Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 18 ное 2017 03:05

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 123 мнения ]  Отиди на страница Предишна 14 5 6 7 8 9 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 14 дек 2012 19:59 
Извън линия

Мерси за отговора!
Досега съм работил със Спармакс ама го бракувах вече,от почти година някъде имам Iwata Eclipse HP-CS и е отличен инструмент за основна работа,но също и за доста детайли (с 0,35 мм дюза е) а и лесен за почистване и доста солиден. За Хардера реших да го взема тъй като ми трябва за фрийхенд работа,та затова питах за разликата между дюзите. Мисля че ще се насоча към 0,15мм,ако има още препоръки може да ги споделите.

Текущи проекти:
Фигури

MY YOUTUBE CHANNEL

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 дек 2012 20:57 
Извън линия
Потребителски аватар

Ivo hobby написа:
Според колеги в няколко немски форума разликата между 0.15 и 0.20 е много малка. Основно се усещала при боядисване на много малки/фини детайли.
И при двете дюзи проблема със засъхването на боята изглежда е еднакъв т.е. нито е по-добре, нито е по-зле единия спрямо другия. При дюза 0.4 явно доста по-рядко засъхва боята.

Малко в страни от темата,. но...
Като че ли повече се коментираше кой модел/дюза за колко опитен моделист ги препоръчват, не толкова кои бои са подходящи.
Учуди ме, че препоръчват начинаещите да започват с моделите от серията Evolution, а не със серията Infinity :scratch: защото трудно им свиквали :?
Накратко, ако съм разбрал правилно препоръчват:
начинаещ.. ---> Evolution 0.4
.............. ---> Evolution 0.15-0.2
.............. ---> Infinity 0.4
опитен..... ---> Infinity 0.15-0.2
(освен размера на площта, която ще се боядисва)

Стори ми се интересно, тъй като в българските форуми често се коментира кой аерограф е добър, но не и за кого е подходящ :study:
Ще е интересно ако някой сподели на кой етап от разивитието си като моделист с кой аерограф се е справял най-добре?

Всъщност всеки си има строго индивидуално предпочитание, усещане за инструмента и материалите. Ако един човек започне с ревелски пулверизатор и "стои на него" с времето ще стане виртуоз, стига да има желание. Всеки почва с каквото му се е пъхнало в ръцете. Има хора, които показват невероятни модели, завършени с белоруския аерограф и други, които инвестират хиляди евро в техника и работят джаста-праста. Много от по-възрастните моделисти в САЩ използват аерограф > 30 години и няма ни един от тях, който да си признае, че е изхвърлил стария си еднодействащ Badger - много от тях продължават да ползват такива заедно с висок клас Iwata, например.

Аерографът e фин инструмент за фина работа, трябва да ти стои удобно в ръката вместо непрекъснато да го мислиш, да не ти тежи и да не си под напрежение. Особено ако е двойнодействащ "спусъкът" има ОГРОМНО значение - колко ход има, мек ли е или твърд е (какво усилие има при натискане), дали е с удобна форма и какво ли не - контролът върху него при double action-a е основен фактор.

С боите е абсолютно същото. McVess пръска с Lifecolor и е доволен от него, Moarein споделя само негативен опит с тия бои. Преди време из БГ форумите масово се обясняваше как боите на Revell не можели да се полагат с аерограф - и до днес пръскам основно с тях с 0,2 и 0,15. Има хора, които никога не са успели да се справят с бои на Tamiya и ги смятат за боклуци, колеги, които боготворят Mr. Color, Краси Гогов похвали някаква друга боя, познавам човек, който работи само с маслени бои (с аерограф - това дори не мога да си го представя) и друг, който не пипа нищо освен Хумброл.

Боята (заедно с разредителя си) и аерографът трябва да се изучават, с тях да се свиква доволно дълго време, особено ако ги ползвате рядко. Много важно е да имате стабилен доставчик на боя и разредител с постоянно качество, пък и на спомагателни материали - забавители, грундове, медиуми и т.н. Майката му е пръскане, пръскане и пак пръскане. Иначе всеки ще се хваща на всякакви басни, писани по форуми или чути тук-таме и с кой знае какъв произход (вкл. търговски интерес).

Който е решен да работи freehand е по-добре да почне от по-рано. Там е важен както усетът за аерографа, така и налягането и контрола върху него заедно с регулирането на налягането (където FPC unit-a е безценен). Никакъв смисъл да си перфектен на някаква по-базова "четка" и след това да трябва да се "разучиш" от нея, за да научиш как се работи с друга. Нормално да не си вземете за целта 0,6, и все пак разликата между 0,15 и 0,2 не е ЧАК толкова голяма. 0,4 не се ползва само за големи повърхности и от новаци, а и за различни ефекти, бои с по-едър пигмент и т.н.

