Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 19 ное 2018 09:48

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 06 яну 2015 21:50 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравейте! Новак съм тук и съм почти напълно незапознат с моделизма и за това бих искал да задам няколко въпроса свързани с боядисването на моделите и разните там химии, които се използват, че скоро време бих искал да се пробвам с някой модел (танк в 1/35). Надявам се да не досаждам много. :oops:
1. Как най-добре да боядисам модела? Веднъж се пробвах с четки (тогава абсолютно нищо не разбирах) и знам повече да не ги ползвам. Гледал съм помощни клипове и казват като за пръв път да пробвам със спрейове. Харесва ми идеята, но тези, които намирам са все скъпи и са много големи развасовки. Намерил съм един евтин аерограф с газ http://www.hobby.store.bg/p55555/aerograf.html и се чудя ще стане ли той? Също бих се радвал ако някои ми препоръча какви бои да ползвам, защото знам че има много видове.
2. Какви химии да ползвам? Знам, че в процеса на боядисването се правят слоеве от някакви химии, но си нямам и най-малка идея какви. Лакове ли, грундове ли, идея си нямам, само знам че след боядисването и най на финала се правят 1-2 слоя от въпросното нещо. Също ми е интересно какви химии се ползват, че модела да заприлича, сякаш наистина е метален.
3. Какви химии за декали да ползвам? Запознат съм с Micro Sol и Set, знам горе-долу как се борави с тях, но проблема е че няма в наличност по нашите магазини и се чудя какво друго може да се използва на тяхно място?
Предварително благодаря! :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2015 23:03 
На линия
Потребителски аватар

Прочети внимателно тази тема:

viewtopic.php?f=21&t=5250

Доста отговори има в нея.
После ако имаш въпроси питай пак.

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 яну 2015 23:38 
Извън линия
Потребителски аватар

Привет,

Не съм най-вещ по бронетехника, но този айрограф май не става за нашите цели - не е двойно действащ например (т.е. няма контрол над подаваното количество боя)... мисля, че точно за него имаше питане от друг Колега преди година или две и имаше доста убедителни доводи против както и за варианта с флакони сгъстен въздух и т.н.

За малко повече пари (около 15 долара с безплатна доставка) можеш да си купиш далеч по-свестен от братския китайски народ като например това http://www.ebay.com/itm/New-Airbrush-Kit-0-3mm-Gravity-Feed-Dual-Action-Spray-Gun-Air-Brush-Set-Tattoo-/111495888834?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19f5ac3fc2.

Вярно, трябва и компресор(че), но и те не са огромни суми (около 150 лв. в ebay).. разбира се, за китайски безмарков. Но на първо време е достатъчно. Аз работя с такава (китайска) техника и не се оплаквам. Е, пропсувам леко, когато аерото изплюе някоя капка вода въпреки механизма против конденз (обикновено се случва точно на финала), но пак е в пъти по-удобно и кефещо като резултат от боядистването с четка.

Друг вариант е да поискаш временно назаем и да си пръснеш модела. То пръскането на модела е 15 мин., а останалото е далеч повече часове допълнителна фина работа с четка за състаряване и т.н. довършителни работи.

Бои: за танк май 2 или 3 цвята ще са достатъчни - по 4.5 лв. за 17 ml. шишенце, което стига за 3-4 машини. Кажи какъв е танкът (държава и период или просто модела), пък ще се не намерят хора, които да кажат точните цветове от дадена марка (аз ползвам Vallejo Model Color или Model Air).

Струва ми се, че си гледал клипчета по оцветяване, които са били повече с рекламна цел - да рекламират някаква марка бои или др. т. нар. "химии". Да, сигурно правят живота по-лесен разно готови смивки, пигменти и др., но не са задължителни. Има хора, които правят чудеса с прахчета от настърган сух пастел, лепило Ц200, теракол и др. материали от първата книжарница/железарски магазин.

И да, посочената тема (доста хитова доскоро :D ) ще ти е полезна.

