Airgroup2000.com Member of International List of Scale Model Related Web Sites
Този форум е част от сайта на AirGroup 2000
Главен форум на AirGroup 2000

Форум за стендов моделизъм

Част от airgroup2000.com

Начало | Форум-основен | Форум-Модел | Криле | Океан | Океан Dreams | Оръжие |
Криле Ретросалон | Нато и България | Галерия | Военни новини | Поръчай онлайн |

HobbyCULT.com

В момента е 24 сеп 2018 05:05

Всички времена са UTC+03:00

Създай нова тема  Отговори  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна 13 4 5 6 7 Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано: 25 апр 2012 11:45 
Извън линия
Администратор

Съмнявам се да успееш да изпръскаш прах през аерографа! Не те съветвам да пробваш!

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 апр 2012 11:52 
Извън линия
Потребителски аватар

Това с аерото да му сипеш пастелец ми се види рисковано бая. Лично не бих посмел. Моя начин е да си настържа пастела или пастелите/ако не ме кефи цвета да си го създам от два или три/, добавям малко водица, капка две пронто и малко ц200. Тая гняс като я омешам яката и се получава каф ти пръст, кефти кал, кефти ръжда. И после си мацкам с баданарката. Резултата съм го показал в темата за ИС-а. Ако ще праиш пръски от кал и гняс, пак по същия начин си объркваш сместа, топкаш си четката/ама по голям косъм/, слагаш я на 1, 2 см от модела и с аерото/празно само въздух/ духваш връз четката и оачкваш мъдела супер реалистично/ тва го гледах в едно двд, май беха на Хименес техниките :geek:
Поздрави
Чавдар

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 апр 2012 12:01 
Извън линия
Потребителски аватар

Ами аз аерограф нямам и си маам с четците яко :) До тук разбрах, че за да смеся цветове трябва да сипя и разредител или нещо друго като медиатор на смесването. Т.е. без течност няма да се смесят цветовете и няма да се получи нов. Може ли да ми поясните зашо се слага С200 в сместа, а и Пронто?

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 апр 2012 12:06 
Извън линия
Потребителски аватар

Не бе, цветовете ще си се смесват екстра/ти си ги мешаш преди добавките/ Аз лично си слагам прУнто и ц200 за да не го отвеем сухия пастел после като фъскам с аерото. А и няма падане от модела после :thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 25 апр 2012 12:47 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumleft:

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2012 10:32 
Извън линия
Потребителски аватар

Как е добре да се тонира чисто бял модел? С черна смивка или с някаква по-светла, дори сива или мръсно бяла? Модела е бял, защото това му е вече основния и окончателен цвят, но с боята стои някак особено, има нужда и от подчертаване на различни детайли и елементи от корпуса.
Ако направя смивка с черна боичка (както винаги досега), дали ще започне да контрастира много върху бялото или да се помъча да направя същото но със сива, светло - сива боя?
Става въпрос за модел на бронирана машина, не на самолет.

:)

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2012 11:15 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво написа:
Как е добре да се тонира чисто бял модел?

http://scalemodels.ru/articles/5414-HobbyBoss-1-35-CV90-40C-IFV---mirotvorec-iz-shvecii.html

Нагоре
МнениеПубликувано: 06 юли 2012 11:21 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumleft: Мерси, мерси!

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 11:48 
Извън линия
Потребителски аватар

:study: Имам едно питане, което ме вълнува от много време. Защо в тази тема, може би защото въпроса ми е свързан по-скоро с тониране, а не с боядисване на даден модел.
Става въпрос за два продукта, които се намират на пазара. Това са AK и MIG

http://www.ak-interactive.com/inicio/
http://www.migjimenez.com/en/23-pigments

Полезни ли са тези продукти и колко?
Наистина ли се получават толкова реалистични резултати, колкото се представят по снимки и ревюта?
Вярно ли е, че използването им тотално преобразява изработвания модел, превръщайки го в един малък, реалистичен и художествено издържан продукт?

http://www.missing-lynx.com/rare_world/rw05.htm

Ако пръсна куп пари за да си накупя някои неща, то това гарантира ли, че моделите ми на бронетехника ще станат по реалистични и красиво изработени?
Лесно ли се работи с тези продукти? Имали особени неща, които трябва да се знаят или просто се нанасят по общо прилагани правила за тониране на някой модел?
Има и още един продукт, който ми е интересен, но не се сещам как се казваше марката. Виждал и съм и тук във форума да се използва, но не намирам в момента снимки. Представляват черни тубички, различни цветове боя, като темперни.

