Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 27 май 2017 22:28

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Лакиране
МнениеПубликувано: 30 юли 2014 15:26 
Извън линия

valcad написа:
Владо, със спрея също няма да имаш никакви проблеми.
И аз бях малко скептичен, ама ми пасна на ръката и съм доволен.

Абе то всички така казвате, ама аз какъвто съм гъзорък хич не смея да рискувам :lol: ! Абе ще фъшна в крайна сметка с Алклада, така или иначе в/у него за финал ще има поне една ръка емайлен полумат. А пък дедо ви Гънзе като го фалите толкоз ше взема най-накрая да го пробвам ама няма да е точно сега, че нито имам желанието, нито времето да си го поръчвам баш сега.

П.П. Ако се осера нещо с лака няма да ми е за първи път :biggrin: :biggrin: :biggrin: !!!

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 юли 2014 10:35 
Извън линия

Такаааа, опитах да намеря по-подходяща тема, ама нещо не случих та ще го напиша тук.
Вчера определено не ми беше ден и се случиха куп свинщини за които мисля своевременно да ви информирам, че да не гризнете и вие дървото някой път!
1. Никога, ама никога не се опитвайте да почиствате боядисана с нитро боя повърхност със спирт - нитроцелулозата се изтрива на момента /в пъти по-бързо дори от акрил/;
2. Не маскирайте в/у нитроцелулоза с Орамаск 810 - остава много лепило, а и отпаря боята ако е хванала по-хлабаво /в/у емайл и акрил няма никакъв проблем/. За почистване на лепилото използвайте парче тамийска лента, след няколко залепвания-отлепвания обира всичко. За нищо на света не използвайте спирт /погледнете пак т.1/!
3. Е сега ме чака голямата хурка - трябва да ошлайфам около отпраното парче боя, както и около изтритото със спиртния тампон /за второто ще е по-лесно, че само тънко пръснатата целулоза ще трябва да шкурна, ама там дето се отпра с маската отпра не само нитрото, ами и подложката от няколко слоя тамийски акрил чак до грунда/ и проблема не е толкова в това, че ще трябва да се шлайфа, а че ще трябва да се шлайфа червено което предполага тотално осиране и порозовяване на околната повърхност. Единствено ме крепи надеждата, че с малко сапун и много вода накрая всичко ще се измие без допълнително да пострада боята :evil: !
Стискайте палци всички поправки да се получат и да няма повече издънки!!!

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 юли 2014 10:45 
Извън линия

KONGO79 написа:
....Е сега ме чака голямата хурка .....

Ама въобще не ти е скучно :D :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 юли 2014 10:45 
Извън линия
Потребителски аватар

KONGO79 написа:
2. Не маскирайте в/у нитроцелулоза .... а и отпаря боята ако е хванала по-хлабаво /в/у емайл и акрил няма никакъв проблем/.

В случая подозирам че не е проблем маскиране в/у нитробоята, а факта че нитробоята е положена върху акрил. Макар и често да няма видими проблеми, всички, ама всички производители на нитробои, вкл. производителя на твоята боя, а и във всички форум препоръчват да не се пръска нитро върху акрил. Е, аз винаги пренебрегвам това правило, но то не е измислено напразно :). Същата нитробоя, която си ползвал ако си я пръснеш направо върху грунда (че и върху гола пластмаса) маскирай с каквото щеш - не мож' я отпра, изключително здрава е.

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 юли 2014 11:36 
Извън линия

valcad написа:
KONGO79 написа:
....Е сега ме чака голямата хурка .....

Ама въобще не ти е скучно :D :D

Ама никак, да го ева!

Нагоре
МнениеПубликувано: 31 юли 2014 11:49 
Извън линия

McVess написа:
KONGO79 написа:
2. Не маскирайте в/у нитроцелулоза .... а и отпаря боята ако е хванала по-хлабаво /в/у емайл и акрил няма никакъв проблем/.

