Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 22 ное 2017 22:20

Всички времена са UTC+02:00

Създай нова тема  Отговори  [ 123 мнения ]  Отиди на страница Предишна 15 6 7 8 9 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 21 юни 2014 13:05 
Извън линия
Потребителски аватар

batir 7520 написа:
компресора ми е професионален автобояджийски и двигателя му е малко шумен...

малко, хихихих, сигурно чак в Търговище те чуват мечките :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 юни 2014 16:32 
Извън линия
Потребителски аватар

Навремето го взех на кяр за 200 лв и фактора шумност не беше от значение. Все пак ми продаваха Black & Decker със 100 лв отстъпка и въобще не се замислих като го вземах. :geek:
Но сега трябва да се съобразявам с часовете, щото като го включа изправям на нокти комшиите. Ама като избухам 6 атмосфери, понякога ми стигат за седмица работа. То повечето налягане губя като чистя аерографа, ама какво да се направи - трябва да поддържаме дадения инструмент в перфектно състояние.

Прикачени файлове:
P6210011.JPG
P6210011.JPG [ 174.8 KиБ | Видяна 352 пъти ]
P6210026.JPG
P6210026.JPG [ 210.35 KиБ | Видяна 352 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 21 юни 2014 22:02 
Извън линия
Потребителски аватар

Myth_72 написа:
Има и предпазен вентил при който ако налягането се качи над 8 бара да изпуска. .

Гложди ме една работа....Ако под предпазен вентил имаш предвид,това,което съм отбелязал в жълто,ме съмнява,че то е вентил,който служи да изпусне налягането в самия компресор...И така ,как работят нещата според мене.Компресора вдига примерно 8 бара.Пресостата командва ел. веригата да прекъсне и спира работата на мотора.Ако съм прав,по бялото маркуче пресостата командва тоя вентил да изпусне налягането в самия компресор.По този начин имаме 8 бара в бутилката и 0 бара в компресора.Това се прави с цел,при следващо стартиране на компресора,да му е по-леко.Пусковия момент на мотора е най-тежък,така че ако имаме 4 бара налягане и слаб мотор на компресора,той може въобще да не тръгне.За всеки случай постави този вентил непосредствено след компресора.

Прикачени файлове:
komp2.jpg
komp2.jpg [ 268.33 KиБ | Видяна 337 пъти ]

МнениеПубликувано: 21 юни 2014 23:07 
Извън линия

Мдааааа, обаче сега друг проблем, първо явно налягането не е достатъчно да затвори клапанчето на разтоварващата линия на пресостата, тази която изпуска налягането м/у компреесоа и бутилката, когато спре компресора, няколко пъти го затворих на ръка, но самичък не ще. Тогава се получава, правих проби да настроя пресостата да изключва при определено налягане и компресора си работеше, няколко пъти качих до около 5 бара, и после компресора спря да работи, ама не защото е изкключен от пресостата, ами...

И сега като пробвам да го включа някакво бучене има от компресора и това е и сега се чудя какво да правя, в краен случаи мога да се сдобия с друг компресор по 30-на лева, са ама се чудя защо не затваря това клапанче на разтоварващата линия, според мен просто налягането е ниско и в това е причината, някой друг с подобен проблем?

DAIKATANA така де правилно си описал непосредствено след компресора е само един филтър има преди него :) А иначе предпазния вентил си е друг нямам предвид това което си оградил на снимката, това си е еднопосечн клапан с клапан за разтоварване на налягането :).

Предпазния вентил е вързан, на тройника, където е вързан пресостата :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 11:41 
Извън линия

Ето го свързан, всичко както си му е реда, пресостата включва на около 4 бара, изключва на 6. Но все още имам проблем със автоматичното затваряне на разтоварващото клапанче. Смених компресора с такъв от климатик ама пак не затваря просто дебита на тези компресори е малък, някой да каже как си е решил този проблем?
На последната снимка съм показал, как временно съм решил проблема, оставил съм дупка в капачето на пресостата, за да затварям клапанчето на ръка, ама не може все така :) А и е изнервящо :)

Прикачен файл:
IMGP6113.jpg
IMGP6113.jpg [ 381.43 KиБ | Видяна 300 пъти ]
Прикачен файл:
IMGP6114.jpg
IMGP6114.jpg [ 330 KиБ | Видяна 300 пъти ]
Прикачен файл:
IMGP6117.jpg
IMGP6117.jpg [ 430 KиБ | Видяна 300 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 11:48 
Извън линия
Потребителски аватар

Ако не е тайна, в някой финален стадий би ли споделил сумата на разходите по компресора. Като гледам колко време, труд и материали се хвърлят, все си мисля че компресор (в комплект с аерограф) за 209 лв щеше да свърши работа :).

