Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 ное 2017 19:27

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 13 сеп 2013 01:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Моделът на F-14 и боите за него са вече налични! :thumright:

Имам едно друго питане.
Снощи разглеждах един блог, на някакъв моделист. Той подробно, в снимки описваше как е направил един E-2C Hawkeye, М1/144 (мащаба и модела нямат особено отношение към въпроса ми). В материала за боядисването беше снимал как е направил подчертаване на разшивката преди основните цветове (или както се нарича - "прешейдинг") с черен маркер! Беше очертал всяка линия с маркер. След това беше нанесъл цветовете от камуфлажа - два цвята: сив и бял. Интересното беше, че след боядисването видимо от снимките нямаше проблеми с модела, дори резултата беше на много високо ниво, без разлика от нормалното правене на този ефект с аерографа. Цветовете бяха претъпили яркостта на черното и то се виждаше леко под основните цветове, дори под бялото.
Питането ми е свързано точно с това - може ли да се прави така подчертаване на разшивката, с черен маркер и то преди основното боядисване? Дори след като се види на снимка изглежда някак нереално. Пробвал съм да нанеса цвят върху небоядисана пластмаса с маркер и то не се получава особено, а после отгоре и цвят да се пръсне ... :scratch: съвсем нещо не ми се вързва.
Смятате ли, че такъв начин на правене на прешейдиг би вършил работа? Няма ли после да развали боята или да изчезне на места, да се изтрие или по-лошо, да направи някаква реакция цвета на маркер с боята и да я развали или надигне? Дори да не може да хване върху модела?
Също и, защото четох и това в една статия на един руснак, където са обяснени различни техники на прешейдинг.

Цитат:
Из той же "оперы" и попытки чертить линии маркером. Сам пробовал, знаю. Маркер не нужен и, попросту, вреден, ибо имеет такую противную особенность, как "вылезать" из-под краски и портить уже почти законченную модель.

До колкото мога да разбера, пише, че не е препоръчително да се ползва маркер, защото ще развали модела. :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 сеп 2013 07:56 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво написа:
(мащаба и модела нямат особено отношение към въпроса ми)

Всъщност има.
Не е невъзможен такъв подход, но лично аз не виждам смисъл. Дори и за 1/144. Идеята не пришейдинга е да придаде неравномерност на боята около панелните линии без да има резки граници. Там обикновено светлата боя потъмнява в резултат на зацапвания, леки деформации на панелите и т.н. Затова и когато се прави с аерограф линиите на пришейдинга не е необходимо да са идеално прави или с еднаква дебелина, даже напротив - неравномерността дава по-голям реализъм. Основния ефект се постига после с основния цвят, като с него покриваме пришейдинга до степен, която ни харесва.

С маркера е обратно - прави и равни линии точно по линията на разшивката, при това доста ярки. И няма начин после с основната боя да си "играем" с покривността в достатъчна степен. Има резон използването на тънък маркер точно заради мащаба, да са тънки линиите. Но според мен смивката след боята ще свърши абсолютно същата работа - тънки тъмни линии върху разшивката.

Цитат:
Няма ли после да развали боята или да изчезне на места, да се изтрие или по-лошо, да направи някаква реакция цвета на маркер с боята и да я развали или надигне? Дори да не може да хване върху модела?

Това е малко вероятно, много зависи от хим. съставките на маркера и типа на боята, трябва да се експериментира, но по-скоро няма да има такъв проблем. Но че гледката няма да е от най-красивите съм почти убеден.

Мое мнение - за 1/144 не ползвай прешейдинг, освен ако не си голям майстор с дюза 0,15. С маркер недей.

П.П. Имаме един колега във форума, който е ползвал маркер за подчертаване на разшивката след боядисване и се беше получило доста добре, но това е съвсем друга техника, а ако той желае може да разкаже.

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 сеп 2013 10:11 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво написа:
...Питането ми е свързано точно с това - може ли да се прави така подчертаване на разшивката, с черен маркер и то преди основното боядисване? ...

Казачето е право!
Маркерът след време "избива" на повърността! Ще си съсипеш модела. :study:

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 сеп 2013 11:03 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumleft:

Ясно, разясни ми се чуденката. :) Стана ми интересно като видях ревюто в блога, не бях виждал някой да го прави по-този начин. Аз също имах едно вътрешно предложение, че в един момент маркера може да избие, а и така беше на снимките - линиите по корпуса бяха прави, почти като по конец.

:salut: Благодаря за разяснението! :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 сеп 2013 19:11 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, негативните страни при използването на маркер, споменати вече по-горе, са много добре описани в тази статия, както с думи, така и със снимки. Мисля, че крайният резултат е ясен.

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 сеп 2013 22:42 
Извън линия
Потребителски аватар

CANSO написа:
негативните страни при използването на маркер

Това е ужасно грозно! :o Взех си поука и никога няма да ползвам маркер с тази цел.
Мерси за разяснението, научих нещо ново :study: :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 сеп 2013 09:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Лакираш с акрилен лак здраво преди и след нанасянето на маркера и няма проблем.http://model.airgroup2000.com/viewtopic.php?f=93&t=2901 За камуфлажа ползвах маркер и модела все още си изглежда така, маркера не е просмукал в боята.В момента довършвам един Хочкис 35 със същия камуфлаж пак правен с маркер. ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 сеп 2013 15:42 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

значи трбва да има комбинации между видове бои и видове маркери, които да са безопасни.

Това с акрилния лак за обезопасяване на всички маркери ли важи?
или ако някой има информация кои марки бои+маркер са съвместими?

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2

Всички времена са UTC+02:00