В случая подозирам че не е проблем маскиране в/у нитробоята, а факта че нитробоята е положена върху акрил. Макар и често да няма видими проблеми, всички, ама всички производители на нитробои, вкл. производителя на твоята боя, а и във всички форум препоръчват да не се пръска нитро върху акрил. Е, аз винаги пренебрегвам това правило, но то не е измислено напразно :). Същата нитробоя, която си ползвал ако си я пръснеш направо върху грунда (че и върху гола пластмаса) маскирай с каквото щеш - не мож' я отпра, изключително здрава е.

Ами честно да ти кажа баш в маскирането е проблема. И по-скоро в лепилото на маскиращото фолио. Никаква реакция и съответно оставане на лепило в/у нитроцелулозата не наблюдавах при използване на тамийска лента /неслучайно, в последствие, с нея изчистих остатъците от лепило по "слънцата" като лепих и отпарях яката без никакви проблеми/, обаче лепилото на Орамаск-а по някакво причина остава по нитрото и държи много яко, а отстрани на акрила си се държи напълно нормално. Това ме навежда на мисълта, че се получава някакво взаимодействие м/у нитрото и лепилото. Както и да е, снощи залепих оригиналните маски около двете "палачинки" които пострадаха и ръснах няколко ръце Алфа ред за да се получи по дебел слой и тази вечер ще шлайфам с фините шкурки без да махам маските, да видим какво ще се получи.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 авг 2014 12:55 
Извън линия

Веско, колко време го чакаш да съхне гланца на Алклад преди да го полираш?

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 авг 2014 13:01 
Извън линия
Потребителски аватар

KONGO79 написа:
Веско, колко време го чакаш да съхне гланца на Алклад преди да го полираш?

хахаха, не е ли изсъхнал още? :) :)

Доколкото си спомням два-три дни бях изчакал, за всеки случай.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 авг 2014 13:25 
Извън линия

На трийстата минута беше сух на пипане, ама викам да питам, че да не стане ойт ;) ! Значи ще изчакам за всеки случай до утре и ще се мятам с шкурките.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 авг 2014 13:51 
Извън линия
Потребителски аватар

KONGO79 написа:
... ще изчакам ... до утре и ще ... мятам ... шкурките.

Дотогава - мятай бири... :geek:

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 авг 2014 14:07 
Извън линия

Academica написа:
KONGO79 написа:
... ще изчакам ... до утре и ще ... мятам ... шкурките.

Дотогава - мятай бири... :geek:

Те бирите са по подразбиране - животворните еликсири се приемат 24/7, 365 дни в годината :geek: ! Без течни стимуланти много треперят кунките!!!

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 авг 2014 20:05 
Извън линия

Искам и аз да попитам за тия лакове, при пръскане с гланц, седи гланцов ама повърхноста е леко ... хм грапава или зърнестта, как да реша този проблем?

Порблем две при пръскане с мат лак, е не става БАШ мат, ами нещо като полугланц, защо се получава така?
Може да видите резултата след мат лак в темата ми за Ан-2 в раздела 1:72 мащаб. Лаковете са на Мистър Хоби.

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 авг 2014 12:52 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Myth_72 написа:
...при пръскане с гланц, седи гланцов ама повърхноста е леко ... хм грапава или зърнестта, как да реша този проблем?...
С повечето гланцови лакове се получава този ефект. Май го наричат ефект "портокалова кора".
Може да се намали с използването на забавител на съхненето, по-ниско налягане и други трикове, но аз поне не съм успял да постигна гладка гланцова повърхност само с аерографа.
Ако правя модел, който трябва да стане много гланцов, след пълно изсъхване на боята полирам със шкурки и полир-пасти. За да не се протрие и боята, лака трябва да е на по-дебел слой или няколко слоя.

Myth_72 написа:
...при пръскане с мат лак, е не става БАШ мат, ами нещо като полугланц...
може да е проблем с недостатъчно разбъркване на лака. Виж тук говорехме за същото

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 авг 2014 19:37 
Извън линия

Благодаря, мда явно това са отговорите на въпросите ми :).

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 май 2015 21:27 
Извън линия

На Gunze Mr.Hobby серията гланц лаковете по колко време ги чакате да изсъхнат, преди няколко часа пръснах, уж вече на пиапне сух, ама пробвах на място което няма да се вижда като задъжа пръст и си оства отпечатък :(

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+03:00