Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 17 ное 2018 17:32

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 123 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 4 59 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 11 яну 2010 21:39 
Извън линия

Здравейте!
Първо искам да кажа, че съм начинаещ в моделирането (моделчетата от едно време не ги броя).
Искам да си купя аерограф и компресор, но незнам какви ... марка, модел, спецификации и т.н. Дали някой по-опитен може да ми отдели десетина мин. да се чуем през скайп да поразпитам някои практически въпроси и да ми помогне в избора.
Предполагам, че сега ще се намери някой, който ще каже "ако ти незнаеш какво искаш, как очакваш помощ?!". В един друг сайт попаднах на подобна простащина по повод на друго запитване на някой начинаещ като мен. Нали все пак това е идеята на тази част от форума - по-опитните да дадат акъл на тези, които не са толкова опитни за да могат и те да се научат :)

Благодаря предварително! :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 яну 2010 23:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Нямам време за Скайп, но може ли аз, като най, ...най- умен :D :D :D и като най, най- можещ (пак) :D :D :D .
По автофорумите можеш да срешнеш "дежурен" въпрос: какъв модел кола да си купя, по кучешките и котешките форуми- "Каква порода куче или коте да си взема" и т. н., и т. н.
В отговор на горното, аз бих си взел лъв. :D :D :D Защо?!? ... Защото е от семейство Котки и е с размери по- големи дори от Самбернар.
Дотук с простотиите ми. :)
Сега сериозно.
1. Никъде не казваш най- важната част от въпроса- бюджетът ти. Какъв е той?!? ... С какви пари разполагаш?!?
Аерографите варират от около 50- 60 лева до около 800- 1 200 лева (тези, които се срещат на БГ пазара.
2. Компресора къде ще е- В хола или в работилницата, коята ще е отделно от жилищното помещение?!? Може да се намери малък моделистки компресор за около 300- 500 лева, който да си го монтираш до РС- то и да не го чуваш, но който не събира въздух в балон, и за същите пари да си купиш един с 50 литрова бутилка, който да вдигне махалата на балон, но ти гарантира константно пръскане в продължение на поне 5 мин (в зависимост на настройката на зареждане на бутилката).

Съвет:
1. Аерограф. Аз специално не ги отбирам. Важното за мен е да да е Дабъл Екшън, с горно казанче и две дюзи. Малката 0, 18 (в последно време гледам са се появили 0, 15- 0, 12) от инча и по- едра- максимум 0, 32 от инча ( с последната преди две години спокойно си изпръсках предният капак на колата перфектно); Най- народната марка при тези параметри, срещата се в БГ- Спармакс. Аз залагам обаче на други, малко по- скъпички, но по- доказали се в боя марки.
2. Компресор- Няма дя се павтарям. Само запомни, че към него ти трябват допълнителни устройства- влагоуловител, редуцил- вентил, един- два клапана, антистатик и др.
Още един съвет- Проучи какво се продава, набележи си елементи на оборудването и ги покажи. Тогава да се изкажат по- вещите от мен- Правилна и удачна ли е конфигурацията или търпи промени. Тук все пак има регистрирани повече инженери, отколкото старшини- школници. Всички ще са ти от полза.
:salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 яну 2010 23:45 
Извън линия

Благодаря за отговора! Определено е полезен!
Такаааа, да започна отгоре надолу. Бюджета не ми е определен, тъй като незнам и цени особено на компресора, където излиза, че ми трябват и допълнения :)
Всичко ще ми бъде в къщи и ако е шумен не ме притеснява кой знае колко, тъй като това чудо едва ли ще работи повече от 15-20 мин, което е поносимо. Може би пропуснах да спомена, че ми трябва за боядисване на малки макетчета (1:72, 1:48 и т.н.)
За аерографа има ли някоя марка, която да е за предпочитане, независимо дали я има в България, а и марки, които е препоръчително да се избягват. Не ме притеснява да я поръчам и от другия край на света и вероятно ще е по-евтино отколкото тук. За това специално има бая какво да се каже, но е тема на друг разговор ;)
За компресора въпроса за марка е същия. Освен това с какъв дебит трябва да е, на всеки компресор ли могат да се добавят всички тези допълнителни екстри?

