Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 окт 2017 18:49

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 04 яну 2012 13:41 
Извън линия
Потребителски аватар

Добре е станало! Но три ръце са малко множко.
Вярно е, че 1-ви слой боя трябва да изсъхне напълно преди втория, иначе се разтваря и става свинщина.
Специално тази повърхност е добра за четка заради нитовете. Ако беше абсолютно гладка, щеше да имаш проблеми.

Добре е да се нанася от носа назад - водоравно по линията на фюзелажа. След това да се остави да съхне така, че боядисаната част да е отвесна. Така боята ще се стече леко, и ще прикрие следите от четката.
Накрая след пълно съхнене може да му удариш една фина шкурка и нещата запсиват.

Много добър пример!

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 фев 2013 10:03 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Продължавам с пробите за боядисване с четка.

С навлизането на Gunze боите на нашия пазар се пробвах да работя с бои, които се разтварят от собствения си разредител. Такива са например боите Gunze Mr.Color (които са от тип lacquers) и Mr. Hobby Color (акрилни).
т.е. основната разлика с другите бои е, че като се нанася вторият слой боя, се разтваря първият слой, независимо колко е съхнал първият слой.

Оказа се, че техниката за боядисване с четка на саморазтварящи се бои е съвсем различна.
Има още един вид бои, специалните бои имитиращи ефект на лъскави метали.

Този път се пробвах да боядисам хром върху черна гланцова боя. С четка :king:
За сега имам малък напредък. Боядивах с тези две бои
Прикачен файл:
IMG_3947.jpg
IMG_3947.jpg [ 86.62 KиБ | Видяна 617 пъти ]

Първо на 3 ръце е боядисан черният гланцов цвят. След изсъхване изглежда така
Прикачен файл:
IMG_3937.jpg
IMG_3937.jpg [ 57.96 KиБ | Видяна 617 пъти ]

Налага се да се полира с полир-паста, иначе не става добре металният цвят. Полирано е с пасти на Tamiya Fine и после Finish (средна и фина)
Прикачен файл:
IMG_3939.jpg
IMG_3939.jpg [ 59.35 KиБ | Видяна 617 пъти ]

И боядисано с Chrome-Silver, после изтъркано с мек парцал да се лъсне
Прикачен файл:
IMG_3943.jpg
IMG_3943.jpg [ 60.27 KиБ | Видяна 617 пъти ]

На снимките металното покритие не се вижда добре. На живо е малко по-метален ефекта.

Като цяло бих казал, че е доста по-трудно да се боядисва с тези бои и с четка.
Ще трябва да намеря време да опиша по-подробно как се боядисва с този вид бои :roll:

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 фев 2013 16:01 
Извън линия
Потребителски аватар

@Иво, ще е интересно как се работи с такива бои. Нещо като работа с водни/темперни ли е? и най-вече: може ли да се получи плавно преливане и смесване между различни цветове?
Ако сложа бяло, а после в мацна червено, ще се получи ли розово?

Благодаря.

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 фев 2013 16:18 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

alexthegreat написа:
...Ако сложа бяло, а после в мацна червено, ще се получи ли розово?...

Ами да, смесват се и то доста бързо при Mr.Color (lacquers) боите.
При фигурите това е полезен ефект, но при многоцветните камуфлажи е по-скоро затруднение.

Все още търся начин да боядисам втори цвят върху вече боядисан базов/основен цвят, без да се разтворят и смесят двата цвята.
Някъде четох, че предлагат да се мине с един слой лак за разделител, ама още не съм намерил "правилният" лак :?

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 фев 2013 16:24 
Извън линия

Ivo hobby написа:
..... ама още не съм намерил "правилният" лак :?

Защо. Този не работи ли? Аз съм много доволен от него.
Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 05 фев 2013 17:29 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

този още не съм го пробвал.
Търся лак, който да не разтваря боята, която покрива, както и да не се разтваря от следващия слой боя, която ще е върху него.

За сега установих, че емайлният лак на Humbrol и акрилният на Model Master са подходящи. Устояват около 20 секунди преди да се разтворят от следващият слой боя.

