Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 18 окт 2017 23:31

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 08 юли 2009 13:07 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Гледам че от време на време се показва модел перфектно боядисан с четка.
Аз обаче не успявам с всички цветове да боядисвам, особено по-големи и гладки повърхности.
Тия дни реших да боядисам един модел с акрилни бои на ModelMaster. (малко прекъснах P40-ката)
Важно условие да е с четка! Опитах с голяма, малка, плоска, кръгла, разреждах боята и т.н. ееее един цвят добре, друг въобще не се получава. Ето до къде го докарах:
Прикачен файл:
IMG_3683.jpg
IMG_3683.jpg [ 54.96 KиБ | Видяна 1831 пъти ]

номер 1: цвят OliveDrab 4728 с каквато и четка или концентрация на боята все се получава приемливо
номер 3: небоядисаната поврхност, без грунд, не е шлайфана, но е измита със сапун. Опитах и с грунд Gunze Surfacer1200, ама е същата работа.
номер 2: цвят Sandgelb RLM 79 4789 е с тоя цвят голям зор видях. Каквото и да го правя, ако не го слагам на много дебел слой не иска да боядисва равномерно.
Като го намажа с четката е почти равномерен, на черти разбира се. Вместо да се "разлее" равномерно се събира на ивици. Ако боята е по-рядка се събира по-успешно на ивици, които след изсъхване даже са релефни.
Ако изчакам да изсъхне и пак боядисам, пак остава на дупки, даже и след 4 ръце. Проблема е че за да боядисам равномерно трябват поне 4 ръце, а вече е много дебела боята.

Как да се справя с този проблем?

(не обръщайте внимание на модела, да не се изплашите :-))

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 юли 2009 14:29 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, да ти призная честно, никога не съм боядисвал на четка с акрил, но това, че се събира на ивици ме навежда на мисълта, че е породено от повърхностните напрежения на боята. Може би трябва да опиташ (не върху модела, разбира се) какво ще стане, ако капнеш в боята 1-2 капки веро.
Сори, ама нищо друго не ми идва на ум.

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 юли 2009 22:12 
Извън линия
Потребителски аватар

И аз да се изцепя, преди време мазах акрил с четка и резултата бе подобен, т.е. не беше на ивици ама прозираше... наложи се да минавам три ръце и после шкурене с 2000. Иначе май академика е прав за сапунчето. За съжаление нямам цифрови снимки да покажа, а ти защо държиш да пробваш с четка и то с акрил? :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 08 юли 2009 23:22 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Такова ми е изискването, четка и акрил, ако стане ще разказвам. Повечето акрилни на ММ могат да се мажат с четка, ама не всички.
Утре ще пробвам със сапунчето, днес не ми остана време.

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 юли 2009 09:16 
Извън линия

Това със сапунчето гарантирано ще стане , но количеството трябва да е мнооооого малко - примерно четвърт капка :geek: щото на 15 мл боя ако сложиш една две капки... :shaking2:
Подобна техника за отнемане на повърхностното напрежение в лепило на водна основа (С200) ползваме и в железопътният моделизъм.Та там лепилото го разреждаме от 1:3 до 1:5 с вода и слагаме пет до десет капки омекотител за да не се пени като сапуна (Ленор например) на 100 мл течна маса.Ефекта е страхотен - разлива се абсолютно равномерно.Това ви го давам само като пример де...
Защо знам, че производителите на бои за стендов моделизъм, правят препоръки коя боя става за четка и коя е само за аерограф!?
Моя скромен опит на четка е с "Аеротон" ,получава се добре точно на големи повърхности, като става доста дебел слой (особено като не я разреждам) в сравнение с аерографа (дори по дебел от спрей) но това за стендовият моделизъм е абсурдно.
Но пък аз още се уча ;) :albino: :pale: :scratch:
:lol:
Сега се сещам и за още нещо :bounce:
За големи площи употребявам акрилни бои от бриколаж на полската фирма "sokrates".Търпят до 50 % разреждане с вода без да става на ивици при боядисване - само трябва добре да се разбъркват на "тръскачката" преди работа(!!!) ,както и много добро смесване по между си , имат тънко (за четка) но равномерно покритие.После и четката и ръцете измивам с хладка течаща вода.Не знам как са измислени , но като изсъхнат, стават много добре - сякаш имат и пластмасов елемент в себе си.
Благодарение на чудесното им смесване се получават всички нюанси на цветовете (или на един цвят дори) само с употребата на бяла или черна боя към основният цвят.
Това ползвам когато става въпрос за повърхности от 1-2 кв.дм. например.
При това излизат евтино...но все още не смея да ги опитам ако не на аерограф ,то поне на "пръскалка"... :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 юли 2009 14:15 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
номер 3: небоядисаната поврхност, без грунд, не е шлайфана, но е измита със сапун. Опитах и с грунд Gunze Surfacer1200, ама е същата работа.

А би ли опитал да измиеш с нещо по-агресивно? Mr. Proper, Meglio?