Прикачен файл:
10702169_927724363907938_635000466344815044_n.jpg
10702169_927724363907938_635000466344815044_n.jpg [ 96.26 KиБ | Видяна 339 пъти ]

Прикачен файл:
AKI12.jpg
AKI12.jpg [ 180.33 KиБ | Видяна 339 пъти ]

Прикачен файл:
AK-INTERACTIVE-DUNKELGRUE-MODULATION-SET12.jpg
AK-INTERACTIVE-DUNKELGRUE-MODULATION-SET12.jpg [ 209.52 KиБ | Видяна 339 пъти ]

Прикачен файл:
MIG00226.jpg
MIG00226.jpg [ 108.58 KиБ | Видяна 339 пъти ]

Прикачен файл:
THE WEATHERING 1 RUST PAGE46-47.jpg
THE WEATHERING 1 RUST PAGE46-47.jpg [ 117.98 KиБ | Видяна 339 пъти ]

Сигурно има и други въпроси, но сега още не се сещам. :study: :salut:

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 13:57 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво, руснаците имат една приказка - "В хороших руках - и хуй балалайка!"
Същите ефекти можеш да постигнеш с далеч по-прости методи и продукти. И двата продукта (АК и МИГ) са разработка на Мигел Хименес и както самия той казва - направени са за мързеливи моделисти. В смисъл, че вместо ти да си забъркаш свиньовината, с която да си омажеш (разбирай - тонираш) модела, човека ти го е направил предварително. И двата продукта са едно и също нещо. Единия е произвеждан от Валехо и след като дон Фернандо духна под опашката на Хименес той отиде при друг производител на бои и започна да си продава алхимиите с нов бранд. Досега е работил с 2 фирми. И двете го изчакаха да си развие бранда, да го наложи на пазара като търговска марка и го изтюрулюнкаха от бизнеса. В момента човека си прави нов бранд (забравих вече как се казва).
Ако искаш реалистична машина (или такава при която нещата са силно преекспонирани, като на посочените от теб снимки), ще ти се наложи да ги рисуваш. Няма друг начин, за съжаление. Четка, боица, много търпение, здрава ръка и снимков материал! Както и здрава логика и познаване на процесите, водещи до омърлянето на машините.
Иначе съдържанието на отделните линии е:
- филтър - 10% боя + 90% разредител;
- смивка - 20% боя + 80% разредител;
- ефекти - 40% боя + 60% разредител.
Нищо, което да не можеш да си стъкмиш сам вкъщи. :geek:
Така наречените патинатори се продават на килограм в художническите магазини. Само основни цветове са, но от тях можеш да си смесиш какъвто искаш (или какъвто ти трябва) и да си го кръстиш "Виетнамска кал", "Пустинен прах", "Почва от Курската дъга" или "Прах от мерАта на село Долно Нанагорнище" :D :D :D

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 14:07 
Извън линия
Потребителски аватар

Например всичко тук е постигнато с 3 цвята маслени бои и 2 цвята пигменти.
Маслените бои - евтини, български, 2,50 лв тубата. Разреждам с разредител АМВ или МРТ. Пари за уайт спирит (както е модерно да му се вика на пречистения терпантин) нямам. :D
Пигментите са купени от "Ариста" за по за 2-3 лв за 100 или 200 грама. Вече не помня. Имам светло кафяви (охра) и тъмно кафяви (оксидно кафяво). И 2-3 вида зелено.
И - това е. :salut:
Прикачен файл:
pics.scalemodelsclub.com.jpg
pics.scalemodelsclub.com.jpg [ 141.21 KиБ | Видяна 327 пъти ]

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 14:10 
Извън линия
Потребителски аватар

Academica написа:
Иво, руснаците имат една приказка - "В хороших руках - и хуй балалайка!"

По-Убаво не може да се каже! Братушки, кво да ги правиш! :D
За патинаторите - сухи пастели, стържеш на ръка или ако си гъзар - в миксера да стане на сух прах.

In The Game Of Thrones, you win or you die,
there is no middle ground!

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 14:45 
Извън линия
Потребителски аватар

:thumleft: Разбрах, момчета, тенкс а лот :salut:
Същото е като да продължавам да ползвам сухи пастели.