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 фев 2013 07:17 
Извън линия
Потребителски аватар

така ето ги и моите наблюдения по случая с акрилните бой и боядисването с четка

1. консистенцията не е като при аерографите хората който ползват такива имат навика понякога не винаги да разреждат боята прекалено - това е един от вариантите при който боята прозира и не покрива хубаво

2. има грешно схващане че боядисването с четка може да доведе до запълването на разшивката и загубата на детайли особено с акрилните бой емаила е друга тема

3. боядисването с четка е по подходящ от колкото боядисване с аерограф за малките мащаби 1/144 1/200

4. четката трябва да е от естествен косъм а най хубавите четки са тези за грим ( колко ли момичета ме намразиха туко що :lol: )

и тн... но да не ставам нетърпимо досаден

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 фев 2013 10:15 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

С появата на толкова много видове бои на българския пазар, вече едва ли може да има универсални правила.

От личен опит стигнах до извода, че при боядисване с четка, боите се делят на две основни групи:

* такива, които се нанасят на много слоеве (често прозрачни), до постигане на крайният цвят. Характерното за тях е, че след засъхване на слоя боя, той е неразтворим от собственият си разредител. (или поне доста бавно се разтваря) Това позволява с тънки слоеве, да се боядисва доста прецизно с четката.
Тези бои често не позволяват нанасяне на дебел слой боя, защото се събират на капки и не се разстилат равномерно.

* другият вид бои, които дори напълно изсъхнали, за кратко време (под 3 секунди) се разтварят отново от собственият си разредител.
При тях техниката с много слоеве не е подходяща.
Обратно на предните, се нанасят на по-дебели слоеве и се саморазстилат доста по-добре.
Тези бои са много добри за ефекти с преливане или смесване на цветовете. Ама се иска доста опит за да се постигне добро преливане.
Тук ако някой от колегите има опит за работа с такива бои :scratch:

Нагоре
МнениеПубликувано: 07 фев 2013 13:54 
Извън линия
Потребителски аватар

Виждам, че нещата започват да се обобщават и скоро можем да очакваме синтезиран труд от творчески колектив на тема "Видове бои и техники на оцветяване с четка" или "Кой кой е в света на боите", което би било чудесно :salut:

С риск да внеса лек смут в редиците, бих казал няколко думи за един странен вид бои - т.нар. акрилен гуаш (гваш) (acrylic gouache), на които попаднах наскоро. Та тези бои не са ни риба, ни рак. По ринцип, гуашът е нещо като темпера - разрежда се с вода, но има повече пигмент и се отличава с висока степен на мат, което е и търсения ефект. След изсъхване може отново да се "размие" с вода или от следващия слой боя.

Акрилният гуаш, за ралика от стандартния, има някакви смоли и т.н. и след засъхване прилича на акрила т.е. кристализира и не се разтваря повече или поне не изцяло (по моите опити с капки вода). Може да се нанася на сравнително дебел слой и има добра покривна способност (пробвах на смолни детайли без грунд).

Основното му качество е, че е матов дори след нанасяне на няколко слоя, докато при акрил (мат) след няколко слоя, особено ако са доста разредени започва да лъщее. Акрилният гуаш позволява да се работи с тънки слоеве (както писа Иво) като всеки следващ се полага след изсъхване на предишния, но без да го разтваря, по подобие на "чист" акрил ако трябв ада са получи преливане на цветовете. За преливане може да се използва и друга техника: дебели слоеве, но нанесени веднага един след друг (преди да са засъхнали) и смесване помежду им. Смея да твърдя, че този начин е почти невъзможен със акрилни, а тук стана не зле. Единствено условие е да се работи доста бързо, тъй като тази боя съхне по-бързо и от акрила. Затова е необходимо и слоевете да са дебелички. А след изсъхване може да се доработи с предишния метод (почти прозрачни слоеве) за постигане на максимална преливка.

Още веднъж ще похваля мат ефекта, който ме впечатли, макар че някои хора в нета се оплакват, че при работа с тънки слоеве получавали т. нар. "тебеширен ефект"... което аз си представям като прекален мат или подобно.

Акрилния гуаш, които ползвах е на Валехо. Недостък е липсата на готово цветове като skin тонове, униформи и т.н.. Предлага се в по-стандартни цветове, вероятно защото е предназначен главно за илюстрации за книги и др. украси, въпреки че лепне добре върху всякакви материали - пласмаса, смола, метал.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 фев 2013 09:58 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

valcad написа:
Защо. Този не работи ли? Аз съм много доволен от него.
Да този лак TOPCOAT-Gloss е много добър. Химически не разтваря боите от серията Mr.Color, а след добро изсъхване, боите го разтварят относително бавно.
Много добре става директно с пръскане от спрея, макар и да ми е трудно да контролирам колко да е дебел слоя.
Също е много добре, като изцедя в шишенце лака и после с четка се нанася много добре.
Като недостатък само това, че става доста дебел слой лак. Малко неудобно е после върху него да има нов слой боя.