Между другото комшията ми има една бутилка може би 7-8 литра и каза, че я пълни на 200 бара. Такова нещо може ли да свърши работа? Това как духа ... малииииии ... той я донесе за издухване на компютъра от прах, върши страхотна работа ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 яну 2010 00:03 
Извън линия
Потребителски аватар

Да не правя реклама и антиреклама, но аз съм пръскал с аерографи Ацтек, Спармакс и Паж. Първите два ги разкарах след около месец- два работа, с последният работя вече пета година. Автомат Калашников, но вече е пред пенсия. :) Първите два са по- евтини, но (специално) на мойта ръка не паснаха. последният- купих го 2004 г от Боян Пачов за сумата от 200 лева нов. Преди месец пих кафе при него в новият му магазин, същият аерограф си е на цена 200 лева. ;) Има и по- хубави, но и по скъпи. Не ме разбирай погрешно, не правя никаква реклама. В магазини за художнии продават аерографи. Поогледай се, хвани ги, ... пипни ги, ... пробвай ги. И тук нещата са как то при оръжията- Точният изстрел не зависи само от доброто оръжие, а от единството "стрелящо- стрелящ". Трябва ти и аерографа да сте едно цяло при боядисването.
Що се отнася до компресора, от това, което си написал- Ориентирай се към малките домашни, фирмени такива. Ориентировъчна цена съм ти дал. Що се отнася до удачни марки, да се изкажат тези, които ги ползват. Аз съм със 150 л бутилка и спокойно я помпя на 20 атм / 200 бара и карам час нон стоп пръскане, докато включи компресора.
П. С- Кажи на съседа да понамали доста налягането в тази 7- 8 литрова бутилка, че може да се превърне на олицетворението- Баба Ягя на реактирна метла. :D :D :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 яну 2010 00:49 
Извън линия

Въпроса не е дали да се прави реклама или не, а да се изрази собствено мнение изградено от опит ;)
Магазини за художници ... някъде около Шипка 6 ли може да има такива? А ако може и продавача/продавачката да не е темерут и да може да върже някое друго изречение и да даде някакво мнение ще е супер ;)

ПС: Комшията се занимава с климатици и все се надявам да знае какво прави, че ако не е така ... прекалено сме близко :lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 яну 2010 02:13 
Извън линия