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 13:13 
Извън линия

Ами горе-долу си прав, но има и тръпка в това да си го сглобиш сам, пък и всички са на мнение, че този вариант е по качествен от този за 209лв. Дали е така не мога да кажа, но си има предимства, можеш да ползваш компресора и за други цели, освен това е мобилен, откачаш бутилката от компресора и отиваш да си напомпиш гумите на колата примерно :), можеш да нагнетиш повече въздух в бутилката, тия бутилки спокойно държат до 20-25 бара, и хладилните компресори спокойно нагнетяват до това налягане. Нищо, че аз съм я направил до максимум 8. Ако се скапе компресора, срещу 30-на лева просто го сменяш и не се занимаваш :). Труда не е чак толкова много ако човек си направи труда да се поразчете предварително за да знае какво прави. За мен най-зорното бяха заварките, но в крайна сметка се намери познат занесох му бутилката и ми ги направи на аргон :). Останалото само в началото изглежда трудно и неразбираемо и то само за човек който и понятие си няма, а всъщност е елементарно. За доста хора труда е не повече от един ден, максимум. Разходите ще ги опиша, приблизително и ще опиша в отделен пост горе, долу стъпка по стъпка, как и какво се прави за да си направи човек такъв компресор.

Та разходите приблизително, за каквото се сещам.
1. Пресостат -34лв. (може да се намери и по евтино ~26-28лв.)
2. Редуцил вентил с манометър и филтър-влагоуловител -26лв. (от Бриколаж)
3. Маслоуловител (депуратор) ~ 30лв. (това честно казано си е същия филтър, като влагоуловителя)
4. Предпазен изпускателен вентил 8бара -10лв
5. Всякакви преходи, връзки и фитинги (да не ги описвам отделно) са по 2-3лв на бройка общо 14 (ако премислите по внимателно нещата може да минете с
по-малко) но нека ги мсетнем 15бр. по 3лв. общо 45лв. Но пак казвам първо бройката може да се оптимизира, второ може да се намерят по-евтино.
6. 2м. маркуч (излишно много) по 4лв на метър -8лв
7. Шлаух за високо налягане за разтоварващата линия -4лв.
8. Пробка 3лв.
9. Скоби ползвал съм от най-евтините, по 30ст. 4бр -1.20лв.
10. Тройник, трипътна връзка или Т-връзка кой както му казва...- не помня колко беше но не е повече от 10лв.
12. Компресор от климатик -50лв. (хладилните вървят по 25-30лв.)

Общо: 226лв.

С малко повече мислене и внимателно разглеждане на цените и търсене и компресор от хладилник, тази цифра, ще около 160лв. Другото предимство, което не съм споменал, е че можете да разтегнете разходите си във ремето, днес, връзки, утре влагоуловител, другата седмица, пресостат и т.н.

Заварките са ми без пари. За сега не съм сложил манометър който да следи налягането в бутилката, а не е и нужно (предпазния изпускателен вентил е на 8 бара). За да настроя пресостата ползвах манометърчето на редуцил вентила, вързан (само манометъра) директно на изхода на булката. За да се добави манометър е нужен още един трипътник и фитинг+манометър, маха се предпазния вентил, връзва се трипътника и на другите два свободни изхода връзвате манометъра и предпазния вентил, та към сметката може да добавите още 20лв.

Бутилките от фреон се намират без пари, обаждате се в първия сервиз за климатици и питате, ще ви дадат с удоволствие и без това се чудят какво да ги правят.

Та това са разходите, започвайки от 0-та много хора, които са сиправили такъв компресор не са започвали от 0-та ако питаш някои цялата им работа е излязла около 80-100лв.

Труда не го слагам, реално е един ден, и го слагам като удоволствие да си сглобиш, направиш нещо сам. Все пак тук сте моделисти и би трябвало да ви е кеф да си правите сами нещата :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 13:19 
Извън линия
Потребителски аватар

Myth_72 написа:
... но има и тръпка в това да си го сглобиш сам...

Това е незаменимо, за всичко останало си има кредитна карта :) :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 13:28 
Извън линия
Потребителски аватар

Аз лично не мога ви разбера вас ентусиастите със самоделните компресори...
Ясно, може би е тръпка.
Едно време беше така примерно с телескопите - бяха на космически цени, и ние тука бедните си ги правехме от ПВЦ тръби за кенеф, за да гледаме Луната.
В момента обаче читав компресор, дори с бутилка може да се вземе за 150-200 лв - компактен, удобен, тих и т.н.
Не заема 1 м2 и няма визия на кремиковски цех за цветни метали.
Ама.. щом ви влече ....

:salut:

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 13:52 
Извън линия

Няма да го обръщам в яростен спор, но можем да подискутираме. Първо най-евтиния вариант е споменатия 209лв. до колко е по-читав от така наречените самоделки не мога да кажа, дали е по тих.... спорен въпрос... компресорите от хладилник са ужасно тихи, ползвания от мен от климатик също.

