Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 21 авг 2018 01:57

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 20 ное 2013 11:18 
Извън линия

Здравейте!
Съвсем отскоро сглобявам самолети на Revell и достигайки момента със слагането на ваденките нещата се объркват. Изгледах сума клипове в нета, четох по форумите, но явно нещо не правя като хората. След като сложа ваденката, тя се закрепва и на другия ден дори при най-малък допир се отлепя.
Какво е необходимо, за да си седи на мястото? Някакво лепило?
Благодаря!

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 ное 2013 11:34 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Точно с ваденките на Revell това е доста необичайно.
Може ли да покажеш някоя снимка в по-близък план на място където има залепена такава ваденка?
(възможно е повърхността под ваденката да има нещо)

Иначе химии за по-здраво залепяне има, но ваденките на Revell само накиснати във вода след това се залепят доста здраво и не би трябвало да е нужна химия.

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 ное 2013 11:59 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравей akademik, бих добавил че след като сложиш декала трябва и съвсем лек натиск върху декала за да излезе излишното количество течност. Скоро и аз си направих първия модел с декали, точно на Revell (и декалите и пластмасата), и никакви проблеми! Всичко си е перфектно :)

Нагоре
МнениеПубликувано: 20 ное 2013 14:17 
Извън линия
Потребителски аватар

Здравей,

не знам за точно тези твой декали каква е ситуацията, но има няколко прости правила и ако ги следваш не би трябвало да имаш никакви проблеми.
1. Гланцова боя и/или лак преди декалите - за добро залепване е важно повърхността да е гладка! Сатенената и матовите бой оставят мирконеравности в който остава въздух, който пречи на доброто залепване и причинява "сребреене" на декала. Аз понякога и полирам повърхността в полирпаста.
2. Потапяш декала за 30 сек (зависи от декала може и повече може и по-малко да е нужно) в леко топла вода (не гореща!), вадиш го и оставяш за 15-20 сек. преди да го залепиш върху повърхността.
3. Отстраняваш прах/косъмчета или каквото и да е друго от повърхността колкото и да е малко. Слагаш малко вода или декална химия на мястото където ще слагаш декала и отгоре поставяш внимателно декала. Изкарваш водата/въздуха изпод декала с клечка за уши/памук/мека плоска четка за рисуване или мокър пръст.
4. За декали, които трябва да са върху повърхности със сложна нагъната форма (гофрирана ламарина на Junkers например) взимаш сешоара на жената и сгряваш декала докато полегне добре по всички гънки. Това се прави веднага след поставянето докато е все още мокър
5. използваш декална химия към/вместо т.4 за да влезе декала в разшивката
6. запечатваш с подходящ лак

Добре поставеният декал трябва да изглежда като бодисан а не като лепенка!
Ако имаш въпроси питай
Поздрави,
Сашо

Нагоре
МнениеПубликувано: 24 ное 2013 11:49 
Извън линия

Здравейте!
Много благодаря на всички, които отговорихте!
Наистина след леки корекции, като например да не "сварявам" ваденките в прекалено гореща вода и да не ги държа по 10 минути в нея, нещата като че ли се пооправиха за останалите.
Като съм готов ще снимам, за да демонстрирам, но от сега предупреждавам, че въпреки големия мерак, изгледа е като на летял през телени четки Боинг :) Но аз пък съм удовлетворен, че построих самолета. Със следващия ще се справя по-добре :)

Бъдете здрави!

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 5 мнения ] 

Всички времена са UTC+03:00