Започнал съм с 0,2 single action, сега ползвам И 0,15 Еvo FPC и макар последното да е по-висок клас аз и със старата си Ханза мога да се подпиша - просто познавам нея и боите, които използвам. В същото време поради недостатъчно познаване на Евото фрихенд все още не ми се получава достатъчно добре, и често след проба настрани предпочитам да маскирам, за да не почвам отначало.

Накратко: уважаеми запитващи, купувате каквото ви хареса от мнения, сравнения и каквото там вземате под внимание при избора. Пробвате се, ако не ви харесва - продавате и купувате нов. Ако има къде да влезете в магазин и да хванете, да опитате - това е начинът. Другото е някой да ви насажда в главата собственото си мнение и вие да се нагаждате към него - целта е точно обратната.

Изображение

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2012 14:14 
Извън линия

Здравейте, покрай наближаващите празници и аз си търся аерограф. Съвсем начинаещ ще съм в използването на уреда и не знам доколко ще се справя, но съм го решил. Бюджетът ми не стига за Iwata, Spearmax и т.н. Намерих онлайн магазин за аерографи с наглед доста богат асортимент. Имате ли опит и какво мислите за това:

http://www.eurographs.com/Products/Komp ... S0109.aspx

Всичко си има, но цената е основното...

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 дек 2012 15:07 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Аерографа изглежда да е поредното копие на Iwata/Sparmax..., но от по-евтините. т.е. стават като за начало.

Основните разходи са при компресора. Относително най-голямата инвестиция в хобито.
ето тук даже има двойно по-евтин комплект с подобни параметри: http://www.hobby.store.bg/p63590/aerogr ... aketi.html

Цените на компресорите варират в много голям диапазон. Ниската цена води до някои компромиси, които трябва да се направят.

В конкретните случаи, евтиният аерограф иска около 12-16 литра/мин. въздух да минава през него.
малките/евтини компресори могат да осигурят максимум 10-12л/мин.

Накратко казано, стават, ноооо ще пръскаш с по-ниско налягане. Според това което четох из сайтове, ще може в режим на "пръскане" да работи с максимално 12-15PSI.
За сравнение: имам SparmaxAC100 компресор (18л/мин), аерограф SparmaxDH103, в режим на пръскане може да подава налягане 22PSI максимум. Естествено ако спра въздуха стига до 60PSI, ама.... (затова си търсех бутилка ;) )
Пак въпрос на компромис. Ако ще пръскаш само с бои, които добре "работят" на ниско налягане, да става.

А този вариант (като ниско-бюджетен) не е ли по-добър:
http://www.hobbyland.bg/Modeling/aerogr ... _6944.html

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 яну 2013 16:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Дано не показвам някоя глупост :oops: , но ..

Някои от тези пособия, дали биха наподобили работата на класически аерограф?

http://www.ebay.co.uk/itm/Portable-Mini-Airbrush-Set-Mini-Air-Compressor-w-holder-Airbrush-Hose-/110985148125?pt=UK_Crafts_DrawingSupplies_EH&hash=item19d73af6dd

http://www.ebay.co.uk/itm/Airbrush-Make-Up-Beauty-Compressor-Set-1-/130831549762?pt=UK_Health_Beauty_Make_Up_Sets_LE&hash=item1e762b0542

Просто гледам за максимално компактно и неагажиращо, бюджетно решение. :ugeek:

Нагоре
МнениеПубликувано: 14 яну 2013 17:49 
Извън линия
Потребителски аватар

Ако питаш мен, по-добре си направи компресор от хладилник. Има доста теми във форума. Разгледай ги. А после отиди до Хобиленд и си купи този аерограф. http://www.hobbyland.bg/Modeling/dvojin ... _6946.html Цената е доста добра. Аз работя с почти същия и съм доволен, но моят е украински.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юни 2014 21:26 
Извън линия

Здравейте, понеже и аз събирам компресор от хладилник и бутилка от фреон. Накупил съм си повечето неща, но нещо не мога да намеря маслоуловител, става въпрос за Пловдив. На повечето места където продават такива работи дори не са чували, че и такова има... всички ме питат да не било омаслител :biggrin: :biggrin: и ако не намеря не става ли да сложа просто още един влагоотделител, веднага след компресора, който да върши работа на маслоуловител или някакъв въздушен филтър, макар и такъв да не виждам по тия магазини.

Иначе ето снимките, какво и що съм взел, само няколко заварки и е готово за сглобяване:

Изображение

Изображение

Изображение

Ако пропускам нещо кажете.

Нагоре
МнениеПубликувано: 10 юни 2014 22:06 
Извън линия
Администратор

Дали ти е нужен маслоуловител?!? Според мен ако компресора изкарва масло то ще остане в бутилката и там ще се събере. Няма да тръгне по маркуча излизащ от бутилката.

