

Имам нужда да изравня всичко това, преди боядисване. Да залича фините драскотини и дефекти и да създам по-равна, до колкото е възможно повърхност на самолета, който правя. Основно да залича дребни неравости преди поядисване. След това да мога да нанеса основният цвят боя, който е един (целият корпус е един цвят). Следователно боята да хване и тук има още един тънък момент - почти на 100% се случва, финото боядисване, вместо да заличи, то кара дефектите на модела да изпъкнат. Аз искам след боядисване, да дозалича максимално дефекти по корпуса от обработката на пластмасата.

Не знам дали от дългото ми описание стана ясно какво искам. :? С две думи, искам да си грундиран самолета, с грунда да прикрия следите от шкурене, китосване, да положа основа за боядисване и финалният слой боя да предадте на корпуса, що-годе добър външен вид.

Не знам какъв грунд да ползвам. Давам директен линк към ХобиКулт и тяхната секция. Просто не знам на кое да се спра. Не знам и какво означават и тези цифри : 1000/1200/500. Това като при шкурките ли? Какво е?

http://www.hobbycult.com/index.php?cPath=32_652

Да не забравя. Модела е на самолет, в мащаб 1/72, с вдлъбната разшивка. Не много прецизна и не много вдлъбната. :roll: Т.е. много дебел слой грунд, боя и други химии, може би ще заличи част от нея. Друго не знам какво да обясня. Всъщност има още нещо.
Експериментирал съм си със спрей на Cosmos (черен), получава се. Пръскам модела с него, правя го изцяло черен. Това става като грунд. После боя отгоре. Създават се някакви ефекти по корпуса. И като решение - го бива, защото точно това прави - заличава по фини дефекти (но понякога изкарва на показа други .. хах)

Този път ми се иска да пробвам с грунд, на какъв мога да се спра?
Благодаря!

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 ное 2019 23:51 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво написа:
...Не знам какъв грунд да ползвам. Давам директен линк към ХобиКулт и тяхната секция. Просто не знам на кое да се спра. Не знам и какво означават и тези цифри : 1000/1200/500. Това като при шкурките ли? Какво е?

Иво, това е едрината на медиума: по-голямо число = по-фин материал. Тези числа са за сърфейсърите. По същата логика има ситни и едри грундове (primer). Някои няма как да ги знае човек едри ли са, ситни ли са, защото нямат означения. Това, което споменаваш за черната боя е де факто същото - използваш определен медиум (боя в случая) като грунд. Грундовете обикновено се нанасят по-лесно от боите и имат по-добра връзка с материала.
Продуктите, които посочваш могат да те объркат с имената си.
Surface primer си е грунд. Имам на Тамия белия и сивия в стъклено бурканче, фини си и двата, адски ме мързи да ги ползвам заради чистенето на аерографа след употреба. Тия във флаконите са поне пръскаш и "фърляш" (като във вица "ово е живот, ово е стандард"). :mrgreen:
Mr. Primer Surfacer e като ехидната: хем с козина, хем яйца снася, грунд+сърфейсър.
Сигурен съм, че на пазара има автобояджийски (или други) грундове с подобни или по-добри качества за по-ниски цени. Поне флаконите са им по-големи!
Изображение
Това, което искаш да постигнеш (заличаване на драскотини, запълване на микрофуги, ако има разлика между материал и кит, запазване на разшивката) е възможно с кой да е от средните и фините грундове.

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 ное 2019 10:08 
Извън линия
Потребителски аватар

CANSO, благодаря ти за отговора. Много! :salut:
От както пуснах запитването си, тъй като нямаше известно време отговор. Отново се наложи да търся информация по чуждомо. Доста се порових в чужди канали за моделизъм, сайтове и т.н. От там и визуално придобих представа, за нещата. Различни варианти, производители. Не знаех например, че има грунд, който е в шишенце и може да се пръска с аерографа, или да се нанася с четка.

От събраната информаци и базирайки се на твоя коментар, насочил съм се към това:
http://www.hobbycult.com/product_info.p ... s_id=58089

В конкретният случай... надявам се, това да е решението. Най-вече е спрей, да пръскаш, свършва и хвърляш, нищо не миеш и не чистиш.
Нещо към твоя коментар: За кратко се замислих за автомобилните грундове, но ме е страх, че може да са груби и напластяващи и да се пресоли манджата. Не съм пръскал с такъв.
Малко ... честно казано ме е страх. Не знам дали ще бъде същото като с моделисткият грунд.