Ако може и аз да се включа с моите 5 стотинки. Първо, добре дошъл Teddy76! Отговорите на въпросите ти са наистина твърде много, за да може който и да е от нас да ти ги даде, но все пак ще споделя собственият си опит. Първият ми аерограф, преди моного много лета, беше руски, single action, /всъщност май беларуски, но това не е от значение/ и беше голям зор за настройка и работа и скоропостижно смени собственика си. Впоследствие се сдобих с някакво копие на входното ниво на Badger, отново single action, но много по-лесен за настройване и работа, но освен за грубо боядисване за друго не вършеше работа /той пък остана подарък зе един приятел, който ми услужваше с компресор, а аз на него с аерографа/. После дойде един дълъг период на застой в моделизма по обектвини и субективни причини, за да се завърна с нови сили преди пет шест години. Тогава отново се стигна до етапа на който си и ти в момента, аджеба какъв аерограф и компресор да си взема. След доста търсене, четене, ровене из нета и разговори с колеги стигнах до извода, че ми е необходим double action аерограф и тих компресор с бутилка. Малко да те върна към един от съветите на Валко, най-добре можеш да направиш избор на аерограф след като го хванеш в ръката си и го "почувстваш". Е по онова време, единствената "пръскалка" която можех да опитам беше на Ханза, а цената определено не ми беше по джоба, та предприех друг подход - прегледах два, три задокеански он-лайн магазина и се спрях на Ацтек, стори ми се добър като съотношение цена качество /в комплекта влизат няколко дюзи, бурканчета и казанчета, а и струваше около 60 гущерчета с някакво намаление/. В случая добре че имах познати в щатско, защото конкретния магазин ползваше само UPS за доставка през големия гьол и ми обявиха луда цифра за пощенски разходи. Както и да е, мечтаният аерограф пристигна и въпреки ергономичният си вид, още след първото пробно пръскане, се оказа че хич не ми пасва на ръчицата, а и пластмасовите дюзи и до ден днешен не ми вдъхват доверие. Естествено за да мога да го пробвам, значи вече съм разполагал и с компресор. В началото използвах голям компресор, който беше способен да събуди и мъртвец, съответно се заоглеждах за моделистки компресор. Отново нашия пазар беше около нулев, та се наложи да се оглеждам в нета, но цените там бяха олеле майко и то без доставката, а повярвай ми не е хич евтино да ти докарат няколко кила желязо от чужбинско, а тогава имаше мито дори и за стоки от европа, та реших да премина към резервният вариант - самоделен компресор. Добре че съм късметлия, точно тогава добрият стар хладилник ЗИЛ реши че трябва да предаде бого дух, но не и да си скапва компресора, та най-важната част дойде директно в ръчичките ми, за всичко останало съм благодарен на баща и син инж. Стефанови /ел. инженер и инженер топлотехник/ с чиято помощ и на цената на една добре заредена с напитки и мезета маса ми сглобиха перфектне и най-важното безшумен компресор снабден с 14 литрова бутилка за фреон. За твое щастие в момента в БГ вече се намират доста модели безшумни, безмаслени компресори, но съвет за тях трябва да ти даде някой който използва такъв /ако случайно решиш да тръгнеш по моя път, ако не друго то поне мога да ти помогна със снимков материал/. Малко по-късно вече се поочуках в интернет търговията и понаучих за някои други далекоизточни он-лайн магазини, а и навлязох в дебрите на Ивъл бей, та набързо се снабдих първо с аерограф на Спармакс, който се явява нещо като безлицензно копие на входните модели на един от световните лидери в бранша - Ивата /всъщност не точно безлицензно, защото се оказа че Ивата произвежда продукцията си точно в завода на Спармакс/. Цената с доствакта ми излезе от порядъка на 80-90 лева. Преди около две години попаднах на една статия/тест на последният модел на гореспоменатата Ивата - НР-ВН снабден с една дивотия, наречена МАК клапан и се зарибих, обаче като прочетох цената на края на статията - 300+ гущера и се озъбих, но реших все пак да проверя магазините, е там беше дори 400+. Нещо обаче ме ръгна в ребрата и реших да видя какво ще излезе в И-бей и о-чудо, някакъв пич от братски Хонг конг ги продаваше на цена от порядъка на 220-230 ЛЕВА с доставката, като на всичкото отгоре в комплекта влизаше армиран маркуч за въздуха, бърза връзка и допълнителен влагоуловител. Тук е мястото да спомена, че Спармакса ми пасна идеално като тегло и баланс в ръката и затова реших че няма да имам проблем и с Ивата-та. Та ако все още ми следиш мисълта, което едва ли е лесно след като написах първа глава на поредния том на Война и мир :tongue: , в момента използвам три аерографа и къстъм мейд, направи си сам, компресор. Все пак питаше и за марки аерографи, освен гореспоменатите Ханза /всъщност производителя е Хардер и Стайнбек, а Ханза е само една от търговските им марки/, Ивата, Спармакс и Ацтек има и други популярни такива като, Баджър, Пааше, Ричпен, Де вилбис, Грекс и дестки други лицензни ибезлицензни копия и модели. Можеш да погледнеш и в темата с обявите мисля че има поне един аерограф за продажба от колега в момента. Това е което се сещам в момента, ако има нещо по-конкретно което те интересува или някакъв друг въпрос, с удоволствие бих ти помогнал. Айде със здраве!
П.П. Божкее, кви 5 стотинки, изписах пост за поне пет лева и гроздова със салата в допълнение :o !

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 яну 2010 08:33 
Извън линия
Администратор

Цитат:
но може ли аз, като най, ...най-умен и като най, най-можещ (пак)

Аз пък първо ще направя малко корекции на най-умния и най-можещия ;)

Цитат:
Малката 0, 18 (в последно време гледам са се появили 0, 15- 0, 12) от инча и по- едра- максимум 0, 32 от инча

Не са от инча мой човек, а от милиметърааааа :!: 0,15 от инча са 3,81мм магистрат такъв! Преобладаващите дюзи са 0,15мм; 0,20мм и 0,40мм. Има и дуги но това са от най-често срещаните.