Ползотворна работа

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 00:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Moarein, благодаря за интересната тема, намерих много полезна информация за смивката и сглобяването, даже почнах да си правя записки!

Alexthegreat благодаря за помощта! За това с аерографа - не мога да си позволя аерограф с компресор, че все пак нямам работа, още съм 9 клас и получавам една стипендия от 50 лв на месец. :lol: Разбрах идеята за тоя аерограф, който ми хвана окото, но не може ли примерно да се пръска от по-далеч модела, да не се намаца адски много боя на едно място? И за модела - ориентирал съм се към някой евтин Т-34 на Звезда в 1/35, по-вероятност този: http://www.hobby.store.bg/p109468/syvet ... model.html Цветовете му ги схващам горе-долу - някакво като маслинено зелено, малко по-тъмно, и само се чудя какъв цвят да взема за веригите - черен или много тъмно сиво? И другото което е, забелязах има много видове бои - акрилни, темперни, ама си нямам и най-малка представа, какви да ползвам, ако се хвана с тоя аерограф? И също не знам дали да са матови, металик или? За сега, боите най-ме мъчат! За състаряването имам идеи - малко сух пастел напрах, само не знам как да го нанеса на модела, да се получи сякаш танка е в прах? Четка? И другото - химиите за ваденките и най-вече финалните химии - какви се ползват и в кои етапи на боядисването, там грунд ли е, лак ли е, идея си нямам. Много ще съм благодарен, ако успеете да ми изясните това. :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 09:39 
На линия
Потребителски аватар

Недей си дава парите за тоя "аерограф" с флаконите. По-добре си боядисай танка с четка. Точно бронетехниката най-малко се нуждае от аерограф. Това е така, защото машината след боядисването се състарява, омазва и опрашва доволно, така че можеш да прикриеш следите от четката.
Така че потърси четки с естествен косъм - кръгли и плоски косми. Трябват ти 2 вида - тънка и дебела.
Сега ще ти напиша какво да си вземеш, съобразявайки се с ограничения ти бюджет:

1. Акрилни бои на Tamya - виж в Хобиленда имат доста цветове от тях. Подходящи са за четка, както и за аерограф. Около 4,40 за бурканче.
Ето ги:
http://hobbyland.bg/sglobyaemi/boi-i-sp ... amiya.html
За Т34 ще ти трябва зелена за корпуса, бяла за да изсветлиш после зеленото, черна за веригите и металик за изпъкналите части на веригите. Зелената е мат, черната може полу-мат, металика е ясно - гланц.
Дотука 3х4,40 = 13,20 лв

2. Четки.
Аз ползвам тези:
http://www.molivko.com/chetki-jovi-2-bg
Тези с нула (0) са най-тънки, с нарастване на номерацията расте и дебелината. Червените са с кръгъл косъм, черните с плосък.
Взимаш:
-размер 0 - 1 брой - кръгла
-размер 2 - 1 брой - кръгла
-най-големия размер кръгла - с нея ще нанасяш патинатора
-среден размер плоска
Имаме 4х0,70=2,80лв.

3. 95% спирт от аптеката. С него разреждаш боите и чистиш четките. Цена - 1,00лв.

4. Лепила.
Лепила ти трябват два вида - моделисткото лепило за полистирол (пластмасата на модела) и цианакрилно (секундно) за залепване на боядисани детайли.
С моделисткото лепило лепиш всичко НЕбоядисано. То държи здраво, съхне за около 2 часа и действа като разтваря плстмасата, за да стане здрава спойка.
Ето го:
https://www.orangecenter.bg/lepilo-reve ... 31427.html

Цианакрилно лепило - локтайд гел. Има ги навсякъде.

Лепилата са около 5 лв.

