Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 22 ное 2017 22:20

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 11:18 
Извън линия
Потребителски аватар

Вече си имам аерографче :spiderman: от Hobbyland, където е комплекта аерограф+компресор. Засега всичко ми е ясно и даже направих първия тест вчера късно на нощна светлина... и хм, по-добре ще е на дневна светлина :)) И си ъпнах инвентара с малко препарати, и имам няколко стари самолета само сглобени(залепени), и няколко фанара за опити, и днес цяяяял ден ще се занимавам с боядисване... и си отварям нова тема :) Тъкмо да ви запозная и с два мои модела които съм ги правил преди честно казано не знам колко години, ама мисля че са някъде около 10. И двата са в 1/72 - F-14 и Apache хеликоптера. Знам че откъм залепяне са пълна мъка, ама целта ще е само да пробвам различни начини на боядисване да посвикна малко с аерографа и да постигна визията на F-35, и чак тогава ще мина на "реалния" самолет. Ето няколко снимки на "голите пластмаси":
Прикачен файл:
photo 1.JPG
photo 1.JPG [ 191.92 KиБ | Видяна 640 пъти ]

Прикачен файл:
photo 2.JPG
photo 2.JPG [ 381.08 KиБ | Видяна 640 пъти ]

Прикачен файл:
photo 3.JPG
photo 3.JPG [ 218.57 KиБ | Видяна 640 пъти ]

Прикачен файл:
photo 4.JPG
photo 4.JPG [ 192.98 KиБ | Видяна 640 пъти ]

Като силуети само са най-яки:
Прикачен файл:
photoee 4.JPG
photoee 4.JPG [ 53.65 KиБ | Видяна 640 пъти ]

Прикачен файл:
photoee5.JPG
photoee5.JPG [ 43.86 KиБ | Видяна 640 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 11:21 
Извън линия
Потребителски аватар

Ден 1

:?: До колко Mr.Surf 1200 може да се наслоява и дали си заслужава аджеба да запълня допълнително плоските вдлъбнати панели на F-35, за да могат още мааааалко една идея да се поизравнят с гигантските изпъкнатини...

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 11:40 
Извън линия
Потребителски аватар

Зидал зидара, зидал - цял ден. Слязал от скелето. Погледнал стената - крива. Почесал се под шапката от вестник, па махнал с ръка и рекъл - мазача ще я оправи.
Дошъл мазача. Измазал. Слязал от скелето. Погледнал стената - изтумбена посредата. Па махнал с ръка и рекъл - бояджията ще я оправи.
Дошъл бояджията .... Па не могъл да я изправи.
:geek:

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 12:23 
Извън линия
Потребителски аватар

Academica написа:
Зидал зидара, зидал - цял ден. Слязал от скелето. Погледнал стената - крива. Почесал се под шапката от вестник, па махнал с ръка и рекъл - мазача ще я оправи.
Дошъл мазача. Измазал. Слязал от скелето. Погледнал стената - изтумбена посредата. Па махнал с ръка и рекъл - бояджията ще я оправи.
Дошъл бояджията .... Па не могъл да я изправи.
:geek:

:thumleft: :geek: :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 12:48 
Извън линия
Потребителски аватар

hahhahh :geek: е, аз пък мисля че ще се справя... само дето забравих да си взема АМД разредител и че сега ще ходя да издирвам такъв разредител...

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 12:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Milan Mitev написа:
е, аз пък мисля че ще се справя...

Дано си разбрал иносказателният изказ на инж. Цанков, а именно че боята не може да скрие недостатъци от етап сглобяване - фуги, неизшкурено лепило и кит, всмукнатини и т.н. Напротив, подчертава ги допълнително.

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 13:06 
Извън линия
Потребителски аватар

@ Academica: браво, добре казано

@ Милан: не схващам точно какво искаш да направиш, но доколкото разбирам, искаш да наслоиш сърфейсър за да "покачиш нивото" на пластмасат и изпъкналите части да не са толкова изпъкнали? Сигурно ще стане, но ще има своята цена откъм загуба на разшивка и детайли т.е. ще трябва да преразчертаеш на места разшивката, понеже ще стане по плитка. Иначе може и да се получи.... горе долу, аз бих направил обратното - да смъкна малко от надигнатото ама кой каквото го кефи и работи при него.
Успех

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 13:26 
Извън линия
Потребителски аватар

Ами като цяло тази тема я правя просто за да пробвам, да свикна, да набера кураж, да експериментирам и да покажа какво ще правя на F-35 (всякакви идеи, упреци, препоръки, насоки са добре дошли, само да се отнасят до боядисването с аерограф). А пък тези двата модела - F-14 i Apachе-то, са само за пробите. Знам че е малко неуважително към самолетите, ама какво да направя, все трябва да пробвам какъв е ефекта на аерографа. А пък толкова нескопосано съм ги сглобявал навремето, че сега абсурд да се старая да ги боядисвам както им е подобава, а и наистина е малко невъзможно :)

Колкото до F-35, предварително съм заоблил ръбовете на изпъкналите разшивки и дори и така според мен е приемливо. Обаче, идеята ми е да маскирам (да сложа дълги тесни лентички) точно върху изпъкналите части, и така да мога да наслоя няколко пъти surfacer само върху частите които ще се показват (обширните плоскости на фюзелажа, между изпъкналостите). За да може колкото и малко, ама все пак да се поизравни разликата още малко във височините. И чааак след това вече стандартното маскиране като за боядисване. Слагам 2ро покритие surfacer и снимам :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 14:20 
Извън линия

Milan Mitev написа:
....Обаче, идеята ми е да маскирам (да сложа дълги тесни лентички) точно върху изпъкналите части, и така да мога да наслоя няколко пъти surfacer само върху частите които ще се показват (обширните плоскости на фюзелажа, между изпъкналостите)...