@Academica
Може ли само два уточняващи въпроса?

1. Калта по греблото на багера - пак ли с такива пигменти/пастели е правена?
2. За това говориш, нали?
http://www.starnailsbg.com/bg/catalog/product/2397/
http://www.starnailsbg.com/bg/catalog/product/2398/

Не можах да намеря тези цветове, в магазина, който ти спомена, в момента предлагат основно жълтеникави цветове.

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 15:07 
Извън линия
Потребителски аватар

Иво написа:
...Същото е като да продължавам да ползвам сухи пастели....

Да. Същото е. Сухите пастели са пресовани пигменти с (евентуално) малко пълнители - за снижаване на цената.

Иво написа:
@Academica
1. Калта по греблото на багера - пак ли с такива пигменти/пастели е правена?....

Тц! Калта е .... канела. :king: Аха - такава, за сладкиши.

Иво написа:
@Academica
2. За това говориш, нали?
http://www.starnailsbg.com/bg/catalog/product/2397/
http://www.starnailsbg.com/bg/catalog/product/2398/....

Да, нещо такова. Но и сухите пастели, както каза Мишо, вършат чудесна работа. :thumright:

Нагоре
МнениеПубликувано: 30 окт 2014 16:13 
Извън линия
Администратор
Потребителски аватар

Иво написа:
...Има и още един продукт, който ми е интересен, но не се сещам как се казваше марката...
Предполагам става дума за марката MIG productions http://migproductions.com/
Ползвам техните маслени бои (в черни тубички) и работя по-лесно с тях спрямо маслените бои за художници. Но нямат много цветове, особено в "дървесната" гама.

Иво написа:
...Лесно ли се работи с тези продукти?
Имали особени неща, които трябва да се знаят или просто се нанасят по общо прилагани правила за тониране на някой модел?...
Както и Академика каза, да, тези продукти са правени да ти е по-лесно. И разбира се, напълно могат да се заменят с ръчно забъркани пигменти, бои и разредител.
С покупката на боите не получаваш никаква информация как да ги използваш. Отделно се предлагат книги с описание как да използваш продуктите. Купих си 2 такива книги и за сега смятам, че са доста скъпи и не вършат работата, за която ги предлагат (май съм с предубеждения към класическият вид на книгите, така че не съм критерий). Взех и едно DVD, но не съм го разгледал все още, като го видя, ще докладвам дали си струва. Все пак мисля, че във форумите има много повече и по-смислена информация как да се използват смивки, пигменти, патинатори и т.н.

Иво написа:
...Полезни ли са тези продукти и колко?
Наистина ли се получават толкова реалистични резултати, колкото се представят по снимки и ревюта?
Вярно ли е, че използването им тотално преобразява изработвания модел, превръщайки го в един малък, реалистичен и художествено издържан продукт?...
Вероятно всеки има различно мнение по тази тема.
От гледна точка, че абсолютно същото може да се постигне и с по-прости базови материали, можем да приемем, че тези бои с нищо няма да ти подобрят моделите. (смятам че е напълно вярно)

Да, но, все пак реших да пробвам и да си взема една-две бои, смивки, филтри, пигменти за проба и сравнение, да видя какво толкова е предимството им. До преди това бях ползвал само "базовите" еквивалентни материали.

Покрай пробите установих, че действително е много лесно. Вземаш боята с подходящото заглавие (например Base wood-базов дървесен цвят) и боядисваш.
Боята е от подходящият за целта вид акрилна или маслена. Не е нужно да разреждаш, а само я разбъркваш. Лесно се ориентирам кое за кой ефект се използва.
Най-голямо улеснение все пак се оказаха подходящо подбраните цветове.

Ами какво да кажа, за такъв като мен, с почти никакви художнически умения (и почти същите бояджийски), това е като скок в друга категория.
Вероятно много колеги биха казали, че е глезотия, но за мен е по-скоро средство за постигане на бояджийски ефекти, които иначе не мога да направя.
Подобно е като въпроса стара или нова матрица на модел. И от двата може да се направи хубав модел, ама има разлика в необходимите усилия и умения.

Нагоре
Покажи мненията от преди:  Сортирай по  
Създай нова тема  Отговори  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна 13 4 5 6 7 Следваща

Всички времена са UTC+03:00