5. Инструменти
- скалпел - аз ползвам тези със сменяеми остриета. Дръжката е около 2,50, а пакет от 10 резеца са около 1,50
- пинсета с прав връх - 3,00лв
- хартиено тиксо - 3,00лв

6. Декали - химията за декали им помага да прилепнат плътно, като запълнят ако има фуги и неравности. Не всички декали, имат нужда от химия. Напиши в гъгул - декална химия Агама, но засега недей купува. Може да не ти потрябва конкретно за този танк.

Парите станаха около 32,00 лв ако не греша.

Общо взето това е минимума за начало. С течение на времето ще си вземеш още необходими инструменти, бои и т.н. Зависи колко ще задълбаеш в това хоби. Няма граници ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 09:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Леко не разбирам защо искаш да си купиш почти неизползваем за нашите нужди аерограф за 28 лв. вместо далеч по-"нормален" за 15 долара (което по днешен курс може и да е по-евтино)?
И двата вероятно могат да се ползват с флаконите сгъстен въздух, щом предпочиташ като начало този вариант. Би трябвало флакона да е със стандартен размер на дюзата и да става и за маркуча на китайския модел...

Относно боята:
акрилните бои са за предпочитане - съхнат бързо, не миришат и не са токсични. Темперните съхнат бавно и не залепват добре върху пластмаса - те са предвидени да попиват в материята (хартия например), не да покриват отгоре. Освен това се измиват лесно от вода и т.н. докато акрилните, след засъхване кристализират и стават неизмиваеми (освен с много търкане, спирт и т.н.). Т.е. темперните не са за нас... остави ги на художниците :)

Акрилните бои, според лъскавината си след изсъхване, биват: матови (matt) - без блясък), полу-матови (semi-gloss) - с известен блясък и gloss - съвсем лъскави. Мисля, че за техника се ползват semi-gloss, но и матовите са ОК - лек блясък може да им се даде с малко gloss лак (акрилен) след края на боядисването и преди да се запрашва, но и това не е задължително, особено за дълго употребявана бойна машина, загубила блясъка си.

Цвят: за Т-34 може би е удачно да си вземеш цвят "Russiabn Green" на Vallejo + някакво по-светло и по-тъмно зелено. За веригите - черно + някакво кафяво за имитация на ръждата във вътрешността им. Металик не ти трябва май. Най-външните части на веригите, там където се търкат и стържат в земята, обикновено са излъскани до блясък и това лесно се имитира като натъркаш леко с обикновен мек молив (графит) 2B или 3B по тях.

Запрашването: сух пастел (настърган), нанесен с четка както е сух. След това леко (за да не го отнвееш) пръсване с акрилен матов лак за да го запечата.

В мрежата има доста филмчета за боядисване от начало до край и обикновено показват какво ползват - шишенцето с боята и т.н.

Ваденките са ти последната грижа :) Тях и с обикновена чешмяна водица можеш да ги лепнеш.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 10:16 
Извън линия

Ако ще боядисваш с четка ти препоръчвам да си вземеш от Vallejo Model color (НЕ Vallejo Model air-те са за аерограф и са по-разредени ;) ) . По-гъсти са и имат много добра покривност и устойчивост, пък и си имат конкретните цветове и не се налага да смесваш и търсиш. С Tamiya и Gunze не съм имал успех с четка и не са ми удобни за тази цел, иначе за аерограф са си ОК.
Колегите правилно те съветват да не купуваш посоченото от теб пръскало. Ако нямаш финансови възможности засега за аерограф и компресор, почни с четки.
Това е от мен, вече ти си решаваш как да подходиш :)

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 11:00 
На линия
Потребителски аватар

Ето ти същия танк малко по-евтин:
http://www.hobbycult.com/product_info.p ... s_id=31654

Подобен:

http://hobbyland.bg/sglobyaemi/sglobyae ... -tank.html

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 12:53 
Извън линия
Потребителски аватар

