Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 ное 2017 19:22

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 18 дек 2013 20:52 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
pgp000 написа:
Точно трима българи се оплакват от нея

Добре де, тия тримата имат проблем, направили са си труда да намерят разрешение за него и са го споделили с останалите. На теб къде ти е проблема, та се опитваш да обезсмислиш усилията им?

Aз с който и да е от вас проблеми нямам, нито имам какво да деля, освен това разрешение на проблема в темата не виждам. Виждам мнение като в една тема за моделистки магазин, в която личното преживяване се превърна в азбучна истина. Следва кратък анализ.

Описана е опитната постановка показани са снимки - мегаяко и правилно. В случая имам проблем с формулирането на темата и представените изводи:
Код:
Акрилни бои на Gunze- особености и начин на употреба

постулативно вместо информативно. В момента ситуацията е
Код:
Аз имам проблеми с гланцовата акрилна боя на Гънзе - ерго всички ще имате проблеми с тях
.
Темата би била значително по-коректно наименована
Код:
Иво Хоби - моите опити с боите на Гънзе

или
Код:
Моите проблеми с акрилите на Гънзе

и т.н. И в тоз ред на мисли ще коментирам изводите на автора като предложение за решение.
Цитат:
В момента боядисвам Gunze акрила основно с Revell Aqua разредителя и мога да кажа само за този разредител (другите не ги помня).

Много полезно би било авторът да отговори на въпроса
Код:
Използвам разредител на друга фирма - работи ли, или с него имам същите проблеми като с фирмения, или както когато разреждам с вода (защото това също е възможно)?

Следваща точка.
Цитат:
Различните боички (всички от серията Gunze Hobby Color) идват различно сгъстени, така че точна пропорция трудно мога да кажа.

Различните бои имат различна покривност според цвета и идват различно УТАЕНИ - зависи колко време са висяли на рафта в магазина. Да, имах проблем с една боя, който се оказа решен с пресипването на "оцъкленото" в друг съд и доразреждане на утаеното докато се получи използваема боя.
Цитат:
За работа с четка трябва да се разреди значително повече от обикновено. Като съотношението мисля, че е от 1.5:1 разредите/боя до към 3:1 разредител/боя (зависи колко е гъста боята)
При по-малко разредител боята не си променя свойствата (т.е. саморазтваря се от следващия слой), въпреки че изглежда добре разредена.

Ако пръскам с аерограф разреждам около 1 до 1.5:1 разредител/боя
за четка някъде около 2 до 2.5:1 разредител/боя

Чудесно, много информативно! Като цяло с четка става.
Цитат:
А, и още нещо, което забелязах при последните проби. Боите се утаяват бързо, отгоре изплува разредител, а на дъното е боята.

Всички бои се утаяват, ако можеш да сравниш с друга боя тогава вече можеш да кажеш дали е "бързо" или "бавно". Към момента за мен тези бои не се утаяват повече от емайлите например, спрямо Vallejo са непоклатими (ама те са готови за арограф).
Цитат:
Преди боядисване е хубаво да се разбърка добре първо боичката, а след това в някакво легенче да се забърка боя с разредител и пак да се разбъркат добре.

Валидно е за абсолютно всяка боя.

Темата с акрилите сме дискутирали многократно на срещите откакто има стабилна наличност на двете японски марки, и винаги съм предлагал решението, казал съм откъде съм купил спирта, предлагал съм да отсипя за тест и т.н. Както McVess също е забелязал боята се разрежда със същия този спирт. Значи няма да се случи нищо страшно, ако някой си купи едно шише и пробва с него. Уви до този момента са описани само проблеми.

Колеги споделиха, че добавят Mr. Color Thinner към тамийския Х-20, за да им съхне по-бързо Gunze-акрила - можете да питате LZ-BTA по този повод, да пробвате и да споделите.