Цитат:
Аз съм със 150 л бутилка и спокойно я помпя на 20 атм / 200 бара

Пак леко си се объркал. Един бар се равнява на 1,0197 технически или на 0,987 физически атмосфери. Или в практиката е прието, че 1 бар = 1 атмосфера. А пък ти най-вероятно си пълниш бутилката на 20 бара/атмосфери, щото ако я пълниш на 200 аз на юг от Стара Планина няма да припаря скоро. :D

Teddy76, кажи на комшията си да намали налягането в тази бутилка или се изнасяй скоро от къщи :)

Сега сериозно по въпроса. Наистина избора на аерограф и компресор е според бюджета, с който разполагаш. Добрите аерографи са от марките Sparmax, Procon, Iwata и Harder&Steinbeck. Посочил съм ги по нарастване на цената и качеството. Най добри са Iwata и Harder&Steinbeck, но съответно са и най-скъпи. Което ни връща отново на цената. Американските Paashe (Пааше, не Паж, драги ми Валко) и Grex не ги включвам, не си падам по техния начин на работа (лично мнение), друго си е японското или немското. Имай предвид, че Sparmax и Procon са по-евтините копия на Iwata.
Трябва да решиш къде ще направиш компромис - или ще спестиш пари и ще си купиш по-евтин аерограф с потенциал да ти създаде главоболия или ще се изръсиш повече и ще си вземеш нещо по-марково и качествено. Но за да решиш какво да си вземеш ти предлагам да прегледаш малко ревюта на аерографи:

http://www.aeroscale.co.uk/modules.php? ... nt&id=4627

http://www.aeroscale.co.uk/modules.php? ... nt&id=4719

http://www.aeroscale.co.uk/modules.php? ... nt&id=2691

http://www.migproductionsforums.com/sho ... n2ef64fa42

http://www.hansa-airbrush.de/english/index.html

С избора на компресор нещата са същите, там дори изборът е още по-голям. Ако разполагаш с много място, където да вдигаш шум няма да е проблем за никого като гараж например вземи си голям бутален компресор с голяма бутилка ( ама не я пълни на 200 бара, моля те :) ), а ако е за апартамент ти трябва малък компресор. Вариантите са горе-долу два - или да си купиш от компресорите, които се предлагат за аерографи или да си направиш самоделен. Аз отдавам предимство на самоделния. За целта ще ти трябва компресор за хладилник, нов струва около 100-110лв, бутилка от фреон например, пресостат за около 20лв, редуцир вентил с манометър за около 50лв, маркучи, филтри, обратен клапан и съединения още към 20-30лв или общо ще ти излезе към 250лв максимум. Предимствата са, че ще имаш достатъчно мощен компресор с добър дебит, бутилка, която заредена на 8-10 бара ще ти върши идеална работа за пръскането и ще можеш да си регулираш налягането.
Другия вариант е закупуването на специален аерограф за компресор, който според мен е доста по-слабичък, а и в някои случаи няма бутилка. Ще ти струва около$200-$300.

Аерографи на живо можеш да разгледаш и пипнеш поне на две места в София:

Магазин "Хоби модели" на ул.Йордан Йовков БЛ. 8. РАБОТНО ВРЕМЕ : ОТ ПОНЕДЕЛНИК ДО НЕДЕЛЯ ОТ 11.00 ДО 19.00 ЧАСА. Тел. 02/962-81-55
http://www.hobymodels.com/catalog/

Магазин за художествени материали "Слънчоглед" ул. Иван Вазов 13 тел: 02/ 981 48 56
Работно време: Понеделник - Събота 10:00 - 19:00 Неделя - почивен ден
http://www.slanchogled.com/sunflower/default.aspx Там имат Harder&Steinbeck но са по-скъпи отколкото да си ги купиш онлайн отнякъде.

А хващането в ръка на аерографа няма да ти покаже нищо повече от това да разереш дали ти е удобно да го държиш. По-важно е да отделиш повече внимание на характеристиките и изработката на аерографа. Удобството в ръката е вано, но не е най-важното, както с повечето нови неща отначало може да не ти е съвсем удобен за хващане но с времето ще му свикнеш и ще е като част от ръката. Така, че не го избирай само на принципа "да ти легне в ръката"

И накрая малък подарък за Валко:

Прикачен файл:
st-bernard.jpg
st-bernard.jpg [ 48.41 KиБ | Видяна 3710 пъти ]

Един саНбернар. Виртуален, ама от сърце :) В буренцето има водка за блясък в очите на можещи моделисти ;)

P.S. Добре дошъл сред нас.