Ето пробата, първо бяла боя по целият детайл. После лак.
След изсъхване, маскиране с тиксо и боядисване на червената боя.
Прикачен файл:
IMG_3964.jpg
IMG_3964.jpg [ 55.05 KиБ | Видяна 477 пъти ]

Резултата меко казано хич не е добър.
От една страна лака е дебел и почти се загладиха нитове и разшивки.

Този вид бои се стремят да придобият формата на повърхността на детайла, като доста добре оформят ръба, където съм маскирал с тиксо.
Ето тук се вижда добре, какъв праг се получава. Даже със шкурка трудно се заглажда.
Прикачен файл:
IMG_3963.jpg
IMG_3963.jpg [ 66.91 KиБ | Видяна 477 пъти ]

Също се вижда, че червената боя, която е нанесена върху акрилен лак, нещо деформира лака и се нагърчи.

Втори опит за боядисване :roll:
Свалих изцяло боята от детайла :o
Боядисан е на "гола" пластмаса, половината с червен цвят, а долната половина с бял цвят. Не е използвано маскиращо тиксо.
Прикачен файл:
IMG_3971.jpg
IMG_3971.jpg [ 55.96 KиБ | Видяна 477 пъти ]

Резултата е малко по-добър.

До тук... мисля, че с Mr.Color и четка е най-добре:
:idea: различните цветове на камуфлажа да се боядисват един до друг. Да не се боядисва навсякъде с един и върху него с друг, а да се нанесе единият и до неговите граници другият.
:idea: да се боядисва направо върху пластмасата. Ако се пологат грундове, Surfacer или лакове под боята, най-вероятно ще стане по-калпаво.
:idea: Ако имате възможност използвайте друга марка бои за четка :study: или си купете компресор и аерограф :cheers:

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 фев 2013 10:33 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Също се вижда, че червената боя, която е нанесена върху акрилен лак, нещо деформира лака и се нагърчи.

По принцип това е основно правило - в никакъв случай нитроцелилозна боя (laquers) върху акрил. На много от марките това е изрично упоменато в инструкциите (ZeroPaits, например).
Ей тук Нарита сан е показал някои препоръки: Enamel, Acrylic, Lacquer Paint?

В първата табличка е точно проблема с набръчкването. А във втория - че нитробоите не са много подходящи за четка, даже никак.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 фев 2013 11:37 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Ами видимо Gunze са се опитали да направят добавки с които да стане възможно боядисването с четка.
Все още основният проблем, с който се боря, си остава саморазтварянето на боята от следващия слой.
А това важи не само за lacquers ами и за някои марки акрилните бои.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 фев 2013 15:37 
Извън линия

Здравей Иво,
Поздравления за труда и усърдието за разучаване на техниката за боядисване с четка, която използвам и аз. Не ми стана ясно само едно : направеният опит с бой Mr.Color, покрива ли работата и с Mr.Hobby или при тях не се наблюдава смесване на последващи слоеве, понеже съм си купил няколко от тях, но още не съм стигнал до тяхното използване.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 фев 2013 16:21 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

С акрилните бои съвсем малко пробвах. В общи линии (без да съм тествал достатъчно) мога да кажа, че ДА и те се разтварят по същият начин.
Не мога да кажа за колко време и дали единият цвят ще разтвори другия преди да изсъхне.

За разлика от серията Mr.Color (lacquers) акрилните бои на Gunze (Mr. HobbyColor) съхнат твърде бавно и едва ли ще имам търпението да пробвам много варианти с тях.
Май по-скоро ще зарежа идеята да ги пробвам за работа с четка, защото дори и да се справя, то ще е многократно по-бавно и по-трудно.

Иначе, ако можеш да не застъпваш цветовете ще е най-добре.
Ако искаш да постигнеш преливане на границата между двата цвята, пак пробвай да ги боядисаш един до друг и след като изсъхнат мини една четка разредител по границата между двата цвята. След малко ще започнат да се разтварят и преливат.

По-точна оценка за възможностите за преливане/смесване на цветовете, май колегата alexthegreat може да даде ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 фев 2013 10:11 
Извън линия
Потребителски аватар

McVess написа:
Ivo hobby написа:
... Ей тук Нарита сан е показал някои препоръки: Enamel, Acrylic, Lacquer Paint?....

Акрилните бои - SLOW DRY??? Тука нещо не я схванах тая работА! :scratch:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 34 мнения ]  Отиди на страница Предишна 1 2 3 Следваща

Всички времена са UTC+03:00