Нищо няма да стане от тая работа

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 14:30 
Извън линия
Потребителски аватар

този surfacer се оказа мноооого по-здрав отколкото предполагах... с 2000 шкурка търках търках, натисках натисках, а surfa държи ли държи, даже се полира :)
- маскирах с разни формички от хартиено тиксо:
Прикачен файл:
phot334o 3.JPG
phot334o 3.JPG [ 200.26 KиБ | Видяна 594 пъти ]

Прикачен файл:
photввo 4.JPG
photввo 4.JPG [ 209.31 KиБ | Видяна 594 пъти ]

- после 2 слоя surfacer и след махането на маските:
Прикачен файл:
photo 2.JPG
photo 2.JPG [ 114.85 KиБ | Видяна 594 пъти ]

Прикачен файл:
photo 3.JPG
photo 3.JPG [ 136.12 KиБ | Видяна 594 пъти ]

Прикачен файл:
photo 4.JPG
photo 4.JPG [ 186.75 KиБ | Видяна 594 пъти ]

@ valcad: еми не знам и затова пробвам :) Целта е колкото и малко, ама все пак да се поизравнят още малко панелите.

Сякаш има съвсееееем малък ефект, ама все е нещо. На последните две снимки не се забелязва много, ама на пипане се усеща, че са се получили ръбчетата. Това много ме радва засега :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 14:43 
Извън линия
Потребителски аватар

Milan Mitev написа:
...еми не знам и затова пробвам :)

Първо - честита придобивка. И второ - да, това е начина - пръскане, пръскане, пръскане. .... Иначе няма да стане, само с много проби. Но все пак не е лошо да се вслушаш в Академика и valcad - все пак са изпръскали няколко хиляди модела за десетките (какви ти десетки - стотици) години, които моделират :).

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 17:54 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
честита придобивка

Благодаря! :)

А колкото за вслушването - по принцип, естествено че се вслушвам, стига да има в какво ... като идея, подсказка, насока... А пък това за surf-a по ниските панели на фюзелажа - доста отдавна го имам предвид и си мислех че ще се поличи, а сега просто си го потвърдих, и много се радвам. Малък е ефекта ама си го има:
Прикачен файл:
photo.JPG
photo.JPG [ 58.76 KиБ | Видяна 578 пъти ]

По-светлите ивици са чиста пластмаса, а по-тъмните са 2 слоя surfacer. Ръбчетата са от наслоеността, а не от тиксото ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 22:10 
Извън линия
Потребителски аватар

:?: Основни и не чак толкова основни цветове на F-35.

Като визия мисля да го издокарам с два основни цвята - тъмния цвят за панелите и светлия цвят за изпъкналите сглобки. Обаче, тъмния цвят FS36118 е много тъмен. Дали да го изсветля като прибавя малко от светлия (FS36270), (по съвета на McVess :salut:), или да затъмня малко FS36270 с FS36118...
Прикачен файл:
photo 4.JPG
photo 4.JPG [ 216.94 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
photo 2.JPG
photo 2.JPG [ 93.07 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Това мисля да са двата основни цвята, и вече някои други панели мисля да ги направя с по-различен оттенък като:
Прикачен файл:
f35_taxi_firsttraining_20120307 (1).jpg
f35_taxi_firsttraining_20120307 (1).jpg [ 62.34 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Чуденката ми е дали ще е по-добре ако всички различни нюанси се направят от съвсееем лека разлика в боите, или просто да затъмня предварително (прешейдна) определени панели и така накрая да изглеждат малко по-тъмни. Утре ще пробвам на F-14 :) А разликата в лъскавината на панелите я издокарах с еквивалентинте бой на Humbroll. Уж на капачките им пише че са satin (semi-gloss, като FS-овете), обаче направиха повърхностите като огледало направо. Това лъстящото е на Humbrol върху еквивалента му FS36270:
Прикачен файл:
photo 1.JPG
photo 1.JPG [ 265.56 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Прикачен файл:
photo 3.JPG
photo 3.JPG [ 143.68 KиБ | Видяна 557 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 юни 2014 22:28 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Milan Mitev написа:
...Уж на капачките им пише че са satin (semi-gloss, като FS-овете), обаче направиха повърхностите като огледало направо....

Преди да открия този инструмент (бъркалка за боя)
Прикачен файл:
9920[2].jpg
9920[2].jpg [ 42.33 KиБ | Видяна 552 пъти ]

и аз си мислех, че повечето бои са гланцови :study:
Една от причините за "гланцовите" ефекти е, че матиращата съставка се утаява и се втвърдява на дъното. За да се разбърка добре, само с клечка на ръка или друсане на кутийката, може и да не е лесно. Такова утаяване на мата по-често го срещам при емайлните бои. Опитай с по-интензивно разбъркване и по-дълго време.

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 юни 2014 08:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Цитат:
За да се разбърка добре, само с клечка на ръка или друсане на кутийката, може и да не е лесно.

Въ, ами аз какво хоро играя докато не остане нито една бучка вътре ")

ИзображениеИзображение

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+02:00