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 яну 2010 14:48 
Извън линия
Потребителски аватар

Конго много ще съм ти благодарен ако покажеш снимки и напишеш малко обснение къде какво се прави понеже и при мен се здадава преход от четка на към аерограф в най скоро време тази тема е много полезна :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 яну 2010 21:45 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз може и да бъркам числата, ама американците още работят в инчове, не в милиметри.
Изображение

Грешно поставено казанче на аерото от янките за снимката. :D :D :D

ИНДЖИ .... нерче, как би ти отивало това буренце на твоето вратленце, а?!? :D :D :D
... На четири крака, ... на "челвеното килимче", а?!? :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 яну 2010 22:05 
Извън линия
Потребителски аватар

Добре де,до тука съвсем объркахте колегата....Пак взехте да си мерите.......дюзите... :D .Teddy,кажи ако можеш,какъв е бюджета,отделно за аерограф и за компресор??? ;) Иначе,ако говорим в абсолютни измерения...за мене истината е IWATA Custom Micron или H&S Infinity.Последния е за предпочитане,понеже се продава с две игли,две дюзи и две казанчета(във вариант 2 в 1).

Нагоре
МнениеПубликувано: 12 яну 2010 23:39 
Извън линия

Петко, ако питаш за компресора, ще се постарая през почивните дни да направя някоя и друга снимка и да ги пусна в комплект с непрофесионалният ми коментар ;) /не че нещо ма тез инджинери ногу пият и два пъти повече хапват, а за ръководство за направа на компресор щи си искат масата :o /!

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 яну 2010 02:43 
Извън линия
Потребителски аватар

мани мани алкохолният дебит на Инженерите ми е пределно ясен за сега и снимки ще свършт работа поне да придобия една обща представа за това чудо на техниката :lol:
а за еаерограф ще си помечтая малко повече и той ще вземе да се появи все ще изпадне нещо из ARCair ако ли не и ние ще пробваме в бея

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 яну 2010 08:51 
Извън линия

При ЖПмоделистите в момента се продава това

Цитат:
Продавам чисто нов двойнодействащ аерограф супер качестно на смешна цена! Фирмата Sparmax предлага абсолюътно същите в България, но разликата м-у моя и този на Sparmax е само в кутията и гравирания надпис отстрани. Както знаете много фирми купуват и препродават, като добавят към продукта своето лого. Аерографе е супер качество и доста специалисти в България го предпочитат заради уникално ниската цена и способността му да засенчи в някои отношения доста аерографи от по-висок клас. Ето и малко подробности и снимки на аерографа:

- Двойно действащ спусък
- Горно казанче
- Изцяло метален корпус (има само един гумен семеринг който е край резбата за свръзка с винтила за подаване на въздух)
- Дюза 0,3мм (прави наситена линия около 0,4-0,5мм което е финно като тънкописец! :shock )
- Врътка за регулиране на хода на иглата (супер полезна функия и ви препоръчвам ако си взимате аерограф да е с такъв регулатор!!!)
- Резервоар 9 см3
- Работно налягане 15-45 PSI (всъщност аерографа работи на колкото искате, само че над 2 бара не е желателно)

Всичко това се предлага в невероятно здрава и ефектна кутийка заедно с инструкции.

Цена: 75лв

Работя с ЕКОНТ и изпращам с опция "отвори преди да платиш"! За контакти ми пишете тук или на лично съобщение.

Изображение

темата е :
http://www.railwaypassion.com/forums/in ... l#msg29286

но специалистите инжинери да кажат струва ли си и т.н.
Цената иначе нищо не ми говори и на мен...
:lol:

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 яну 2010 08:59 
Извън линия
Администратор

Според мен си струва, и ако не го вземеш ти може да го докопам аз ;)

Нагоре
МнениеПубликувано: 13 яну 2010 09:03 
Извън линия
Потребителски аватар

Този Спармакс е средна класа. Струва си за тези пари да се вземе. Сложете към цената още около 20- 25 лева за маркуч и бърза връзка.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 123 мнения ]  Отиди на страница 1 2 3 4 59 Следваща

Всички времена са UTC+02:00