Много благодаря на всички за съветите! Значи дали съм схванал правилно: това, с което се запечатват боята и състаряването се нарича лак и доколкото разбирам се пръска, нещо като спрей. ОК. На тоя етап за декалите не ми трябва химия. За сега без нея ще пробвам. Разбрах всичко за инструментите кажи-речи. И за боята - може да потърся по нашите БГ сайтове за някой евтин аерограф, като тоя дето ми показа Alexthegreat, че от Ebay се притеснявам да купувам, че никога не съм купувал от там, а и като знам времето за доставка... Ако намеря някой такъв аерограф, както се казва с двойно действие, ще разпитам дали работи и с флакон с газ. Ако не намеря, ще се помъча с четките, макар никога да не съм обичал боравене с четки. :D Като се върна от училище, ще си направя новите записки. :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 13:50 
На линия
Потребителски аватар

В Хобиленд има лак на спрей на Tamya - мат, полумат и гланц.
Един флакон ще ти стигне за 10-на танка.

Пръскаш отдалече на облак.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 15:43 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

И аз малко да допълня колегите, ще се опитам да поясня темата за пръскане на боя:
Вярно, чрез пръскане на боята става по-добре отколкото с четка (макар че до голяма степен зависи от майстора ;) )
>>> написаното е мое мнение, не го приемай за препоръка <<<

Спрей - най лесният вариант да си боядисаш модела с пръскане на боя
Изображение
Предимства: сравнително малка инвестиция, без машини и допълнителни консумативи можеш да боядисаш модела
Недостатъци: Нямаш контрол над количеството подавана боя. Прави голям облак, подходящ за големи детайли, за по-малки с маскиране.
Лесно може да се стигне до стичане, иска се практика за добро боядисване.
При повече от 10 цвята цената става съизмерима с компресор+аерограф+бои

Ползвам ги предимно за грубо нанасяане на грунд (на по-големи модели) или за финален лак (предимно на непретенциозни модели)

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Най-базовата версия на аерограф:
Изображение
Предимството е, че е беше много по-евтин от "нормален" аерограф (до преди няколко години нямаше съизмеримо евтини аерографи и за тогава беше супер)
Често се ползва с бутилки т.е. без компресор и горе-долу е добре.
Значително по-фино пръска от спрей. Малка начална инвестиция. Приемлив резултат за по-големи и непретенциозни модели.
Недостатъци: Ценово вече се доближава до ниският клас аерографи, а възможностите му са по-слаби.
Обслужването му и работата с него иска малко практика за по-прецизна работа. Работи с по-голям дебит на въздуха, хоби-компресорите без бутилки малко трудно му смогват.
С такъв и флакон с въздух съм боядисвал 50см модел и се получи доста добре, но при първа възможност го смених с "нормален" аерограф.

Основната причина да мина на аерограф+компресор беше цената на бутилките със сгъстен въздух.
Изображение Изображение
Една такава бутилка е 20-тина лв. На мен поне не ми стига един флакон за един модел. След няколко сменени флакона реших, че компресора е по-изгоден в дългосрочен план.
Освен това ако се пръска по-продължително, флакона се охлажда доста и не поддържа налягане.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

В днешно време се предлагат нисък клас аерографи на съизмерима цена с предният модел
Изображение
Предимствата: двойно-действащ аерограф. Ще рече че бутона служи за пускане на въздуха и за регулиране на количеството подавана боя.
Цената е най-голямото му предимство за 40лв. Подходящ за първи аерограф.
Значително по-добър от предходният модел :!:
Недостатъци: По-непрецизен спрямо скъпите модели. Износва се относително по-бързо.
Има гумени уплътнения, които се скапват от разредителите и рязко му влошават параметрите. (продават се като резервни части).

Основно изискване към този клас (и по-скъпите) аерографи е нуждата от подаване на равномерно налягане на въздуха. Много желателно е да можем да регулираме налягането и да е без пулсации, конденз или масло в подаваният въздух.
Ще рече, че си иска компресор. Компресорите са може би най-скъпата инвестиция в това хоби.

За начален вариант, едно оптималното като цена-качество решение е този комплект за 209лв:
Изображение
Комплекта съдържа всичко необходимо за боядисването: сравнително тих компресор, аерограф и всички нужни аксесоари.
В дългосрочен план (за поне няколко модела) е най-изгодният вариант.