За вънщния вид, човек ако се постарае, може да го докара не по лошо от всеки купешки, също така може да се ползва по-компактна бутилка от пожарогасител. Сега ще вземеш да ме амбицираш да навра всичко в една хубава кутия, от голям компютър например :).

За външния вид ето какво правят хората и какво може да се направи, всичко е до мерак...
Прикачен файл:
compressor2в.jpg
compressor2в.jpg [ 490.4 KиБ | Видяна 286 пъти ]

Аз понеже нямах търпение, за това нещата са ми малко в насипно състояние :) но ще му направя прилична стойка :).
При добро желание, може да се направи много :) и компресора може да се докара на вид не по-зле от всеки купешки с изключени на най-малките. Стига човек да не е спънат в ръцете и да има желание и търпение. Същото е като сглобяването на моделите :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 13:58 
Извън линия
Потребителски аватар

То ясно, че всичко може, стига човек да има желание и да не са му ръцете в гъза.
Но добре, да кажем че супер самоделката излезе на същата цена като среден клас купешки.
Допускаме, че купешките за по 200 лв са гола-вода. (Моя е точно такъв, даже няма бутилка и да ти кажа с него примерно на къщата за кулки, 1м2 покрив го изяде за 20 мин.)
Остава обаче факторът - време.
А времето е май най-ценния ресурс.
Така че - въпрос на избор.

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 14:20 
Извън линия

Ето тук си прав, за фактора време. Така е времето е най-ценния ресурс, стига да можеш да го оползотворяваш. Не мисля, че вложеното до тук време е много, както вече споменах един ден, максимум при това разхвърлян в рамките на един месец. Ако реша да му направя свястна кутия, едва ли ще е повече от ден. Днес ще тръкна, утре ще пръсна, други ден ще поогъна капак или пък направо ще си намеря една кутия от голям компютър сървър, даже вече ми предложиха такава да ми пратят за без пари....

Честно казано, ако разполагах със средствата накуп за нов компресор, вероятно щях да ида и да купя един за 210лв. Не, че не мога да ги отделя от заплатата, но разходи и дупки за пълнене много :biggrin: Сега като се замисля, ако бях изчакал точно щях да си купя един в рамките на 200-250лв. Но не ми се чакаше и се заех сам... горе-долу средствата както видяхме са същите. В никакъв случай не омаловажавам аргументите за нов готово от магазина. Просто се опитвам да обясня, че има и други гледни точки и вариантите не са по-лоши :) И двата случая си имат предимства и недостатъци. Ако разполагаме с пари и средства винаги то нещата са ясни и няма какво да ги коментираме :)
Не се опитвам да оспоря вашите гледни точки (и вие сте прави), просто се опитвам да ви накарам да разберете и другата :) и да не ви се струва толкова чудна защо хората се хващат сами да правят нещо.

Последна промяна от Myth_72 на 03 юли 2014 15:56, променено общо 1 път.

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 14:25 
Извън линия
Потребителски аватар

Myth_72 написа:
... защо хората се хващат сами да правят нещо.

Всеки знае себе си...
И аз имам една стая с модели за сглобяване, ама на всеки съм взел мярка да го преработя в нещо друго. :shaking2:

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 14:31 
Извън линия

Цитат:
Всеки знае себе си.

Именно опитах се горе, долу да обясня моите мотиви :), може да е било грешка, може да не е, но важното е, че в крайна сметка имам компресор и съм общо взето доволен от резултата :) както вече не веднъж споменахме, удоволствието от това, че нещо сам си сътворил :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 03 юли 2014 14:57 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Много полезна информация!
До сега чувах много предположения и слухове, че е по-евтино, че е по-скъпо, по-лошо или по-добро и т.н.
Така поне вече е доста по-ясно какво може да се постигне, за колко време и с какви средства.

Само да спомена, че въпросният продаван компресор за 210лв е без бутилка (но с аерограф), а самоделката е с "всички екстри".

На мен нещата ми изглеждат обобщени така:
Като недостатъци на този вид самоделки (за мен поне) са:
* времето за изработка
* размерите които неминуемо ще са по-големи
* външният вид, който го намирам за не много подходящ за апартаментен моделизъм.

Като голямо предимство, според мен е, че самоделката може да се сглабя поетапно, като се разтегли инвестицията във времето. Първоначално цена може да се сведе до намиране на компресор от бракуван хладилник, няколко накрайника за тръбите, кабел и щепсел.
Във вида с "всички екстри" и опитен майстор, според мен, ще се получи по-евтин и по-добър хоби-компресор от продаваните.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 123 мнения ]  Отиди на страница Предишна 15 6 7 8 9 Следваща

Всички времена са UTC+02:00