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 ное 2019 10:23 
Извън линия

Внимавай с дезодоранта. Мощна струя и несвикнала ръка ще олее модела за миг.
Инак, това, което си избрал върши чудесна работа. А за предният ти пост- няма
грунд, боя и каквото и да е, което да заличи или изравни недошкурен кит. :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 ное 2019 17:51 
Извън линия
Потребителски аватар

Мисля, да пробвам със спрея, най-малкото ще дръпна един облак настрани някъде.
Относно недошкуреният кит .. не точно това имам предвид. Старая се максимално да го приравня с повърността. Просто като шкуря, макар и да се старя, често драскам и около мястото, пластмасата. Така близките места, често стават фино надраскани от шкурката. Или пластмасата леко се матира.
Говорим за следи, които обикновено след боядисване изчезват, но в някакъв случай, като се загледа човек си личи.

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 ное 2019 20:56 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, не мога и не искам да ти давам съвети за немоделистки грундове, за които ти се съмняваш, че може да са груби. Това, което аз ползвам е много фин бояджийски грунд за пластмаса, който се нанася идеално, не потича, не се разлива, прави "облак", а не струя, съхне за минути и т.н. Ако нямаш същия, няма как да ти докажа качествата му нагледно. Във всеки случай след доста експериментиране, "трошене на пари" за тестове и т.н., всеки стига до нещо, което му харесва. Това, което си избрал сигурно ще ти свърши работа, пробвай малко настрани и си движи бързо ръката със спрея насам-натам.
Последното, което не споменах по-горе е, че след подобно грундиране вероятно ще ти трябва да нанесеш тук-таме корекции с много фина шкурка (1500 и нагоре номерация). Аз пак използвам немоделистки помагала: шкурки за нокти на мека основа (не дърво или метал, а дунапрен).Последната "шкурка" обикновено е за полиране на ноктите - с нея полирам грунда.
По-долу прилагам 2 снимки на обект, сглобен от различни части (да не кажа парчетии), предимно играчки, но също и от модели. Някои от частите не са от полистирол (стирен), а от мека пластмаса или метал. След шлайфане, китване на фуги и по-големи дупки с поне 3 вида китове, запълване на други фуги с каноконолит и какво ли не още, обектът беше грундиран със спрей-грунда, който описвам по-горе. Добре се вижда особено на тялото в средата, как разликите между материали, кит и т.н. са изчезнали. Фината структура на двата странични обема (подобна на люспи) се запази идеално.
ИзображениеИзображение
Успех! :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 ное 2019 10:04 
Извън линия
Потребителски аватар

valcad написа:
... А за предният ти пост- няма
грунд, боя и каквото и да е, което да заличи или изравни недошкурен кит. :)

Включвам се късно, ама да подкрепя Набора.
Всяка механична обработка оставя своя отпечатък. Нарича се технологична наследственост. Ако са ти бая големи дерюгите от шкуренето, грунда няма да ги прикрие. Докарай го до възможно най-перфектното състояние и тогава грундирай.
За да не стане като оня виц: Зидал зидаря, пуснал отвеса и видял, че стената е крива, ама си рекъл "Той мазача ще го оправи". Дошъл мазача, мазал, клепал, ама пак останала крива стената. Видял, ама си рекъл "Той шпакловчика ще я изравни". Дошъл шпакловчика, плескал, гладил, шкурил - стената пак не е като хората. Рекъл си "Той бояджията ще я оправи".
Та те така. :geek:

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 ное 2019 10:14 
Извън линия
Потребителски аватар

CANSO написа:
.... използвам немоделистки помагала: шкурки за нокти на мека основа (не дърво или метал, а дунапрен)....

И другият Набор да подкрепя:
Той за ей те тия мат`ряли хортува. И язи ги ползУвам. Има ги във всеки "дамски" магазин. Най-голям избор - в дрогерии "Lilly".
Прикачен файл:
шкурки-полиране-нокти.jpg
шкурки-полиране-нокти.jpg [ 63.04 KиБ | Видяна 25 пъти ]

Прикачен файл:
шкурка за нокти.jpg
шкурка за нокти.jpg [ 17.58 KиБ | Видяна 25 пъти ]

Прикачен файл:
шкурка за нокти 2.jpg
шкурка за нокти 2.jpg [ 11.31 KиБ | Видяна 25 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 ное 2019 16:35 
Извън линия
Потребителски аватар

Academica написа:
CANSO написа:
.... използвам немоделистки помагала: шкурки за нокти на мека основа (не дърво или метал, а дунапрен)....

И другият Набор да подкрепя:
Той за ей те тия мат`ряли хортува. И язи ги ползУвам. Има ги във всеки "дамски" магазин. Най-голям избор - в дрогерии "Lilly".

Бравос, баш тез' са. Аз такива снимки така и не успях да постна, но твоите са идеални! :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 ное 2019 16:45 
Извън линия
Потребителски аватар

CANSO написа:
....
Бравос, баш тез' са. Аз такива снимки така и не успях да постна, но твоите са идеални! :thumright:

Божкееееее......
И аз да направя един път нещо като хората .... :biggrin:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 4

Всички времена са UTC+02:00