Разбира се, има и много други алтернативи и варианти.
За по-скъпите и прецизни аерографи и компресори има други теми във форума.

След толкова дълго описание, може да прозвучи странно, но бих ти препоръчал първите модели да ги боядисваш с четка :thumleft:
Това че първият ти опит с четката не е съвсем успешен е макар и малък, но напредък. С аерографа също трябва да се "прохожда", не е толкова лесно колкото изглежда.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 20:51 
Извън линия
Потребителски аватар

Много благодаря Админе! Като свърша с уроците почвам с записките. Благодаря много за полезната информация, особено за препоръките! Само искам да знам грунда за какво е. :D Иначе за боядисването съм по-навит да пробвам с нещо пръскащо, но ще помисля за четките още малко. Бих искал да се пробвам с оня евтин аерограф с газта, като за начало ми се вижда добре, пък по-нататък ако се запаля много по хобито, може да спестявам пари за един двойно-действащ аерограф с копресор, ама на първо време може да пробвам с тоя, би трябвало да стигне газта за един танк, до колкото разбирам.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 21:13 
На линия
Потребителски аватар

Хем ти е ограничен бюджета, хем си решил да даваш пари на вятъра. Това не го разбирам...
След като си решил да правиш нещо, защо изобщо искаш съвети?

Ето ти модел, боядисан изцяло с четка. Състарен е с патинатори.
Правих го преди няколко години, преди да си купя аерограф:

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg [ 63.33 KиБ | Видяна 922 пъти ]
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg [ 100.33 KиБ | Видяна 922 пъти ]
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg [ 78.28 KиБ | Видяна 922 пъти ]
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg [ 68.03 KиБ | Видяна 922 пъти ]
Прикачен файл:
6.jpg
6.jpg [ 82.99 KиБ | Видяна 922 пъти ]
Прикачен файл:
9.jpg
9.jpg [ 87.87 KиБ | Видяна 922 пъти ]
Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg [ 79.74 KиБ | Видяна 922 пъти ]
Прикачен файл:
11.jpg
11.jpg [ 69.58 KиБ | Видяна 922 пъти ]

Ако и тази тема стане само засилка без скок, тотално спирам всякакви коментари!

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 21:56 
Извън линия
Потребителски аватар

И аз мислех много за боядисването. Реших, ще пробвам с четка, но с тези четки и бои, които сте препоръчали. Порових се в Хобиленд-а и намерих аерограф с компресор за 129 лв. Не знам до колко е свестен, ама ще карам на първо време с четки, че наистина да се ни надминавам бюджета, че и без това още не съм взел януарската стипендия, :D пък ще спестявам за аерограф за по-нататък. Петъка може да се отбия до Orange-а в мола да видя за четки.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 яну 2015 22:39 
Извън линия
Потребителски аватар

ОК мисля, че вече поне 90-95% от нещата ми се изясниха. Направих си записките и мисля, че мога да пристъпя към избирането на нужния материал. Инструментите - ясно. И сега идват сложните бои. Значи за разреждане на боите и чистете на четките - спирт 95%. Само много се колебая за боите, тоест за корпуса на танка semi-gloss ли да избера или матов? Аз по принцип си измислих една стратегия - да направя първо танка като чисто нов, с боя semi-gloss, и на корпуса, и на веригите, а после като нанеса настъргания сух пастел би трябвало лъскавината да изчезне според мен, но вие сте експертите така че ако греша поправяйте ме. За лак мисля да използват матов, да не добавя никаква лъскавина, че прахта да блести, леко паранормално. :D За леко ожулена боя, ще се опитам с графит, както препоръчахте. И пак много ви благодаря са съветите! Единствено от вашите отговори вече се запознах изключително много с хобито, че иначе абсолютно не му разбирах! Огромни благодарности!

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1 2 Следваща

Всички времена са UTC+02:00