Извинявай че така ще го напиша - това не е критика към теб. Гледам инструкцията и модела и ми се струва, че моделът е евтин - обикновено моделите на такива фирми са по-мазни и просто сапун не върши работа. Пробвай да измиеш пак или да забършеш някаква зона с памуче, навлажнено със спирт и опитай със същата боя. Ако повтаряш акрила - нито с четка нито с аеро ще постигнеш 1/1 същите контури и ще стои сякаш си пребоядисвал камото - отдолу се виждат "призраците" на предишната ръка, на места се получава пак същата черта и т.н. (личен опит с акрил от преди години, but mileage may vary).

Друга опция е да грундираш ЦЯЛАТА машина с друг цвят, който лови (но трябва да е достатъчно светъл, че иначе ще ти се промени нюанса на жълтото - ще стане като пре-шейднато) - като това зелено - и отгоре новия цвят.

Проблемът може и да си е в боята де...

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 юли 2009 16:55 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Опитах с веро (новите му версии). Значително намали "събирането" на боята, но боята все още не се разстила. Количеството веро не става да е <1 капка. Поне 3 капки на едно легенче от художническата палитра. После разреждане с вода и става малко по-добре, но в никакъв случай добре!

pgp000 няма проблем. Събирам всякакви идеи.
Модела определено е мноооооого евтин. Боян не пожела да ми каже точната цена, иначе ги продава по 5лв.

Действително корема му го боядисах със светло-розов цвят (поради липса на светло-син), който хващаше относително по-добре. Случайно клепнах оранжаво-кафевия отгоре му и се оказа че стана перфектно от първа ръка :-)
Май има някакъв номер с вида грунд или нещо такова... Дори и боя като грунд мисля че ще стане.

Ще пробавм и с по-агресивни почистватели.
Мисля да опитам и с нещо наречено TAMIA Base не знам какво е, ама си купих. Изглежда ми, че е за подобни неща.

Относно повтарянето на цвета, мисля че и това е проблем. Трябва да става бързо :scratch: ако може от една ръка.

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 юли 2009 21:12 
Извън линия
Потребителски аватар

Само аз ли съм объркан?

Ivo hobby написа:
Действително корема му го боядисах със светло-розов цвят (поради липса на светло-син), който хващаше относително по-добре.

Цитат:
Мисля да опитам и с нещо наречено TAMIA Base не знам какво е, ама си купих.

В смисъл как така нямаш боя а си купуваш нещо, което не знаеш за какво е? :?

Хеликоптера май е армейския вариант на Sea King - виетнамски камуфлаж, спасителен (Jolly Green Giant)?

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 09 юли 2009 23:49 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

ааа да, извинявам се, малко съм се омотал в бързането...

значи да започна с модела: Да наистина е точно Sikorsky HH-3E Jolly Green Giant. Модела е на фирма Starfix в мащаб 1:72.
Като качество, много ниско. Почти никаква детайлизация. Не се сетих да му направя едно ревю, не че си струва според мен.

Подарен ми е от Боян Пачов с идеята да разработя техника за сглобяване и боядисване от малки деца, като ограниченията са доста. На този модел експериментирам различни видове лепила, четки, бои и каквото още се сетя.

Цитат:
В смисъл как така нямаш боя а си купуваш нещо, което не знаеш за какво е?
В момента избирам техники за работа, така че точните цветове на камуфлажа не са важни, по-важно е за колко време и по какъв начин се нанася, с какви инструменти и материали.
А че си купувам разни неща без да знам какво са, да наситина когато ми се отдаде възможност да си купя нещо такова, без излишни разходи, си купувам. В случая покрай една голяма поръчка си взех и Flat Base на Tamiya за £0.87. Още не знам точно за какво е, прилича ми на акрилен матов лак.

Да се върна на основната тема, еййй благодарности за идеите особено на pgp000 :salut:
Ето малко снимки на резултата постигнат с боядисване първо на боя, която "хваща" и после с цвета който искам:
Първо наклепах една ръка върху розовият цвят. Добре, но не е достатъчно
Прикачен файл:
IMG_3684.jpg
IMG_3684.jpg [ 82 KиБ | Видяна 1646 пъти ]

После минах голата пластмаса на страничният резервоар (мисля че е такова) със сив цвят, който "хваща" най-добре. Една ръка и е чудесно покритието
Прикачен файл:
IMG_3685.jpg
IMG_3685.jpg [ 79.55 KиБ | Видяна 1646 пъти ]

Изчаках 10-тина минути да изсъхне и след това една ръка от "проблемната" боя върху сивата. Резултата е зашеметяващ, спрямо предишните ми опити. Ето как изглежда още мокро
Прикачен файл:
IMG_3687.jpg
IMG_3687.jpg [ 38.79 KиБ | Видяна 1646 пъти ]

Все още се забелязват неравности и следи от четката.
За моя най-голяма изненада, след като изсъхна боята се разстели абсолютно равномерно
Прикачен файл:
IMG_3690.jpg
IMG_3690.jpg [ 63.02 KиБ | Видяна 1646 пъти ]

Цвета не е по-различен от този положен направо върху пластмасата. Времето за боядисване се увеличава с 10-тина минуити, но пък ефекта е страхотен.

Благодаря много за съветите!

