Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 ное 2017 19:06

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 06 окт 2014 16:35 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Във връзка с модела който правя, исках да боядисам крилата (относително големи като повърхност) с най-лъскавите метални бои на Alcad.
До тук намерих начин да боядисам що-годе читаво цветове като Chrome, Airframe Aluminium, Polished Steel, но се оказа че дори от пипане с ръка боите падат. Явно имат нужда от запечатване с лак.

За момента какъвто и лак да пробвах, с четка или аерограф, все НЕ се запазва металният ефект.
Най-добър резултат постигнах с леко разреден лак на Alclad Aqua Gloss, нанесен с мека плоска четка, но особено на Хром-а значително му променя блясъка (от огледален става матов).

Някой има ли опит как се запечатват този вид бои, така че да станат устойчиви на пипане и леко забърсване?

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 окт 2014 16:37 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
но се оказа че дори от пипане с ръка боите падат. Явно имат нужда от запечатване с лак.

Абсолютно вярно! Целият ми труд по хромиране на частите на Кадилака отиде на вятъра, когато почнах да ги лепя по местата им, всичко лъскаво изчезна. Мен също ме интересува въпроса, но отговор не съм срещнал все още.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 окт 2014 16:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Идея нямам.
Въобще всички металайзъри и тям подобни бои, имитиращи метал, губят металния си "ефект" след лакиране. А пък, ако не ги лакираш, не търпят пипане. Хеле пък с голи (разбирай блажни и потни :geek: ) ръце.

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 окт 2014 18:08 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз само да вметнем, че и истински хром да пипнеш, пак ще останат пръсти ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 окт 2014 17:10 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Има писано по темата, че Фючър-а става за лакиране на метални повърхности, но нямам такова нещо (продава се май само в САЩ) и няма как да пробвам.

Тествах с няколко акрилни лака на различни марки, нищо читаво не се получава.
Опитах и с Meatlizer Sealer на Model Master. Оказа че става много добре за металайзерите на ММ, почти не си личи че е запечатено с лак, но Алклад-ските бои ги разтваря.

Върнах се отново на опитите с Alcadl Aqua Gloss, лака който Алклад са направили специално за покриване на High Shine боите си.
Всякакви опити да бъде нанесен с аерограф при мен за безуспешни. Лака седи на капки и вместо да се разстила сам, се събира на капки. След изсъхване въобще не може да се говори за метален ефект.

Опитах да нанасям лака с четка, директно от бутилката и разреден 1:1 с акрилен разредител (в случая на Model Master).
Ето и резултатите от последният тест (пробите с другите лакове не съм ги снимал, нямаше много смисъл).

В изходно състояние:
За черна основа ползвах боя на Gunze GX-2 Ueno Black - тя е от серията GX в която има само 5-6 бои с основни цветове. Мисля че всички бои от тази серия са гланцови.
Полирането е правено с шкурка 1500, 2500 и средната (синя) полир-паста на Tamiya.
:!: Това полиране НЕ е достатъчно за имитиране на по-големи хромирани повърхности т.е. ще се виждат неравностите.
Прикачен файл:
1. Black base polished.jpg
1. Black base polished.jpg [ 152.06 KиБ | Видяна 438 пъти ]
останките от сребърната боя са от предните тестове. Лъжичката беше изтъркана поне няколко пъти :)

Тестовите лъжички боядисани с два от най-лъскавите цвята от боите на Alclad:
На снимката са след леко изтъркване с много мек парцал. При тези бои след нанасяне с аерографа остава нещо като прах, който трябва да се забърше.
Лявата е с Airframe aluminium, а дясната е с Chrome. Chrome-а е малко по-огледален.
Прикачен файл:
2. AFAl_Chrome.jpg
2. AFAl_Chrome.jpg [ 304.76 KиБ | Видяна 438 пъти ]

Следващите две снимки са еднакви, снимани под леко различен ъгъл, тъй като апарата трудно "хваща" идеята на металните отблясъци.
Лявата половина на всяка лъжичка е лакирана с неразреден лак. Със стрелки съм показал горе-долу до къде е лака.
Разликата е, че лака замъглява леко металният ефект.
Прикачен файл:
3. Left half coated.jpg
3. Left half coated.jpg [ 333.37 KиБ | Видяна 438 пъти ]

Прикачен файл:
3. Left half coated1.jpg
3. Left half coated1.jpg [ 316.93 KиБ | Видяна 438 пъти ]

След това с разреден лак в съотношение 1:1 с акрилен разредител, боядисах горната половина на лъжичките.
Получава се зона на презастъпване (горе-ляво), а горе-дясно е само с тънък слой разреден лак, съответно долу-дясно е чиста боя.
Прикачен файл:
4. plus upper half thinned coat.jpg
4. plus upper half thinned coat.jpg [ 310.52 KиБ | Видяна 438 пъти ]

Същото в близък план (надявам се да се вижда по-добре)
лъжичката с Airframe Alum. Разликите са слабо забележими. И на живо трудно се вижда разликата, макар под някакъв ъгъл да е доста ясно видима.
Участъка с разреденият лак има цветни оттенъци, като дъга, но тук едва се забелязват.
Прикачен файл:
5. AF Alum.jpg
5. AF Alum.jpg [ 171.9 KиБ | Видяна 438 пъти ]

и другата с Chrome. Доста по-отчетливи разлики.
1. Лявата част леко се замъгли, но остана с равномерен цвят и блясък.
2. Зоната с разреденият лак направи цветни оттенъци, които са силно видими при Хром-а.
3. там където е само боя (без лак) се вижда огледалният ефект, почти може да се прочете марката на апарата ;)
Е, тук е и мястото да се види, че полирането на черната боя не беше достатъчно, макар че изглеждаше абсолютно гланцова.
Прикачен файл:
5. Chrome.jpg
5. Chrome.jpg [ 151.67 KиБ | Видяна 438 пъти ]

Снимките са правени с ръчен фокус, тъй като авто-фокуса тотално се обърка като видя тия лъжички :lol:

За сега това ми е най-доброто постижение с лакиране на метални бои.
Ако някой намери по-добро решение, ще съм много благодарен, че доста самолети искам да направя с полирани кореми :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 окт 2014 19:57 
Извън линия
Потребителски аватар

Хромът без лак много яко се вижда, а пък лакираният е все едно е след weathering... като на леко износена/употребявана част. Хрумва ми някаква идея за полиране с нещо като за мазен ефект - като oil paints, обаче изцяло прозрачно, ако въобще има. Доста лъскавина би трябвало да се придаде, при положение че например най-нормална желязна лъжица с подобен цвят изглежда доста лъскава след контакт с олио. А пък ако има такава прозрачна маслена боя или филтър (не знам как точно се води) и ако се полира с кърпичка с такава пропита маслена боя, би трябвало хрома да стане огледало и половина. :scratch: :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 15 окт 2014 09:26 
Извън линия
Потребителски аватар

Пръсках наскоро с това върху Alclad:

Изображение

Практическа разлика няма преди и след.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 7 мнения ] 

Всички времена са UTC+02:00