Нагоре
МнениеПубликувано: 11 юни 2014 00:11 
Извън линия

Stefanoff написа:
Дали ти е нужен маслоуловител?!? Според мен ако компресора изкарва масло то ще остане в бутилката и там ще се събере. Няма да тръгне по маркуча излизащ от бутилката.

Ами доколкото знам от това, че компресора примерно е заграт се получават маслени пари и ако не са охладени ще си ходят спокойно по маркуча, след бутилката :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 юни 2014 20:55 
Извън линия
Потребителски аватар

Стефанов е прав-не ти трябва маслоуловител.Аз сигурно от 10 години работя с такъв компресор и не съм имал случай да хвърли масло по това,което боядисвам...И да има маслени пари-стените на бутилката са студени и парата кондензира там,така че маслото остава в бутилката.Обърни сериозно внимание на друго-сипвай в компресора КОМПРЕСОРНО МАСЛО.Разликите с обикновените е че са създадени да работят при високо налягане и висока температура.Както сам отбелязваш,при работа компресора загрява доста,е не толкова,че обикновеното масло да се запали или нещо такова,обаче при тези високи температури,смазващата способност на обикновените масла пада многократно...Ако толкова държиш да имаш маслоуловител,намери си горивен филтър за някаква моторетка...(в магазините за авточасти)...

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 юни 2014 21:17 
Извън линия
Потребителски аватар

И аз съм на мнение че не ти трябва маслен филтър. Бутилката ти е с голям обем - на пръв поглед ми се струва че е 20 литрова и ако случайно попадне малко масло в нея, ще се разсее по стените и. От 12 години работя с професионален автобояджийски 25 литров компресор Black & Decker, който няма маслен филтър и досега съм нямал проблем с маслен залп през аерографа. Виж друг проблем е дали си имаш реле изключвател за налягането или ще го контролираш ръчно докато вдигне нужните атмосфери. По принцип бутилките от фреон издържат на голямо налягане, но друго е да си имаш автоматичен изключвател. Успех с машинката, надявам се да си я сглобиш и дълги години да ти върши работа. :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 юни 2014 21:28 
Извън линия
Потребителски аватар

batir 7520 написа:
Виж друг проблем е дали си имаш реле изключвател за налягането или ще го контролираш ръчно докато вдигне нужните атмосфери.:

Еми има си човека,тая черна правоъгълна кутийка на снимките му е пресостата,дето точно спира духането при зададеното налягане...

Нагоре
МнениеПубликувано: 18 юни 2014 21:51 
Извън линия
Потребителски аватар

Е щом има значи всичко е наред - да го сглобява и дано му върши работа. Успех.

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 юни 2014 00:51 
Извън линия

Благодаря Ви за отговорите, ама късно е вече, няколко дни след полседния ми пост намерих такова нещо, води се депуратор, аз разлика м/у него и влагоуловителя визуална не виждам да си призная честно, ама струваше 60лв. в Баумакс, сигурно ги има някъде другаде и на половин цена, предполагам само де, ама то мерак... Утре отивам да си взема бутилката където я бях дал да я заваряват и ще сглобявам.

Това за компресорното масло е добра забележка, благодаря. На първо време щото ми е мерак ще ги слобя така нещата, но ще измисля някаква стойка да за което да се хване всичко :).

Това дето изключва компресора при достигане на определено налягане в бутилката си го има, пресостат както е отбелязано вече, на снимките е черната кутийка :). Има и предпазен вентил при който ако налягането се качи над 8 бара да изпуска. Пресостата ще го настроя да изключва на около 7 и да включва на на 4-5.

Ако се сещате още нещо пишете.

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 юни 2014 09:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Не знам дали 7 атмосфери дали няма да ти е множко. Моя компресор е с манометър до 8 атмосфери и съм го оставил да изключва на 6 и да включва на 4 атмосфери. Самото пръскане на модела не изразходва толкова много налягане - при мене го губя когато чистя аерографа - примерно 1 атмосфера за пръскане с боя и 2 атмосфери за продухване и почистване на аерографа. Според мене 5 атмосфери ще ти е оптималната граница за изключване. Реши си сам, не налагам своето мнение, а и ако някой друг от колегите има какво да добави по въпроса ще е от полза.
При мене проблема е че компресора ми е професионален автобояджийски и двигателя му е малко шумен, което е малък проблем когато трябва да го включа за да вдигне налягане в почивните часове. При тебе компресора е от битов хладилник и шумноста му е доста по-ниска и няма да е проблем когато се включи за да вдигне нужното налягане. Пробвай различни варианти на налягане и който ти допадне ползвай него. Успех в начинанието. :salut:

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 123 мнения ]  Отиди на страница Предишна 14 5 6 7 8 9 Следваща

Всички времена са UTC+02:00