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юли 2009 09:18 
Извън линия
Потребителски аватар

и аз имам подобен проблем с емаил лаковеттте на ревел :cry:
далй същия чалъм ще проработи и при мен
боядисъх цял локомотив и след това махнах боята със спирт и сега чакай идей от ваша страна

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юли 2009 11:05 
Извън линия
Администратор

Аз ще ви кажа най-доброто решение - аерограф :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юли 2009 13:41 
Извън линия

Stefanoff написа:
Аз ще ви кажа най-доброто решение - аерограф :)

В такъв моменте се казва "вЕрвайте ми - аз почнах направо с аерото..."
:lol: :lol: :lol: :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юли 2009 15:09 
Извън линия
Потребителски аватар

:lol: :lol: :lol: :lol:
Stefanoff- ти какво искаш да ми станеш спонсор ли

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юли 2009 15:17 
Извън линия
Администратор

Ако ще давам акъл немаш грижи, ако е за пари - мене ме няма :) :) :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 04 яну 2012 12:05 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Отново гледах и се чудех, колко добре изглеждат модели боядисани с четка. Пак реших да опитам.
Този път пробвах с емайлова боя на ModelMaster Бяла-матова 1768. Боята е закупена от ХобиКулт, за да е сигурно, че няма да имам проблеми със стари или повредени бои.
Избрах бяла, защото е слабо покривна и ако се получи с нея, би трябвало и с другите да става.

За проби използвах един хеликоптер или по-скоро едната му половина.
Старата му боя е свалена с емайлов разредител на Ревел. Правех и един неуспешен опит с бялата боя, после и нея свалих и сега отново в изходно състояние.
Светлосива пластамса, без грунд. Измит със сапун.
Прикачен файл:
IMG_0501.jpg
IMG_0501.jpg [ 60.18 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

В по-близък план се виждат изпъкналите нитове. В крайна сметка очаквам да видя дали и как ще се запази релефа на модела.
Прикачен файл:
IMG_0504.jpg
IMG_0504.jpg [ 74.21 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

В отделна кутийка (от използвана ревелска боя) пресипах 3 капкомера с боя (по-точно 2.5 капкомера) и 1 капкомер емайлов разредител на Model Master.
Четката е плоска, не знам каква марка, но не е от известните качествени марки, с меки косми.
Разбърках добре с клечка за зъби боята и разредителя в кутийката.
Започнах да нанасям боята, като спазвах препоръките
    * да движа четката "с дръжката напред" :) т.е. четката да се движи праволинейно, като космите се влачат последни. Никакви странични, кръгообразни или други странни движения.
    * да вземам боя само с върха на четката, най-много 1/3 от дължината на космите и.
    * да разстилам боята докато остане на тънък слой, независимо, че започва да прозира. Най-важното в случая е да се гледа да е равномерно нанесена боята. Никакви стичания, събиране на "локвички" или други наслоявания да не се оставят.

Ето и резултата след първа ръка
Прикачен файл:
IMG_0506.jpg
IMG_0506.jpg [ 90.69 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

Оставих го да съхне около 4-5 часа на парното. Оказа се, че е много важно да се изчака пълно изсъхване, иначе, от предния опит с време на съхнене около 30 минути, докато боядисвам втора ръка, разредителя разтваряше боята от първата ръка.
Сега резултата е направо ... супер!
Прикачен файл:
IMG_0510.jpg
IMG_0510.jpg [ 46.39 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

На живо все още се виждат по-светли, прозиращи петна. Белия цвят още не е чисто бял и равномерен.
Прикачен файл:
IMG_0512.jpg
IMG_0512.jpg [ 72.18 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

След още около 3 часа на парното... трета ръка
Продължава да прозира...
Прикачен файл:
IMG_0519.jpg
IMG_0519.jpg [ 80.92 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

и още веднъж отлежаване на парното за няколко часа и четвърта ръка.
Вече е съвсем равномерен цвят, няма прозиране или дефекти.
Прикачен файл:
IMG_0532.jpg
IMG_0532.jpg [ 69.02 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

И от близо как изглежда релефа по модела.
Нитовете се запазиха напълно. Никъде не се запълниха разшивки или да се промени сериозно някой детайл.
Прикачен файл:
IMG_0535.jpg
IMG_0535.jpg [ 66 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

Прикачен файл:
IMG_0541.jpg
IMG_0541.jpg [ 98.04 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

И понеже не си играх да маскирам прозорците, след като изсъхна напълно боята, с разредител "измих" прозорците
Прикачен файл:
IMG_0542.jpg
IMG_0542.jpg [ 74.27 KиБ | Видяна 1515 пъти ]

Определено мога да кажа, че за боядисване с четка е важно боята да е сравнително пресна и в добро състояние. Ако е силно утаена, може и да не се получи добро покритие или ще стане с по-свтли и тъмни петна.

На мен лично много ми харесва резултата :cheers:
Не е точно като с аерограф. Определено се вижда, че боята е по-дебела. На места се заоблят някои ъгли, но това е при много детайлно вглеждане.

Сигурно има и други тънкости при боядисване с четка?

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+03:00