Накратко темата може да бъде полезна на всички с преформулиране на темата и едно обобщение под постинга тип "Какво работи vs какво не работи", вместо "Гънзе плащат на цял свят да не им се разкриват кусурите, дето само ние сме ги намерили".

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2013 22:56 
Извън линия

pgp000 написа:
В случая имам проблем с формулирането на темата и представените изводи

Друг ти е май проблема на тебе, мойто момче. И с него вече от десетилетия се занимава цяло течение в медицината. :salut:

Моля спазвайте добрият тон във форума и се въздържайте от обиди и квалификации. Тук сме за да си помагаме и споделяме мнения и опит а не за да се обиждаме!
От администрацията

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2013 23:24 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

А, критиката на pgp000 е добра. Трябва да има и аргументирани критики.

Всъщност действително целта ми е била да покажа някакъв резултат. Писането и правилното изразяване хич не са ми силната страна, така че напълно съм съгласен по този въпрос има какво да се желае.

Все пак това е форум, няма редактори, всеки се изразява както може. И по мое мнение така трябва да бъде, иначе хората ще спрат да пишат.

Само не съм съгласен с препоръката, да се смени темата, че всичко идва от мен. Както обясявам в началото "решението" дойде случайно от друг човек, аз само направих теста, снимките и публикувах резултата.

Ако имах тази информация по-рано нямаше да си пребоядисвам модела. Но това по никакъв начин не ме спира следващия модел да го направя именно с тези бои, тъй като вече има информация за възможностите им и начина им на употреба, а и са налични почти в пълната си гама в България в няколко магазина.

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 дек 2013 10:07 
Извън линия
Потребителски аватар

theolddog написа:

Друг ти е май проблема на тебе, мойто момче. И с него вече от десетилетия се занимава цяло течение в медицината. :salut:

Съжалявам че поста ми започва малко в страни от темата, но господин TheOldDog е регистриран в началото на октомври и има само 4 поста, два от който категорично в разрез с добрия тон във форума. Моля администрацията да му обърне специално внимание и следващия път просто да му даде един бан.

По темата - ползвам основно акрилите на Gunze и Tamiya и един два пъти ми се е случвало да няма пълно засъхване на гланцовите бой на Gunze. От както замених Mr. Aqueous Thinner със Mr. Leveling thinner, като основен разредител, нямам никакви такива проблеми с аерографа. Когато обаче ползвам бойте на четка, Mr. Leveling thinner винаги разтваря долния слой. Препоръчвам втори, трети и т.н. слой да се разрежда с нещо друго - например вода.

Поздрави,
Сашо

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 дек 2013 11:21 
Извън линия

И аз да си кажа :) И с двата акрила нямам никакви проблеми, като ги разреждам
само със спирт от аптеката /90%/ Пръскани са на пластмаса, метал, смола, дърво
картон и инертни материали, наистина при мен проблем със съхненето не е излязъл.
След пръскане, едно казанче спирт с аерографа го прави нов. На два-три модела
го разглобявам и го минавам във виброваничка, за всеки случай

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 дек 2013 11:47 
Извън линия
Потребителски аватар

valcad написа:
...На два-три моделаго разглобявам и го минавам във виброваничка, за всеки случай

Аз тоя етап го пропускам, щото ръцете ми така и така си вибрират... :geek:
:D

Нагоре
МнениеПубликувано: 19 дек 2013 22:47 
Извън линия
Потребителски аватар

Ето два модела, по които съм боядисвал с гланцови акрили на Gunze и Tamiya върху Surfacer 1200 - резултатите са видими с просто око.

Изображение
Пилотската кабина e боядисванa с Gunze върху Surfacer 1200 - два смесени гланцови цвята, разредени с вода от чешмата.

Gunze - три гланцови сиви един върху друг, разреждани с ИПС върху Surfacer 1200 с аерограф. Отгоре има още бои и ефекти.

Изображение

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2

Всички времена са UTC+02:00